• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ASRock odhalil desky s procesory Apollo Lake
#1
ASRock odhalil desky s procesory Apollo Lake. Rozběhají přes HDMI 4K na 60 Hz


[Obrázek: asrock_j4205-itx_04.jpg?itok=KSAROFGC]

Základní desky s novým lowendovým SoC Apollo Lake, kterým Intel nahrazuje Celerony a Pentia Braswell, jsme tu už měli. Po první desce Asusu se teď objevily modely firmy ASRock, tentokrát ve větším počtu a již i s rozměrem Mini-ITX. Zajímavý je na nich ovšem zejména jeden detail.

Více zde: http://www.cnews.cz/asrock-odhalil-desky...k-na-60-hz

Základní specifikace :
[Obrázek: asrock-apollo-lake-boards.jpg]

Test nejvýkonějšího modelu: ASRock J4205-ITX im Test - Apollo Lake mit HDMI 2.0 und HEVC 10bit

Srovnání s CPU Braswell : https://ark.intel.com/compare/95591,9559...7261,87258
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#2
Už mám pár dní J4205. Je to suprová věc.
Jestli někoho zajímají dojmy, může číst dále :)
Když k tomu vezmete nějakou ITX case (třeba já vzal Chieftec IX-01B-85W), která už má v sobě DC napájení (takový notebookovský malý zdroj bez ventilátoru), máte kompletně pasivní HTPC.

Výkon
Měl jsem Rpi 3, ale ikdyž oproti předchůdcům se už dá v pohodě používat, stále na něco čekáte.
Nejvíce mě vytýčela doba než to načetlo list možností v nějakém addonu (třeba iVysílání - 30s než to parsovalo HTML stránku, tady je to hned). Nebo pokud to synchronizovalo Plex knihovnu (PlexKodiConnect). A celkový pohyb v prostředí stále není tak plynulý. Je jasné, že tahle deska je o dost rychlejší, ale opravdu to oceníte až když to vyzkoušíte. Potom, co jsem nainstaloval LibreElec a strávil s tím pár hodin, nechci už jít zpátky. Vše je bleskové a rychlé, jako na stolním počítači. Načítací kolečko nevidím vůbec, pohyb v prostředí nikdy neklesl pod 60fps. Nedělá tomu problém synchronizovat něco na pozadí a k tomu přehrávat živé vysílání s deinterlacingem.

Intelovské procesory mají dle mého názoru nejlepší kvalitu obrazu. Kodi vývojáři pracovali přímo si intelem na integraci Intel VAAPI (což je hardwarový dekodér videa, který mají Intel procesory. Rpi má třeba MMAL, Windows DXVA), které má podle mě bezkonkurenční MCDI(Motion compensating) deinterlacing (převod prokládaného videa (např. 1080i) na progresivní (1080p)). Když je to připojené k televizi, korektně také HDMI výstup zobrazuje omezený rozsah barev 16-235 (protože v něm jsou veškeré filmy, televizní vysílání, jenom počítače používají 0-255).
Audio passthrough vyzkoušet zatím nemohu, ale ten by tu měl fungovat jako jinde.

Na co si dát pozor, je možná trochu klamavá podpora 4k HEVC 10-bit. Plný hardwarový dekodér tohoto formátu mají až Kaby Lake procesory. Apollo lake zdědilo grafiku ze Skylaku, kde je použito hybridní řešení GPU+CPU. Takže dekódování tohoto formátu běží pouze ve Windows, protože tam je to implementováno v driveru. V linuxu (LibreElec) tato podpora zatím není (něco se ale rýsuje když jsem pročítal Kodi forum). Ale to mě zatím na 1080p televizi netrápí. HDMI 2.0 port tato deska má, 4k rozlišení dokáže vysílat, ale pokud nejste ve Windowsu, přehrajete zatím akorát 4k H.264 video.

Když k tomu přihodíte USB-CEC adapter (pulse-eight.com), což je adaptér, který vám přidá HDMI-CEC podporu. To, kde můžete např. malinu ovládat dalkovým ovladačem od televize. Počítačové grafiky tohle nemají, ale jde to pomocí tohoto adaptéru. Je trochu dražší, jak samotná malina, ale hodně úsilí stála asi výroba libCEC knihovny, kterou používá Kodi.


