• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry PI 5 a PCIe
#1

.pdf   Nastala nám doba pětková.pdf (Velikost: 1,04 MB / Stažení: 71) První moje vlaštovka s PCIe M2 diskem v RPi 5.

Hotovo s panelem a nákres panelu.


Přiložené soubory Miniatury
       
RPI zero, zero2, 3B, 3B+,4B, 5, 400, reTerminál (BerryBoot) Ubuntu ,Rasbian, LibreELEC  
 
Citovat
#2
Něco o dalším M.2 Adapter for Raspberry Pi 5
https://www.waveshare.com/pcie-to-m.2-hat-plus.htm
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#3
@meda: ano navedl jsi mě správný směrem a tak upřesňuji.

Tato podobná té mé ale jiný výrobce, není napájena z GPIO, takže max. proud přes pásku 1A
https://www.aliexpress.com/item/10050063...Redirect=y

Tato HAT je pro všechny formáty, ale není napájena z GPIO, takže max. proud přes pásku 1A
https://www.aliexpress.com/item/10050063...ry_from%3A

Tato HAT je v provedení TOP i BOOTOM
https://pineberrypi.com/products/hat-top...0-for-rpi5

stačí zadat v prohlížeči raspberry pi 5 nvme hat a objeví se vám mnoho typů. Pokud si zvolíte obrázky, pak se vám ukážou i krabičky k tomuto účelu. Stačí si jen vybrat.  
Platí ale pravidla:
  • Uchycení nad RPi =TOP
  • Pod RPi=BOOTOM
  • Formát desky, délka (2230, 2242, 2260,2280 od nejmenší) 2280 zvládne nevětší kapacitu, ale vyžaduje největší proud, někdy to znamená externí napájení. Nejlepší je aby HAT byla připojena i na GPIO.
  • Existují i varianty podporující nejen NVMe ale i SSD M2 to jsem tedy nezkoušel
  • Vždy se dívejte na jaký klíč je deska určena M, B+M, B a podle toho pak vybírejte NVMe disk

Existuje i https://geekworm.com/products/x1004  a ta, má slot pro dvě desky s 2280 pozor nepodporuje to bootovaní RPi  to jen ukázka na co můžete narazit na webu.
Hříšná myšlenka „ jestli se tato deska dá stohovat, pak 2 desky na sobě=4 disky a máme subminiaturní NAS“ kdoví.
RPI zero, zero2, 3B, 3B+,4B, 5, 400, reTerminál (BerryBoot) Ubuntu ,Rasbian, LibreELEC  
 
Citovat
#4
@karel.veselsky Díky za shrnutí. Vypadá to hodně dobře. Potřebuji postavit jeden dedikovaný 24/7 headless server s větší (1TB) diskovou pamětí. Nejde tolik o peníze, chci něco kompaktního, jednu bytelnou a ideálně kovovou krabičku, bez kompromisů. Takže bych vyzkoušel jedno z těch řešení s PCIe/NVMe HAT v Alu boxu s ventilátorem. Teď tedy, který si vybrat. Nejlépe nějaký, kam se vejde i 2280, a určitě se schopností bootovat. Musím se podívat, jak je to s tou spotřebou NVMe disků. Napájení přes připojovací pásek by mohlo být limitující. To musím ještě prozkoumat...

Vůbec netuším, jaké napájecí napětí se používá (řekl bych, že by to ale mohlo být 5V) a zda tedy 1A bude pro 1TB NVMe disk stačít. Vím, že se spotřeba těchto disků pohybuje někde kolem jednotek W. Vycházím ale ze zkušeností s 1TB NVMe externím diskem, připojeným přes USB3 k Android boxu, kde určitě více jak 1A při 5V není, a tam disk funguje bez problémů.

Docela se mi líbí tahle sestava z Aliexpress:
   
 
Citovat
#5
@JiRo: To že 2280 nebotuje se týka pouze té desky se dvěma sloty. Krabičku bych si vybral určitě alespoň s větracími otvory protože pokud použiješ RPi5 s chladičem tak se to bude přehřívat a navíc TB disk se sám o sobě hřeje, proto je tam chladič na čipy. Tyto desky navíc mají na desce měnič na 3,3V a ten hřeje. Toto je zřejmě řešení tvého požadavku
https://thepihut.com/products/argon-neo-...berry-pi-5
RPI zero, zero2, 3B, 3B+,4B, 5, 400, reTerminál (BerryBoot) Ubuntu ,Rasbian, LibreELEC  
 
