• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nefunkční RPI2
#1
Ahoj

Vrátil jsem se z dovolené, veškerou elektroniku jsem měl natvrdo vypnutou. Po zapnutí ale malina nejede. Klasické restarty nepomohly, zkusil jsem vyměnit kartu, novou, s instalací Openelec, ale malina vůbec nenaběhne. Prostě to nedělá vůbec nic. Černá TV, žádný signál. Na desce svítí jen červená a zelená dioda. Nebliká. Je to kaput?

Díky za postřehy.
 
Citovat
#2
Pro začátek se zeptám - Na tvrdo vypnuté znamená vypnuté jističe ve skřínce a odpojené HDMI i LAN kabel?
Proč se ptám: Já měl takhle vypnuté týden napájení JEN ADAPTER. Síť LAN do routeru a HDMI připojené do TV (anténa jde z UPC rozvodu), ty byly pod napětím. Po týdnu spuštění - a poškozený systém na USB flešce (používám BerryBoot, tedy SD kartu a flešku). Záhada. Opravit to šlo.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#3
TV, malinu, router a disk mám v jedné prodluzce s vypinacem a predpetovou ochranou. Přes ten vypínač to bylo vypnute. Pochopil bych ze odešla karta, že odešla karta, ale zkoušel jsem novou s instalaci openelec... a nic

Ještě si vzpomínám ze po prvním spuštění, to bylo v pondělí, nabehlo logo openelec, a pak uz jen černo.
 
Citovat
#4
Dobře, a co vidíš po zapnutí napájení maliny? Vidíš duhovou obrazovku bez textu? To se objeví, pokud je možné bootovat systém - ještě nenaběhne, ale malina pozná bootovací proces. Jinak totiž (bez SD karty) není vidět ani to.

Ještě si vzpomínám já, že černo po naběhnutí u mne také dělala aktualizace LibreELEC. Čekal jsem skoro 10 minut a pak několikrát restartoval a zase čekal. Ze zoufalství i udělal nový systém (jenže já mám ten BerryBoot).

Já jako test funkčnosti preferuji postup: Formátování SD karty (obnovení velikosti), pak nakopírování bootovacích souborů systému BerryBoot - ty se nemusí vyrábět jako image, jen se kopírují. Po startu už funguje připojená USB myš, klávesnice, dál se nic instalovat nemusí - je to jen pro zkoušku funkce maliny a SD karty.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#5
Zkusil jsem BerryBoot ale malina nic, ani neškytla. Duhova obrazovka nikde. Pak me napadlo zkusit jinou microSD kartu, a voila! Už to šlape. Duhova obrazovka, boot, instalace Openelec ... Takže to bylo špatnou kartou!

Ta původní, která umřela, byla 32 GB SDHC Kingstone
Zkoušel jsem to na 32GB XDHC z aliexpresu, znacka XDC asi :) Ta se nechytla, i když jsem ji naformátoval na FAT
Teď tam je obyčejná 8GB, a ta šlape ....

Takže halelůja, nemusim kupovat novou malinu, ale jen kartu.
Dik za nápady.
 
Citovat
#6
Já nechci být zlý, ale ušetřit pár Watů za měsíční dovolenou se někdy opravdu "vyplatí". Možná se ti to podaří zprovoznit, ale těch nervů? Příště raději vezmi tužku a spočítej si kolik ušetříš.
Je to ošidné. Kdysi jsem vypnul videorekordér a tři roky jsem jej nepoužil. Už nikdy nenaběhl. Nepomohlo nic. Naštěstí dnes už jsou videokazety minulostí.
 
Citovat
#7
nevypínám kvůli watům. Ono když v baráku vypadne elektřina a pak zas naběhne, malina automaticky pustí i TV. A když nejsem týden doma, může se stát, že ta TV týden pojede. Plasma. To už pár watů není.

Při hledání řešení jsem ale narazil, jak toto nastavení vypnout. Vše zlé je k něčemu dobré.
 
Citovat
#8
@astv Tak to je naprosto zcestná argumentace. Nevypínat zařízení z obavy, že mi pak už nenajede. Takového zařízení bych se tedy velmi rychle zbavil. Běžně zařízení tohoto typu také nevypínám, ale při měsíční dovolené bych se asi už také rozmýšlel, zda zařízení, které v této době nejsou potřeba kvůli jejich funkci, raději nevypnout. Z celé řady důvodů.
 
Citovat
#9
Až tak docela jsem to nenapsal, případně nemyslel. Ale jsem si jistý, že ten kdo má malinu, má i další zařízení a není tu nikdo tak nemajetný, aby při měsíčním odjezdu na dovolenou musel "takto šetřit". Bere to pár Watů.
Já rozhodně nemám obavy, že mi něco nenajede, protože si nekupuju šunty.
Ale jak koukám, nic moc se tu nezměnilo, od doby, kdy jsem tu byl naposledy. Stará "parta" nemá ráda, když má někdo jiný názor. :)
 
Citovat
#10
@astv Jen bodově... Tak to příště napiš tak, jak jsi to myslel. Nikdo, ani já, ani @frame10, jsme se ani slovem nezmínili o tom, že bychom chtěli něco vypínat kvůli šetření. K tvým obavám, že ti něco nenajede, jsem se nevyjadřoval, jen k tvé argumentaci. Ale byls to ty, který ji podpořil svými zkušenostmi s vypínáním. Navíc jsi použil zcela nesouměřitelný příklad. A z čeho plyne, že nemám rád jiný názor? Jen jsem vyjádřil nesouhlas s tvou argumentací. To se tady snad ještě smí, ne?
 