Takže pokud chcete pouze Kodi zařízení a ne streamovací krabičku na Android TV, Roku, Apple TV,.. Tohle je výborná volba. Oproti Androidí krabičce s Kodi aplikací získáte výborné zpracování a reprodukci obrazu, zvuku, rychlost, stabilitu. Ale zase nemáte Netflix, Spotify a jiné Androidí aplikace. Ikdyž Kodi má dostatek doplňků.
Výkonnější řešení už moc nemá smysl (PC s desktopovým Pentium, Core i3, i5,..), protože zrychlení při používání Kodi bude minimální. Je to dobrý nástupce Haswellu (třeba oblíbené Chromeboxy) nebo i Braswellu (J3150, J3710). Ikdyž pokud vlastníte jedno z těchto řešení, nemá moc smysl upgradovat.

Kdyby někdo uvažoval o koupi a měl by otázku, na kterou budu znát odpověď Big Grin klidně se ptejte :)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#3
@marhycz, takže to nezvládne film v H.265? napr. the-bourne-ultimatum-2007-1080p-bluray-x265-10bit-hevc-aac-5-1-joy.mkv
 
Citovat
#4
Plný hardwarový dekodér tam je pro samozřejmě H264, a H265 v 8bitech.

Pro H.265 10bit to nemá hardwarový dekodér. Ovšem, pokud si tam nainstaluješ Windows, tak to zvládne, protože ovladače grafiky na Windows mají pro 10bit HEVC(H265) "hybridní" režim, kdy se použije GPU pro dekódování. Ale bude to trochu vytížené, ale zvládne to :) Na Linuxu to pojede pouze pomocí CPU dekódování a to nezvládne.

Takže krátká odpověď: Na Windows: HEVC 10bit. Na Linuxu(LibreELEC) HEVC 8bit.

Řeší se to tady: http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=270298&page=11
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#5
Ahoj a díky za info.
Rád bych si postavil NAS pomocí téhle desky. Chtěl bych na to dát XPenology na to si nainstalovat PLEX a to přehrávat na TV.
Jde mi o to jestli to zvládne 4K v 10bit hevc?
Co jsem pochopil, tak bych musel mít Win 10, virtuálně nainstalovaný XPenology (který bude sloužit pouze jako uložiště + záloha na Mac a další featury), na win bych měl PLEX server a z toho by to už šlo vysílat 4K 10bit hevc do tv?

Díky za info.
 
Citovat
#6
armyk mrkni zde : http://www.technikaffe.de/anleitung-394-...hevc_10bit

je tam i test přehrávání videa 4K/10 bit na Kodi 17 beta....

Přehrávání videa s moderními kodeky nepředstavuje pro systém žádné problémy. 4k H265 (HEVC) kodek hraje  na Intel Pentium J4205 z maximálně 30% vytížeností. Všechny přehrávané videa běžely vždy plynule a bez chyb.

[Obrázek: asrock_j4205-itx_im_test_14.jpg]
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#7
armyk:
Záleží, jaký je tvůj Plex klient. Pokud ten Plex pojede přes Direct Stream, Direct Play, tak ani není potřeba Windows, protože bude jenom předávat ten soubor do televize, nebo co k ní máš připojené a nebude to video nijak upravovat. Pokud bude nicméně potřeba transkódování (když si to budeš přehrávat na Plex klientu, který zrovna neumí daný kodek atd..), tak ten Plex začne transkódovat a to už bude horší. Na to už budeš potřebovat Windows, protože to video se musí nejdříve dekódovat, jako kdybys ho tam přehrával a pak převést do dalšího formátu který pojede do toho klienta. To už to může trochu zatížit.

Ono v těch testech mají CPU usage 30%, protože je to hybridní dekódování. Pomáhá tomu GPU, které pojede na 100%.

Na Plex FAQ doporučují, co jeden aktivní 1080p stream, to cca 2000 bodů na Passmarku
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu...Hz&id=2877
J4205 má 2400.
Teď si vezmi, že to bude udýchané s tím 10bit a ještě tam budeš mít ten virtuální počítač.