Citovat
#6
@JiRo: Na tom linku od tebe je i odkat na typ MPS2280P. u něj je možnost napájení až do 5V/3A.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#7
(15.2.2024, 10:00)JiRo Napsal(a): ... Potřebuji postavit jeden dedikovaný 24/7 headless server s větší (1TB) diskovou pamětí. Nejde tolik o peníze, chci něco kompaktního, jednu bytelnou a ideálně kovovou krabičku, bez kompromisů. ...
Nechci mimo téma jen mne zajímá, pokud nejde o peníze, jaká jsi použil hodnocení a úvahy pro směřování k volbě RPi5 (asi Raspbian bez GUI) a ne třeba NUC (asi s Linux srv)? No nevím nevím

Taková odpověď může být právě v tématu použití RPi5 opodstatněná.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#8
@meda Vcelku jednoduchý JiRo poslal odkaz na zařízení RPi tak jsem mu dal odpověď.
RPI zero, zero2, 3B, 3B+,4B, 5, 400, reTerminál (BerryBoot) Ubuntu ,Rasbian, LibreELEC  
 
Citovat
#9
@meda Výběr RPi5 je motivován hlavně tím si to vyzkoušet. 1 Od doby RPi2B a mého prvního *ELEC systému jsem s žádným dalším Rpi nepracoval. Zatím jsem do toho nešel, protože jsme chtěl HW s velkým diskem, a ty varianty s USB rozhraním se mi moc nelíbily. Koncepčně ani technicky. Teprve RPi5 přišlo s PCIe rozhraním a to se mi už líbí přeci jen o chlup víc. Takže za rozhodováním mezi např. NUC a RPi5 není žádná zásadní racionální úvaha. Prostě se mi líbí mít malou krabičku (ještě menší než NUC) a v ní vše, co potřebuji.

A když už jsme off-topic a bavíme se o kategorii PC NUC, tak jednu poznámku. Měl jsem možnost hrát si s mini PC s AMD (Minisforum). Výkonově (+/-) na úrovni NUC s i5, cena ale o něco nižší, s nižší spotřebou a subjektivně vyšším výkonem jak GPU tak CPU, o paměti (DDR5 5600) ani nemluvě. Nainstaloval jsem tam na zkoušku LibreELEC a docela mě to ohromilo.
 
Citovat
#10
@karel.veselsky: To byl dotaz na citovaného @JiRo

Já totiž používal RPi4 s Raspbianem jako nízkoodběrove PC na internet, media a office - nakonec jsem přešel k NUC s Linuxem Mint hlavně kvůli stabilitě.
Nicméně RPi5 s tím zdrojem 5A by už stabilitu i s perieferiemi mít mohl - nabídku SW jako LM ale nikoli. (Minisforum 543€)
 
Citovat
#11
@meda To ano, na tento typ použití bych také preferoval spíše klasičtější architekturu HW, tedy PC a tedy např. NUC. I když doba se mění a možná brzy přejdeme i tady na nějakou "současnější architekturu". Ale pro to mé headless řešení s Raspbian bez GUI to považuji, v kombinaci s tím diskem a větší pamětí, za ideální. Vykašlu se na nějaké ovládání, myslím tím automatické vypínání/uspávání a zase zapínání/probouzení, prostě to nechám běžet 24/7 a uvidím. Dneska mi tyhle věci většinou běží na HW s CoreELEC (Tvheadend, WebGrab a pár dalších aplikací v docker) v obýváku a i když je to výkonný stroj, už jsem mu naložil moc.
 
Citovat
#12
Pro vyzkoušení RPi 5 s NVMe diskem jsem nalezl horkého kandidáta.

Argon NEO 5 M.2 NVME PCIE Case for Raspberry Pi 5
   

Je deklarována schopnost boot-u z disku, v seznamu kompatibilních je i můj oblíbený a osvědčený Kingston SSD KC3000 M.2 1TB.

Momentálně sice hůře dostupné, ale to se předpokládám časem změní. Kromě výrobce Argon ho nabízí např. Aliexpress nebo Botland.


Přiložené soubory
.pdf   FOR_WEB_INSTRUCTION_MANUAL_NEO_5_M.2_NVMe_20240222.pdf (Velikost: 1 001,41 KB / Stažení: 15)
 
Citovat
#13
Ahoj, mám Argon ONE a u něho je problém s tím, že pokud má SSD čipy na obou stranách (typicky 2 TB+ modely), tak se do M.2 slotu fyzicky nevejde. Konkrétně jsem zkoušel Kingston SSD KC3000 M.2 2TB.

Nevím, jak je na tom Argon NEO, ale předpokládám, že to bude stejné.
 
Citovat
#14
@Gwin Díky za hodně užitečnou informaci. Podle dokumentace vypadají prostory pro SSD disk u obou modelů shodné. Takže to upozornění je na místě. Já od začítku počítám pouze s 1TB diskem, takže by to vadit nemuselo. Ale dám si na to pozor.
 
