• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RPi2 - sdílení internetu přes LAN (tethering)
#1
Ahojte
Mam RPi2 a na nom mi bezi LibreELEC.
Internet prijimam ceu usb Wifi a potrebujem cez LAN distribuovat dalej internet do dalsieho zariadenia. Je to technicky mozne? Ked ano, kde a co mam nastavit? Ze vraj v OSMC to ide nastavit.
Dakujem
 
Citovat
#2
Kup si wifi router,a máš po zbytečných starostech....
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#3
Levnější a jistější řešení, levný router mezi 300 až 500 Kč. Musí umět fungovat jako REPEATER, příjem netu přes WiFi, pokračovat na další zařízení jako LAN.
Na RPi existuje SW/OS OpenWrt, promění RPi na router. Ale to tvůj požadavek neřeší, pokud chápu, že by mělo fungovat Kodi a ještě na LAN fungovat routing. Navíc LAN v RPi jsou připojeny na USB řadič.
Kodi 20/21 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#4
meda: To mi neriesi situaciu. Mam APcko, ktore to umi, ale ide o to ze je to hned vedla seba, nemam tam priestor a ani volnu eletricku zasuvku tak cpat tam dalsiu rarohu ked je to 5 cm vedla seba nema vyznam. Najlepsi sposob je to prepojit kablom.
 
Citovat
#5
Proč to dělat jednoduše,když to jde složitě..........
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#6
@belze.bub LibreELEC 8.0.2 funkci WiFi AP má. Tedy přesněji řečeno, má ji build Generic AMD/Intel/Nvidia. Nevím, jestli ji má i build pro Rpi, ale není důvod, proč by ji neměl mít. Vytváří AP a novou síť, která je routrovaná do sítě na ethernetovém rozhraní. Nastavuje se to v nastavení LibreELEC, v záložce Síť, položce Nastavit 'tethered' bezdrátový přístupový bod.

Vyzkoušel jsem to jenom zběžně. Nastavil jsem, restartovat LibreELEC, připojil jsme se na WiFi AP sít mobilním telefonem a bez problémů se dostal na Internet. Takže přesně to, co zřejmě potřebuješ.
 
Citovat
#7
Jenže,on potřebuje LAN výstup-ne vytvářet Wfi AP.
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#8
@kraftwerk007 Aha... 1 No jo, máš pravdu. Před pár dny jsem si to přečetl a nějak se mi to asi vypařilo z hlavy. A dneska, když jsem kamarádovi zprovozňoval wifi DO a nastavoval AP na LibreELEC, jsem si na to vzpomněl.  11
 
Citovat
#9
Já to asi nepochopil, to AP, co máš vedle, nemá LAN port?
PC → Windows 10 → Kodi 20.4 \ TV TCL 65C845 → Google TV 11 → Kodi 20.3 \ Vontar X4 → Android TV 11 → Kodi 20.3
 
Citovat
#10
@belze.bub Tak jsem si přečetl ještě jednou co bys potřeboval a realizovat by se to dalo. Pravda, je to poněkud nestandardní, ale na druhou stranu, proč ne. Linux by takové věci měl umět. Dvě síťová rozhraní máš, pokud budou obě aktivní, tak je jen potřeba nastavit mezi nimi routing. Otázkou je, zda v LibreELEC, které má funkce Linuxu ořezané, tyto funkce nechali. Ale vzhledem k tomu, že to funguje obráceně (jak jsem popsal v jednom z předcházejících příspěvků), tak není důvod, proč by to fungovat nemělo i tak, jak potřebuješ ty.

Jen abych si to ujasnil. Doma máš síť WiFi a k ní je připojené i RPi, z RPi chceš pak vytáhnout Ethernet do jiného zařízení a chceš, aby ses z toho zařízení mohl dostat do té domácí sítě WiFi. Až budu mít čas, tak to vyzkouším. Samotného by mě zajímalo, jestli to půjde.
 
Citovat
#11
JiRo: ano presne tak. RPi pripojene na domacu siet cez USB Wifi a z RPi vytiahnut LAN do ineho zaridenia.
Vecer som si dal na inu kartu OSMC a je tam volba v nastaveniach siete - Tethering - LAN to Wifi a druha moznost Wifi to LAN.
Ked budem mat cas tak to vyskusam ci to pojde.
 