Na domácí NAS je to určitě skvělé. Nebo jako Kodi klient rozhodně taky. Ale jako Plex server jen v případě, že klienti nevyžadují transkódování (třeba Plex Media Player - PC, Rpi, OS X nebo jako Kodi s doplňkem PlexKodiConnect,..). Pak to bude jen přenášet soubory jako klasický file server, v případě jenom remuxovat(ten Direct Stream) a to je minimální zátěž na procesor.
viz. https://support.plex.tv/hc/en-us/article...ect-Stream


Já mám třeba na domácím serveru ten Plex server, který se mi stará o knihovnu. Klienty mám buď Raspberry pi nebo tuhle J4205 s Libreelec a tím doplňkem PlexKodiConnect. Netranskóduje to nikdy(ale já nemám HEVC videa). A na tabletu (iOS - Plex app) to dělá Direct Stream, takže to jen přebaluje .mkv do .mp4 což je minimální práce. A tím aspoň video zůstává kompletně nedotčené a je to to samé, jako kdybych měl bluray disk v přehrávači Big Grin

Takže doporučení: Ber to, pokud to H265 video dokáže zpracovat přímo tvůj klient, pak se ten Plex server nezapotí :)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#8
Díky moc za info. To mě přivádí na otázku, nové 4K TV s androidem (nebo tizen či lg) ty podporuji H265, takže na těchto TV by to bylo pouze posílání dat, je to tak?
Nebo, že tam píšou, že to zvládne H265, ještě neznamená, že to zvládne jakékoliv H265 video, hádám, že tam bude limit na bitrate atp.
 
Citovat
#9
Jaká je přibližná spotřeba J4205 ve stavu nečinnosti?
 
Citovat
#10
Zde spotřeba a porovnání s deskou ASRock N3710 :

[Obrázek: SXE9F.jpg]
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#11
Škoda, že všechny tyhle menší procesory podporují pouze 8 GB RAM. Sad
 
Citovat
#12
Pepe: Podle mě výrobce uvádí podporu pro 16GB
 
Citovat
#13
armyk: Výrobce desky nebo procesoru? :-)
Procesory podporují pouze 8 GB.
 
Citovat
#14
(04.1.2017, 14:24)armyk Napsal(a): Díky moc za info. To mě přivádí na otázku, nové 4K TV s androidem (nebo tizen či lg) ty podporuji H265, takže na těchto TV by to bylo pouze posílání dat, je to tak? 
Nebo, že tam píšou, že to zvládne H265, ještě neznamená, že to zvládne jakékoliv H265 video, hádám, že tam bude limit na bitrate atp.

Abych udělal update. Tak v nejnovějších nightly buildech Kodi 18/LibreElec 9 už je i podpora pro 10bit 4K HEVC. Takže už není potřeba jen Windows :) 
http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=298462

Když ta telka umí H265, tak už většinou umí i ten 10bit profil a limit na bitrate tam bude, ale pro normální netestovací videa bych se tím asi nezatěžoval. Pokud to má Android TV, tak tam je ta Plex aplikace dodělaná, má dobrou podporu formátů, tam bys neměl narazit na problém :)
 
Jako nejlepší volba je ale asi vždycky "hloupá" televize a k tomu krabička. Většinou to funguje lépe, má to plynulé prostředí, a jde to upgradovat.. A například taková Nvidia Shield se už umí chovat i jako Plex server. Je to trochu off-topit ale měl bys u televize ten Shield jako streamovaci box(4K HDR HEVC, dobra SW podpora od Nvidie oproti některým  Android televizím co se třeba už zastavili na Android 6.0) a zároveň i jako Plex server a dokonce umí i File server. Ale to mě teď jenom napadlo jako možná bezstarostná alternativa pro jednu telku, notebook, tablet, záleží jestli chceš i něco jiného než File a Plex Server :)
 
Jinak tahle J4205 vzadu jako Plex Server a klienti co budou umět H265 by měla být dostačující. Ten server pak nebude muset nic převádět.
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
#15
Vcera som si poskladal nove HTPC s Asrock J3455M a HEVC 10bit prehra bez vahania (konkretne vyssie spominany jellyfish). Skusal som aj nejake 4K HEVC HDR filmy z stream cinemy a takisto bez problemu. Takze u mna zatial velka spokojnost a odozva systemu oproti RPi3 je neporovnatelna :-)
Media: TX-55AS640E | HK 3490 | JBL ES90 Black
HTPC: Asrock J3455M | Kingston 2x4GB | Intel 520 120GB | Cooltek G3
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)