Citovat
#15
@JiRo: Drobné upřesnění a oprava některých údajů ohledně NVMe

Tloušťka NVMe disků nesouvisí až tak s kapacitou. Přiložil jsem soubor ve kterém jsem vybral pár disků, kompatibilních s Argon NEO 5 M.2 NVME PCIE Case for Raspberry Pi 5 z listu kompatibilních  NVME. Pak jsem prolezl stránky výrobců/prodejců a vyhledal údaje. Je to velice zajímavé, ukazuje to jak nutné pečlivě vybírat NVME. Shrnul bych to asi takto:
- pro RPi5 používat NVME s čipy na jedné straně. Standartní tloušťka 2,81 - 2,86mm, i kdyby se NVME s čipy po obou stranách vlezl do místa pro něj určený, bude se vnitřní sada paměťových čipů špatně chladit. Proto se už běžně prodávají chladiče na NVME. Platí čím větší kapacita tím více to hřeje. S tím souvisí i způsob použití NVME, pokud to bude datové úložiště hřeje méně, pokud to bude systémový disk hřeje hodně (READ/WRITE). V přiloženém dokumentu jsou uvedeny i provozní spotřeby disků.
- u solidních výrobců CASE/HAT desek používajících desky NVME jsou uvedeny alespoň některé testované SSD a tak se jich více méně držet.
- je to velmi podobné jako u SSD disků, některé mají tloušťku 7mm jiné 9mm ale jsou i vyšší.


Přiložené soubory
.docx   Product details of.docx (Velikost: 100,32 KB / Stažení: 9)
RPI zero, zero2, 3B, 3B+,4B, 5, 400, reTerminál (BerryBoot) Ubuntu ,Rasbian, LibreELEC  
 
Citovat
#16
@karel.veselsky Opět díky. Kontroloval jsem si doma jeden volný Kingston KC3000 1TB, který plánuji použít. Jednostranný, tloušťka cca 2mm, což odpovídá i tvým rešerším. Takže s tímto diskem by to mělo být v pořádku.
 
Citovat
#17
Tak Argon NEO 5 M.2 NVME mi už dva dny leží na poště, snad se dnes dostanu k tomu, si ho vyzvednout. Nepřekvapivě, ačkoliv je na e-shopu samotného výrobce už několik týdnů vyprodaný, Aliexpress mi ho byl schopný dodat (na tu poštu) za 10 dnů. Neuvěřitelné. Ale jásat budu, až uvidím, co mi ve skutečnosti přišlo.
   
Mezitím jsem v RPi shopu objednal RPi 5, ta dorazila před dvěma dny. Vybral jsem rovnou variatu s 8 GB RAM. Necítil jsem potřebu na tomhle nijak šetřit, což je zásada, které se u výrobků tohoto typu, tedy kdy se paměť nedá v buducnosti rozšířit, držím. Včera jsem si tedy udělal "večer s RPi". Nainstaloval, zatím tedy jen na kartu, Raspberry Pi OS with desktop and recommended software, a chvíli si pohrál. A musím uznat, že je to opravdu paráda. Celý postup instalace proběhl hladce a bez problémů, doslova za pár nízkých desítek minut jsem už šmejdil myší po desktopu. Mezitím jsme na další kartu nakopíroval Raspberry Pi OS Lite a karty vyměnil. Následovala instalace Tvheadend, připojení ze šuplíku vytaženého dual DVB-T tuneru Evolveo, a za chvíli jsem už na testovacím Kodi přijímal Live TV vysílání.

První dojmy jsou veskrze kladné. Je pravda, že jsem vlastně nic jiného neočekával. Teď vyrážím ven, cestou tedy vyzvednu na poště Argon NEO krabičku, ale před tím musím ještě v Alze objednat SSD disk. Bude to samozřejěm ten dříve zmiňovaný Kingston SSD KC3000 M.2 1TB. A o zábavu na dnešní večer mám tím pádem postaráno. Nevím ještě, jak se k celému konceptu využívání RPiRaspberry Pi OS Lite postavím, ale určitě budu instalovat i Docker, takže na to, rozmyslet si konečný koncept, mám ještě dost času. Zatím to bude především hračka, takže předpokládám i verzi vyzkoušení poslední verze LibreELEC. Tedy ne, že bych o tomto použití uvažoval, ale zajímá me, jak si RPi 5 povede, myslím tím, co do rychlosti, ve srovnání s instalaci na klasické x86_64 architektuře.
 
Citovat
#18
@JiRo: Tak to si ještě dnes přineseš i SSD. Jsi v Praze, Alza má otevřeno a na prodejně připraveno k vyzvednutí do hodiny. Nebo ne?  1
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#19
@jkmh Až zítra. Vyzvednu si to v Alza boxu ráno, cestou pro rohlíky. Kdybych pro to šel večer, půjdu spát zase až po půlnoci.
 
Citovat
#20
@JiRo: To půjdeš stejně spát po půlnoci. Přineseš krabičku, nastrojíš a budeš ladit. Vždyť už můžeš chladit.  3
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)