• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Testovací verze Stream Cinema Community
#1
Víte, že existuje testovací verze tohoto populárního doplňku? Možná, že i ano, ale zatím jste se neodhodlali ji vyzkoušet. Nebo byste ji i rádi vyzkoušeli, ale připadá vám to riskantní. Možné se nebojíte riskovat, ale nevíte jak na to. I já jsme si podobnou úvahou prošel a na jejím konci byl postup, který mi umožní testovací verzi vyzkoušet a to dokonce, a bez rizika, i na produkčních Kodi instalacích.

Pozn. pokud se v následujícím textu hovoří o doplňku bez označení jeho názvu, jedná se vždy o doplněk Stream Cinema Community.

Možná se ptáte, proč na produkčních? Z jednoduchého a pratického důvodu. I když doma provozuji několik testovacích konfigurací různých verzí Kodi, tak vím, že nejlepší dlouhodobější test, jedná-li se jen o jeden doplněk, je při běžném provozu. Otestuje se tak používání doplňku bez toho, že by se tomu musel člověk explicitně věnovat a mnohdy ve funkcích, které běžně nepoužíváte. Nicméně, i když já to tak dělám, nedoporučuji to každému. Musíte vědět co děláte, počítat s tím, že jde o testovací verzi. A teď si trochu protiřečím, ale pokud si nejste jisti, tak pokud možno v první řadě použijte nějaké vlastní testovací prostředí Kodi. Výborně se pro to hodí např. portable Kodi instalace ve Windows, s jejíž pomocí si můžete do Windows nainstalovat kolik chcete verzí Kodi a teatovat si (samozřejmě jen jednu po druhé), jak uznáte za vhodné.

Proč testovat?

V minulosti došlo k několika málo situacím, že doplněk nebyl k dispozici nebo s ním byly nepříjemné problémy. Čas od času byly ty problémy způsobeny chybou v nové verzi doplňku. Autoři se tedy před časem rozhodli zveřejňovat i ještě oficiálně nevydané verze doplňku. Je určena k testování a to především pro ty, kteří jsou ochotni se o výsledcích jejich textu podělit. Rozhodně tedy není určena pro někoho, kdo chce za každou cenu mít tu nejnověší verzi jen proto, že je nejnovější. Pokud patříte k těm prvním, můžete číst dál, pokud k těm druhým, tak na to raději zapoměňte. Nic vám to nepřinese, spíše si jen způsobíte problémy tím, že vaše manželka se možná nebude moci večer dívat na další díl jejího oblíbeného seriálu. A vy moc dobře víte, co to znamená... 3

Kde testovací verzi získáte?

Autoři vytvořili "paralelní repozitář", jehož instalační zip soubor je repository.hacky-dev.zip a najdete ho na https://dev.repo.sc2.zone/ Po instalaci má tento repozitář v názvu postfix DEV, tedy Hacky's repository DEV, id repozitáře, a tedy i adresář, je shodný s produkční verzí, tedy repository.hacky.

Jak s testovací verzí zacházet?

To, že id repozitáře s testovací verzí má stejné id jako repozitář obsahující produkční verzi znamená, že není možní mít v Kodi nainstalované oba současně. A protože má stejné id (celkem pochopitelně) i testovací verze doplňku, platí toto omezení i pro ni. V důsledku toho je třeba počítat s tím, že přechod mezi produkční a testovací verzí jak repozitáře, tak doplňku, bude o chlup složitější.

V dalších dvou kapitolách budu předpokládat, že máte Kodi, ve kterém je nainstalována (a funkční) běžná (produkční) verze doplňku. Nejdříve popíši, jak z produkční verze přejít na tetsovací, a následně, jak se vrátit zpátky.

V každém případě platí, že byste si měli, minimálně před prvním pokusem, vyzálohovat celé Kodi, tedy jeho datový (Home) adresář. Ale to jistě děláte pravidelně, takže je to možná zbytečná poznámka...  4 Pro toho, kdo si myslí, že případnou novou instalaci Kodi a jeho doplňků zvládne levou zadní, ta záloha nutná není, ale tady bych uvažoval alespoň o záloze adresáře s daty doplňku, kde je uloženo jeho nastavení a část historie jeho používání. Najdete ho na notoricky známé adrese .../userdata/addon_data/plugin.video.stream-cinema-2-release/

A na úplný závěr, než se pustím do popisu, jedno zopakované a dvě nová doporučení:
 1. Zálohujte!
 2. Sám si nejsem jistý, jak by to, co budu popisovat, dopadlo, kdybyste měli v nastavení doplňku nastavení parametru Interval kontroly aktualizace na jinou hodnotu než Nikdy. Proto toto nastavení raději upravte (viz obrázek níže).
 3. Je lepší zakázat automatické aktualizace, buď pouze doplňku, nebo celého Kodi. Bez tohto zákazu to bude fungovat také, ale je lepší to mít pod kontrolou...
   

