XBMC-Kodi.cz
Dálkové ovládání GTCombo - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - příslušenství (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-prislusenstvi)
+--- Téma: Dálkové ovládání GTCombo (/prispevek-dalkove-ovladani-gtcombo)



Dálkové ovládání GTCombo - JiRo - 22.2.2023

Zatímco na Skip 1s od Flirc stále čekám (zafinancoval jsme je, pacholky, a teď si dávají na čas - prý jaro 2023, tak uvidíme...), dostal jsme tip na jeden pěkný kousek od GTMedia.
   
Je z řady ovladačů dodávaných v několika verzích komunikčního rozhraní (IR, BT, BT+IR, ...) i popisu a významu tlačítek. Já si vybral combo BT+IR. Po několika pokusech najít optimální BT dálkové ovládání se mi toto (zatím jem papírově, protože zboží ještě neopustilo Čínu) funkčně líbí. Mechanika asi nebude to 100% pravé, očekávám  spíše "gumovější dojem" a také to spojení číselných tlačítek do řad se mi moc nelíbí, ale třeba mě to příjemně překvapí. Za těch 280 Kč, které jsem dnes ráno zaplatil, to za vyzkoušení určitě stojí.

Funkčně, kombinace BT a IR a ovládání základních funkcí TV (nastavení, hlasitost a VYP/ZAP), asi bude pro řadu lidí to, co hledají. Pro mne je příjemné tlačítko DELETE na správném místě, standardní trojice HOME, MENU a EXIT kolem kurzorového kříže, skoro úplná kombinace ovládání přehrávávání (chybí jen RECORD) a zejména barevná čtveřice (RED, GREEN, YELLOW a BLUE), která nabízí plno možností pro aktivaci typických (contextově orientovaných) funkcí.

EPG jsem měl naposledy na  Logitech H1, ale na něj si člověk určitě zvykne poměrně rychle. Zvláště, když teď už je EPG v Kodi prakticky už jediným zdrojem infromací o programech TV.

FAV asi ocení ti, kteří si do oblíbených často ukládají to, na co se chtějí někdy v blízké budoucnosti podívat a pak zobrazení oblíbených používají jako jednu z prvních voleb po spuštění Kodi. U nás doma se to používá docela často, takže jsem si na to začal zvykat i já. Dokonce jsem to v hlavním menu přesunul co nejvíce nahoru, protože je to, jak se zdá, jedna z nejfrekventovanějších voleb. Dokonce tak, že dnes ji mám nastavenou i na klasickém DO (které tlačítko FAV nemá), kde obsadila dlouhý stisk tlačítka Play.

Jakmile DO dorazí otestuji a podám detailnější informaci.


RE: Dálkové ovládání GTCombo - JiRo - 02.4.2023

DO dorazilo a...
  • celkem robustní provedení, nic nevrže, ani když se pokusím o "zkrut" - BTW tohle je docela dobrý test, který ukazuje na robustnost provedení
  • obava z gumový tlačítek se nepotvrdila a i když tvoří řadu po třech, dá se celkem neomylně každé v řadě nahmatat a bezpečně stisknout to, které člověk potřebuje
  • tvarová různorodost pomáhá k celkem dobré hmatové orientaci
  • BT připojení testováno na Beelink GT King s CE20
  • BT zařízení u této konfigurace fungují celkem obstojně. Občas sice při párování CE dělá psí kusy - zařízení se v seznamu např. objeví vícekrát, někdy se podaří spárovat až po několika pokusech, u tohoto DO to snadné rozhodně nebylo.
  1. Spárování s CE byl menší "porod", dlouho se nedařilo, až po několikerém opakování se nakonec povedlo bez zjevného důvodu, od té doby drží
  2. Delší doba porbuzení BT, ale ne nijak zásadně, pokud by vše fungovalo dobře, tak bych rozhodně jako velké "-" nehodnotil. Uživatel si na to prostě musí zvyknout.
  3. DO se v CE a Kodi samozřejmě propaguje jako kláevsnice. To je smaozřejěm výhoda, protože lze počítat s "dlouhým stiskem"
  4. První testy tlačítek ale přinesly několik zklamání:
    • hlavní POWER tlačítko je pouze BT, nelze ho nastavit jako IR - což o to, já se s tím naučím žít, protože box nevypínám ani neuspávám, ale pro ty, kteří to dělají, to bude komplikace
    • řada tlačítek, která jsou označena podle konvencí Kodi (např. info, EPG, ...) se chovají jako funkční klávesy. Což o to, přemapovat to půjde, ale bude to tím pádem poněkud více mapování, než je obvyklé
    • jiná tlačítka (např. HOME) mají kódy tlačítek z klávesnice, ne ty, jaké čekáme z DO - takže např. právě zmiňované HOME generuje skutečně "home" a ne "browser_home"
    • naopak zase, tlačítko mikrofonu generuje překvapivě kód "browser_search"
    • barevná tlačítka negenerují očekávané kódy a nemají tedy ani možnost, bez nějakého dalšího "hack-u" použít je i s longpress
    • zatím se mi nepodařilo naučit IR kódy TV tlačítkům
    • není to air mouse - ale to jsem ani nepředpokládal, po stisku tlačítka "myš" se dá kurzorem pohybovat poze kurzorovými klávesami ve čtyřech směrech
  5. A kladné stránky:
    • BT komunikace - není třeba žádný další dongle
    • jak už jsme napsal, poměrně robustní provedení
    • příjemný tvar, tak akorát zaoblený, nic neřeže, netlačí
    • optimální velikost - tři sloupce tlačítek, ale ta barevná, která jsou v řadě 4 (i když jsem je zatím nezprovoznil) se budou (i přes jistou titěrnost) ovládat ještě celkem bez problémů
    • o počtu a funkční rozdělení tlačítek jsem psal, v tomto ohledu je to vyvážené a optimální - za mne jsou tam všechny tlačítka co používám (nebo bych používat chtěl)
Závěr:
  • slušné mechanické provedení, design i ergonomie
  • funkční výbava nepříliš standardní - něco bude možné dohnat mapováním, ale ne vše
  • ve výsledku tedy 5 hvězdiček z 10
  • asi ho používat nakonec nebudu, to mapování by muselo být masivní a zas mě DO tolik neoslnilo, abych to kvůli tomuto DO absolvoval



