• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
" riešenie " vyťaženosti rpi3 B+
#1
Rozhodol som sa pre kúpu nového rpi, nakoľko rpi3 sa mi neustále prehrievalo a padalo mi to celé, ale asi som to správne neodhadol, pretože mi to začalo robiť i na novom rpi. Sice sa nehreje ale to padalo tak isto. Ihneď po štarte rpi bola vyťaženosť pamäte cez 50% a keď som pustil film, alebo som aktualizoval db zo sosáča tak to vybehlo až na 83% a niekedy aj viac až to viedlo ku reštartu. posielam foto v prílohe

pre všetkých komu padá rpi3 model B+

 - zabudnite na Openelec, libreelec zbytočne to zaťažuje HW rpi. Nainštalujte si OSMC a všetko krásne šlape ....

po štarte vyťaženosť pamäte cca 13% pri spustenom filme cca 40% a pri aktualizacii sosaca cca 43-50%, takže chyba bola pravdepodobne v ovladačoch. Možno to niekomu pomôže ...


Přiložené soubory Miniatury
       
RaspBerry Pi 3 Model B+ - LibreELEC
Originálna RaspBerry Pi červená krabička, 32GB Sandisk Ultra SDHC class 10.
 
Citovat
#2
Sosáč porovnat nemohu, jedu na SC. RPi2B, zdroj 2,5A, LibreELEC8.2.5 (kernel Linux 4.9.26v7-aufs), Kodi 17.6, Confluence, ethernet LAN. Hliníková krabička.
Fotky sem dávat nebudu, jen z nich opíšu.
Naprázdno:
Využití CPU systémem %: 11/4,2/26/12. Využití paměti: 153/827MB - 19%.
Přehrávání SC video FullHD velikost souboru 10GB, Piráti z Karibiku:
Rozlišení obrazovky 1920x1080@60Hz - Proč ty máš 94Hz?
Využití CPU systémem %: 32/39/35/24. Využití paměti: 189/827MB - 23%.

Vzhledem k odchylkám se ptám - máš oficiální verzi LibreELEC8.2.5???
Další potíž může být použitý skin. EDIT: A také máš třeba nastaveno větší kešování do paměti.
Vyzkoušel jsem novou instalaci ještě na RPi3B+ stejný SW (kernel Linux 4.14.32v7-aufs) a stejné video; bohužel internet jen přes WiFi, takže jen soubor 3,6GB.
Využití CPU systémem %: 9,3/4,1/14/12. Využití paměti: 168/842MB - 20%.
"Teplota" CPU bez chladiče, prst na něm udržím.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#3
Musím nesouhlasit, již nějaký ten pátek provozuji obě generace RPi (2/3). Nejdříve byl na všech strojích OpenELEC , později jsem přešel na LibreELEC. Nikdy nebyly potíže s teplotou či s nějakým kritickým vytížením malin a tak tomu je doposud ... Ještě podotknu, že RPi jedou bez vypínání non-stop a všechny "suplují" satelitní STB (PVR).
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#4
Také nemám problém. RPi2 (bez pasivu) teplotně srovnatelné s RPi3 (s pasivem). LE, kešování standardní, skin Confluence,hodnoty ± jako Meda.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#5
chlapi potom bude asi niekde u mňa chyba Sad ale znova? po stiahnutí celej db sosáču je po spustení maliny na úvodnú obrazovku vyťaženosť RAM 47% a po spustení filmu sa to dostane až na 86 - 90% čo má za následok mrznutie, až pád samotnej maliny. kde môže byť chyba? hriať sa nehreje. AK by Vás niečo napadlo, budem rád ...

aj pri prehliadaní filmov to padne, nechápem tomu. posielam i screen ...


Přiložené soubory Miniatury
   
RaspBerry Pi 3 Model B+ - LibreELEC
Originálna RaspBerry Pi červená krabička, 32GB Sandisk Ultra SDHC class 10.
 
Citovat
#6
@kalo Mám podobné zkušenosti jako většina. RPi2B, LE 8.2.5., kernel Linux 4.9.80.

