• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Jak neetické je nepodělit se?
#1
Občas dostávám SZ s dotazem nebo požadavkem na pomoc týkající se nějakého tématu. Asi nejčastěji se to týká tématu příjmu OTT služeb pomocí Tvheadend. Já na to, v poslední době, odpovídám tak, že podporu pro tyto funkce neposkytuji a svá řešení nezveřejňuji. Už párkrát mě někteří tazatelé, ať už přímo nebo nepřímo, takový přístup vytkli. A párkrát dokonce tak, že to hodnotili jako porušení jakéhosi (nepsaného) "etického kodexu" zdejší komunity.

Zajímá mě tedy, jak se na tento problém dívá komunita...

Jak moc neetické, a jestli vůbec, je nechávat si některá svá řešení pro sebe a nepodělit se o ně s ostatními.

Uvádím zde příklady týkající se TVheadend, ale myslím, že to je obecnější problém. Proto jsem také to téma umístil do Obecná diskuze.

Pro svou "obhajobu" bych měl uvést několik bodů:
 • pro svá řešení používám informace, které si může opatřit každý uživatel
  • a pokud používám informace, které nejsou veřejně dostupné, získal jsme je pod podmínkou, že je nebudu dál šířit!
 • v minulosti jsem přitom většinu informací i popis celých řešení sdílel, část z nich se dá i zde na fóru stále ještě dohledat
  • pokud některé přílohy s popisem řešení v mých minulých příspěvcích chybí, je to důsledek řádění jednoho z bývalých uživatelů, kterému jsem ve slabé chvilce (vážná nemoc s nepříliš pozitivní předpovědí dalšího vývoje) poskytl přihlašovací údaje do tohoto fóra v domnění, že bude pokračovat v mé práci. Dopadlo to bohužel špatně...
 • z minulé doby mám (a nejen já) zkušenost, že v okamžiku, kdy se začně některé řešení příjmu OTT služby masově používat, začnou velmi často příslušní operátoři dělat vše pro to, aby přijem služby v Kodi nebo Tvheadend znemožnili
 • stále ještě (hlavně v Kodi) existují řešení, která příjem OTT služeb umožňují a v nich mohou uživatelé, kteří chtějí podobná řešení aplikovat v Tvheadend, najít ispiraci a hlavně to, co je jejich základem, tedy popis řešení, jak s api dané OTT služby komunikovat.
  • není tedy problém si pro řešení příjmu OTT služby vzít inspiraci z odpovídajícíh python  Kodi doplňků. Jistě, pokud někdo nemá potřebné znalosti, tak to asi pro něj nebude tak jednoduché. Ale vycházím z toho, že řešení příjmu OTT služeb v Tvhheadned nikdy nebylo úplně "out of box".
 • kdo z vás by se vzdal nějaké funkce jen proto, že její řešení poskytne dalším uživatelům. Já celkem tři OTT služby, které přijímám pomocí scriptů v Tvheadend, provozuji už několik roků (2-3) téměř beze změny. Nesáhl jsme na ně od doby, kdy jsem si vytvořil stabilní verze řešení a ty jsem již nikde nepublikoval. Vím ale, že pokud bych svá řešení zveřejnil, bude jen otázkou času, kdy se to začne sypat.
  • někdo namítne, že když to poskytnu dvěma, třem uživatelům, že to nebude masově rozšířeno. Ale tomu snad nikdo nemůže věřit...
  • také jsem se setkal s názorem, že když jasně popíši, jak se má moje řešení používat, aby proti němu poskytopvatelé nezačali uplatňovat nějaké restrikce, může to vydržet hodně dlouho. Ale tomuhle zase nevěřím já... O tom by ostatně mohl vyprávět jeden ze zdejších autorů příjmu OTT služeb, který na uživatele svého řešení apeluje, aby ho nezneužívali a nedávali poskytovatelům důvod k zásahu. Marně...
 • i přesto, že nezvěřejňuji hotová řešní, stále se komunitě v oblasti příjmu OTT služeb (v Tvheadend nebo přímo v Kodi) snažím pomáhat, drobnou radou, vlastní zlkušeností, doporučením, ...
 • moc dobře asi všichni víme, že příjem OTT služeb v Tvheadend jednou pravděpodobně skončí. Takže se soustřeďmě na taková řešení, u kterých ta doba živostnosti může být zásadně delší. Já se na to ostatně připravuji...
 
Citovat
#2
Osobně mi to neetické vůbec nepřipadá. Někteří z nás si pamatují doby začátků subfóra IPTV - české kanály. Jakmile se zveřejnily jisté zdroje, byly nefunkční. Kdo přijde k hotovému řešení, neváží si toho. Třeba jen proto, že neví co to obnáší.
Pokud popudem k tomuto postu byly množící se žádosti či dokonce urážlivé odpovědi na tvá zamítnutí, pusť to z hlavy.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#3
Všechny ty uplakánky, co se chtějí zdarma dívat na placené kanály pošli, víš kam.
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#4
Jj, jak chlapci píšete, s IPTV jsme si tu užili dost a dost, těch nadávek a vyhrožování, pomalu tu tehdy hrozila defenestrace.  11 A kdyby mě v čirém poblouznění tehdy napadlo udělat kanálovou charitu ... po těch reakcích zde bych každého poslal zcela neeticky do zadele  -> > 65
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#5
Rozpovídám se pro začátek asi tímto.

