• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 3 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NAS výmena HDD
#1
Ahoj, mám NAS zyxel a v ňom 2 a 3tb HDD, ktoré sú v systéme ako jeden disk. A keďže došlo miesto chcem dať 8tb. Predpokladám že tam bude nejaký linuxový formát. Ak dám nový disk do NAS, on si ho naformatuje, vytvorím priečinky ako mám teraz. Pripojím ho k PC, do NAS vložím tie pôvodné disky a všetky súbory presuniem na nový disk a ten potom znova dám do NAS? Alebo je nejaký iný spôsob?

Asi to budem musieť robiť v live Ubuntu, použil som ho len zopár krát. Ako spravim kontrolu či sa všetky súbory preniesli bez chýb? Vo windows mám teracopy, tak také niečo by som potreboval na Linux.
Ďakujem.

Jsem uživatel používající SM-G935F , který neumí číst pravidla o nepoužívání podpisu z Tapatalku.
Odroid N2, Xbox One S, Vorke Z6
 
Citovat
#2
Nikdy jsem to v Linuxu nedělal ale poradil bych se s webem:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/porovnava...saru-v-gui
 
Citovat
#3
Záleží na tom, zda máš vytvořené pole RAID a jaké. Pokud máš "ZRCADLENI", čili RAID1 tak je to jednoduché. Vytáhneš jeden disk, místo něj dáš nový a pockas až se na něj prepisi všechna data. Potom to samé uděláš i s druhým diskem. Hotovo. Může to trvat, podle velikosti dát na discích hodně dlouho. Klidně několik dní.
 
Citovat
#4
meda vďaka za odkaz, niečo z toho by šlo, ešte som pozeral md5 checksum utility.

Cinda práve že nemám, JBOD kapacita, 1+1 = 1 väčší :) preto také riešenie má napadlo.

Jsem uživatel používající SM-G935F , který neumí číst pravidla o nepoužívání podpisu z Tapatalku.
Odroid N2, Xbox One S, Vorke Z6
 
Citovat
#5
Jelikož jak čtu si linuxem nepolíbený tak tě nebudu zatěžovat příkazy jako rsync. Doporučím ti aplikaci na synchronizaci dat freefilesync. Výhoda je že je zadarmo, podporuje všechny systémy a má cz lokalizaci. A hlavně je to klikátko takže pro tebe ideální.
 
Citovat
#6
@Cinda Z popisu myslím celkem jasně vyplývá, že RAID 1 nejspíše nemá a že chce všechna data přesunout na nový disk, protože ty staré mu už kapacitou nevyhovují, takže ho poté mít nebude určitě. U těch 2 + 3 TB by ti ještě nějaký smysl RAID 1 dávalo (přišel by pouze o prostor 1 TB), ale já bych řekl, že ho nemá ani tam. Spíše bych tipoval na JBOD/RAID 0. 

@Azazael Ještě jeden užitečný odkaz http://www.abclinuxu.cz/blog/prizpevy/2005/6/porovnani-obsahu-dvou-adresaru
 
Citovat
#7
Už se Azazael vyjádřil. Stejně si myslím, že vlastnit dvoudiskovy NAS a nepoužit RAID je proti smyslu NASu jako takového. Ale to je věcí každého z nás. Přemýšlím čím bych tak velkou diskovou kapacitu zaplnil.
 
Citovat
#8
No pro mě je nepochopitelné používání zrcadlení. K čemu to jako je?? Bavím li se o využití doma ne nějaký server. Co dělám s pc tak mě disk ještě neumřel, vždy tomu předcházelo nějaké varování a měl jsem dost času na přesun dat. Navíc zrcadlení jako bezpečná záloha dat? Nenech se vysmát, to už mám větší šanci že než odejde disk tak vyhořím nebo po síti přilítne přepětí a to sebou vezme celé slavné zrcadlo. Bezpečné zálohování je mít klonovaná data na více místech.
 
Citovat
#9
@Cinda -Otázka nezní, jestli NAS používá podle tvých představ, ale jak překopírovat bezpečně data.
Z odpovědi nevyplynulo, jestli má různé adresáře na dvou discích, nebo jestli přes druhý disk rozšířil partition.
 
Citovat
#10
Mal som 2tb disk a neskôr pridal 3tb, s tým že sa zvýšila kapacita akože jedného disku, neviem ako to funguje tak neviem ci nemôže nastať taká vec že časť súboru je na jednom fyzickom disku a ďalšia časť na druhom. Preto chcem preniesť súbory z NAS a nie z diskov do NAS :)

Disk mi odišiel po pár mesiacoch v záruke, tak istotu že disk vydrží dlho naozaj nemám ale častejšie ich kontrolujem.