Přehrávám 1080p video, h.264, 6 Gb, skin Estuary Stream-Cinema, povoleny všechny widgety SC + widgety celkem 5 on-line zpravodajských zdrojů a iVysílání (dohromady tedy načteno více jak 40 seznamů widgetů), obsazení pamět 44%, pokud s enic neděje jádra se poflakují střídavě někde od 25 %, při aktualizaci widgetu občas některé vyskočí hodn ěnahoru. Než jsem zapnul video, byla teplota procesoru 55 °C (RPi nevypínám, běží trvale), teď při přehrávání full-screen teplota klesla na 53 °C. Ten pokles je proto, že při listování menu, kdy se stahují nové seznamy do widgetů z SC a z on-line zdrojů zpravodajských videí, je zatížení CPU větší, než při full-screen přehrávání videa. Teplota vzroste na 60 °C, pokud si do přehrávaného videa začnu listovat menu, widgety a seznamy. Po návratu do full screen po 2-3 min návrat na 54 °C. Žádný chladič, žádný ventilátor, plastová krabička.

Ono se to podceňuje, ale všeobecné nastavení Kodi, bufferů, cache, použitý typ skinu a rychlost procesoru a diskových operací je mnohdy daleko kritičtější, jak vlastní schopnost přehrávání videa. Tam to většinou (tedy je-li dostatečné síťové připojení při nelokálním zdroji dat) bývá buď a nebo. Buď HW umí dané video dekódovat, nebo ne. Dělal jsme například obsáhlé testy Stream-Cinema. Při přehrávání videí, tam jsem celkem v pohodě, ale v rychlosti reakce na stažení seznamu to už takové není. Po poměrně obsáhlém měření jsem dospěl ke zjištění, že daleko významnější než rychlost připojení nebo to, zda jsou data v lokální cache nebo ne, je výkon procesoru. Ten se na zpoždění odezvy na volbu v menu podílí největší měrou. To jenom uvádím na dokreslení toho, že se na zatížení procesoru a obsazení paměti mohou podílet i takové věci jako je typ skinu, addons běžící na pozadí, nebo zdánlivě banální operace, jako je právě volba menu a načtení nějakého seznamu. To ohřívá procesor daleko víc jak fullHD video.

A ještě k LE a RPi2b. Dřív jsem provozoval  spolu s Kodi na RPi i Tvheadend server. Běžná situace - večer, díval jsme se na film přehrávaný z SC, Tvheadend nahrával čtyři programy a ještě si 1 - 2 další uživatelé pouštěli na síti z Tvheadend serveru Live Tv. RPi běžně vyskakovalo a 60 - 70 % zatížení CPU, teplota atakovala 66 °C a vše běželo stabilně a bez výpadků ani dropoutů přehrávaných videí.

@kalo Aha, tak to jsi napsal až teď. Že provozuješ RPi s celou staženou databází Sosáče. To v prvním postu nepadlo. Snažil jsme se vysvětlit, na čem při provozu záleží, kdybych věděl, že sis stáhl komplet databázi, taky bych se o to ani nesnažil.

 A když jsi přešel na to OSMC, tak jsi tam měl také staženou celou databázi?

To je hodně extrémní a je jasné, že v takových podmínkách provozu se mohou některé (za obvyklých podmínek využívání Kodi nepatrné) rozdíly v systému a jeho nastavení mezi LE a OSMC projevit.
 
Citovat
#7
@JiRo používal som predtým rpi2B a to všetko bolo OK, až rpi3 to začalo nejak blbnúť, ale to bolo to povestné prehrievanie takže som to moc ani neriešil. prešiel som na rpi3B+ tam je tá vada už odstránená a zase mi to začalo blbnúť po tejto stránke, nechápem tomu. Inštaláciu OSMC som robil na čistú sformátovanú novú pamäťovú kartu. Až následne som tam stiahol db sosáču, ale pochybujem že chyba bude tam. Prešil som na tento typ OS nakoľko OE som na tom nerozbehal a LE robil toto isté tak som to riskol s OMSC, ešte som to nemal doposiaľ. OE nebežal ževraj kvôli starým ovládačom (čo mi poradila hw podpora rpi shopu) kde som danú malinu kupoval. Skin som skúšal meniť aj za iný, no výsledok rovnaký, tá pamäť atakuje 80% pri listovaní filmov v db ako aj pri prehrávaní, následne to padá (viz obr. vyššie) som z toho ...
RaspBerry Pi 3 Model B+ - LibreELEC
Originálna RaspBerry Pi červená krabička, 32GB Sandisk Ultra SDHC class 10.
 
