• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LibreElec - spánek
#1
Zdravím, prosím o radu, zda lze v LibreElec nastavit podobná funkce jako např. W10 - Při sdílení médií zabránit přechodu do režimu spánku? Chtěl bych, aby mi moje HTPC kde LibreElec testuji, usínalo po zadané době, ale ne pokud sleduji film.
Za případné rady moc díky.
 
Citovat
#2
Chtělo by to více informací. Minimálně typ a značku HTPC a verzi libreelec.
Raspberry Pi 4B, 2GB, Suptronic X400 V 3.0 DAC+AMP Expansion board - analog out 2.0, Libreelec 10.0 (19.1.0)
Raspberry Pi 4B, 4GB aka Were-rabbit
Raspberry Pi 400
 
 
Citovat
#3
Zdravím a doplňuji:
Postavené nízkoenergetické PC připojené do domácí sítě
MB - ASRock J4105-ITX
CPU - Intel[sup][/sup] Quad-Core Processor J4105 integrovaný
RAM - 8GB DDR4 2400 SO-DIMM
GPU - Intel® UHD Graphics 600  integrovaná
OS LibreElec 10.0 na SSD Patriot 256GB
2x HDD 3TB+4TB (vše sdíleno)

Snad to takhle postačuje.....
 
Citovat
#4
Doporučuji vyzkoušet starší verzi libreelec. Např. 9.2 Přece jen verze 10 je Nová a nejsou tam ještě odladěné tyto drobné chybičky.. Pokud to bude přetrvávat, tak si myslím že půjde prostě o neshodu HW a SW..
Raspberry Pi 4B, 2GB, Suptronic X400 V 3.0 DAC+AMP Expansion board - analog out 2.0, Libreelec 10.0 (19.1.0)
Raspberry Pi 4B, 4GB aka Were-rabbit
Raspberry Pi 400
 
 
Citovat
#5
Zdravím, .....vyzkouším a dám vědět......
 
Citovat
#6
Zdravím, odzkoušeno s 9.2.6 a i s novější 10.0.1 - stále usíná. Jenom upřesňuji, že problém není u TV, která je připojená přímo k PC/HTPC, ale s TV (AndroidTV s Kodi), kterou se připojuji k HTPC přes domácí síť k nasdíleným pevným diskům.
 
Citovat
#7
Promiň ale už se dost ztrácím v tom tvým schématu zapojení. Ale jak jsem to pochopil, tak HTPC neví po čase o Android TV a vypne disky. HTPC jede na Libreelec a And. TV má spuštěné Kodi. Zkus v obou systémech zapnout bílý šum. Ale jinak si myslím, že to zapojení nedává smysl jako síť :-)
Raspberry Pi 4B, 2GB, Suptronic X400 V 3.0 DAC+AMP Expansion board - analog out 2.0, Libreelec 10.0 (19.1.0)
Raspberry Pi 4B, 4GB aka Were-rabbit
Raspberry Pi 400
 
 
Citovat
#8
Zdravím, viz příloha....jde o to, že PC usne (má nastavený spánek, kvůli úspoře energie) během přehrávaní z jeho sdílených HDD v KODI na TV2....mám ale obavy, že to nemá řešení a budu tam muset nechat WIndows 10, které tuto možnost (jak jsem předesílal v uvodním příspěvku) poskytují.......

   
 
Citovat
#9
@lija Takže pokud to správně chápu, chceš, aby HTPC (na kterém běží LE) uspalo, ale pouze tehdy, pokud není nikdo jiný (konkrétně tedy žádné ze dvou TV1 a TV2) připojený ke sdílenému disku na HTPC.

Tohle lze řešit na úrovni OS (periodicky spouštěný shell script by měl stačit), případně bys mohl napsat addon pro Kodi, ale to pokládám za zbytečné. Přiznám se, že nevím, jak zjistit, jestli jsou zavřená všechna SMB sdílení, ale podle mne by to šlo obejít a například zjišťovat, zda na síťovém rozhraní HTPC běží nějaká komunikace s větším objemem přenášených dat. Jinou strategií by bylo, testovat (dostupnost na síti, ping), zda z pohledu HTPC žije TV1 nebo TV2. I to se dá přes shell script zajistit celkem jednoduše.
 
