Ač se mi všechny tyhle desky líbí, jsou jich desítky, ne-li možná stovky. A tyto čipsety jako Rockchip nejsou podporovány v mainline Linux kernelu -> jednoduše řečeno koupíte to, na stránkách výrobce dostanete Ubuntu 14.04 s nějakým opatchovaným kernelem 2 roky starým a konec.
Opravdu podpora je neskutečně důležitá v tomhle (Pokud nejste génius co si dokáže napsat zpětným inženýrstvím vlastní drivery) a je důležitější než zdánlivě výkonější parametry.
Když se kouknete na Oficiální Kodi forum, tak tam už je hezký článek v sekci Hardware, kde doporučují co koupit.
Když to shrnu.
Chci něco levného, co přehraje cokoliv v H264 1080p - Malina
- HDMI-CEC
- Oficiální LibreELEC
- Od RPI3 i hardwarově akcelerovaný deinterlacing
- Slabší výkon v GUI
- Softwarově zvládne dekódovat i H265 1080p s malým bitratem
- HD Passtrough funguje
Chci perfektní deinterlacing, nejrychlejší GUI Kodi, 4K výstup, H.265 -> Intel Apollo Lake, Intel Kaby Lake
- K fungování HDMI-CEC je potřeba dokoupit adaptér, protože počítače tohle běžně nemají. Pulse Eight CEC adaptér.
- Oficiální LibreELEC
- Perfektní deinterlacing
- HD Passtrough funguje
- S teď konečně řádně stabilními S905,X,D,S912 boxy se už nejedná o tak dobrý poměr cena/výkon
Chci něco výkonného, ale stále levného, kde se nebude lagovat GUI Kodi a 4K výstup, H.265 -> Cokoliv, co má SoC AMLogic S905, nejlépe WeTek Hub, Odroid C2, Vero 4K.
- AMLogic S905 je už nyní téměr celý podporovaný v mainline kernelu je to snad jediné další SoC ze světa Kodi kromě maliny, které má takovou podporu
- A protože to má podporu v mainline kernelu, funguje téměř každá krabice co má daný SoC, nejenom WeTek Hub nebo Odroid C2, cokoliv co má Amlogic S905 jako zmiňoval uživatel @Cindy
- HDMI-CEC
- Oficiální LibreELEC
- Kvalitní deinterlacing
- Téměř stejně rychlé jako Intelovské řešení
- HD passthrough funguje
- Zatím nejlepší řešení pokud chcete čistý Kodi zážitek bez stavění kompletního počítače a nepotřebujete Android. Vyhnete se problémům jako HD passthrough a špatnému deinterlacingu
Chci už teď budoucnost! HDR, 10bit, 4K a nepotřebuji Android, ale čistý LibreELEC:
- Boxy s chipsetem AMLogic S905X, S905D a S912 (Nikoliv Wetek Hub nebo Odroid C2 ->S905)
- například: Minix U9, Vero 4K
- Mají veškeré výhody výše zmíněných S905 krabiček, navíc tedy mají podporu HDR
- Zatím nejlepší řešení pokud chcete čistý Kodi zážitek bez stavění kompletního počítače a nepotřebujete Android. Vyhnete se problémům jako HD passthrough a špatnému deinterlacingu
LibreELEC Image, návod pro instalaci a další info k AMLogic S905,X,D,S912 boxům:
- Image a návod na instalaci do těchto krabiček: https://forum.libreelec.tv/thread/5274-i...r-amlogic/ (Zkrátka koupíte krabičku a LibreElec nainstalujete na SD kartu, nebo pokud chcete nejvyšší výkon a nemusíte mít Android s kterým to přišlo, nainstalujete to rovnou na NAND, tedy "pevný disk" té krabičky )
- Wetek Hub a Odroid C2 mají výhodu "oficiální" podpory od týmu LibreELEC, nicméně ostatní AMLogic boxy mají výbornou podporu komunity na fórech LibreELECu.
