• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doména místo veřejné IP adresy
#1
Zvažuji koupi vlastní domény. Mám např. IP 80.80.80.80 a na portu 9981 TVH Server....
Takže http://80.80.80.80:9981 ...Chtěl bych aby při zadání např. http://tvh.domena.cz vyjela rovnou administrace TVH....
Otázka zní: stačí JEN koupě domény a nebo i webhosting?
A kde co jak nastavit?

Děkuji .... 5
 
Citovat
#2
Další streamovací služba do sbírky...? :-D

Stačí nejlépe přenastavit ten TVH, aby jel na portu 80 a je to :)
 
Citovat
#3
ne mě jede více služeb např. webgui dreamboxu ... vše si dělám pro soukromé účely...

mám jen 40/20Mbit z toho streamovací nemůže být 1

mobilemanic: neodpověděl jsi mi na SZ .....
 
Citovat
#4
@otava Webhosting netřeba, stačí koupit doménu (2. řádu) a pak si pomocí editace doménových záznamů, vytvořit doménu 3. řádu ke své doméně 2. řádu a tu nasměrovat na konkrétní adresu.

Pokud nemáš pevnou veřejnou IP adresu, budeš ale ještě muset:
  • čas od času, když se ti veřejná IP adresa změní, to nasměrování v doménovém záznamu přenastavit, nebo
  • použít např. nějakou DDNS službu a doménu 3. řádu nasměrovat na adresu, kterou si v DDNS vytvoříš. Musíš si samozřejmě spustit nějakou appku, která bude záznam v DDNS upravovat podle aktuální veřejné IP adresy - taková appka je k dispozici v některých routerech, většinou ji najdeš také v  NAS. Je samozřejmě k dispozici i pro Windows i Linux, ale nejlépe by měla běžet na stroji, který je zapnutý trvale. Dobrá volba také je, když běží na tom stroji, na kterém ti běží aplikace, ke které přes tu doménu přistupuješ (v tvém případě TVH).
EDIT: Jo, a ještě jsem si všiml, že bys chtěl, abys mohl přistupovat ke GUI TVH bez zadání portu. To v žádném z doménových záznamů neuděláš. Tak si buď změníš port 9981 v TVH na 80, jak radí @mobilemanic, nebo v TVH necháš default 9981 a v NAT routeru si pro lokální IP TVH přesměruješ naopak port 80 na veřejné IP na 9981 na lokální IP.
 
Citovat
#5
otava5: taky mám i na rodinné sdílení doménu, jen tak z nudy - takže to docela chápu :)

ad PM? To jsem asi přehlédl, kterou myslíš, na nějaké jsem odpovídal - pošli, prosím, kdyžtak znovu.
 
Citovat
#6
@mobilemanic @otava Ad stremování. Abyste se nedivili, já mám 100/10 MBit/s a v pohodě mi streamování z TVH přes Pass profil jede. Používám ho sice jen já sám, jiným uživatelům jsme to nepovolil, ale nemám s tím problém.
 
Citovat
#7
Mohli by ste dať nejaké linky na navod celkom má to zaujima
 
Citovat
#8
@sonics007 Napsat obecný návod asi moc nejde. Nejlepší je, v okamžiku, když si koupíš doménu (tedy doménu II. řádu), nastudovat si návody, které jsou součástí aplikace správy domény (webová aplikace), ke kterému dostaneš od správce přístup. Zkusím to alespoň v několika krocích stručně pro laiky popsat.

Prodej domény II. řádu

Kdo prodává domény II. řádu? U nás je několik firem, např. active24.cz, wedos.cz, forpsi.com. Prodávají toho většinou víc, kromě domén webhosting, datový prostor, atd. Pro to, co potřebujeme, tedy abychom si mohli vytvořit přístup např. k Tvheadend serveru přes doménové jméno, nic jiného než doménu koupit nepotřebujeme. Cena je někde mezi 100 - 200 Kč ročně.

Přístup k Tvheadend serveru z Internetu

Musíme také přepodkládat, že problém, jak zajisti přístup ke službám Tvheadend z Interentu už máme vyřešený. Tzn. máme na routeru nastaven příslušný NAT (tedy překlad adres). Jinou alternativou místo NAT může být složitější konfigurace sítě, s tzv. demilitarizovanou zónou, ale to doma používá málokdo. Je k tomu potřeba buď router, který takovou možnost (vytvořit DMZ) má nebo routery dva. Máme tedy z Internetu přístupný TVH backend server umístěný v domácí síti, a to na portech <verejna_ip>:9981 a  <verejna_ip>:9982.


Doména III. řádu a přesměrování na IP

Pro další předpokládám, že si koupíš doménu II. řádku mojedomena k doméně I. řádu cz. Máš tedy k dispozici doménu mojedomena.cz a můžeš si s ním dělat téměř co chceš. A děláš to tím, že si prostřednictvím správy domény edituješ doménové záznamy.

Jak si vytvořit odkaz z domény 3. řádu na <verejna_ip>? Vytvoříš si doménový A záznam s parametrem jméno = tvh a IP = <verejna_ip>. To způsobí (po nějaké době, protože chvíli trvá, než se změna v záznamu DNS promítne do všech relevantních síťových uzlů), že nyní pokud zadáš tvh.mojedomena.cz:9981 je to totéž, jako by si zadal <verejna_ip>:9981. Tento postup má ale jednu nevýhodu, a to takovou, že pokud nemáš pevnou IP adresu, v okamžiku když se tvoje IP adresa změní, přestane doménový odkaz fungovat nebo bude ukazovat na nějakou jinou IP adresu, kterou mezitím dostane někdo jiný. Stane-li se to, je třeba A záznam zeditovat a zadat tak novou <verejna_ip> adresu a počkat, až se změna promítne tam, kam má. A to může být problém. Nejsi-li doma, jen těžkou novou IP adresu zjistíš.