RE: Dálkové ovládání GTCombo - JiRo - 07.9.2023

Uběhl nějaký čas a já se k DO GTMedia vrátil. Způsobilo to zjištění, jak je možné provést mapování kláves na úrovni hwdb v Linux, potažmo v CoreELEC. Celý postup je uveden v CoreELEC Wiki a je tam uvedený tak dobře, že je myslím zbytečné ho znova popisovat.

Mé mapování, kterým jsem vyřešil jak nefunkčnmí klávesy (red, green, yellow a blue), tak klávesy, u kterých se mi kódy, které po jejich stisku dostávalo Kodi, nehodily. Ne, že by nešly v Kodi přemapovat, ale počet těch přemapování by v některých případech narostl do nepříjemného rozsahu. Proto bylo lepší změnit kód vlastního tlačítka, než upravovat všechny jeho výskyty v mapování Kodi.

Konkrétně tedy mapování na úrovni hwdb pro dálkový ovladač GTMedia vypadá nakonec takto:
Kód:
# GTMEDIA GT Combo BT+IR Remote Control
evdev:input:b0005v0508p0110*
KEYBOARD_KEY_7004a=homepage  # home
KEYBOARD_KEY_c01a2=f5  # fav
KEYBOARD_KEY_70029=backspace  # exit
KEYBOARD_KEY_70041=i  # info
KEYBOARD_KEY_70040=e  # guide
KEYBOARD_KEY_70069=f1  # red
KEYBOARD_KEY_7006a=f2  # green
KEYBOARD_KEY_7006c=f3  # yellow
KEYBOARD_KEY_7006b=f4  # blue
Samozřejmě to znamená upravit v keymap ta mapování, které využívají přemapované tlačítka, ale těch míst už teď není mnoho.

Od doby této změny v mapování tedy používáme dálkový ovladač GTMedia u našeho hlavního obývákového Kodi a dá se říci, že je to zatím to nejlepší, co jsme kdy měli. Jak po vizuální, ergonomické i funkční stránce. Z hlediska současných zkušeností tedy opravuji své hodnocení na současných 8,5 z 10. K dokonalosti chybí jen možnost nastavit tlačítko POWER na vysílání kódu přes IR rozhraní, což je ale specifikum, které odpovídá způsobu používání celého boxu a Kodi i dalších aplikací v něm. Ale i s tím jsme se naučili žít a využíváme pro to, kromě tlačítka POWER (které vysílá kód přes BT rozhraní) i tlačítko TV (které naopak vysílá kód přes IR rozhraní). Funguje to tak, že:
  • krátký stisk tlačítka POWER zobrazí shutdown menu Kodi
  • dlouhý stisk tlačítka POWER zastaví Kodi a vypne televizi. Box jinak běží dál (v režimu 24/7), protože na pozadí běží trvale Tvheadend Server (a čas od času i pár dalších aplikací, např. WebGrab++) poskytující pro celou domácnost TV vysílání ze všech přijímaných služeb a zajišťuje i všechny nahrávání. Naše zdroje Tv vysílání jsou:
    • 4x přijímače DVB-T/C
    • OTT služby:
      • Sledovanitv.cz,
      • O2TV,
      • T-Mobile GO
  • stisk tlačítka TV zapne TV a spustí Kodi (pokud je Kodi vypnuté), případně vypne TV a zastaví Kodi (pokud je Kodi zapnuté)



RE: Dálkové ovládání GTCombo - czjav00 - 25.9.2023

Souhlasím s předřečníkem JiRo, CoreElec má slušně popsané Wiki.
S pomocí wiki lze připojit ke Kodi funkční DO s rozumnou sadou kláves. V mém případě DO od starého DVD přehrávače Fergusson. (jak externím IR přijímačem na Raspberry, tak interním v Odroidovi - tam je to brnkačka doslova)
Zkoušel jsem i DO od TV Philips a   Noxon přehrávače, fungují.
Pokud vyhoví klávesy (a jejich popisy) na DO uživateli, řešení existuje a je dobře popsané (anglicky).
Někdy ani netřeba kupovat, vyhrabat z komory,  případně risknout rozumný kus z bazaru "za málo" a zkusit svou trpělivost, angličtinu a um....