• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TVHeadend a RPI s TV HAT
#1
Dobrej,
několik let používám jako DVB-T server 4xRPI4 a TV Head v KODI. Úspěšně, ale:

Není-li RPI připojeno na internet nefunguje nic. Musím připojit RPI na internet, restartovat, a pak to jde i bez internetu (internet není potřeba) až do doby kdy vypnou proud. Chtěl bych to vyřešit protože tam internet nechci.

Dále, televize nestreamuje, musí se v klientovi na adrese "http://192.169.166.30:8080/#settings/addons" zapnout vypnutí "TV Headend 4.2" a následně zapnout. To nechci dělat.

Před několika roky jsem tam dal nabíječku a baterku. Jenže baterka zeslábla a nabíjí se tak 5 minut a konec. Investici do nové baterky jsem zatrhnul 9
 
Citovat
#2
@FullDog Připojení na internet potřebuješ, protože musíš nějak v RPi nastavit čas. Teoreticky bys čas mohl nastavit přes nějaký lokální zdroj času (S)NTP v LAN (router, jiný počítat s funkí NTP serveru, ...), případně k RPi doplnit HW modul RTC, ale ve všech těchto případech bys stejně musel ten primární zdroj času nějak nastavovat/synchronizovat. Takže buď ručně nebo opět prostřednictvím připojení na internet. RPi by sice na internet pořipojený být nemusel, ale jiný počítač v síti ano. Pokud chceš být toálně odpojený, tak pak už jedině GPS NTP server. Ale to je cenově někde úplně jinde. 1 Otázka je, proč ti tolik vadí připojení k internetu (náklady, paranoia, ...).

Co se týče Tvheadend, tak to že ho musíš restartovat možná souvisí s tou chybějící synchronizací času v okamžiku spouštění Tvheadend serveru. Bez synchornizace času v systému se dnes už prakticky neobejdeš.
 
Citovat
#3
(03.1.2023, 11:12)JiRo Napsal(a): Otázka je, proč ti tolik vadí připojení k internetu (náklady, paranoia, ...).

Co se týče Tvheadend, tak to že ho musíš restartovat možná souvisí s tou chybějící synchronizací času v okamžiku spouštění Tvheadend serveru. Bez synchornizace času v systému se dnes už prakticky neobejdeš.

Proč mi to vadí? Protože mám 4 ty RPI a na internet jsem měl připojený jenom jedno, protože jsem poslouchal rádio. Z jiného PC v síti jsem se připojil na jisté stránky (nebudu jmenovat) a chytl jsem Malware co mi zničil Firmware, nebo něco na discích a odešela mi i ta paměťovka v tom RPI. Tak proto.

Ono by to možná šlo bez toho restartu TVHeadend, ale musel by startovat později. Něco jako časovač ve windows. Není možné to nastavit někde v tom Libreelec?
 
Citovat
#4
@FullDog Můžeš si nastavit čekání na síť (LAN), ale to předpokládá, že z té LAN máš přístup na internet, takže se ti čas po připojení na LAN zasynchornizuje z NTP serveru dostupného přes ní. Ale pokud z LAN nemáš přístup k nějakému NTP serveru, tak to nepomůže.

Nevím jak v LibreELEC (už teď doma žádný nemám), ale v CoreELEC je možné nastavit zpožděné spuštění Tvheadend (max. 30 sec). Tak se podívej do nastavení Tvheadend.

Spuštěný Tvheadend lze restartovat ze systému pomocí příkazu systemctl restart ... Takže teoreticky je tam ještě možnost restarovat Tvheadend scriptem nebo přes cron po nějaké prodlevě po spuštění systému, kdy už je předpoklad, že čas je nastavený. Možná by to šlo i na základě testu nastavení času, ale to teď z hlavy nedám, jestli na to v LibreELEC bude nějaký příkaz. Ten Linux je tam hodně ořezaný.

Já bych tedy spíše přehodnotil to rozhodnutí nebýt připojený k internetu. Pokud budeš mít správně vybranou a nastavenou veškerou síťovou infrastrukturu, jen ty bezpečné prostupy, správně nakonfigurované servery, klienty a na nich odpovídající zabezpečení (antiviry, fw, ...), tak by to neměl být problém.
 
Citovat
#5
(04.1.2023, 1:43)JiRo Napsal(a): možné nastavit zpožděné spuštění Tvheadend (max. 30 sec). Tak se podívej do nastavení Tvheadend.

 zabezpečení (antiviry, fw, ...), tak by to neměl být problém.

