• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kodi a audio-in
#1
Požádal mě můj kamarád o realizaci jednoduchého zařízení, které by umělo zpracovat živý audio signál a převést jej do mobilního zařízení. Konkrétně - je amatérským pilotem a technickým správcem letiště a potřeboval by zpřístupnit audio zvuk z vysílačky na chytré telefony. Např. na webovou stránku letiště. Svým způsobem by se jednalo o jakési internetové rádio krmené radiostanicí. Na googlu už hledám druhým dnem a narazil jsem i na dvě zmínky že i Kodi by šlo možná využít jako mediserver s audio vstupem. Bohužel konkrétní realizaci s linkovým vstupem jsem zatím nenašel. Předpokládám samozřejmě použít externí zvukovku - např. tuto https://1url.cz/DK8LP
Nemáte prosím někdo zkušenosti např. s použitím Raspberry?
 
Citovat
#2
A proč zrovna Kodi? Na jakém HW/SW se ty webové stránky realizují?
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#3
Netrvám na Kodi. Spíš jsem sázel na to, že narazím na nějaký specializovaný SW pro RPi. Co se HW a SW týče musel bych se poptat na čem jim to běží. Pomohly by ti prozatím konkrétní stránky? http://www.letistecheb.cz/
T95X/S905X, Tanix TX9s/S912, HK1/S905X3, CoreElec 19.5
 
Citovat
#4
@delfin-chikago: 
Primitivní streamer jak na audio tak na video lze vytvořit např. za pomoci VLC media playeru, koukni na yt., mám za to že je multiplatformní, takže by mohl běžet i na malin
ě.
Mecool KIII Pro + CoreELEC 9
 
Citovat
#5
@delfin-chikago: Na poslech audia z vysílačky se v amatérských podmínkách používá SDR přijímač, který lze připojit na jakýkoliv hardware. Problém je v kvalitě audia. Živý přenos audia je prakticky nerealizovatelný, protože 8 bit mono/22 kHz, do mobilu přímo je neposlouchatelné. Řeší se to nahráváním přes speciální programy, které si zvuk uloží do zvoleného formátu a to pouze když je na zvoleném kmitočtu nosná. Neumím si dost dobře představit nahrávání on line a jeho streamování z radiostanice, když vysílání zprávy trvá cca 20 sekund, odpověď cca 20 sekund a pak je třeba 2 hodiny ticho. Já to používám prakticky denně, když si nahrávám radioprovoz při ranních zkouškách spojení celého okresu. Samozřejmě, existují záznamová zařízení s možností on line průchodu zvuku, ale to jsme v kategorii profi zařízení.  Položíl jsi dotaz, ale je třeba specifikovat typ vysílačky, protože ne z každé je možný audio výstup a pak se teprve může řešit vstup do HW zařízení (zvuková karta) a další. Já to mám vyřešeno přes Windows, Raspberry i mobil.

Pokud chceš poslat něco o SDR a fotky jak to mám vyřešeno napiš e.mail já ti to pošlu. Mohl bych založit téma, ale o něj zde není velký zájem.
RPI zero, zero2, 3B, 3B+,4B, 5, 400, reTerminál (BerryBoot) Ubuntu ,Rasbian, LibreELEC  
 
Citovat
#6
(11.3.2022, 14:51)karel.veselsky Napsal(a): .... Já to mám vyřešeno přes Windows, Raspberry i mobil.
Takže mu poradíš. (Na Webcamu LKPR je také živá komunikace.)

Já tohle neřešil ale něco jsem četl. Řeší se to klientskou aplikací a serverovou; tedy vlastni web nebo hosting... Později to dopíšu.
Odložím sem odkazy.
https://www.linuxexpres.cz/praxe/vytvort...i-icecast2
https://idjc.sourceforge.io/
https://www.cnews.cz/radioo-vlastni-inte...-a-rychle/
http://forums.winamp.com/
http://www.radioo.cz/
https://ubuntu-mate.org/download/

Jak jsem to pochopil. Na serverové části běží web, který musí mít schopnost přehrát "vložený" zvuk z nastavené IP adresy klienta.
Klient běží na vlastním PC (což by mohlo být i RPi s Linuxem, klonem Ubuntu/Debian což jsou Ubuntu-Mate/Raspberry OS.). První odkaz zmiňuje klienty IDJC a Shoutcast (ten kdysi šel využít ve WinAmp). Klient umí přehrávat/posílat z uložených souborů nebo živě "ze studia".
Zvuková karta může být zřejmě nejlevnější kvality vzhledem ke zkreslení audia z vysílaček. (Mně u RPi funguje Axago ADA-10 nebo 17.) Galvanické oddělení od vysílačky by bylo vhodné.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#7
Díky pánové za informace a postřehy. Prokonzultuju to s kolegou a pokud budou nějaké zajímavé výsledky, rád se podělím. Nevím Méďo jestli je možné použít obyčejnou zvukovku s mikrofonním vstupem, který zpravidla obsahuje ziskový zesilovač. A nejsem si jistý zda-li ho lze sw přepnout do módu linkový vstup. Ale to je detail, vzhledem k celkem slušné ceně ext. zvukovky, kterou jsem uvedl výše a line-in obsahuje.
Pokud by se našel někdo další, kdo má zkušenosti s použitím SDR přijímače a příjmu leteckých radiostanic, budu rád za každou radu. A případně bychom to mohli dotáhnou až k té podobě "příjmu" na chytrém telefonu z počátku i jen na lokální síti.
T95X/S905X, Tanix TX9s/S912, HK1/S905X3, CoreElec 19.5
 
Citovat
#8
Nic..........
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)