Citovat
#10
@lija: Dotaz k probouzení: Pokud je právě HTPC v uspaném stavu a chceš přehrát z jeho disku video na TV2, jak dochází k probuzení, probudí se ti HTPC samo? Nebo na TV2 v tu chvíli sdílená jednotka neni k dispozici..?
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#11
Myslím že bude stačit na obou Kodi zapnout v nastavení zvuku bílý šum. Ale je to jen teorie.
Raspberry Pi 4B, 2GB, Suptronic X400 V 3.0 DAC+AMP Expansion board - analog out 2.0, Libreelec 10.0 (19.1.0)
Raspberry Pi 4B, 4GB aka Were-rabbit
Raspberry Pi 400
 
 
Citovat
#12
@rixard79 Tak nevím, co jsi z tohoto vlákna četl a jako jsi tomu rozuměl, ale tvé radě, zapnout v nastavení zvuku bílý šum, opravdu nerozumím. Takže bys to měl vysvětlit. @ilja Jasně už v prvním příspěvku napsal, co potřebuje, tedy "Při sdílení médií zabránit přechodu do režimu spánku," pak ještě přidal vysvětlující obrázek, takže je to teď myslím úplně jasné co ho trápí, a to bílý šum na audio výstupu nijak ovlivnit nemůže. Ovlivnit to moc nemůže ani samotné Kodi, protože samba sdílení jde zcela mimo něj. Jednoduše řečeno, Kodi prostě neví, že nějaké samba sdílení existuje, natož, aby vědělo, v jakém je stavu. To je věc systému a pokud systém neumí blokovat uspání na základě stavu samba sdílení, tak se to musí doplnit. Něco z toho jsem naznačil, ale je to jen část toho problému...
 
Citovat
#13
(18.12.2021, 10:12)rixard79 Napsal(a): ...bude stačit ... zapnout ... bílý šum..

Ten má zabránit uspání/mutování přehrávajícího zařízení, cíle. Ne zdroje, tedy HTPC.

@lija: Tobě prostě chybí NAS, stále zapnuté úložiště s nízkým odběrem energie.
 
Citovat
#14
@ilja Ještě mě napadla jedna věc. Nevím, jakým mechanismem máš řešené to uspávání LE. Patrně nativní funkcí Kodi. Vím, že Birger Jesch měl addon který uspávání řešil, a ten byl součástí oficiálních repozitářů *ELEC v době, kdy tahle funkce v Kodi nebyla. Takže je možné, že tenhle addon v repozitáři už v novějších verzích LE nebude. Hledej ho případně mezi programy nebo službami. A pokud se dobře pamatuji, tak tento addon měl možnost definovat tam nějaké podmínky (tedy kromě neaktivity uživatele a dalších podobných) pro uspání. Tak možná by se dal, samozřejmě s doplněním toho, co jsem už psal výše, využít. Já teď nejsem doma, tak to nemohu ověřit, ale večer se na to můžu mrknout.

Tak už jsem ten addon dohledal na github, je to Sleepy Watchdog, a použít bohužel nepůjde, žádná využitelná externí podmínka pro uspání tam není.

Tak jsem se nad tím zamyslel více (jedu ve vlaku, takže mám čas na blbosti) a možné řešení, pokud tedy nebudeme brát na zřetel radu @meda "tobě prostě chybí NAS" 1, je asi v duchu toho, co jsem už tady napsal. Mezitím jsem si dohledal, jak je v Linuxu možné blokovat uspání, takže by to teoreticky mohla být cesta, jak to vyřešit úplně jednoduše. Ale i to si vyžádá nějaké pokusy, na které ale já teď bohužel nemám čas ani prostor, takže ti nemohu zaručit, kdy se k tomu dostanu.
 
Citovat
#15
Snad by mohl zafungovat první skriptík z této stránky. Nemám možnost to teď otestovat, ale vypadá to slibně.
 
Citovat
#16
@mirdacz Ano, to vypadá skutečně slibně. Dobrá práce.

Tak podle zběžné analýzy je to přesně ono. Konec konců, ten test na otevřené porty samby může být nahrazen čímkoliv, třeba i zmíněným testem na objem přenášených dat. Na ty inhibit... Kodi příkazy jsem si ani nevzpomněl, ty to samozřejmě všechno ohromně zjednodušují. Je ale třeba upozornit, že tohle řešení nezabrání situaci, kdy HTPC někdo uspí například přes DO nebo příkazem Kodi.

Jen je tam jeden drobný háček a to, že se to zasílá přes Kodi gui příkaz, což současně deaktivuje případný idle stav v Kodi na HTPC (screensaver nebo vypnutí TV, pokud bylo na něj navázáno). Ale to by snad vadilo je tehdy, pokud by se např. TV1 vypínala na základě aktivace screensaveru v Kodi na HTPC. No a když by se pak později vypnula i TV2 a do Kodi na HTPC by se poslal příkaz ihhibit... , tak by se tím TV1 zapnula a byla by pak zapnutá po celou dobu čekání, než by se automaticky HTPC uspalo a ona by se na základě toho vypnula. Kdyby tedy tohle vadilo, šlo by tam asi ty příkazy posílat přes json-rpc, ty by snad (?) idle stav nezrušily. EDIT Čtěte dále v tomto vlákně, hlavně příspěvky od @mirdacz:
 
Citovat
#17
Jen ještě pro případ, že by někdo chtěl laborovat s tím, jak zakázat uspání nebo jiné způsoby vypnutí LE generálně na úrovni systému, a netahat do toho Kodi, tak existuje možnost použití příkazu mask/unmask.