Opačný extrém je, když někdo jen napíše:
"Našel jsem skvělý zdroj/doplněk ABCD. Tady je odkaz na stránku HTTP://opqrstdotuvx"
Samozřejmě pak chybí, k čemu to je (protože popis na té stránce je minimální), a zkušenost s tím. Taková sdílnost je zdánlivá a v podstatě na dvě věci.

Pochopím, že vyhledávání v tomto fóru nemusí vrátit smysluplné výsledky nebo je nutné pročíst výsledků spousty. Nemám často pochopení pro otázky v SZ, pokud téma existuje, ani pro otázky položené "halabala" gramatikou - viz pravidla.
Výjimky mohou být - u nových uživatelů, kteří vylepší brzy svou komunikaci.

Teď se zřejmě dostanu k titulku tématu ale jinak než kolegové.

Pokud jsou řešení navázána na obvykle placený neboli licencovaný obsah - než aby toto obcházela, pak stojím za tím řešení omezovat a nesdílet.
Přesněji - nezmiňovat se(!) o něm na fóru.

Mám výhrady k tématům, která jsou pouze výkladní skříní řešitele ale je rozhodnutý hotový výsledek nesdílet, jak vlastně také uvádí.
Taková témata by neměla vznikat, zbytečně probouzejí nejdříve zájem, později nátlak.

Někdy řešitel poskytuje některé části své práce a tazateli ochotně pomáhá. Pak je potřeba být opatrný a nemotivovat k hladovosti.

Zřejmě jsi pochopil, že si myslím, že zrovna ty @JiRo opatrný nejsi 1 a dáváš mnoho nadějí.

Jinak - forum je obsahem dobrovolné a komu se zdá, že by měl získat víc odpovědí, ať zkusí jinde.
Pomlčet neetické není.
Neetické je očekávat výhody přes SZ.
Každý, kdo plevelí fórum stovkami řádků IPTV by měl být sponzorem!
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#6
Neetické? Vôbec... ono problém je inde.

Áno je pravda, že človek niekedy vie poradiť a pomôcť, ale neurobí to, z jednoduchého dôvodu...

Pretože sú rôzne typy ľudí:
1. "Neznalí" - nevedia čo je kodi, ale: "nejde mi prehrávanie filmu", "nejde mi sa prihlásiť do kodi", ...
2. "Lenivci" - vedia ze je nejake kodi a addony: "nefunguje mi taki a taki addon, opravte to.."
3. "Uplakánci" - tí čo nevynaložia žiadne úsilie, ale hneď plaču, že im niečo nejde.
4. "Smoliari" - tí čo by to aj chceli rozbehať, aj sa im poradí, ale nefunguje to...
5. "Nevďačníci" - tí čo si nevedia ani vážiť, čo majú, a ešťe sa sťažujú že niečo nejde, alebo nefunduje..
6. "Nenažranci" - tí čo len, kde zoženie prémiové programy (hlavne športy) a zadarmo filmy ideálne v 4k...
7. "Vyje*anci" - tí čo vedia akurát kradnúť úsilie druhých a ešte aj na tom zarábať...
a takto by sa dalo pokračovať..

A potom je komunita ľudí, čo chce prinášať veci pre seba ako aj pre ostatných a chce sa podeliť o to s ostatnými, veď prečo nie.
Ale problém je v tom, že prečo mám svoje úsilie obetovať nevďačným ľuďom, ktorí sa vedia iba sťažovať že niečo nefunguje..ale hlavne takým, čo ani nevedia čo za tým sotjí, kto za tým stojí, že je to zadarmo  a sú takí čo dokonca zabijú dané riešenie (viď zdieľanie iptv).

Ono naozaj treba filtrovať veci, ktoré sa môžu dostať von a ktoré by mali ostať utajené, resp medzi komunitou.

Ja mám tiež veľa vecí naprogramovaných, ktoré nezdieľam zdôvodu porušenia niektorých vecí, ako aj licencií, ako aj investovania veľa úsilia a času do vývoja a spoznávania technológií.
Moje repo pre Kodi 19 https://iastrab.eu/repo/
 
Citovat
#7
O tom, jestli je etické nebo ne dobrovolně sdílet nějaké své dílo, know how nebo poskytovat nějaký support asi nemá cenu polemizovat. Až si z toho udělá někdo business a bude to poskytovat placenou službu, neetické to bude.

Osobně nemám problém poradit nebo i poskytnou nějaké řešení, které se snažím dělat pro poskytovatele OTT služeb pokud možno nenápadně. A musím zakleplat na dřevo, že stále všechno funguje a v některých případech to někoho může odvést od řešení, které jsou naopak problématické.

Pro mě naštěstí narozdíl od @JiRo: řeším skripty pro TVH minimálně, ale ty pocity dokážu pochopit. Zvlášt pokud ho bombardují ty trefně vyjmenové skupiny od @jastrab: Smile, ideálně když všechno považují za samozřejmost a ve finále ani nepoděkují.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)