• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Obrázková (artwork) cache aneb o Thumbnails & spol.
#1
Obrázková (artwork) cachce není nic jiného než kombinace databáze Texturesxx.db (nyní ve verzi 13, tedy Textures13.db) a složky Thumbnails s uloženými kopiemi obrázků. Najdete je v datové části Kodi, tedy v symbolické cestě special://home/userdata/. Složka Thumbnails je přímo v kořeni této složky, databáze je uložena ve složce Database.

Kodi si do cache ukládá všechny obrázky, které při své činnosti kdy zobrazí. Důvod je jediný, jak už to u cache bývá, rychlost zobrazení. Jednak se vytváří lokální kopie obrázku, jehož zdroj je většinou někde jinde než na lokálním disku, a pak jsou obrázky převáděny do formátu textur, jejichž zobrazení systému zabere minimum času. Tato výhoda je ovšem vykoupena jistou nevýhodou, a tou je místo. Databáze textur ho, pravda, moc nezabírá, jiné je to ovšem se složkou thubmnails. Jistě, jsou samozřejmě instalace, kde to nevadí, tedy nevadí příliš. Buď je disková kapacita tak značná, že se pro pár GB vždy místo najde, nebo uživatel provádí čistou instalaci svého systému tak často, že velikost adresáře thumbnails nestačí nikdy vzrůst tak zásadně. Já patří k uživatelům, kteří, pokud nemusí, čistou instalaci neprovádí a tak je jasné, že mě narůstající velikost thumbnails složky zajímá.

Pozn. Pokud si o cache chcete něco přečíst, dobré shrnutí popisující základní principy najdete zde Artwork/Cache.

Moje hlavní "obývákové" Kodi provozuji na LibreELEC, Intelu a používám M.2 SSD disk 60 GB, takže tam problém neřeším. Instaloval jsem ale také několik LibreELEC na RPi a tam už to problém být může. Například několikaměsíční provoz Kodi s aktivně využívaným addon Stream-Cinema nebo dalšími zdroji on-line obsahu a widgety, může spotřebovat i pár GB kapacity disku. Jedna z mých instalací Kodi, která je používaná denně, ukrojila díky obsahu složky thumbnails,  za cca rok provozu, z kapacity disku téměř 7 GB v celkem 90 000 souborech.

O databáze textur se Kodi jakž takž stará, ale stejně z ní nedokáže odstranit obsah, který je jak se říká, sirotkem. A u složky thumbnails to platí beze zbytku. Existuje sice celá řada nástrojů, kterými lze cache, a zejména tedy složku thumbnails o kterou jde především,  pročistit. Tyto addon většinou pracují s jednotlivými databázemi obsahu a databází textur. S čím si však neporadí úplně ideálně (a často ani nemohou), to jsou právě odkazy na obrázky, které generují či na ně odkazují addons. U nich, více než u čehokoliv ostatního, záleží na strategii jejich algoritmů a možnostech parametrizace. Ve svém důsledku to pak vede většinou ke dvou možných okrajovým stavům. Buď thumbnails patřící addons neodstraní vůbec nebo je naopak odstraní všechny. Nikoliv nepodstatnou nevýhodou těchto doplňků je, že nepracují na pozadí (což ani nemohou) a že jejich běh trvá dlouho. Existují i jiná řešení, Milhouse mám myslím nějaký python script, ale do těchto vod bych se nerad pouštěl...

Vše co následuje, pokud se to rozhodnete vyzkoušet, děláte jen na vlastní nebezpečí.
Nezapomeňte samozřejmě na zálohování, ať se můžete případně vrátit zpět.
Není to rozhodně určeno pro začátečníky.

Přemýšlel jsem, pátral, přečetl si pár návodů a názorů a utvrdil se, že pokud je databáze textur a složka thumbnails jedinou datovou částí systému cachování obrázků, smazání jejího obsahu, či celého adresáře, by nemělo mít žádné fatální následky. Hovoříme samozřejmě až o době po následném restartu. Pokud Kodi při startu zjistí, že mu něco z jeho interních datových struktur chybí, zpravidla si to vytvoří. Prázdně samozřejmě. Pokud databázi textur a složku thumbnails smažete za běhu Kodi, můžete být svědky celkem očekávaných efektů, doprovázených masivními zápisy do logu. Proto doporučuji dělat to ve chvíli, kdy je Kodi odstavené.

