• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
USB Externí diskový box
#1
Používám doma NAS, na kterém čas od času vyměním disky. Buď v případě, kdy se mi některý přestabe líbit nebo potřebuju-li větší kapacitu. Včera jsem tak v šuplíku našel při úklidu celkem 4 kousky nepoužívaných HDD 3,5 " s ne úplně zanedbatelnou kapacitou. Tři z nich se, po otestování, jeví jako stále ještě použitelné. Teď se navíc chystám kupovat do NAS nový disk, takže mi další, s kapacitou 1 TB, přibude. Napadlo mě tedy, udělat si ze zbylých disků úložiště pro občasné používání pro přesuny dat nebo naopak pro nějakou dlouhodobější archivaci (něco jako zálohu zálohy). Koupit si další NAS určitě neplánuji, ale zjistil jsem, že na trhu je několik celkem levných externích boxů pro větší počet disků. Jeden z nich mě docela zaujal Orico DS500U3 pro 5 3,5 " HDD. Nemá s ním někdo nějaké zkušenosti?

Případně další otázka (-y), protože já totiž nemám s takovými výrobky pražádné zkušenosti. Výše odkazované zařízení nemá funkci RAID, což mi nevadí, právě naopak. Znamená to tedy, že patrně bude bez jakékoliv vyšší inteligence a bude fungovat buď jako USB HUB a ze systému, kam jej připojím, uvidím všechny disky jako samostatné jednotky nebo jako JBOD, tzn. že bude kapacitu disků jednoduše spojovat. Jsem na rozpacích, zkusil jsem se sice zeptat, ale uvidím jakou odpověď dostanu a také, jak se na ni budu moci spolehnout.

Teď jsem ještě našel zmínku o UASP, který by měl být na uvedeném zařízení implementován, tak jsem si o něm něco nastudoval, a přidala se k tomu ještě další nejistota, zda vůbec budu moci tuto funkci využít  na svém NAS (Linux based), kam bych chtěl tento externí box připojit.

Nejsme znalec funkce těchto zařízení, ale z toho, co jsme zjistil jde tedy o jednoduché řešení, které v systému prezentuje každou jednotku jako samostatný disk. Správná odpověď je tedy taková, že zařízení žádnou vlastní inteligenci opravdu nemá, jde v podstatě o funkci disc dock-u, samozřejmě bez funkce autonomniho klonování zato ale s poměrně přijatelným vzhledem a krytím, jen místo obvyklých dvou HDD je zde až 5 pozic pro 3,5" HDD. Bohužel 2,5" HDD použít nelze.
         
Pokud by to někoho zajímalo, tak další info u výrobce https://www.orico.cc/ nebo na YT videích: Výrobce nabízí dva typy 3.5 inch 5 Bay Magnetic-type Hard Drive Enclosure, lišící se pouze rozhraním, USB3.0 nebo USB3.1 Type-C. Oba s teoretickou přenosovou rychlostí 5 Gbps.

Cena není zas tak vysoká, pokud by někdo, na základě tohoto HW, chtěl postavit NAS, bude ještě potřebovat HW na kterém poběží jeho SW, nicméně pro použítí, jako je to mé, je to téměř ideální. I když by cena nižší být mohla. 3
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)