• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Priprava SD karty pro instalaci OpenELEC
#1
Abychom si uspesne rozchodili OpenELEC napriklad na Raspberry Pi, tak si musime pripravit SD kartu s operacnim systemem OpenELEC.

Postup:
1) Stahneme si pozadovane nastroje:
> Image aktualni verze OpenELEC z webu: http://openelec.tv/get-openelec (rychly odkaz pro verzi 6.0.0 pro RPi 2)
> 7zip pro rozbaleni image: http://www.7-zip.org/
> Win32DiskImager pro zapsani image na SD kartu: http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/

2) Priprava image:
> Soubor s image OpenELEC s pomoci 7zip (nebo treba WinRARu) rozbalime tak, abychom meli pripraveny pouze samotny IMG soubor (tedy abychom nemeli za priponu GZ, ale IMG!).

3) Zapsani image na SD kartu:
> Nainstalujeme a spustime program Win32 Disk Imager, kde vybereme primo rozbaleny IMG soubor, zkontrolujeme, ze v pismenku jednotky je opravdu SD karta a zacneme zapisovat image tlacitkem Write:
   
> Nasledne zacne zapis image na kartu:
   
> Po uspesnem zapsani nam program vyzvou "Write successful" da najevo, ze je vse v poradku. Potvrdime OK a ukoncime kliknutim na Exit.
   

Nyni mame pripravenou kartu s operacnim systemem OpenELEC a muzeme ji vlozit do Raspberry a zapnout ho. Automaticky se na televizi objevi pruvodce OpenELEC:
> Uvodni logo OpenELEC, kde si pripravuje jednotlive partitions karty:
   
> Uvodni obrazovka OpenELEC nas vita, muzeme pokracovat kliknutim na Next:
   
> V Hostname muzeme zvolit pojmenovani naseho zarizeni (nebo muzeme nechat predvyplnene OpenELEC) a muzeme pokracovat kliknutim na Next:
   
> Pruvodce nam zobrazi dostupne site, zde vidime, ze je pripojeny sitovy kabel a muzeme pokracovat kliknutim na Next:
   
> Zde muzeme zapnout sluzby jako SSH nebo Samba. Pokud netusite, co je SSH, tak ho ani nezapinejte. Samba slouzi ke sdileni slozek v siti a tu nechejte vybranou. Opetovne muzeme pokracovat kliknutim na Next:
   
> Podekovani a sdeleni, ze OpenELEC je nastaven a ze budete presmerovani jiz do Kodi, muzeme tedy pokracovat kliknutim na  Next:
   
> A jsme konecne primo v Kodi:
   

Zde bych doporucoval navazat s dalsim navodem, ktery obsahuje prepnuti do cestiny, instalaci doplnku a dalsi uzitecne veci:
> http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-zaklad...aveni-kodi
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#2
Máš tam asi chybu v odkazu na rychlé stažení verze rpi2. Včera mě došlo rpi2 a při instalaci jsem se pěkně zapotil.? Po třetí instalaci na kartu už jsem to chtěl vzdát. Pak mě napadlo stáhnout to z OpenElec a voala už to frčí. Ale jinak diky za návod.
 
Citovat
#3
Mas pravdu, v zapalu boje jsem tam dal link na RPi a ne dvojku, takze sorry.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#4
K návodu bod 3.

Pro zápis systému na kartu je možno ve Windows 7 použít alternativně Fedora Arm Installer :

http://cdr.cz/clanek/raspberry-pi-recenz...temu-na-SD

Zatím jsem jej použil 4x a vždy O.K.
Přece jen je to software pro Linuxové systémy.
ThinkPad T530 : Lubuntu 20.04 + Kodi 19.4 

        
 
Citovat
#5
S474N: Chci se zeptat,celý postup jsem provedl dle návodu,ale při konktrole SD karty v PC jsem ve vlastnotech karty našel 0 MB.Může to být tím,že ten soubor není vidět,protože je ve formátu img a nebo jsem někde udělal chybu?
 Odroid C2\→ CE 9.0.2 + Tvheadend 4.2  \ NAS Synology\ HTPC\ S905X3→ CE 20\
 
Citovat
#6
A v cem to kontrolujes? Zkus Spravce disku a uvidis ty dalsi partitions.
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#7
S474N: Díky,chyba byla ,že jsem rozbaloval jiný soubor než disc image,ale update.
Již ok,dík za odpověď.
 Odroid C2\→ CE 9.0.2 + Tvheadend 4.2  \ NAS Synology\ HTPC\ S905X3→ CE 20\
 
Citovat
#8
Mě to píše při zápisu image na sd ,,error 32: Proces nemá přístup k souboru, neboť jej právě využívá jiný proces''.
Karta je odemčena zformátovná a není oteřena v ničem jiném. Má někdo zkušenosti?
 
Citovat
#9
Aa, už to mám, img byl otevřený v daemonu.
 
Citovat
#10
Ahoj mě to při pokusu o zápis ve Win32 píše chybu 5 ?
 
