• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historie mediálních center
#1
Media Portal

Už jsem tady dále uvedené fotografie prezentoval. Ale připadlo mi dobré to zopakovat, aby i ti mladší viděli, jak jsme, my dříve narození, začínali.

První ukázka je řešení postavené na mini-ITX motheboard-u, elegantním case v provedení Piano-Black s nadstavbou pro mechaniku DVD. Operační systém Windows XP, klient Media Portal, s vlastní modifikací skinu Black Glass. Media Portal měl i svou serverovou část. Ta byla provozovaná také na Windows XP (sehnal jsem si tenkrát dvě licence zdarma, takže jsem žádný serverový OS neřešil), provozovaném na sestave ATX v tower case s několika 3,5" disky a třemi USB DVB-T přijímači. Klient byl umístěn v obýváku, server u mne v pracovně.
           
Datum pořízení fotografie si už nejsem schopen uvědomit, ale odhadoval bych to někdy kolem roku 2007 (+/-). Všimnětě si, že v té době byla pro nás iDnes ještě seriózním zdrojem informací. 1

Po čase přišla druhé verze klientského HW. Původní case jsem potřeboval jinde a tak jsem si vymyslel skrytou variantu HW. Tenkrát jsem byl už aktivní na různých fórech, vesměs zahraničních, protože doma žádné ještě neexistovalo, a proto jsem postup realizace podrobně zdokumentoval. Bylo to tenkrát zvykem, se svým setup-em mediálního centra pochlubit.

Přechod na druhou verzi v podstatě znamenal přesunout motherboard do nového case. Tenkrát ještě chytré televize neexistovaly, ale já chtěl vzbudit dojem, že to, co v televizi uživatel vidí, je vlastně integrální součástí té televize. Jen málokdo měl v té době na TV např. Internet Explorer. Takže PC šlo do poličky za knihy. Nebylo vidět, relativně dobře se chladilo a navíc knihy tlumily i tak nevýrazné šumění ventilárou. Jak to vypadalo při stavbě a jak nakonec vypadalo konečné řešení vidíte na sérii dalších fotografií.
               
Pokud někoho na detailech překvapí i kabel VGA, tak vězte, že jsem v obýváku měl i klávesnici a myš a pomocí DO (Logitech Harmony One) si dokázal přepnou TV na VGA vstup, na kterém jsem pak měl obrazovku Windows a mohl v něm regulérně pracovat.
Datace je opět nejistá, řekl bych cca rok dva po té předchozí konfiguraci.

Současně s Media Portal-em jsem dělal i první pokusy s Kodi. V té době mě ale moc nenadchlo. V úplných začátcích jsme to měl tak, že po přepnutí na obrazovku Windows jsem si na ní mohl spustil Kodi a hrál si s ním na obrazovce TV. Ale protože v této době ještě Kodi nemělo pořádné PVR, tak to bylo opravdu jen hraní. Záhy ale přišel PVR addon právě pro Media Portal a to byl začátek procesu, ve kterém byla v dalším postupném kroku konfigurace Kodi klientů, zatím stále pod Windows, a serveru Media Portal, která nakonec vyústila v sestavu Kodi klientů ve formě OpenELEC, později LibreELEC, a Tvheadend serveru na jednom *ELEC klientovi a data šla do NAS. Tím pádem Media Portal skončil (alespoň pro mne) v propadlišti dějin. Pak následovalo krátké extempore s dedikovaným serverem Tvheadend na Ubuntu, ale nakonec jsem skončil s hlavním obývákovém Kodi s CoreELEC a Tvheadend na boxu s S922 - Beelink GT King a dalších klientech ve formě CoreELEC na různých boxech a Windows.

Zkuste také zavzpomínat...
 
Citovat
#2
Zavzpomínám a podsunu sem toto z roku 2016 (je třeba ty vzpomínkové roky odečíst do roku cca 2006-07) → Začátky s XBMC/Kodi  4

Jinak super vzpomínkové téma JiRo  Thumbup
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#3
Máme tu samé mládí, žádné vzpomínky ... všichni odkojeni krabičkami s CE/LE  4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#4
Kedysi som zacinal tiez na MediaPortal pod WinXP niekedy v 2008. Bezalo to na desktop PC s jednojadrovym Athlonom64, neskor vymena za dvojjadro. Skrinka bola Thermaltake Mozart desktopova.
   

V 2014-tom som presiel na XBMC, skrinku som vymenil za Silverstone ML-04 a creva za mini-itx dosku a athlon 5350 + 2GB RAM. OS bol na SSD, data na HDD.
   

Od 2018 bezim na Vero4K + data na NAS, ktore v pohode na vsetko staci.
 
Citovat
#5
@shiro No vida, a já už si myslel, že je nás tu, pamětníků, jen pár. Vypadá to, že ten vývoj byl u mnohých z nás hodně podobný. Asi logicky, protože Media Portal byl svého času hodně rozšířený i u nás (myslím tím cz i sk). I když tu byla i silná skupna lidí provozujících MS Windows Media Center (taky jsem si ho párkrát vyzkoušel) a Mythv (i tady jsem měl jeden pokus). Mythv nebyl špatný, ale já moc zkušeostí s Linux neměl, takže byl pro mne "málo Windows". No a Windows Media Center, ten zase byl "moc Windows". Takže zvítězil Media Portal...
 
Citovat
#6
Já mám doma od roku 2010-11? Dune HD Max.
[Obrázek: Dune_HD_Max_front_right.jpg]
Dnes už ho používám defacto jako zálohu filmů, které jsou na 4slotové dokovací stanici, nějakých 10T dat.
Bohužel nemá podporu 4K...jinak jsem s ním naprosto spokojen. Stále na něj vychází update FW.
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#7
(16.6.2023, 15:04)JiRo Napsal(a): @shiro No vida, a já už si myslel, že je nás tu, pamětníků, jen pár. Vypadá to, že ten vývoj byl u mnohých z nás hodně podobný. Asi logicky, protože Media Portal byl svého času hodně rozšířený i u nás (myslím tím cz i sk). I když tu byla i silná skupna lidí provozujících MS Windows Media Center (taky jsem si ho párkrát vyzkoušel) a Mythv (i tady jsem měl jeden pokus). Mythv nebyl špatný, ale já moc zkušeostí s Linux neměl, takže byl pro mne "málo Windows". No a Windows Media Center, ten zase byl "moc Windows". Takže zvítězil Media Portal...
Windows Media Center sa mi pacil tiez a myslim ze zaujem o HTPC zacal prave kvoli nemu. Ale hned aj opadol, ked som zistil ze ta vec nevie ani titulky. Mediaportal bol dobry, akurat ma stval jeho dlhy start, nacitaval vela malych suborov, co bol pekny opruz na platnovom HDD. XBMC startovalo 10x rychlejsie. Mythtv ma uplne minul, svojho casu sa mi zdalo ze je to apka na pozeranie TV. Pozerat TV cez HTPC mi v tej dobe prislo ako nezmysel - mat kvoli tomu pustene volaco co huci a zerie 100W, pricom staci len samotne TV a signal zo vzduchu, pripadne kablovka. HD filmy, to uz bolo nieco ine, tam som si zapol aj 5.1 zvuk.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)