Citovat
#8
@kalo -No, měl bys začít zkoušku s několika MÁLO addony a ŽÁDNOU databází a postupně zjistit, co zatíží systém až k nefunkčnosti, jak píšeš - padání.
Co na tom screenu mám vidět? Že se jen ukončil film nebo co je to za obrazovku se smajlíkem?:
http://www.xbmc-kodi.cz/attachment.php?thumbnail=3868

Jinak... Já žádnou databázi nepotřebuji, všechno nalistuji v addonu.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#9
@meda - no ten smajlík sa objaví pred reštartom maliny. Žeby to robil sosáč a jeho db? addonov tam veľa nemám, ale môžem ich skúsiť vyhodiť a uvidíme, ale skôr si myslím že sa bude jednať o HW chybu
RaspBerry Pi 3 Model B+ - LibreELEC
Originálna RaspBerry Pi červená krabička, 32GB Sandisk Ultra SDHC class 10.
 
Citovat
#10
@kalo Možné je všechno, i HW chyba. Ale jak jsem napsal. Pokud systém pracuje na hranici kapacity, projeví se i drobnosti, které při normálním vytížení nevadí. Je třeba známé, že Python (jsou v něm psány addon) nemá 100% dobře vyřešenou správu paměti. To při jejím malém obsazení nevadí, ale pokud systém jede na hraně, už to může mít nějaké fatální následky. Doporučuji to, co radí @meda. A full databázi Sosáče bych si nechal nakonec. Zajímal bych se o to, od které chvíle to začne tak vytěžovat paměť.

A stejně bych, tak jako píše @meda, doporučil se zamyslet, jestli ti to stojí za to, mít celý Sosáč v knihovně. Prošli jsme si s tím patrně všichni, kdy jsme si knihovny stahovali a několik hodin scrapovali, aby většina nakonec přišla na to, že to za to nestojí. Už jenom proto, že minimálně 50 % toho je absolutní brak. A na strojích typu Rpi to za ty komplikace a nepohodlí s přetíženým systémem už nestojí už vůbec.
 
Citovat
#11
Celá DB Sosáče  = jasné zadělání na problémy prakticky u jakéhokoliv stroje, stačí si projít vlákno o Sosáči, kde se to omílalo každou chvilku již od roku 2016  8
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#12
@kalo a všichni -Připojení interní WiFi na RPi3+ a USB WiFi donglu je v LibreELEC Configuration trochu zmatené, není na to připravený.
Při povoleném WiFi a připojeném interním mi po připojení USB WiFi shodil interní, po obrácené manipulaci mi připojil oba (samozřejmě dvě IP adresy). Funkčnost při každém způsobu připojení je zachovaná.
Nelze zakázat interní a nechat povolený USB, to v menu není.
Jednou mi i zdvojil výpisy pro povolení (už jsem se těšil, jak je inteligentní) ale při procházení menu se "vzpamatoval" a znovu ukázal, že WiFi "adapter" opravdu jednotlivě povolit/zakázat neumí. Připojit a odpojit AP u obou jednotlivě ano, ale testování okolních AP u obou běží stále.
EDITOVAL jsem kvůli zpřesnění popisu v 18:30.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#13
@Roosi D ale prečo mi to doteraz nerobilo? Nemal som doteraz problém pri sosáči, všetko bežalo ok a teraz mi to blbne v jednom kuse. Horšie je, že mám predplatený sosáč na 1/2 roka takže nechcem riešiť SC aj keby to možno bola lepšia voľba. Dnes som skúšal a pri spustení filmu zo sosáču, či len prehliadanie knižnice tak zahltí pamäť, že to padne celé ...

