• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skiny pro 4k a větší uhlopříčky "zobrazovadel"
#1
Většina Kodi skinů je renderovaná do rozměru 1080 (i když výjimky se stále ještě vyskytují, např. Confluence a 720) a v případě zobrazení ve 4k přeškálována buď v Kodi nebo TV na tento rozměr. Nabízí se tedy otázka, zejména pro TV s většími uhlopříčkami, zda by nestálo za to, uvažovat o skinech, které by byly renderované do 4k/2160, což by umožnilo dostat na obrazovku více informací.

Vyzkoušel jsem si to u základního skinu Estuary (resp. jeho modifikace Estuary Easy), u kterého jsou stránky a a jejich zobrazení navrženy dynamicky, tzn. že je možné, jednoduchým doplněním sady příslušného rozlišení, zobrazit stránky skinu renderované do rozměru 2160. Několik ukázek je zde:
                   
Jakkoliv by se mohlo zdát, že více informací na obrazovku bude výhodou, zdá se mi, že v některých případec (možná ve většině) je dojem spíše horší, než u původní velikosti.

Otázkou samozřejmě je, kde je to správné měřítko. Prostý 4 násobek obsahu na obrazovce, asi není příliš atraktivní. Nehledě na to, že např. velikost písma a jeho čitelnost může být už pro někoho na hraně. Je také jasné, že fungovat to bude opravdu u velkých uhlopříček.

U některých stránek je i na první pohled jasné, že původní rozvržení obsahu stránky by bylo asi potřebné změnit určitě. Viz např. Seznam filmů nebo Nastavení.
       
To téma s sebou nese, kromě již výše uvedených, celu řadu dalších dílčích témat. Např. zaplnění RAM pamětí, navýšení využití CPU i GPU, nároky na rychlost přístupu k disku, strategie využívání obrazové cache (Thumbnails), apod.

Jiným tématem bude to, jako jsou které skiny schopné na rozlišení 4K/2160 přejít podobně jednoduše, jako jsem to udělal u Estuary. Pokud budu mít čas a chuť, tak to samozřejmě budu u těch známějších skinů i postupně zkoušet.

Založil jsem tedy toto téma s tím, že otevírám diskusi o tom, zda je to něco, čím by bylo dobré se zabývat. Případně zda existuje nějaká mez, od které by změna velikosti renderovaného zobrazení byla vhodná, případně i ve vztahu k rozlišení (nemusí to samozřejěm skončit jen u 4K) a velikosti (uhlopříčky) obrazovky, případně jiného typu "zobrazovadla" (projektor).

Těším se na reakce a názory...  2
 
Citovat
#2
@JiRo: Na monitoru NB to vypadá dobře a čitelně. Otázkou je, jak příjemné to je ze vzdálenosti několika metrů na 55" TV a větší. Na menší úhlopříčku bych to rozhodně nedával.

V Confluence jsem narychlo předělal jen Home na 1080. Pro porovnání.


Přiložené soubory Miniatury
   
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#3
Zkusil jsem ještě přidat rozlišení 2K, 2560 (tedy *1,5 v každém rozměru), a je to myslím slušný kompromis.
       
Zkusit jsme také přidat do whitelist (seznamu povolených) 2560x1440, 50 Hz, protože bůhví proč mi TV při 60 Hz potáhne gui zobrazení "šedým závojem" (prostě jsou ty barvy "vyblité"). Dělá to i při 4K, ale tam ve whitelist 50 HZ je a když to na něj přepnu, tak barvy výrazně zjasní. Při tomto rozlišení 50 Hz moje TV (Samsung) bohužel opravdu neumí. Když 50 HZ do Kodi vnutím (editací disp_cap), tak se spojení mezi Kodi a TV ztratí.

Další nepříjemné zjištění je to, že při použití tohoto rozlišení vznikají problémy při zobrazení gui v kamžiku, kdy se na pozadí spustí video. Díky zapnutému AFR se změní FPS a gui se pak v některých detailech zobrazuje nekorektně. Počet povolených FPS pro TV je omezený (pouze jeden, a to 60 Hz). Pro 1080 a 2560 je ta nabídka zásadně rozsáhlejší a obsahuje všechny podstatné frekvence. Takže tohle (použití rozlišení 2560) asi ta správná správná cesta nebude. Škoda, v gui to do prvního spuštění videa se zapnutým AFR vypadalo nadějně. 10
 
Citovat
#4
Jo, to je příjemnější. Výš jsem doplnil foto. Musím zjistit, jak předělat focus, aby byl v ose. (ne radio, ale TV). Byla to jen rychlovka.