Mám tam v nastavení toho TVHeadend ano/ne a čas který ukazuje 1, nehnu s tím, nevím jak na klávesnici to číslo změnit, asi sem blbej, a žádám tímto o radu.

Jinak OpenElec, nikoliv LibreElec, trochu se to změnilo.

Zabezpečení, škodlivý kód se dostane do systému windows snáze než by štekl pes. Sranda je ta že když se dostane kód do izolovaného prostoru, tak ani nemusí likvidovat nějaký antivirus, protože všechny ho tam stejně pustí. To jsou zkušenosti, ale o tom nic.
 
Citovat
#6
@FullDog Tvheadend v OpenELEC (je to už skoro 10 let, co jsem ho provozoval) si už nepamatuji, takže ti konkrétně neporadím.

Ad zabezpečení. Ano, to máš pravdu, že "škodlivý kód se dostane do systému windows snáze než by štekl pes". Ale od toho existuje zabezpečení, které tomu může (více či méně) zabránit. Píšeš "když se dostane kód do izolovaného prostoru", ale on ten kód musí na něčem běžet, takže je to zase o tom zabezpečení všeho, co ten izolovaný prostor tvoří a co je jeho součástí. Pokud tohle nemáš vyřešené, včetně dodržování zásad a pravidel chování, tak je to samozřejmě problém.

Osobně jsem se podílel na zprovoznění Kodi instalací různého typu ve více než stovce případů, a nevím o jediném, který by s tím, že má přístup na internet, měl problém. Ostatně téměř všechny instalace ten přístup na internet aktivně využívají (nejen pro nastavení času), protože prostřednictvím internetu získávají mediální obsah. Ano, bylo pár případů, kdy domácí síť, resp. počítač v ní, napadl nějaký "virus", ale to bylo vždy důsledek toho, že dotyčný majitel nerespektoval pravidla, která je v takových případech třeba dodržovat, případně se nevhodně šťoural v nastavení síťových komponent nebo svých počítačů.

Profesně se podílím na dodávkách, údržbě, provozu a správě řídicích systémů většinou v energetice (tedy i pro kritickou infrastrukuru). Jsou to tisíce instalací u nás a několika desítek ve světě. A ty "přístup na internet" mají, samozřejmě jasně definovaný a ošetřený. Jak bychom je také v dnešní době udržovali a spravovali?

Píšeš, "To jsou zkušenosti", já bych to ale spíše označil za "nezkušenosti".

Ještě jsem přemýšlel o tom nastavení Tvheadend. Je asi pravda, že OpenELEC to bude mít nejspíše stejné jak např. CoreELEC, na kterém provozuji Tvheadend já. Stejně všechny *ELEC vychází z jednoho zdroje. A asi to tak opravdu je, podle toho co píšeš a podívám-li se na nastavení v CoreELEC:
   
A jak to nastavit? Použij kurzorové klávesy a najeď na Delay the start of Tvhedend a dej ENTER. Měl by se ti současně se změnou v tomto řádku zvýraznit řádek Seconds delay. Pak najeď na tento řádek a dej opět ENTER a změní se barva posuvníku a ty si pak můžeš pomocí kurzorových kláves nastavit požadované zpoždění (v rozmezí 1 až 30). Pak dej opěj ENTER, barva posuvníku se změní na tu původní a pak stačí jen vpravo nahoře dát OK. Pak restartuj box.
 
Citovat
#7
(05.1.2023, 11:11)JiRo Napsal(a): A jak to nastavit? Použij kurzorové klávesy

No sláva se dostavila, mě nenapadlo že musím řádek vypnout abych měl možnost regulace. Zkoušel jsem +/- pageup, pagedown, šipky... Dokonce mě napadlo najít ten soubor se zápisem a tam to dopsat, ale nepustilo mě to do něj.

Tak že 50% vyřešeno, díky za podrobný popis, jinak je to LibreElec, nahrával jsem novou pam.kartu přes NOOBS.
Jinak ta stará pamětovka byla tak zanešená, že při zasunutí do PC s windows jsem se opět nestačil divit. Plné koše svinstva, kdybych neměl program Active Partion directory a nepodíval se tam, tak sem se nic krom toho, že funguje půl počítače, ničeho nevšiml. Naco je ten Defendr v těch windows? Na co je Malwarebytes? Vyzkoušel jsem onehdá celou přední desítku, Eset, Kašpersky, konče Pandou a žádnej nic. Jeden jedinej je Comodo, ten alespoň zjitil že se něco dělo. Používám ho do teď. System volume informacion je už léta čistej, to se divím. Eset měl donedávna napsáno na stránkách že jedinej umi identifikovat virus v Biosu. Tenhle rok sem se tam díval a už toto rčení sem tam nenašel.