Instalace testovací verze

Předpokladem je, že:
 • z instalačního souboru repository.hacky.zip z adresy https://repo.sc2.zone/ máte nainstalovaný repozitář Hacky's repository, jeho id (a adresář) je repository.hacky.
 • z repozitáře Hacky's repository máte nainstalovaný a funkční doplněk
Doporučený postup je následující:
 1. Zvažte provedení doporučených záloh a nastavení! Nikdy nevíte, co se může po...t 
 2. Naistalujte repository.hacky-dev.zip - po instalaci přijde notifikace, že Hacky's repository DEV byl aktualizován, a další notifikace, že jsou k dispozici aktualizace doplňku (tedy pokud máte automatickou aktualizaci vypnutou, pokud ne, tak se provede aktualizace doplňku automaticky)
 3. Pokud máte automatické aktualizace vypnuty, tak teď spustíte aktualizaci doplňku. Bude vám nabídnuta verze z repozitáře Hacky's repository DEV, v současné době (únor 2023) pravděpodobně s číslem verze začínajícím 2 (2.x.y). Dnes (4. února) je to například verze 2.7.13.
 4. Po aktualizaci, ať už automatické nebo ruční, se nová verze doplňku, resp. její service část, spustí. Nelekněte se prodlevy, a budete-li příliš hrrr, i déle se "točícího kolečka", případně se dočkláte, po spuštění pluginu, že bude jeho menu prázdné. Nepanikařte, většinou stačí vrátit se zpět, počkat několik vteřin a plugin znova spustit.
 5. Nyní máte nainstalovanou testovací verzi doplňku se vším všudy. Pokud se například objeví jeho nová verze, bude vše probíhat jako u produkční verze, jen se prostě doplněk aktualizuje novou testovací verzí.
Instalace (návrat) k produkční verzi

Předpokladem je, že jste měli instalovanou testovací verzi:
 • z instalačního souboru repository.hacky-dev.zip z adresy https://dev.repo.sc2.zone/ máte nainstalovaný repozitář Hacky's repository DEV, jeho id (a adresář) je repository.hacky.
 • z repozitáře Hacky's repository DEV máte nainstalovaný a funkční testovací doplněk.
Doporučený postup je následující:
 1. Nainstalujte repository.hacky.zip - po instalaci přijde notifikace, že Hacky's repository byl aktualizován. Pozor, nyní už žádná notifikace, že jsou k dispozici aktualizace doplňku, nepřijde (ani se, tedy pokud máte automatickou aktualizaci zapnutou, aktualizace doplňku automaticky neprovede).
 2. Teď musíte spustit instalaci (aktualizaci) doplňku z repozitáře Hacky's repository vždy ručně. V repozitáři by měla být k dispozici aktuální produkční verze. V současné době (únor 2023) pravděpodobně s číslem verze začínajícím 1 (1.x.y). Dnes (4. února) je to například verze 1.13.0.
 3. Po aktualizaci, ať už automatické nebo ruční, se nová verze doplňku, resp. její service část, spustí. Nelekněte se prodlevy a budete-li příliš hrrr i déle se "točícího kolečka".
 4. Nyní máte zpět produkční verzi doplňku se vším všudy. Pokud se například objeví jeho nová verze, bude vše probíhat jako doposud, než jste se rozhodli vyzkoušet testovací verzi.
Závěrem

Doufám, že je všem jasné, že uvedený popis vychází z ideálního stavu a podmínek. Proto buďte obezřetní, v první řadě zálohujte (i v řadě druhé a možná i třetí... 6). A pamatujte, že testovací verze není (v součásné době) verzí s nějakými super funkcemi, kterou musíte za každou cenu mít. Nejčastěji v ní jsou opraveny chyby zjištěné uživateli nebo samotnými autory. Samozřejmě, že se v ní časem mohou objevit (a doufám, že i objeví) nějaké funkce nové, ale to myslím není na pořadu dne.

A nakonec trocha sebepropagace. Doplnil jsme si Kodi a skin Estuary Easy funkcí kontroly aktuální (produkční) verze (její číslo je k dispozici na backend serveru Stream Cinema Community nebo také v souboru nastavení doplňku) a instalované verze doplňku (vpravo nahoře SCC...) a nově také doplňující informaci, které se zobrazí v menu u položky Cinema, tedy Development. Na obrázku je vidět situace po instalaci testovací verze, kdy je vidět rozdíl verze instalované (testovací) 2.7.12 a aktuální produkční 1.13.0. Barva SCC znázorňuje, že něco není úplně ve standardu. Také existují i další stavy SCC (vše OK) SCC (není dostupný server backend-u) nebo SCC, server backendu je dostupný, ale backend nevrací očekávaný obsah:
   
A na úplný závěr, takto obrazovka vypadá, když je instalovaná produkční verze doplňku a vše je OK. Všimněte si, SCC:
   
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)