• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LibreELEC (Leia) v8.90.004 ALPHA
#1
Information 
LibreELEC (Leia) v8.90.004 ALPHA

[Obrázek: masthead_wordpress.png] Citace: 

The LibreELEC 9.0 Alpha cycle has started! and releases for Amlogic and Slice hardware have been added additionally to the test cycle. We official support now Khadas VIM (AML S905X) and the LePotato (AML S905X) too. There are no plans to release LibreELEC 9.0 images for NXP/iMX6 hardware as support was removed from Kodi some months ago. Support will be reinstated in a future LibreELEC release and we will update you on progress with the next-generation Kodi video pipeline (which makes that possible) soon.

Alpha releases are important to the team because we cannot test every scenario and sometimes sidestep issues without realising. The project needs a body of regular testers to go find the problems we miss. Testing will be particularly important for LibreELEC 9.0 as Kodi v18 includes substantial internal changes to VideoPlayer and introduces new retro-gaming capabilities.

TEST NOTES

Our current focus is the OS core and we are more interested in hardware and driver bugs than Kodi problems. Please report the issues you find by starting a thread in the forums or use our bug tracker. Raspberry Pi users are reminded that dtoverlay=lirc-rpihas now been deprecated. Please read the infrared remotes wiki page  before updating.

** CAUTION **

Alpha builds exist for hands-on testing not a hands-off experience. If you run Alpha builds you must be willing to report issues and engage the LibreELEC and Kodi developers in hunting bugs. If you have no idea what a debug log is or “wife acceptance factor” is critical, these builds are not for you. If you want to run Alpha builds please make a backup and store it somewhere off-box first. Your failure to make a backup is not our problem.

Updates since v8.90.003 ALPHA:

– added official Khadas VIM and LePotato support
– added images to the test cycle for for WeTek devices (Core, Play 1, Play 2, Hub), Odroid_C2 and for Slice 1 + 3
– updated to Kodi 18 Beta 1 (v2)
– updated Raspberry Pi to latest 4.14 Kernel and added back the HEVC optimisations that allows HEVC playback at the RPi
– a lot more updates and fixes, have a look at the full changelog

LibreELEC 9.0 Alpha 004 (Kodi 18 Beta 1)
To update an existing installation from within the Kodi GUI select manual update in the LibreELEC settings add-on and then check for updates; select the LibreELEC 9.0 channel and then the 8.90.004 release. To create new install media please use our simple USB/SD Creator App. The following .img.gz files can also be used to create install media or update the old fashioned way:

S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#2
Na LE 9 (Kodi 18) se mi líbí, že při instalaci doplňku jsou vidět veškeré nástroje/moduly, které se budou zavádět do systému. Nabídka nastavení se mi taky více zamlouvá, oproti LE 8 mi přijde přehlednější.
Čtu že byla přidána optimalizace pro přehrávání HEVC na RPi, jak bude čas tak vyzkouším zda je patrný rozdíl oproti LE 8.2.5.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#3
aj krypton to mal tak ked bol vo vyvoji ukazalo ktore moduly treba nainstalovat ale vo finalnej verzii to odstranily predpokladam ze to tak bude mat i leia odstranene
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#4
Tak to se mi právě nelíbí, protože to znamená pro instalaci každého doplňku o 2 kliky víc.
Navíc se mi zdá, že videa více jerkyují (mikroškubání)...
 
Citovat
#5
@harrym To si nemyslel vážně, že? Dva kliky navíc!?  1 Kolik doplňků a na kolika systémech jich denně instaluješ? BTW Podle mne je to skvělá funkce, která může předejít mnoha komplikacím.
 
Citovat
#6
Ono bude asi těžké se každému zavděčit, ale jak píše JiRo, vzhledm k četnosti instalace u běžného uživatele, snad nikomu nemůže vadit nějaké to kliknutí navíc. @forsajd uvadí že je to záležitost pouze alfa verze, takže se nemusíte strachovat že byste měli práci navíc 1 4 .
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#7
@forsajd V jaké fázi to zařízli u toho Kryptona? Podle mne by se v Kodi Beta už takové změny dělat neměly. Možná, že v Kryptonu vznikl nějaký problém, a než by ho honem honem řešili, tak to raději zařízli. Ale uvidíme. Asi nemá smysl o tom diskutovat, čas ukáže. 1

Ale funkce je to fakt pěkná. Jen by mě zajímalo, co to bude vypisovat, když bude právě instalovaný addon potřebovat závislost jiné verze, než té, která je už instalovaná. To je totiž to, co dělá při instalacích addons v Kodi zdaleka ty největší problémy. Zkoušel jsem toho dosáhnout na 18 Beta ve W10 a nepodařilo se mi takovou situaci navodit.
 
Citovat
#8
To uz neviem presne akej fazi to bolo ale urcite to bolo alfa mozna beta mohlo to byt aj v rc ale to si uz nepametam
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#9
Mně to až tak nevadí, ale hodně to vadí, když někomu po telefonu nebo emailu vysvětluješ "jak to má nainstalovat" - protože kurzor zůstane viset nad těmi závislostmi. Je to matoucí, protože pro méně znalého to dělá dojem, že tam na něj skáče ještě cosi jiného, s čím se má něco dělat...
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)