Citovat
#12
belze.bub není moc sdílný co se týká parametrů hned vedle RPi umístěného WiFi AP. Vycházím z toho, že AP má 1 port WAN, žádný LAN, 1 WiFi. Jinak bych nechápal, že LAN pro další zařízení bude připojovat na RPi. Přeci by jinak bylo ideální připojit LAN do APéčka. Jestli je to router (DHCP) nevíme, že.
Kodi 20/21 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#13
meda: Uz som to tu pisal hore treba pozorne citat ze AP mam, ale nechcem ho resp. nemam ho tak kde dat kvoli placu, zasuvke, atd. Mam to vsetko narvane za telku na stene. Proste to chcem bez AP alebo routeru.
CHCEM LEN PREPOJIT RPI KABLOM S INYM ZARIADENIM.
Chcel som len radu ze ci je to mozne alebo nie takto prepojit. O routeroch atd tam zacali pisat druhy
 
Citovat
#14
@belze.bub No jo, tak OSMC nemám, ale učinil jsme dotaz u kamaráda co ho provozuje a máš pravdu, "tethering" (fuj, to je hnusný slovo  1) OSMC by měl papírově fungovat "oběma směry" (ne současně samozřejmě, tedy buď jedním a nebo druhým, podle nastavení). Ten "tethering" v LibreELEC to jde pouze "jedním směrem" (jak jsem popsal) z Ethernet do WiFi. Mám ale dojem, že jsem o tom v nějaké diskusi četl, a že se nikomu ten směr z WiFi do Ethernet nepodařilo rozchodit.

Edit: Našel jsem, kde se o tom píše.
 
Citovat
#15
@belze.bub: Nejasná informace #4, nejasná rada. Jaké a čí zařízení ti šíří signál WiFi internetu? Jaképak zařízení chceš na LAN z RPi připojit?
Kodi 20/21 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#16
Jak zde píše @JiRo je možné vytvořit Wifi AP přímo v nastavení LibreELEC/OpenELEC, návod na zprovoznění jsem někde četl i od uživatele @Rossi D.

Trochu jsem pátral a zjistil že to jde i obráceně, tedy příjímat internet přes Wifi do RPi a přes LAN (Ethernet) "pouštět" do dalšího zařízení...

Jediné co je potřeba udělat je editovat konfigurační soubor: /etc/connman/main.conf a v něm dohledat řádek TetheringTechnologies = wifi a doplnit TetheringTechnologies = wifi,ethernet
Tohle však platí pouze pro ty, co používají Berryboot, kde není problém se zápisem. U čisté instalace je systém nastaven pouze pro čtení ( Read-only file system), takže si musíte pomoci vytvořením náhradního konfiguračního souboru ve složce /storage .

Postup je následující :

1. kopie souboru main.conf do /storage pro umožnění další editace
Kód:
cp /etc/connman/main.conf /storage/.config/connman_main.conf

2.
editace vytvořeného souboru - dohledat řádek TetheringTechnologies = wifi  přidat ethernet (TetheringTechnologies = wifi,ethernet) a uložit.
Kód:
nano /storage/.config/connman_main.conf

3. restart

4.
povolit LAN (zde nejspíš dostanete odezvu že je již povoleno - Already enabled)
Kód:
connmanctl enable ethernet

5. povolit sdílení internetu přes LAN
Kód:
connmanctl tether ethernet on

To je vše, po připojení kabelu už mužete brouzdat po internetu. Veškeré příkazy jsem zadával přes PuTTY nebo můžete použít FTP klienta WinSCP. Postup otestován na RPi 2 s USB Wifi (Edimax....) OS: LibreELEC 8.0.2.
Měřil jsem i rychlost připojení RPi LAN → Notebook a výsledky jsou následující: ping 12ms, Download: 15Mb/s, Upload 5Mb/s.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#17
@Petrvald Dobrá práce.
 
Citovat
#18
Petrvald  Super dakujem moc
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)