Jsem uživatel používající SM-G935F , který neumí číst pravidla o nepoužívání podpisu z Tapatalku.
Odroid N2, Xbox One S, Vorke Z6
 
Citovat
#11
Já myslím, že jakákoliv diskuze, co je lepší a co horší, není k ničemu. A nejenom v tomto případě, kdy s ohledem na téma vlákna a důvod, proč ho @Azazael založil, postrádá smyslu, ale i obecně.

Důvodů, proč si lidé pořizují NAS a proč a jak si v něm disky konfigurují je tolik, že jedno univerzálně správné řešení neexistuje. Co však lze říci a platí to obecně, že tvrzení @Cinda "Stejně si myslím, že vlastnit dvoudiskovy NAS a nepoužit RAID je proti smyslu NASu jako takového" stejně jako @cuore "No pro mě je nepochopitelné používání zrcadlení. K čemu to jako je??" je krátkozraké a svědčí to o jejich omezeném rozhledu, tedy o tom, že si prostě jen nedokáží představit, že jedno i druhé je pro celou řadu případů užitečné a potřebné řešení.

Osobně mám v NAS jak disky, které jedou solo, tak disky které se zrcadlí, a z kterých si část superdůležitých dat ještě sychronizuji na úložiště mimo domácí lokalitu. A stejně tak mám v NAS disky s kapacitou 8TB a rozhodně na ně mám co ukládat.

@Azazael V pohodě. Já myslím, že je to jasné.

K té historii. Pokud k tomu nemáš nějaký jasný důvod, tak je používání JBOD (a nejen v NAS) celkem zbytečné. Prakticky jediný význam má asi dnes u externích krabic s rozhraním USB, což ale není NAS. O RAID 0 ani nemluvě. JBOD mělo hlavně smysl v době, kdy maximální kapacity disků byly menší, jak největší soubory. RAID 0 je zase určen pro případy, kdy je třeba zvýšit přístupové rychlosti, což je zvlášť u NAS s moderními a rychlými disky zbytečné.
 
Citovat
#12
Vyndal bych oba disky z nasu, vlozil novej, ten v nasu naformatoval, a nejdrive pripojil k PC jeden disk a zkopiroval soubory na nas a nasledne druhy disk, je jedno jestli to pripojis primo do PC na kabel nebo pomoci nejake usb redukce primo do nasu.
Jako zrcadlo to zrejme nepouziva, protoze by se mu nazvedla kapacita uloziste kdyz pripojil druhy disk,.
Pokud by pouzival nas v rezimu zrcadla kapacita uloziste by byla max. tak velka jak je velky ten mensi disk.

Tak bych to resil ja.
 
Citovat
#13
@Jack_Free Ty dva disky mu jely v režimu JBOD. Minimálně jeden soubor bude tedy pravděpodobně na dvou discích zároveň.
 
Citovat
#14
A já myslím, že jeho první úvaha jak to překopírovat, je správná. Druhak šlo jen o kontrolu, že to má bez chyby.
Co ale neznám, jak přečte NAS konfiguraci těch dvou vrácených disků 2GB+3GB.
 
Citovat
#15
(18.9.2018, 17:57)meda Napsal(a): Co ale neznám, jak přečte NAS konfiguraci těch dvou vrácených disků 2GB+3GB.

Presne si vystihol moje obavy... netuším ci na mňa nevyskoci okno z otázkou ci si prajem tieto nové disky formátovať :) Urobím to zdlhavejsie ale hádam bezpečne. 8tb pripojím ako ext a presuniem všetky dáta, potom tie HDD z NAS pripojím do PC, naformatujem a z 8tb zas presuniem na ne, nakoniec 8tb zapojím v NAS a posledný krát presuniem údaje.

Asi najbezpecnejsi spôsob kde ma nemá čo prekvapiť, či?
Odroid N2, Xbox One S, Vorke Z6
 
Citovat
#16
Tak možno to niekomu niekedy pomôže. Zyxel nsa325 a určite aj novšie majú disk rozdelený na 2 particie, na prvej je konfigurácia disku, čiže je možné ho nahradiť iným a neskôr vrátiť alebo dať do iného zyxel nas, ako to má synologi a pod.
Keď som pripojil interný disk cez USB do NAS ktorý podporuje asi všetky formáty ktoré poznám tak zobrazí len particiu 1,oblast z dátami nie. V Linuxe som neskúšal. Ale ani partition magic neukázal co je tá particia zač, len unknown.

Po 30 hodinách teda presúvam dáta do NAS z novým diskom :) Na vianoce si asi podarujem 542 ktorá je kúsok rýchlejšia lebo toto je hardcore na mňa.
Odroid N2, Xbox One S, Vorke Z6
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)