Citovat
#11
A co je chyba 5 ???
 
Citovat
#12
@Dafcik9071

Nejspiš se jedná o problém s přístupem, kartu naformátuj pomocí prográmku SDFormatter, případně vyzkoušej jinou čtečku karet.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#13
@Dafcik907: 1) ubezpeč se, že wokna tu kartu poznaly. Buď půjde číst nebo zařve, že je poškozená.
2) Pro jistotu napřed kartu naformátuj tímto: https://www.sdcard.org/downloads/formatt...index.html.
3) vezmi to podle návodu tady: http://raspberry.pavelrampas.cz/priprava-sd-karty.
X96max plus 4/32 + CE 21beta3 + skin - upravený Confluence / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.4 + skin - upravený Confluence

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#14
Jsem zde nový,pročítám to už více jak 2 dny a stále je to pro mě španělská vesnice.Jeden radí to jiný zase ono a ve výsledku to stejně nejede ač jsem udělal přesně všechno do písmene s instalací a nic- černá obrazovka.Používám malinu 3 a kodi asi rok,jenže už se nemůžu zeptát toho co mě to instaloval je po smrti a tak jsem to chtěl pochopit a naistalovat si sám,protože mám to tak,že si s repo nemůžu nic stáhnout,ani rozšířit doplňky,když tam zadám nějakou adresu htpp tak to nic nenalezne a jako by to bylo nějak blokované a zeptat se nemám koho.Takže jsem se rozhodl na novou sd kartu si to nainstalovat sám,jenže to nefachá.A je zde další problém a to přečtené odpovědi jiným.,,Všechno je na fóru tak hledej šmudlo" a neobtěžuj nás pokročilých,takže člověk má pomalu strach se na něco zeptat.Odp.typu za 15 min je to hotové jsou sice hezké a je jich tu dost,ale mě to moc nepomůže.Podle tohoto návodu nahoře to prostě neukazuje vůbec nic.Někde je samozřejmě chyba jenže kde?Takže pokudse najde někdo ochotný mě s tím pomoct tak mockrát mockát díky a pokud ne tak se svět taky nezboří.
 
Citovat
#15
@bara: On by někdo i pomohl, ale je potřeba krok za krokem napsat, co si udělal, co to napsalo (OK nebo chybu), co to přesně nedělá na rozdíl od toho než by mělo.

Jaká verze kterého instalačního souboru stažena, v jakém SW a s jakým výsledkem vyrobena SD karta toho-jakého systému, co je zapojeno k RPi a jaký zdroj, jaká TV jakým kabelem, co se po zapnutí napájení RPi stane atd. Také jak je RPi připojeno na internetovou síť, zda bliká LED indikace provozu.
...Jinak se pomáhat nedá.

Popis v jediném tvém příspěvku, že to neukazuje vůbec nic, je na houby.

A ještě... Nepiš to příště sem ale do Obecné otázky a dotazy: http://www.xbmc-kodi.cz/forum-obecne-otazky-a-dotazy
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#16
Jak ti mám odpovědět když jsi mě přesměroval jinam? jinak jsem taqm napsal,že jsem udělal ůplně do detailu to co tu popsal S474N na teto stránce na hoře.Tak nevím jak odpovědět,reagoval jsem jen na popis na hoře.
 
Citovat
#17
@bara: zkusme to vzít znovu a od začátku. Budeme mít s tebou trpělivost, ale i ty ji musíš mít s námi. Odpověz trpělivě na naše dotazy, přestože se ti budou občas zdát hloupé. Budou to pravděpodobně jen dotazy na tvé nejasné odpovědi. Předpokládám, že máš PC nebo NB s Windows. Zvolil jsem k instalaci LE

1) Vezmi novou nebo stávající kartu (alespoň 8GB), čtečku microSD a stáhni si SD_CardFormater ze stránky https://www.sdcard.org/downloads/formatt...index.html klepnutím dole na tlačítko Accept. Stáhne se ti soubor SD_CardFormatter0500SetupEN.exe, klikni na něj a nainstaluj.

2 ) vlož kartu do čtečky, zastrč do PC a zjisti si, jaké písmeno jí Windows přiřadily. Pokud vložíš stávající kartu, Windows ti pravděpodobně budou hlásit, že karta není naformátovaná. toho si nevšímej.

3) Otevři SDcartFormater a v poli SELECT CARD se ujisti, že je tam vidět karta se stejně přiřazeným písmenem. Pokud ne, klikni na REFRESH. Pokud ani potom kartu neuvidíš, nepokračuj dále, napřed se musí najít důvod.

4) Až v programu identifikuješ bezpečně tu "svou kartu", klikni na OVERWRITE FORMAT, potom na FORMAT a počkej, dokud se nedokončí formátování.

