• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Je dokument žánr?
#1
Možná jste se s tím už setkali. Prohlížíte v knihovně nebo nějakém addon filmy a občas se musíte prokousat řadou dokumentů, kratších i delších, které jsou, dle daného kritéria řazení, vloženy mezi hrané filmy. Pronikavě se tato situace projeví, pokud tím porhlíženým seznamem titulů je například addon Stream-Cinema Community (SCC). Tam se správci databáze opřeli (a patří jim za to samozřejmě velký dík) do jejího naplňování tak, že když se v poslední době kdykoliv podívám na widget Novinek nebo Posledních přidaných, nevidím tam nic jiného, než dokumenty. Respektive "ne-hrané" filmy. Vím, že se už na fóru SCC o tom někdo zmínil, jak by addon-u prospělo zřízení vlastní sekce Dokumentů, ale bylo mu odpovězeno, že dokument je žánr jako každý jiný, proč tedy pro něj zřizovat vlastní sekci. To pravda je i není, zvláště to vynikne, když si uvědomíme, že svou vlastní sekci mají  už Koncerty. A to je i důvod, proč jsem tuto otázku položil. Ne proto, abych se tu dobral jednoznačného výsledku, ale proto, abychom si ujasnili, zda má smysl a je to užitečné, o takovém případném rozdělení do dvou skupin, tedy dokumenty a hrané filmy, uvažovat.

Podle mého názoru jsou dokumenty žánrem úplně jiné kategorie jak všechny ostatní žánry hraných filmů. Ta taxonomie je myslím si zjevná. Je to stejný problém, jako bychom si udělali seznam typů vozidel a do jedné řady dali sedan, kupé, kombi a náklaďák. Já osobně, už od samotného počátku používání domácích mediálníchí center (letos už to bude 15. rok 8), jsem si udělal celkem jasnou hranici mezi hranými filmy (a u nich ještě těmi původně určenými do kin a těmi televizními - i když tohle jsem už víceméne opustil), dokumenty a domácími videi/y. Dodnes to takto udržuji, mám v seznamech i widgetech filtry, které toto členění respektují. Pochopitelně tedy, v případech addon typu Stream-Cinema a podobných, s tím nejen já, ale i ostatní, kteří se na tohle dělení zvykli, mají větší či menší problém. Sice ne nepřekonatelný, ale každý, s kým jsem o tom mluvil mi potvrdil, že to oddělení chápe jako zcela přirozené a užitečné.

Podle mne je odvolávání se na to, že dokument je žánr jako každý jiný a zvláštní sekci si nezaslouží legitimní, na druhou stranu ale může jeho oddělení od hraných filmů přinést jakékoliv knihovně či addon zásadně vyšší uživatelskou hodnotu. Zvláště, když si uvědomíme, jak snadné by to mohlo být, pokud už informace o tom že jde o dokument v knihovně nebo databázi existuje. Co se týče Kodi knihovny, tak je oddělení triviální a znamená pouze vytvoření dvojice filtrů (not document/document) nejen por vlastní seznam filmů, ale pro všechny další návaznosti, tedy například i widgety, v případě addon by to nemuselo být složitější.

Docela by mě zajímal i názor ostatních.

Je jisté, takovou diskusí otevíráme pandořinu skříňku, protože někdo může zítra položit pdobnou otázku, směrovanou tentokrát na dokumentární seriály. Ale to už je život...
 
Citovat
#2
Máš naprostou pravdu.
Mě taky těžce irituje,když otevřu sekci Filmy dabing a v nabídce jsou většinou nové dokumenty.
Co tam dělají netuším....
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#3
Filmový dokument by měl být oddělen od hraných snímků - minimálně pro nás řadové diváky, byť významem "průkazný/skutečný" může být i film jako takový .....  19
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#4
Dokument je žáner, ale to je aj BDSM.. čiže keď môže medzi filmové žánre patriť dokument, prečo nie aj BDSM? 1

X92.. X96 max.. T95Z plus.. M8s plus..
 
Citovat
#5
Dokument je žánr, ale tady jde spíše o rozdělení. Aby lidi co nesledují dokumenty měli jednodušší hledání nově přidaných filmů. Jenže pokud to bude od sebe odděleny, tak pak lidi co sledují dokumenty nebudou mít info o nově přidaných. A nebo bude potřeba to dodělat zvlášť pro dokumenty a to je u žánru zbytečně.
RPi3, RPi4, LE9.2
 
Citovat
#6
Pokud se podíváme na dělení v ČSFD https://www.csfd.cz/zebricky/specificky-vyber/ , je tam
Typ: Film, TV seriál, ...atd. až ...Hudební videoklip, Koncert.
Žánr: Akční, Animovaný, ...Dokumentární, ...Pohádka, ...až ...Životopisný.

Dokumentární se mi kryje s Dokument.
Co se mi rozhodně nekryje, je hraný dokument (není v žánrech), který v dnešní bulvární době často sklouzává k mystifikaci až falšování skutečností.

Je pravda, že se mezi novými filmy objevuje dokument často a je možné, že by volbu odfiltrování (v menu nastavení) někdo uvítal.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)