• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RPi-zapojení IR přijímače aneb zprovoznění jakéhokoliv ovladače
#1
Information 
Jak je známo, Raspberry podporuje funkci HDMI-CEC, to jest ovládání pomocí originálního dálkáče od vašeho televizoru, což je asi nejpoužívanější a nejednoduší způsob jak ovládat prostředí Kodi. Ti co však nemají možnost ovládat přes CEC nebo nedosáhnou uspokojivých výsledků, například limitací použitelných tlačítek mohou si poměrně snadno pomoci zapojením infra přijímače. Díky němu můžete použít jakýkoliv ovladač od TV, DVD, Blu-ray .... , prostě ovladač, který funguje na principu infra záření.
Veškeré informace, které zde uvedu se budou týkat operačního systému LibreELEC nebo OpenELEC, avšak je možné že budou fungovat i na jiných OS.

1. Výběr přijímače
Než se pustíme do samotného zapojení je potřeba zvolit správný typ IR přijímače, především vhodnou frekvenci . Ve stručnosti lze říci, že pro rozchození většiny ovladačů potřebujete pokrýt tři frekvence a to 36kHz, 38kHz a 40kHz (méně používaná frekvence většinou ovladače od SONY). Vzhledem k ceně (cca 25kč/ks) můžete vyzkoušet všechny tři, ale naprosto dostačující bude použití 38kHz (např. TSOP4838), protože dokáže s dostatečnou citlivostí přijímat i blízké frekvence (36 a 40kHz). Samozřejmě pro správné zapojení je potřeba si stáhnou technický list, kde se dočtete označení jednolivých vývodů.

2. Zapojení do GPIO
Současně používám přijímač TSOP34836 (36kHz, velikost 6x7mm, dosah 45m..), náčrt si upravte podle zvoleného přijímače:
   

Po zapojení je ještě potřeba provést zápis do config.txt ( opět číslo pinu - OUT si upravte dle vašeho zapojení):
Kód:
dtoverlay=lirc-rpi,gpio_in_pin=17

V technické dokumentaci se dočtete že přijímač lze napájet od 2,5V do 5.5V, proto je naprosto dostačující zvolit napájecí napětí  3.3V, pokud máte již obsazeno není problém použít i 5V.

Po restartu RPi je přijímač připraven k použití , aby jste si ověřili jeho funkčnost zadejte následující příkazy pomocí PuTTY :
Kód:
killall lircd
mode2 -d /dev/lirc0

po stisknutí tlačítka na dálkovém ovladači by jste měli vidět přijímané impulsy :
   

Pokud se podařilo, znamemá to že máte správně zapojeno i zapsáno v config.txt a můžete přejí  k poslední části.

3. Vytvoření konfiguračního souboru (lircd.conf)
Nyní máte dvě možnosti, první a jednodušší je si konfigurační soubor dohledat na internetu, např. zde: http://lirc.sourceforge.net/remotes/, vložit do složky /storage/.config a restartovat.
V případě že se nezadaří je tu i druhá možnost a to vytvořit si konfigurační soubor sám, pomocí příkazu:
Kód:
cd /storage/.config/
irrecord -d /dev/lirc0 lircd.conf
dále postupujete podle instrukcí dokud se vám nezobrazí hláška - "Please enter the name for the next button (press <ENTER> to finish recording)"

Pak už jen zadáte název tlačítka (funkci) např. KEY_DOWN a stiskněte tlačítko na ovladači (šipka dolů), takto postupujete do té doby než pojmenujete všechny potřebná tlačítka.
   

Seznam použitelných názvů zjistíte pomocí příkazu:
Kód:
irrecord --list-namespace

nebo můžete stáhnout zde:
.zip   LIRC nazvy tlacitek.zip (Velikost: 1,47 KB / Stažení: 242)
 
Osobně jsem volil druhou možnost a vytvořil si vlastni konfigurační soubor, není to až tak složité jak se může zdát a během 20 minut je ovladač připraven k použití. Samozřejmě můžete funkce tlačítek kdykoliv změnit, editací souboru  /storage/.config/lircd.conf.

Tímto postupem si můžete namapovat jakýkoliv IR dálkový ovladač a máte jistotu že vám budou všechny tlačítka fungovat dle vašich představ. Přijímač reaguje na vzdálenost 45m, testoval jsem pouze v rámci místnosti cca 5m a nebyl problém. Ještě malé upozornění, při výběru ovladače zvolte model, který nebude kolidovat s jiným zařízením v místnosti ! Mohlo by se pak stát že bude současně ovládat více přístrojů jedním ovladačem 6 .