5) Stáhni si instalátor z http://releases.libreelec.tv/LibreELEC.U....Win32.exe. Po stažení na něj klikni
.
6) Po otevření programu pokračuj v pořadí kroků, které jsou v něm naznačené. V kroku 1 vyber svůj model maliny. Program si sám stáhne z internetu vhodnou image karty podle předvoleného Raspberry. V kroku 3 tohoto programu musíš opět vidět tu "svou"kartu. Dokonči kroky a počkej na hlášku o ukončení instalace. Windows ti znovu řeknou, že karta není naformátovaná. Toho si opět nevšímej. Naopak, znamená to, že program si udělal vlastní oddíl, který Windows neumí přečíst.

7) Nyní kartu KOREKTNĚ vysuň a měl bys ji mít připravenou k zasunutí do maliny.

8) Zasuň ji do maliny, pozor, abys ji měl správně zasunutou. Viz https://media.licdn.com/mpr/mpr/AAEAAQAA...ZWM1ZQ.jpg. Vše propoj s TV a internetem, na TV navol jako zdroj signálu správné HDMI (nejlépe HDMI1) a připoj malinu na napájení.

9) Sleduj průběžně obrazovku i červenou a zelenou LED na desce maliny. Červená LED ti MUSÍ svítit, zelená LED ti MUSÍ blikat. To je známka, že malina pracuje a že karta je udělaná správně.

10) Pokud jsi dosud vše dělal správně, malina začne po chvilce po tobě požadovat odpovědi na konfiguraci maliny (Kodi).

11) Po dokončení instalace máš malinu v principu připravenou na použití. Pokud si se nedostal úspěšně až sem pokračuj bodem 12)

12) Nyní jednoduše odpověz na jednotlivé body (bod X OK/nevím jak/nepovedlo se/udělalo (napsalo) mi to to a to) tak, jak radil @meda nade mnou. Pokračovat s instalací doplňků budeme až po tvé reakci, resp. po odpovědi, že jsi se úspěšně dostal až k bodu 11)
X96max plus 4/32 + CE 21beta3 + skin - upravený Confluence / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.4 + skin - upravený Confluence

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#18
@bara: Hlavně si uvědom, že systém pro Rpi3 je typu Linux (souborový systém), takže ve Windows neuvidíš obsah SD karty, kterou vytvoříš v bodu 6 (viz @jkhm). Toho se nemusíš bát, pokud instalátor skončí hláškou, že je vše v pořádku, je to tak. Korektní "vysunutí" pomocí myši, kdy Windows dokončí zápis.

Jedna z potíží může být, že SD karta od minulého používání (opakované zápisy) je u konce své životnosti.
Neumím teď říct, jaký program tohle otestuje (hluboký formát během testu může kartu spíš zničit). Prostě zkusit jinou/novou SD kartu.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#19
TO: jkmh.Chci ti moc poděkovat za funkční odkazy a nejsrozumitelnější a nejjednoduší  instalačku která tu je.Já jsem tu sice byl on line,ale četl jsem nové a nové příspěvky a je i vyzkoušel, včetně bootování flešky+ sd karty a pořád nic.A čím víc jsem četl tím jsem z toho byl,,mantinel"a stahoval různé ubuntu,berrybooty atd.Některé odkazy byli strašně překombinované.Osobně čekám,že se najde někdo,kdo bude tvrdit,že Libre je nestabilní jak tu někdo v nějakém odkazu psal atd.ale já na to nereflektuji,jsem moc rád že to chodí hned na poprvé jak jsi mě poradilZítra se pokusím popasovat z repozitáři,zkoušel jsem zatím srp.repo z httpéčka s mizerným výsledkem.Ale malina chodí na výbornou.Jinak mám Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1GB RAM asi jeden rok,ale já to neinstaloval a ten co jo tak to má za sebou.Na sd kartě mám openelec 6.0.3 a v poslední době jsem měl problém s načítáním do paměti,čím dál víc nefunkčích doplňků a co bylo nejhorší,že nevím jak to udělal jakože blbuvzdorné,ale nejde tam stáhnout a nainstalovat vůbec žádný doplněk ani z netu ani z flešky a na aktualizace to nereaguje taky. Jak jsem to nové Kodi (tu 17.1) dnes jen tak zkoušel tak to bude asi mnohem komplikovanější než u té starší (16)verze.No skusím se s tím nějak ráno popasovat a co mě nepůjde tak se zeptám,snad se nějaká dobrá duše jako vy dva nahoře najde.Takže ještě jednou díky,každopádně toho ještě nevím hóóódně moc ohledně maliny a její možností.
 
Citovat
#20
@bara: Tvůj příspěvek jsem četl několikrát, ale nevím, co si mám z toho vzít.. Dostal jsi se úspěšně k bodu 11) nahoře nebo jsi to ještě nezkusil?
Pokud ano, zajímalo by mě, co jsi dělal před tím špatně nebo jinak, že ti to nechodilo. Popravdě, já jsem nepopsal nic jiného než je obrázkový postup nahoře.
Takže jestli máš bod11) úspěšně za sebou, nainstaluj napřed skin Confluence, který je shodný se starší verzí. V té se budeš zřejmě lépe orientovat.
X96max plus 4/32 + CE 21beta3 + skin - upravený Confluence / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.4 + skin - upravený Confluence

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)