OT: Mimochodem, víš, že žánry fungují i v češtině? Kdysi jsem tu narazil na příspěvek, že se musí pomocí nějakého scriptu napřed v epg překlopit do en.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#5
@jkmh No, já ty žánry překládám do en už dlouho, takže je možné, že jsem si toho nevšiml. Díky za upozornění, vyzkouším to.
 
Citovat
#6
@JiRo: čeština pro žánry není vestavěná funkce. Ale stačí z IPTV Simple si někam z pvr.iptvsimple\genres\genreTextMappings zkopírovat soubor, doplnit české názvy a v nastavení IPTV Simple soubor nalinkovat. Já jsem použil Rytec-UK-Ireland.xml
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#7
Zajímavé téma  Thumbup
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#8
(08.1.2023, 23:58)jkmh Napsal(a): Ale stačí z IPTV Simple...
OT Aha, ale to platí jen pro PVR addon IPTV Simple Client. Ten překlad, u kterém jsem tady psal kdysi já, se týkal xmltv pro Tvheadend, který byl generovaná wg++, kde byly žánry v češtině, ale Tvheadend je neuměl správně dekódovat. To o čem píšeš ty, to je něco trochu jiného...
 
Citovat
#9
Aha. Tak to ber jen jako info.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#10
Už jsme se tady, dva diskutující, shodli, že použití většího rozlišení bude mít smysl pouze u obrazovek s větší uhlopříčkou. Zkoušel jsem 1440 na TV 43" při vzdálenosti cca do 2m, a tady je to už na hraně (mně to vyhovuje, jinému členu domácnosti už tolik ne, zjevně záleží na kvalitě zraku). U TV s uhlopříčkou 65" je 1440 při vzdálenosti 3 m bez problémů, pro 2160 už to tak 100% také není (je to podobné jako 43" a 1440).
 
Citovat
#11
Zkusím dodělat Confluence. Ale tam těch úprav je potřeba mnohem více než v Estuary, takže to bude chvilku trvat. Jen home není vypovídající. Pak ti řeknu můj celkový pocit.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#12
Arctic Zephyr Reloaded

Tak jen stručné zhodnocení možnosti optimalizovat skin Arctic Zephyr Reloaded.

Pro tento a řadu podobných to nebude jednoduše možné. Skin je fixován pro rozměr 1080. V tomto směru se ukazuje síla Estuary, které je skutečně do značné míry natolik flexibiní, že je změna jednuše možná. Se všemi nevýhodami z toho plynoucími, jak o tom píši.

Plánuji se na to a na další skiny tohoto typu podívat někdy v budoucnosti. Pak dám případně vědět.
 
Citovat
#13
Ještě poznámka ke 2k/1440...

Výše jsem popsal problémy s použitím rozlišení 2K/1440, kdy jsem narazil na omezení v nabídce FPS mé TV. Postupoval jseme samozřejmě úplně špatně. Člověk prostě občas přes stromy nevidí les. 11

Byť si myslím, že tu problematiku rozlišení ve skinu, v system Kodi, v přehrávači (při spuštěném videu) a v TV tak nějak rámcově chápu, včetně toho, co a jak bych měl nastavit, v této chvíli jsem se toho nedržel a šel na to úplně špatně.

Ano, ve skinu jsme si 1440 nastavil, ale nastavil jsem si ho tvrdošíjně i v Kodi (nastavení System), čímž jsem si omezil výběr FPS, protože TV při tomto rozlišení umí jen 60 Hz. Opravil jsme to nastavení tak, že nyní mám ve skinu nastaveno 1440 a v nastavení Kodi systém 2160. Tzn. že ačkoliv je skin nastaven na rozlišení 1440 - což je to co potřebuji, aby čitelnost zobrazení byla ještě únosná - gui Kodi se renderuje na 2160. A pro toto rozlišení už TV nabízí plnou škálu potřebných frekvencí. Ve whitelist jsem si vybral ty kombinace, které mě zajímají a nyní je to, i při zapnutém AFR, bez chyby.

Mezitím jsem našel v Estuary pár zobrazení, které důsledně nedodržují zásady flexibility ve vztahu k nastavenému rozlišení. Jednak jsou to ta zobrazení, pro která je definice skinu definována přímo v addon, což je celkem pochopitelné, ale je tam i pár zobrazení definovaná přímo v Estuary. To lze chápat jako bug tohoto skinu a asi by se to mělo nahlásit autorům. Ale přiznám se, že je to tak specifické, že se mi do toho snad ani neche. Také z toho důvodu, že já přímo Estuary nepoužívám, takže je pro mne pohodlnější si to opravit v používané modifikaci, tedy v Estuary Easy. Takže to možná nakonec i nahlásím 6, ale až poté, co si to v Estuary Easy opravím, a pak to rovnou pošlu do github...