A jak si přivedeš škodlivý program do PC vyjma připojení přes prohlížeč? Instalací programu o kterém dlouho nevíš že škodí a zazálohuješ si ho. Na takovou instalaci nemusí bejt instalatétr idiot. Jinak složka u programu se jménem Crack, v ní *.txt s key a názvem, e-mail a pod. Málo koho by napadlo že je to lest, a bingo...

Ještě jeden příklad. Mám IDE pro Arduino, to je program který je rozlezlý po celém počítači, kam se podíváš. Náhodou jsem se podíval do nějakého logu a tam bylo něco o instalaci firmware. Legálně nelze nic vypnout, akorát pozastavit IP adresy co půjdou přes firewal. Teď si kladu otázku jestli to ten program neobejde, třeba přes windows kanál...
 
Citovat
#8
"Jinak složka u programu se jménem Crack, v ní *.txt s key a názvem, e-mail a pod. Málo koho by napadlo že je to lest, a bingo..."

Milej-zlatej, kolik vás může být, co vás nenapadá..?
Zkrátka nerespektování pravidel plus lezení na erotické a
deep stránky, tomu nezabrání žádný AV software.
 
Citovat
#9
@FullDog Tak takhle můžeme diskutovat donekonečně. Já mám prostě jiné zkušenosti a počítače bez připojení k internetu pro mne nemají význam. Mám to tak od konce roku 1993, kdy jsem se analogovým frekvenčním modemem 2400 Bd, který mi před tím už několik měsíců sloužil na připojení k BTS, díky známému a tak trochu mimo pořadí, připojil na uzel v Dejvicích a získat první mailovou adresu na doméně noise.cz a začal "brouzdat", tentoktát ještě s pomocí gopher-u, po tehdejším "internetu". Od té doby jsem se neodpojil. Pravda, v jistém období jsem "něco chytil", asi 3x, ale byly to vesměs neškodné věci, ale od doby, kdy jsem se, díky práci i v oblasti cyber security, patřičně vzdělal, už mám klid.

Je to o dvou věcech. Patřičná infrastruktura, HW, síťové komponenty, operační systémy, ... a osobní zapojení. Jak píše @meda, "nerespektování pravidel plus lezení na erotické a deep stránky" k tomu rozhodně nepatří. A když 1 , tak opět jen na základě znalostí a s odpovídajícím nasazením...
 
Citovat
#10
(08.1.2023, 18:32)JiRo Napsal(a): Je to o dvou věcech. Patřičná infrastruktura, HW, síťové komponenty, operační systémy, ... a osobní zapojení. Jak píše @meda, "nerespektování pravidel plus lezení na erotické a deep stránky" k tomu rozhodně nepatří. A když 1 , tak opět jen na základě znalostí a s odpovídajícím nasazením...

No právě, na pornostránky nechodím, možná až vyrostu tak to bude horší, tedy s tím PC 1. Infrastrukturu a komponenty řeším, viz níže. Měl jsem UPC, ale pamatuje si to jen jednu síť, ta automatika je něco tak odpuzujícího až to práská i zamčenejma dveřmama.

Jestli to brzdí nějaké nesmyslné napojení na čas, tak je to fakt debilní. Jenom jsem to zkusil, přehodil jsem kablík na síť bez internetu a zadal "obnovit", stav stále ukazoval "online". RPI streamovaly. Po restartu se ukázalo Redy a RPI nešly. Přehodil jsem kablík na síť zadal "obnovit" a ukazovalo to stále "Redy" a RPI nešly. Po restartu se vše spustilo a po přehození kablíku jede do teď a pojede bez časového omezení.
Tak na co to zbytečné omezení.

Takže jsem situaci přehodnotil a usnesl se na níže uvedeném:

V žádném případě nebude server s RPI připojen na internet;
bude vybudováno, nebo spíše dobudováno žáložní napájení.
Toť vše.

ps: teď už vím co to je ten "multimediální obsah" 1
 
Citovat
#11
@FullDog No, tak je to tvá volba. Můžu si o ní myslet své, ale vybral sis ji sám. Je možná škoda, že to máš ve své hlavě tak nastavené, v mnoha ohledech mi to připomíná někoho, kdo nosí čepičku z alobalu. Z tvého posledního příspěvku je jasné, že řadu věcí nechápeš, ale ztrácet další čas tím, že se ti je budu snažit vysvětlit, už nehodlám. Zvláště, když je zřejmé, že o to ani nestojíš.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 2 host(ů)