Zákaz uspání se aktivuje:
Kód:
systemctl mask sleep.target
povolení uspání:
Kód:
systemctl unmask sleep.target
Dají se tím zablokovat i jiné aktivity, takže například i vypnutí.

Bohužel některé akce se pak chovají tak, že se snaží daný příkaz provést a i když k tomu nakonec nedojde, projeví se to na Kodi tím, že se deaktivuje případný idle stav (podobně jako u použití kodi-send). Na druhou stranu, pokud takto nějakou aktivitu zablokujete, tak se neprovede ať už je aktivovaná jakkoliv. Tzn. nejen z Kodi na základě nastaveného času uspání po nektivitě, přes DO, volbou Kodi z power menu, atp. A ještě poznámka, takovéto zablokování vykonání systémového příkazu pomocí mask trvá i po restartu, zrušit ho tedy lze jedině použitím příkazu unmask.
 
Citovat
#18
Díky, mask jsem neznal. To se může občas hodit.
Jinak jsem odzkoušel výše uvedený skript s použitím json-rpc. Funguje podle očekávání a ke zrušení idle stavu skutečně nedojde, takže i toto může být jedna z cest.
 
Kód:
#!/bin/sh

IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED_LAST_STATE=-1

while true
do
  KODI_RUNNING=`ps -A | grep kodi.bin | grep -v grep | wc -l`
  if [ 1 == $KODI_RUNNING ] ; then
    SSH_ACTIVE=`netstat -tnpa | grep 'tcp.*:22.*ESTABLISHED.*' | wc -l`
    NFS_ACTIVE=`netstat -tnpa | grep 'tcp.*:111.*ESTABLISHED.*' | wc -l`
    SMB_ACTIVE=`netstat -tnpa | grep 'tcp.*:445.*ESTABLISHED.*' | wc -l`  
    [ $SSH_ACTIVE -gt 0 -o $NFS_ACTIVE -gt 0 -o $SMB_ACTIVE -gt 0 ] && IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED=1 || IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED=0
      if [ $IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED_LAST_STATE != $IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED ] ; then
        IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED_LAST_STATE=$IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED
        if [ 0 == $IDLE_SHUTDOWN_ALLOWED ] ; then
          curl -su user:password -X POST -H "content-type:application/json" \
          http://127.0.0.1:8080/jsonrpc -d \
          '{"jsonrpc":"2.0","method":"Settings.SetSettingValue","params":["powermanagement.shutdowntime",10],"id":306}'
        else
          curl -su user:password -X POST -H "content-type:application/json" \
          http://127.0.0.1:8080/jsonrpc -d \
          '{"jsonrpc":"2.0","method":"Settings.SetSettingValue","params":["powermanagement.shutdowntime",0],"id":306}'
        fi
      fi
  fi
  sleep 60
done
 
Citovat
#19
@mirdacz Aha, tak tohle mě nenapadlo. Já jsem tam pokoušel přes jsron-rpc dostat ten příkaz inhibit... 10 Tohle je dobrý!

Takhle by se daly v Kodi nastavit i interní proměnné zakazující uspání, vypnutí, apod. Jde jen o to se podívat, co všechno se takto dá blokovat, ale já teď nejsem doma.

K tomu ještě jednu poznámku, protože s tím jsem se kdysi hodně potrápil. 11 Je potřeba si dát u některých parametrů pozor. Pokud je daná veličina v nastavení Kodi zobrazená po nějakých krocích (což právě Časovač funkce vypnutí, aka powermanagement.shutdowntime, je), tak pokud se přes json-rpc nastaví jeho hodnota mimo tyto kroky, tak Kodi tu hodnotu nezobrazí a v nastavení budte mít zobrazenu default hodnotu/stav (což je pro tuto veličinu stav Vypnuto), byť tam ve skutečnosti bude hodnota jiná. To se pak fakt blbě hledá a pak je nejlepší restartovat Kodi a podívat se do guisettings.xml. Ten restart je důležitý, protože aktuální hodnoty nastavení se do něj přepíšou zpravidla až při ukončení Kodi.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)