Jeden příklad špatné (neflexibilní) definice v Estuary - zobrazení textového souboru ve File Manageru:
   
 
Citovat
#14
Rozlišení a teplota CPU/GPU

Dalším potenciálním "issue" při použití vyššího rozlišení může být navýšení teploty CPU/GPU. Dnes jsme si všiml, že mi CPU vyskočilo na 71 °C při přehrávání radia z Tvheadend (DVB-C) a běžící service RDS (ta je ale velice úsporná). Tak jsem hned na DO stiskl tlačítko screenshot (a pak ještě několikrát) 1.
   
Pak mi ale došlo, že mi v té době běžela docela výkonově náročná aplikace (WebGrab++, která používá ASP.Net Core Runtimes). Po jejím doběhnutí se teplota snížila na celkem příjemných 61 °C.
   
Přesto je tam nějaké navýšení (proti rozlišení 1080) vidět. Nemám to nijak dlouhodobě a správně statisticky zdokumentované, takže to berte jako hodně hrubý odhad, ale řekl bych, že zvýšení rozlišení na 2160 zvýší při malém zatížení teplotu cca o 2-3 °C. Záleží samozřejmě na aktuálně zobrazeném obsahu. U jiného typu HW to samozřejmě může být jinak. Jak moc je teplota CPU/GPU závislá na obsahu zobrazení ostatně ukazuje poslední dnešní screenshot.
   
 
Citovat
#15
Jak se ukazuje, nepřišla idea roztáhnout zobrazení pro větší uhlopříčky na rozměry odpovídající maximálnímu rozlišení 2 nebo 4k v ten úplně nejvhodnější čas. Jak současné poznámky k nové verzi Kodi Nexus naznačují, měli by se uživatelé držet rozlišení gui pro rozměr 1080. Já jsem úpravy popsané v tomto tématu na Nexus ještě ani nezkoušel, takže nemohou posoudit do jaké míry se jedná jen o doporučení, protože by to problém způsobit mohlo, a do jaké míry je 1080 absolutní limit, protože to s větším rozlišení fungovat nebude. Ale až se k tomu dostanu, určitě tu svá zjištění zveřejním.
 
Citovat
#16
No já jsem stejné pokusy se skinem Confluence vzdal, protože těch úprav by bylo tolik, že čas, který bych tím strávil se nevyplatí.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#17
@jkmh Upřímně, jsem na tom podobně. Bylo by to hezké, ale znamenalo by se o to starat. A pokud by s tím v Nexus měly být problémy (jako že jsou signalizovány), tak pak už je to vůbec na nic. Ještě si to ověřím, ale spíše abych si to nějak uzavřel a uložil do vlastní báze znalostí o Kodi, jeho principech a funkcích, ale také to plánuji odložit... No jo, ne vždy všechno vyjde.
 
Citovat
#18
(18.1.2023, 13:23)jkmh Napsal(a): No já jsem stejné pokusy se skinem Confluence vzdal, protože těch úprav by bylo tolik, že čas, který bych tím strávil se nevyplatí.

To mě mrzí, Confluence je můj oblíbený. Na TV 77palců by se to šiklo. 1
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#19
@kraftwerk007: Mně se Confluence taky líbí. Nahoře v příloze je fotka home Confluence, překonvertovaná ze 720 na 1080. Bohužel, jestli pro Estuary existuje nějaký fígl a jde to s ním rychle, pak pro Confluence ne. Alespoň jsem na něj nepřišel. Ale třeba na to jednou dojde.
X96max plus 4/32 + CE 21 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
#20
@jkmh Jen to stručně vysvětlím, jak je to s tou flexibilitou skinů. V podstatě (stručně a velmi zjednodušeně řečeno) mají tvůrci skinů tři nástroje a postupy, jak tu flexibilitu zajistit. Podmíněnou definicí na základě rozměrů (š, v), relativní definici rozměrů a pozic v % max. rozměrů (š a v) a definicí ve vztahu pozice k levému a pravému nebo hornímu a dolnímu okraji. Co je důležité, že ne všechny tyto nástroje nabízí skin engin od počátku existence Kodi/XBMC, tedy že některé vznikaly postupně. No a Confluence, který je už hodně starý (byl to dlouho základní vzhled Kodi, než ho nahradil právě Estuary), prostě v době jeho vzniku ty vyjmenovcané nástroje a postupy k dispozici neměl. A navíc vznikl v době, kdy si nikdo nedokázal představit, že by mohly existovat zobrazovače s rozlišením, jaké máme teď. Estuary vznikl daleko později, v době, kdy už bylo jasné, že rozlišení bude růst, takže ho tvůrci napsali jako flexibilní. I když, jak jsem zjistil, ne vždy tu snahu 100% dodrželi.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)