Nyní používám v kombinci s HDMI-CEC, kdy nevyužitá tlačítka funguji přes IR přijimač (část ovládání na DVD přehrávač):
   

Zde tipy na nákup ovladače: 
http://www.satelityeshop.cz/dalkove-ovladace-c2/
http://www.dalkove-ovladace.cz/
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#2
Zdravím, chtěl bych se zeptat na pár věcí. Až do bodu 3 vše šlo dobře(včetně mode2 -d /dev/lirc0), ale nakonfigurovat dle bodu 3 se mi nedaří.
Konfiguruji v Libreelec 8.2 a pristupuji pres win
Během mapování kláves mi kromě 0-9 vyhazuje tuto chybu:
Now hold down button "KEY_CHANNELUP".
Too many timeouts, giving up.
Unrecoverable error: Cannot decode data
Giving up
Check TROUBLESHOOTING in irrecord manpage.

...chtěl bych se zeptat, kde a jak mohu zkontrolovat "TROUBLESHOOTING" ?
A dále bych se chtěl zeptat, jako Linuxový analfabet, jak je to s jmény složek a souborů?
pres sambu vidím adresu : \\ip.adresa\Configfiles\rc_keymaps, ale pres putty zadávám:
irrecord /storage/.config/lircd.conf
Tuto adresu ani soubor ale nikde nenacházím, přes sítové připojení.
Jaký je prosím mezitím vztah?
Kam bych měl nahrát přes sambu onen konfigurační soubor, kdybych si jej nevyráběl ale stáhnul si alespoň nějaký podobný? Jak ověřím, že je nahrán správně.
Pokud by to bylo důležité, používám ovladač One for All 7140.
Díky moc za jakoukoliv odpověď, která by mi byla užitečná.
 
Citovat
#3
Po základním boji s KODI jako takovým jsem dorazil k nastavení DO. Mám tady hromadu DO Leadtek od TV karet, základ jsem nakonfiguroval úpravou konfiguračního souboru z netu, ale nedaří se mi definovat pár tlačítek. Rád bych měl ekvivalent klávesy "O" na KB, tl. INFO i na jiném tl. atp. Pomocí irrecord jsem si vyčetl potřebná tlačítka, ale úspěšnost je cca 50% Chtěl bych ovládání jako doposud s app KORE na mobilu. 
   
Co musím mít za kód pro kl "O" (KEY_O) nic nedělá, jak donutit k fci info i jiné tl., když např u KEY_STOP to funguje. Abych měl jistotu (už bylo moc pokusů 1) nechávám číst stisky pomocí irw. Platí opravdu výpis názvů tlačítek z přílohy? tzn. O zmačklé na klávesnici = KEY_O ???
RPi 3B+, LibreELEC, IR TSOP 34836
RPi4 4GB RAM, + TV-HAT,  RPi4 4GB RAM, LibreELEC 9.2.0, Kodi 18.5
 
Citovat
#4
A tohle? http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-rozsir...lacitek-do
http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-jak-si...ni-ke-kodi
Kodi 20/21 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#5
meda>To jsem samozřejmě všechno prostudoval a vyzkoušel, nic nezabírá. Nejsem žádnej kodi-guru, připadá mi to, že něco nefunguje v základním skinu který používám, nebo někde nemám něco zaškrtnuté. Jak by bylo možné, že mám 2 tlačítka nadefinovaná jako KEY_INFO a jedno reaguje a to druhé, (které chci) nee. TimeShift jsem předefinoval jako KEY_O, stejný stav. Tlačítko je správné (snadno ověřím pomocí irw), ale nic se neděje, jako bych nic nemačkal.
RPi 3B+, LibreELEC, IR TSOP 34836
RPi4 4GB RAM, + TV-HAT,  RPi4 4GB RAM, LibreELEC 9.2.0, Kodi 18.5
 
Citovat
#6
@pavel56 Zkus si přemapovat tlačítka v lircmap.xml. Default je v Kodi adresáři .../kodi/system/lircmap.xml, pokud budeš chtít něco přemapovat, tak by tvůj soubor měl být umístěno v Home adresáři .../.kodi/userdata/lircmap.xml. Nejsem si jistý, jestli ti to KEY_O projde, v životě jsem o takovém kódu neslyšel, ale za vyzkoušení nic nedáš. 

Ten princip přemapování je snad jasný z příkladu mého lircmap.xml souboru, který přikládám.

Toho mého mapování si nevšímej, to je taková divočina kvůli kompatibilitě s předhcozími media centry, která jsem měl. Smaž to vytvoř si tam jen to jedno, co potřebuješ pro to tvoje KEY_O.

EDIT: Jo a ta tvoje poznámka, "připadá mi to, že něco nefunguje v základním skinu který používám" je úplně mimo. Skiny a DO spolu nemá absolutně nic společného.
EDIT2: Už jsem pochopil ten KEY_O. Teď jsem si pročetl celé vlákno. Zatím jsem pracoval pouze s klasickým MCE ovladači a tam se takové kódy neobjevovaly.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)