Dynamická DDNS

Nemáš-li tedy pevnou IP je vhodné si ji "vytvořit". Nevytváří se samozřejmě skutečně pevná IP (to je věc poskytovatele), ale k dynamické IP se fixuje příslušné doménové jméno. Znamená to, pořídit si službu Dynamic DNS (DDNS). Je poskytována většinou i zdarma. Já používám služby poskytovanou na adrese noip.com. Zdarma si tím zřídit doménu III. řádu. Má to ale jeden háček, doména II. i I. řádu je pevně daná. V případě služby noip.com se jmenuje právě tak jako tato služba. U jiných DDNS služeb je možnost volby i domény II. řádu z několika možností. Tím pádem máš tedy omezenou možnost výběru jména domény 3. řádu, protože o něj soutěžíš se všemi ostatnímu, které DDNS službu využívají. Když budeš mít štěstí, a u noip.com bude např. tebou vybraná xyz volná, získáš adresu xyz.noip.com a budeš ji moci nastavit aktuální <verejna_IP>.

Aktualizace DDNS

Aktualizace DDNS zajistí, aby se IP adresa, které je přiřazena DDNS změnila poté, co se <verejna_IP> také změní. To lze logicky provést jen z domácí sítě. Aplikace, které to provádí najdeš ve většině routerů, NAS, existují i aplikace do Windows i Linux. Nejsem si teď jist, ale myslím, že existuje i aplikace ve formě addon pro Kodi. Tato aplikace v nastavené periodě kontroluje aktuální <verejna_IP> a posílá ji na rozhraní příslušné DDNS. Já ji mám spuštěnou na mém domácím routeru, kde je připravena možnost výběru aktualizace pro některou ze služeb No-IP, Comexe, Dyndns. Tady by popis mohl skončit. Pokud by ses spokojil s adresou složenou z tebou definované domény III. řádu a pevně daných domén II. a I.  řádu vybrané služby, můžeš ji už klidně používat. Pokud ale budeš trvat na možnosti definovat si jak doménu III. řádu, tak doménu II. řádu, musíš provést ještě jeden krok.

Doména III. řádu a přesměrování na adresu DDNS

Jak si vytvořit odkaz z domény III. řádu na tvé doméně II. řádu na adresu vytvořenou v DDNS, např. xyz.noip.com? Vytvoříš si doménový CNAME záznam s parametrem jméno = tvh a Alias = xyz.noip.com. Vše ostatní probíhá podobně jako výše, můžeš se odkazovat na tvh.mojedomena.cz a skončíš přes xyz.noip.com na <verejna_ip> ale s jedním rozdílem. V okamžiku, jakmile se <verejna_ip> změní, tak aplikace (v mém případě je to ta v routeru) pošle do služby DDNS její novou hodnotu a díky směrování v CNAME záznamu přes xyz.noip.com zůstane relace mezi tvh.mojedomena.cz a nová <verejna_ip> zachována.
 
Citovat
#9
Dakujem za komplexnu odpoved zacnem to trosku studovat a aka je zivotnost pri verejne ip aadrese ako casto treba upravovat ten zaznam?
 
Citovat
#10
@sonics007 Abych pravdu řekl, přesně to nevím. Když jsem si poprvé přesměroval doménu na domácí IP adresu, moc často jsem ji nepoužíval. Takže jsem přišel na to, že se změnila až po čase a v té chvíli jsme si hned zavedl aktualizaci přes DDNS. Takže přesnou odpověď neznám. Ono taky hodně záleží na providerovi a na strategii přidělování adres, kterou používá. Většinou je to tak, že pokud nedojde k nějaké změně (restart routeru, restart DHCP serveru, ztráta konektivity, ...), tak ta IP drží dlouho. Říkalo se ale také, že někteří provideři adresy mění často a bezdůvodně, aby tak motivovali uživatele, aby si zaplatili pevnou IP. Ale to se snad dělalo dřív.

Jak už jsem napsal, hlavní problém je, že když se pak ta IP změní, a ty jsi někde ve světě a potřebuješ se dostat do domácí sítě, tak to najednou nejde. A pokud nejsi doma, tak prostě tu novou IP nezjistíš. To byl ostatně i můj případ a proto jsme hned po první změně IP přešel na DDNS a spustil aktualizaci IP.

Díval jsme se do mého účtu na noip.com, jestli tam není nějaký log. Není. Je tam zaznamenaný pouze datum a čas poslední změny - poslední byla u mne před týdnem. Můžu ale napsat script a pustit ho na NAS nebo TVH serveru a logovat změny IP. Pak dám zprávu.
 
Citovat
#11
Ok budem rad a načo všetko to vyuzivas len pre nápady by som chcel vedieť


Jsem uživatel používající môjho iPhone , který neumí číst pravidla o nepoužívání podpisu z Tapatalku.
 
Citovat
#12
@sonics007 Hlavně TVH, buď sleduji TV (je to dobré hlavně v zahraničí) nebo pro nastavení nahrávání TV pořadů. Používám jak Kodi na notebooku (W10) nebo TVHClienta na Androidu.
 
Citovat
#13
mě osobně se IP nemění.... Jen když požádám o změnu. Dostal jsem jí zdarma k internetu.... Ale musel jsem o ní říct, jinak automaticky přidělují jen vnitřní.....
Děkuji zatím zůstanu u záložek....1
 
Citovat
#14
Jestli chces neco zapamatovatelneho a zadarmo, tak mi napis. Nejake domeny mam a vytvorit ti jeden zaznam neni zadny problem 4
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)