Jak už jsem napsal, Kodi si po následném startu vytvoří prázdnou databázi textur i složku thubmnails a okamžitě začne zpracovávat a ukládat použité obrázky. Z hlediska uživatele má tato fáze jeden viditelný aspekt. První zobrazení každého obrázku trvá o něco málo déle, než před smazáním. Záleží samozřejmě na jeho umístění a kdo (která funkce, addon) a jak jej získává. Přiznávám, že například u zobrazení widgetů napojených na nějaký addon, který na obrázky odkazuje na internet, to může být poněkud frustrující.

Proč o tom vlastně píši. Zajímá mě názor ostatních. Jak kdo s cache, zejména se složkou thumbnails, pracuje a jak řeší její případné "čištění". Zkuste napsat svůj názor/odpověď na:
 1. O velikost cache se zajímám/nezajímám.
 2. K čištění cache používám tento nástroj (uveďte jaký).
 3. Brutální smazání cache může mít/má ještě tyto negativa (uveďte jaká).
 4. ...případně cokoliv dalšího, co může k tomuto tématu produktivně přispět.
Díky za váš názor.
 
Citovat
#2
1. O velikost či o samotné cache se téměř nestarám , pouze nedávno jsem experimentoval u X96 s částečným přenesením výše zmiňovaných souborů do jeho NAND.

2. Kdysi jsem používal toto → Čištění Thumbnails → Thumbnails Cleaner + mám ještě uložen tento odkaz → Texture Cache Maintenance utility

3. Tuším, že jsem v minulosti testoval i onen "brutální" výmaz "obrázkové cache", celkem se nic nestalo - potřebné soubory se natáhly a doplnily znovu, pouze to po tu dobu docela zdržovalo systém - to bylo ještě před zprovozněním MySQL

4. Nějak sem se odnaučil do těchto věcí rýpat, ať se již jedná o cache texturovou, buffer-ovou či jakoukoliv jinou - ne vždy je to ku prospěchu věci  4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology 212JDSM 6.x \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#3
@Rossi D Díky za první reakci. Jsem zavřený doma, nemohu do přírody, tak blbnu... 10

Ad.4 Brutální smazání thumbnails se ukazuje jako celkem bezpečná metoda. Samozřejmě s efektem nepříjemného zdržování do prvního načtení jednoho každého obrázku, to je jasné). Jiné je to u smazání databáze textur. Tam původní předpoklady, že se o to Kodi postará samo, nefungují úplně podle předpokladu. Databáze se sice po startu Kodi vytvoří, ale její obsahu není úplně tak, jak by být měl. Co je ale zajímavé, i přesto Kodi funguje bez problémů.
 
Citovat
#4
@JiRo
- náhodou vůbec neblbneš, toto může být náhodou zajímavé a inspirativní téma ...
Do přírody mne (a psa) má drahá polovička honí každý den, tedy ne že by mi to vadilo - občas si alespoň něco nafotím, nyní na jaře je toho dost a dost (tedy kromě toho žlutého šílenství) a v lese je opravdu krásně  4 Pokud Ti cokoliv (zdraví) brání jít se na tu krásu podívat na živo, je mi Tě opravdu líto  8
Zrovna včera - i ten "volský jazyk" je nádhera sama o sobě  6 →      - omlouvám se za OT, to jen pro JiRu trochu toho jarního světa ....
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology 212JDSM 6.x \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#5
1. V tejto chvíli sa o cache nezaujimam, neviem ako je to mozne ale, ak vypnem KODI tak sa mi automaticky vymaže aj cache. Robí mi to asi posledné 3 mesiace.
2. Na čistenie som používal Indigo. Teraz uz nic.
3. Nikdy som to nerobil.
Problém s miestom je kedze TV ma iba 8GB
Tv Phillips, Android TV 7.1.2., KODI 17.6, Aeon Nox: Silvo.
Android TV 8.0, Philips 49pus6401, Kodi 17.6 Krypton
 
Citovat
#6
Občas spustím Ares Wizard a dám smazat Thumbnails. Pak si je KODI samozřejmě začne tahat znovu. Ale nedělám to zas tak často, mám v Malině 16 GB kartu a celkem to trvá, než mi ty náhledy sežerou nadměrný prostor.
P.S. Když jsem zmínil ten Ares, je v něm i k vymazání položka nazvaná tuším "Packages". Může mi někdo říct, co to je?
SONY KDL-48W705C + X96MAX 4/64 - ANDROID 9, KODI 18:9
SONY KD-55XG8096 - ANDROID 8, KODI 18.9
RPi3B, RPiZERO (v šuplíku :-)
UPC 300/20, vše připojeno kabelem
 
Citovat
#7
@beepee Do složky packages (.../addons/packages) instalátor addons Kodi ukládá zip instalovaných addon. Umožní to například rychle přejít k předchozím verzím instalovaných addon nebo při potřebě přeinstalovat poslední verzi addon. Při požadavku na aktualizaci pak Kodi nabídne buď originál instalace z repozitáře nebo z odložené instalace, uložené ve složce packages. Při požadavku na aktualizaci se v nabídce pak může objevit dvě i více verzí. U těch, které jsou uloženy ve složce packages, je poznámka "Místní mezipaměť balíčků". 

