• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PUPPY Linux
#1
Information 
*** Tento text po překvapeních s Puppy je nyní méně nadšený a po týdnu konečný***
[Obrázek: information.png] Distribuce PUPPY Linux je navržena pro spouštění z USB flešky. Stačí 2GB, Puppy má sám asi 210kB, narůstá s instalací SW, pokud provedeme Remastering a uložení. Některé varianty distribuce Quirky ale vyžadují medium 8GB. Roztříštěnost verzí je jen na škodu kvůli dostupnosti dalšího SW.
Puppy celý běží z RAM počítače, je proto rychlý a omezuje zápis do USB pro ochranu životnosti media. Ideální pro nevýkonný internetový "PC XP".

Uvedené vlastnosti verze Slacko Puppy 6.3.0. se mi zalíbily pro využití pouze s internetovým prohlížečem Firefox, jednoduchým počeštěným textovým editorem Abiword, tabulkovým kalkulátorem, prohlížečem fotek, videí a poslechem audia. A bonus spouštění streamů internetového rádia RadioTray s připravenou databází stanic. U verze Tahr Puppy 6.0.5. lze instalovat Kodi 14 (běhá dobře, není v manažeru balíčků ale v instalátoru Quickpet.). Co nechcete prý lze odinstalovat. Pokud by šlo zjednodušit menu (jeho manažer není zrovna propracovaný) je to jednoduchý OS pro děti a seniory.
Ale..... To že při instalaci některého dalšího SW v Linuxu se objeví hlášení o chybějících doplňcích už je evergreen. To, že nelze rovnou zapsat konfiguraci zpět do vypáleného CDRW/USB fleše je mrzutost.
Ale remastering z CD do USB flešky (live distribuci lze totiž otisknout do CD i flešky) mi nešel, po 20 ti minutách na mne po rebootu zamrkal FreeDOS s příkazovým řádkem a víc nic, to je špatné. Možná moje chyba v postupu, ale těch pokusů, než něco vyšlo, je moc.
Zato se mi osvědčil postup - nabootovat z CD, vytvořit USB flešku (4GB) pomocí F2FS Installer. Průvodce také spustí GPartEd, kterým rozdělíte flešku na - 32MB ext2 bootflag, zbytek F2FS formát. Po dokončení kopírování systému pak nabootovat z této flešky a vše co změníte si už po shutdown zapamatuje. Stejnou flešku jsem nabootoval jak PC s CPU Intel, tak druhé s AMD. Je nutné znovu zvolit síťový adapter (NET kartu). Hledal jsem pro Slacko Puppy 6.3.0. balíček Slackpet (obdoba Quickpet) a hledal jsem Kodi, nenašel jsem. Postup, jak odinstalovat nepotřebný předinstalovaný SW jsem zatím také nezvládl (asi pomocí remasteringu).

České stránky PUPPY LinuxDomovské stránky PUPPY Linux ENG, Komunita PUPPY Linux ENG
Zde najdete verze a odkazy na staženi (z iBiblio velmi pomalu) a zde jazykové PET balíčky. CZE zatím neúplné jen pro v.6.0. jde i do 6.3.
Aktivní fórum je zde.. Distribuce fork Quirky zde. Obecné informace o Linuxu: Wiki - Linux a WikiKnihy

Trochu infa: Distribuce je buď 32 nebo 64 bit, PAE nebo NO PAE (PAE umí prý i u 32 bitové verze použít více než 4GB RAM). Boot Puppy fungoval jak s CPU Intel, tak AMD. Distribuce Quirky 7.2.1 vyvíjí nějaké nové vlastnosti (popis), ta se ale s mým starým zkušebním PC Celeron, RAM 1GB nerozjede.
Vzhledem k absenci Kodi v posledních verzích a určité nepohodlnosti konfigurace jsem PUPPY Linux oppustil.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)