30.4.2018, 12:07
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 30.4.2018, 14:51 uživatelem JiRo.
Důvod úpravy: Typos
)
Obrázková (artwork) cachce není nic jiného než kombinace databáze Texturesxx.db (nyní ve verzi 13, tedy Textures13.db) a složky Thumbnails s uloženými kopiemi obrázků. Najdete je v datové části Kodi, tedy v symbolické cestě special://home/userdata/. Složka Thumbnails je přímo v kořeni této složky, databáze je uložena ve složce Database.
Kodi si do cache ukládá všechny obrázky, které při své činnosti kdy zobrazí. Důvod je jediný, jak už to u cache bývá, rychlost zobrazení. Jednak se vytváří lokální kopie obrázku, jehož zdroj je většinou někde jinde než na lokálním disku, a pak jsou obrázky převáděny do formátu textur, jejichž zobrazení systému zabere minimum času. Tato výhoda je ovšem vykoupena jistou nevýhodou, a tou je místo. Databáze textur ho, pravda, moc nezabírá, jiné je to ovšem se složkou thubmnails. Jistě, jsou samozřejmě instalace, kde to nevadí, tedy nevadí příliš. Buď je disková kapacita tak značná, že se pro pár GB vždy místo najde, nebo uživatel provádí čistou instalaci svého systému tak často, že velikost adresáře thumbnails nestačí nikdy vzrůst tak zásadně. Já patří k uživatelům, kteří, pokud nemusí, čistou instalaci neprovádí a tak je jasné, že mě narůstající velikost thumbnails složky zajímá.
Pozn. Pokud si o cache chcete něco přečíst, dobré shrnutí popisující základní principy najdete zde Artwork/Cache.
Moje hlavní "obývákové" Kodi provozuji na LibreELEC, Intelu a používám M.2 SSD disk 60 GB, takže tam problém neřeším. Instaloval jsem ale také několik LibreELEC na RPi a tam už to problém být může. Například několikaměsíční provoz Kodi s aktivně využívaným addon Stream-Cinema nebo dalšími zdroji on-line obsahu a widgety, může spotřebovat i pár GB kapacity disku. Jedna z mých instalací Kodi, která je používaná denně, ukrojila díky obsahu složky thumbnails, za cca rok provozu, z kapacity disku téměř 7 GB v celkem 90 000 souborech.
O databáze textur se Kodi jakž takž stará, ale stejně z ní nedokáže odstranit obsah, který je jak se říká, sirotkem. A u složky thumbnails to platí beze zbytku. Existuje sice celá řada nástrojů, kterými lze cache, a zejména tedy složku thumbnails o kterou jde především, pročistit. Tyto addon většinou pracují s jednotlivými databázemi obsahu a databází textur. S čím si však neporadí úplně ideálně (a často ani nemohou), to jsou právě odkazy na obrázky, které generují či na ně odkazují addons. U nich, více než u čehokoliv ostatního, záleží na strategii jejich algoritmů a možnostech parametrizace. Ve svém důsledku to pak vede většinou ke dvou možných okrajovým stavům. Buď thumbnails patřící addons neodstraní vůbec nebo je naopak odstraní všechny. Nikoliv nepodstatnou nevýhodou těchto doplňků je, že nepracují na pozadí (což ani nemohou) a že jejich běh trvá dlouho. Existují i jiná řešení, Milhouse mám myslím nějaký python script, ale do těchto vod bych se nerad pouštěl...
Vše co následuje, pokud se to rozhodnete vyzkoušet, děláte jen na vlastní nebezpečí.
Nezapomeňte samozřejmě na zálohování, ať se můžete případně vrátit zpět.
Není to rozhodně určeno pro začátečníky.
Přemýšlel jsem, pátral, přečetl si pár návodů a názorů a utvrdil se, že pokud je databáze textur a složka thumbnails jedinou datovou částí systému cachování obrázků, smazání jejího obsahu, či celého adresáře, by nemělo mít žádné fatální následky. Hovoříme samozřejmě až o době po následném restartu. Pokud Kodi při startu zjistí, že mu něco z jeho interních datových struktur chybí, zpravidla si to vytvoří. Prázdně samozřejmě. Pokud databázi textur a složku thumbnails smažete za běhu Kodi, můžete být svědky celkem očekávaných efektů, doprovázených masivními zápisy do logu. Proto doporučuji dělat to ve chvíli, kdy je Kodi odstavené.
Jak už jsem napsal, Kodi si po následném startu vytvoří prázdnou databázi textur i složku thubmnails a okamžitě začne zpracovávat a ukládat použité obrázky. Z hlediska uživatele má tato fáze jeden viditelný aspekt. První zobrazení každého obrázku trvá o něco málo déle, než před smazáním. Záleží samozřejmě na jeho umístění a kdo (která funkce, addon) a jak jej získává. Přiznávám, že například u zobrazení widgetů napojených na nějaký addon, který na obrázky odkazuje na internet, to může být poněkud frustrující.
Proč o tom vlastně píši. Zajímá mě názor ostatních. Jak kdo s cache, zejména se složkou thumbnails, pracuje a jak řeší její případné "čištění". Zkuste napsat svůj názor/odpověď na:
- O velikost cache se zajímám/nezajímám.
- K čištění cache používám tento nástroj (uveďte jaký).
- Brutální smazání cache může mít/má ještě tyto negativa (uveďte jaká).
- ...případně cokoliv dalšího, co může k tomuto tématu produktivně přispět.