Velkost obsazeného místa na disku (v MB) soubory v packages možné omezit parametrem v advancedsettings, např.:

<packagefoldersize>500</packagefoldersize>

Default hodnota je 200 MB. Nefunguje to ale absolutně. Velikost souborů může nastavenou maximální hodnotu překročit. Úplnou jistotu, jak to funguje nemám 10, ale myslím, že platí to, že do  packages se zip poslední aktuální instalace uloží vždy. Je-li však aktuální velikost všech souborů větší než limit, pak se všechny předchozí verze daného addonu smažou.
 
Citovat
#8
@JiRo - díky za rozšíření mých obzorů :-)
SONY KDL-48W705C + X96MAX 4/64 - ANDROID 9, KODI 18:9
SONY KD-55XG8096 - ANDROID 8, KODI 18.9
RPi3B, RPiZERO (v šuplíku :-)
UPC 300/20, vše připojeno kabelem
 
Citovat
#9
@MikeRecchi ad.1 Chceš tím říci, že ti po vypnutí Kodi vymaže adresář Thumbnails? To snad ne! To se mi nezdá... V tom případě bych ti asi doporučoval podívat se sem http://www.xbmc-kodi.cz/forum-android, případně to tam nadhodit. Já Android, a už vůbec ten, který je instalován na TV, moc neznám.
 
Citovat
#10
@JiRo Ano je to presne tak ako pises, keď vypnem KODI tak mi to vymaže aj tu zložku. Netuším ci som niečo v tej dobe nieco inštaloval alebo to bolo niečím iným.
Android TV 8.0, Philips 49pus6401, Kodi 17.6 Krypton
 
Citovat
#11
@MikeRecchi - to vypadá, jako když máš nainstalovaný nějaký Cleaner - na GPlay je jich spousta.
SONY KDL-48W705C + X96MAX 4/64 - ANDROID 9, KODI 18:9
SONY KD-55XG8096 - ANDROID 8, KODI 18.9
RPi3B, RPiZERO (v šuplíku :-)
UPC 300/20, vše připojeno kabelem
 
Citovat
#12
@beepee nemam ziadny cleaner z Gplay, skor si myslim ci som nieco nenastavil v Indigo addon. Len netusim co a kde.
Android TV 8.0, Philips 49pus6401, Kodi 17.6 Krypton
 
Citovat
#13
Už je to dlouho, co jsem měl Indigo nainstalované, ale mám ten dojem, že se tam dalo nastavit právě to pravidelné vymazávání cache. Tuším je to v položce Maintenance Tools, nebo tak nějak.
SONY KDL-48W705C + X96MAX 4/64 - ANDROID 9, KODI 18:9
SONY KD-55XG8096 - ANDROID 8, KODI 18.9
RPi3B, RPiZERO (v šuplíku :-)
UPC 300/20, vše připojeno kabelem
 
Citovat
#14
Skusim sa nato pozriet poriadne, mozno nieco najdem.

Edit: Tak asi som nato prišiel. Vyzerá to tak ze to robí addon INDIGO. Len s tým rozdielom že to vymaže pri štarte a nie pri vypnutí. Je tam aj možnosť týždenného mazania.
Android TV 8.0, Philips 49pus6401, Kodi 17.6 Krypton
 
Citovat
#15
@MikeRecchi No vida, opět jsem chytřejší. O addon s těmito funkcemi, dokonce spouštěnými událostmi, jsem nevěděl.
 
Citovat
#16
@JiRo Je tam toho omnoho viac, čo sa dá nastaviť. Od speed testu, log uploader, backup/restore, mazania všetkého mozneho a veľa ďalšieho.
Android TV 8.0, Philips 49pus6401, Kodi 17.6 Krypton
 
Citovat
#17
Já používám addon EZ Maintenance+.    Z odkazu si můžete vybrat, stáhnout a nainstalovat repository.aenemapy.zip, který obsahuje EZ Maintenanci. Uvnitř nainstalovaného v nastavení můžete zvolit velikost cache pro thumbnails a jiné, kterou akceptujete. Zbytek bude vždy po startu kodi smazán, takže je třeba několik vteřin vyčkat na oznámení, že je cache smazána.

https://dimitrology.com/repo/
ThinkPad T530 : Lubuntu 20.04 + Kodi 19.4 

        
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)