@meda ja som nemal problém, rpi mám na kábli od routera to mám kúsok takže v poho, ale s wifi som nemal žiadny problém. Skúsim zálohovať knižnicu sosáču na HDD a dám mu čistú inštaláciu. Čo radíte na rpi3+ aký OS? Mával som predtým OE, potom LE a teraz som skúsil OSMC, čo by som mal dať? čo by bolo najlepšie podľa Vás? A po čistej inštalácii skúsil pridávať addony a nakoniec skúsim soscáč, s tým, že už nebudem scrapovať celú db, ale mu to tam jednoducho nahrám z HDD a malo by to šlapať, podľa mňa
RaspBerry Pi 3 Model B+ - LibreELEC
Originálna RaspBerry Pi červená krabička, 32GB Sandisk Ultra SDHC class 10.
 
Citovat
#14
@kalo  A do logu ses díval? Je možné, že je tam nějaký HW problém, například na kartě... Může se o projevovat různě, nějakým bufferováním, ... kdo ví, jaké to může mít důsledky. Já bych se do toho logu před dalšími nevratnými kroky ještě podíval. Samozřejmě zapni debug a restartuj...
 
Citovat
#15
Nevím proč Ti to doposud fungovalo, otázkou je i Tvá definice slova "funkčnost". Onou "funkčností" myslím hladký, netrhavý pohyb po hlavní liště, procházení knihovny, vyhledávání mezi tituly, plynulé zobrazení obrázkových informací (artworků) - prostě nerušený, ničím nebrzděný chod celého systému - bez otravného čekání či dokonce "mrznutí" ....
Však i u Sosáče se nechá udělat "výběr" do knihovny toho co Tě zajímá napříč žánry, roky, původu filmu/seriálu atd. a tak se vyhnout přítomnosti celé db v systému ....
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#16
@JiRo to neni spatný nápad s tým logom. skúsim pozrem uvidím

@Rossi D ako to viem nastaviť pri sosáči? Veľa krát som nad tým premýšlal, aby mi stiahlo iba to čo ma zaujíma. Staré vykopávky a nejaké nudné veci sú pre mňa nepodstatné.
RaspBerry Pi 3 Model B+ - LibreELEC
Originálna RaspBerry Pi červená krabička, 32GB Sandisk Ultra SDHC class 10.
 
Citovat
#17
Tak to chce trošku "studia" a "inspirace":

→ Přidání vlastní položky do hlavního menu
→ Estuary Easy
→ Estuary Stream-Cinema
→ Aeon Nox 5: SiLVO
→ Estuary MOD V2 - KODI 18 (Leia)

projdi si výše uvedené odkazy a jistě pak pro Tebe nebude problém si do knihovny přidat cokoliv  4
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#18
@kalo -Ta okolnost, že to začalo blbnout až teď - SanDisk je sice dobrá značka, přesto provozovat systém jen na SD kartě je dlouhodobě riziko vyčerpání počtu přepisů v buňkách (pokud se tam cpou nová data). Nechtěl bys vyzkoušet (a já to tak mám) BerryBoot na menší SD kartě, stačí i 4-8 GB, a systémy instalovat do USB flešky (USB3.0 SanDisk Ultra 32GB ve slotu USB2 chodí jak z praku).
Pravda je, že zhruba po 2-3 letech mi odcházela jak SD, tak USB fleška (Kingston), ale ne najednou, pomalu začne v nějaké aplikaci zlobit. Pak je lépe sáhnout po nové. Sice souvislost s RAM není, ale, kdo ví...
http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-berryb...e-v-jednom
http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-berryb...lti-loader
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#19
chlapi mám ten log, čo tam mám hľadať? Celé som to prebehol, ale žeby som sa k niečomu dopracoval to nie
RaspBerry Pi 3 Model B+ - LibreELEC
Originálna RaspBerry Pi červená krabička, 32GB Sandisk Ultra SDHC class 10.
 
Citovat
#20
@kalo Někam ho šoupni a pošli odkaz. Mrknu na něj.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)