Citovat
#11
:) Já už pomalu ani nevím, co se tu smí a co nesmí. Já jsem si kdysi "dovolil", při problémech kolem Sosáče, požádat o vyjádření, zda se to děje jenom mně, či zda se to děje i někomu jinému. Už ani nevím ( a nechce se mi to hledat ), kdo mě tady těžce "sprdnul", že tady není žádná neplacená poradna. Já se většinou ani nepřihlašuju, když se sem dívám a pouze hledám. Občas i najdu, protože každý problém je trochu jiný. To všechno chápu. Velmi vysoce hodnotím, že toto fórum vůbec existuje, ale kolikrát si říkám, zda je takové to místní "pruzení" vůbec nutné.
Někdo, většinou člověk co si právě pořídil malinu nebo i jen nainstaloval KODI, potřebuje s něčím poradit. A napíše příspěvek. Těch příspěvků není zase tak moc, maximálně několik za den. Ten tazatel potřebuje poradit. Kdo má chuť, poradí, komu se nechce, tak se neozve.
Ale tady se a to nemůžeš popřít, téměř okamžitě ozve někdo, kdo mu vynadá, že napsal příspěvek do špatné kategorie a jestli umí či neumí číst. Ale on to neudělal schválně a u některých problémů to není až tak úplně jasné. Ovšem na přivítání dostane "sprďáka". Já sice nevím, jak je ta aplikace postavena, ale myslím si, že ten tazatel a zejména v začátcích, neumí ani správně posoudit, kam to napsat a je mu jedno, v jaké rubrice ten příspěvek bude. Potřebuje akorát pomoc. Myslíš, že by bylo až tak nemožné a tazatel by si stěžoval, kdyby například správce prostě ten příspěvek přetáhl do jiné, té správné rubriky?
I mně se samozřejmě líbí, když je něco na správném místě, ale ne vždy se to povede. Já i chápu, že toto fórum založila a vede skupina lidí, kteří třeba i za své schopnosti a rady by rádi měli nějakou "odměnu" v té formě, že tu občas něco prodají. To jsem si uvědomil a přestal jsem tu dávat odkazy na čínské velkoobchody. Ale někdy si říkám, zda je to nutné.
Nakonec si stejně každý musí pomoct sám. Většinou do toho vůbec nezasahuju, jen čtu. Reaguji opravdu výjimečně. No a tentokrát mi to nedalo. :)
 
Citovat
#12
@frame10

Automatické zapínání TV spolu s RPi, lze vypnout v nastavení LibreELEC/OpenELEC (Nastavení systému →Vstup→Periferie). nebo v menu TV.
Zkoušel jsi tuto možnost ?
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#13
@ petrvald
zatim jsem nezkousel, dozvedel jsem se o ni dnes ... urcite zkusim, diky
 
Citovat
#14
@frame10 A když už jsme u toho tvého příběhu s napůl šťastným koncem, nedá mi to, abych to znova nepřipomněl. Nezapomínej na zálohování.

U LibreELEC (OE/CE) je to záležitost pár kliků a pár minut času dostat zálohu dat Kodi na kartu a pak ještě následně pár kliků k tomu dostat vytvořenou zálohu někam mimo Kodi. U ostatních instalací, které funkci zálohování nemají, je možné vyzálohovat si HOME (datový) adresář Kodi. V tomto případě pak je vhodné (ne-li nutné) Kodi před zálohováním i obnovou zastavit. 

Není to samozřejmě třeba dělat často, doporučuji to zejména před a/nebo po nějakých zásadních změnách (instalace a nastavení doplňků, přidání nějakého většího objemu dat do knihovny, rozsáhlejší nastavení skinů, atp.). Zvláště pak zálohování doporučuji před instalací nějakých obskurních doplňků z obskurních repozitářů. Návrat k poslednímu funkčnímu Kodi je pak daleko snazší a rychlejší a to i např. při poruše karty => instalce čistého Kodi na novou kartu + obnovení z poslední vhodné zálohy.
 
Citovat
#15
Tak já jsem taky na dovolenou vypnul RPI2 a po týdenní odstávce celý systém zamrzá v menu. Občas se něco podaří pustit, ale po skončení videa hned zamrzne.
Měl jsem tam Openelek a tak jsem naistaloval Libreelek a kryptona 17. Výsledek je stejný.

Asi si koupím novou malinu nebo pomeranž.
Nebo se s tím dá něco udělat?
 
Citovat
#16
Ono nestačí malinu jen vypnout napájením (a jak je známo, napájená zařízení jsou odolnější). Já už teď odpojuji i síťový LAN kabel, když tak zůstává jen HDMI.
Nejjistější způsob je použít úplně novou SD kartu (případně i USB, pokud na ní bootuješ BerryBoot nebo podobně).
Chyby SD jsou nejzákeřnější, dlouho má člověk pocit, že pokud bootuje, je OK.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#17
Koupil jsem novou SD kartu a večer uvidíme.
Když to nepomůže, koupím novou malinu.
 
Citovat
#18
Tak jsem se s tím trápil týden a vzdávám to.
Nová SD karta nepomohla.
Jdu objednat RPi3+
 
Citovat
#19
To jsem zvědavý, jaký bude výsledek s trojkou. Zamrzání v menu a dobrá SD, to už by ukazovalo jen na chybu v RAM nebo na neukončenou činnost na pozadí (třeba stahování velkého updatu OS).
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#20
Bál bych se aby se podobná "chyba" neprojevila i u nového RPi .... na zamrzání (pohyb v menu) stačí i problém s připojením k internetu  8
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)