Chci už teď budoucnost! HDR, 10bit, 4K ale potřebuji Android platformu -> Nvidia Shield
- HDMI-CEC
- Problémy s deinterlacingem, pro Live TV se doporučuje používat Live Channels přímo v Android TV. (např Tvheadend tam má již Tvheadend Live Channels implementaci https://github.com/kiall/android-tvheadend)
- HD Passtrough někomu nefunguje spolehlivě
Chci Kodi, ale také Android, jenže Nvidia Shield je moc drahá -> Xiaomi Mi Box
- HDMI-CEC
- HD Passtrough funguje
-Žádné jiné androidy než ty co mají skutečný, opravdový Android TV bych nekupoval. Možná si řeknete, že to nebude mít tak dobré prostředí pro ovladač, ale jinak je to android jako android když koupíte něco levnějšího. Omyl. Nebude fungovat HD passtrough, změna frekvence displeje na 24p například, deinterlacing nikde v systému, to vše díky nedodělanému firmwaru od výrobce, co nikdy neuvidí update. Žádná DRM certifikace pro Netflix a další. (ikdyž na tomhle fóru by asi nikdo Netflix za 8 dolarů měsíčně nepoužíval :-D ) Wi-Fi, že i 2 metry od routeru to bude mít slabý signál.
Zkrátka tak, jak to napsali @
JiRo a @
Rossi D. Podpora.
Já už jsem v Kodi/XBMC světě přes 6-7 let a říkám, že ikdyž jsou ty nějaké cheap android boxy a tyhle desky lákavé, tak až budete kupovat třetí, čtvrtou a už převýšíte 2x cenu například toho výborného WeTek Hubu nebo Odroid C2, tak pak vám dojde, že ty 3 tisíce jednorázově na začátku by asi nebyla špatná investice
->čtu to tady stále "Ahoj, koupil jsem tohle z aliexpressu, stáhnul jsem android od výrobce, ale nejde wifi, H264 s vyšším bitratem se sekají, padá Kodi" Já rozhodně oceňuji dobrodružnost!! Ale takhle bohatý jako student sám nejsem
Napsal jsem to z mých vlastních zkušeností a také se inspiruji z tohoto Kodi threadu:
https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=252916
Ten problém, který tyto ARM desky mají kromě AMlogic S905 a Maliny je, že není zkrátka na trhu SoC (ten čipset - procesor, grafika, ram), který je od výrobce toho SoC otevřený (open-source). Takže ti výrobci té desky samotné za to nemohou, oni dostanou čipy například od Rockchipu s ovladači co jsou 2 roky staré, ale Rockhip neuvolní žádnou dokumentaci, nic, podle čeho by chytří lidé co přispívají do Linuxového kernelu mohli přidat podporu a open-source ovladač přímo do jádra.
A nechápu, že svědomí výrobců těchto podobných desek jim dovolí to prodávat, když sami vědí, jak to dopadne.
Tohle neplatí o malině, kde ten čip který je v ní použitý, ten Broadcom, je plně open-source, zdokumentovaný -> a proto to má takovou podporu. Když už se o to nebude chtít starat Broadcom, tak stále je tu komunita co má v podstatě stejné materiály jako vývojáři Broadcomu.
Proto se například Grafický výkon maliny od její první verze nezlepšil, protože se neobjevila žádná nová grafika, která by měla open-source drivery. Veškeré ty Mali grafiky jsou closed-source. Ale když tito výrobci zvolí tenhle SoC od Broadcomu, tak nemají vůči malině ani výhodu toho surového výkonu.
V x86 světě je tohle irelevantní, protože jsou tu akorát procesory od AMD a Intelu, které používají stejnou AMD64 architekturu. -> program zkompilujete jednou a pustíte ho na každém PC se stejným OS.
Zatímco každé jiné SoC na ARMu má jiný návrh. Každý výrobce jako Snapdragon, Rockchip, Apple vezmou základní návrh od ARMu, který nevyrábí procesory ale jenom "nákresy", které si licencují a pak se to snaží dále a dále vylepšit a upravit pro své potřeby a vyrobí si to sami, tedy mění v podstatě architekturu procesoru. Kdyby to dále neupravovali, ARM tohle zakazoval a prodával už hotové procesory, nebyl by tu takový problém, ale ani takový pokrok.
Android tohle řeší Javou -> virtuálním PC. Jinak by vývojář Android aplikace ji musel kompilovat nesčtetněkrát, aby to fungovalo na všech mobilech.