• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 2 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orange Pi One - levné a překvapivě výkonné mini PC
#14
Multimediální centra na bázi Orange Pi One jsem složil již 4 kusy. V současné době se jedná z pohledu cena/výkon o to nejlepší možné řešení. Samozřejmě bych stavěl radši na bázi RPi 3, ale ty kompletní ceny i s poštovným, jsou vysloveně nekřesťanské. OPiONE lze sehnat na ebayi i s free shipingem za 350 Kč a RPi se vyrovná. Nevýhodou je pouze jistá nižší softwarová podpora.

Dovolím si jen doplnit pár poznámek k příspěvku zakladatele-

1) 5V USB zdroj. Laboroval jsem s vícero těmito zdroji z ebaye, a přesto, že většina prodejců na ebayi např. deklaruje, že USB zdroj zvládá 2A... tak nezvládají omylem ani 1A. OPiONE se s nimi často resetuje. Ano, existují prokazatelné USB zdroje 5V/2A, ale ty stojí tak 2-3 stovky, a to už je zkrátka moc. Navíc je tu i další neduh, který zmíním dále...
2) Vzhledem k faktu, že jsem požadoval dostatečně robustní řešení, přiklonil jsem se nakonec k řešení s "průmyslovým" zdrojem 5V/2A. Tento zdroj (v typickém hliníkovém futrálku) lze u vybraných prodejců sehnat na ebayi za 40-70 Kč (ano, i do 40 Kč, stačí hledat, jeden prodejce nabízí i za 36 Kč)... Takový zdroj zaručeně dá 2A a navíc u něj je možno štelovat výstupní napětí (doporučuji nastavit 5.40 V). Má i ukostření na "zem", takže je zaručena vyšší bezpečnost (možnost použití vidlice 230V i s ochranným kolíkem). Viz. dále.
3) originální napájecí USB kabel dodávaný s OPiONE je lepší hodit do prdele. Moc tenký drátky. Při plném zatížení (cca 1,5A) je jen na tom kabelu úbytek napětí 0,3-0,4V a to to ještě nedoteklo ani do OPiONE. Já to díky použití průmyslového zdroje vyřešil tak, že jsem z toho ucvakl jen konec kabelu s koncovkou 4.0/1.7 (co nejkratší) a použil toto jako krátký propoj mezi výstupními svorkami zdroje a OPiONE. Zbytek s USB konektorem můžete vyhodit, a nebo použít jako "posilovací" kabel k externímu disku, pokud má disk posilovací zástrčku na klasický USB konektor (a nebo to rejpnout přímo do nějakého vedlejšího konektoru USB hubu a máte pak z toho defacto powered USB HUB).
4) OpenELEC nepoužívám (nemá plné menu vypnutí, blbne zvuk, a chybí tam některé ovladače). Momentálně nejlepší/nejnovější distribucí je LibreELEC 7 kompilace z března 2017 - https://mega.nz/#F!LU4jiZyb!eRGlenxBhAlZbtJSySI73A
Bohužel LibreELEC 8 ještě pro OPiONE neexistuje, resp. existuje, ale bez hardwarové akcelerace.
5) Krabička pro OPiONE. origoš stojí majlant (200+ Kč) a v případě použití externího průmyslového zdroje moc nevyřeší. Vyřešil jsem to tak, že jsem si vyrobil průbojníkama na kůži distanční podložky z kusu gumy, do starýho DVD nebo prokládacího deklu z DVD paklu vyvrtal díry a ten průmyslový zdroj i s OPiONE přikurtoval na to rybářským vlascem. A s pomocí tlusté oboustranné pásky to celé připlácnul dozadu na televizi. http://files.uloziste.com/38f8c07a05c96c...204711.jpg
Výhody to má - minimální cena a náročnost, nic neomezuje chlazení, a nikde se vám nemotají houfy kabelů. Nevýhodu to má v tom, že to vypadá "divně", ale to je relativní - je to za televizí, není to vidět a malý děcka na štourání šroubovákem do toho, nemáme.
6) Internet. Vřele, pokud ta možnost je, doporučuji k OPiONE dotáhnout síťový kabel. K nezaplacení. Podstatně se zmenší latence a např. Sosáč funguje pak zcela bezproblémově. Pokud není zbytí, je možné to řešit Wifi USB donglem (lze na ebayi koupit za 65 Kč - http://www.ebay.com/itm/Mini-150Mbps-USB...Sw-0xYTs~Y), ale musí to být ten s tou anténkou, ne jen ten krátký špunt. Má i relativně vysoký nárazový odběr (to je i důvod toho napětí 5.40V). Dosah je tak přes 2 zdi, pak už to občas blbe. Musíte si koupit k tomu samozřejmě USB HUB. Na ty USB HUBY pozor, na ebayi lze koupit USB HUB už za 1-2 USD (do 30 Kč), ale tyto USB HUBY nejsou obvykle USB 2.0 (i přes chlubení prodejců), ale pouze USB 1.1. Což k OPiONE pro tyto účely nevadí, protože těch teoretických 12 Mbps bohatě stačí i na FullHD videa z netu.
7) Na dálkové ovládání lze sice použít aplikaci Kore do mobilu, ale tohle řešení považuji za nouzovku. Doporučuji koupit tohle dálkové ovládání (2.4G USB2.0 Wireless Air Mouse Remote Control Android TV Box for PC). http://www.ebay.com/itm/2-4G-USB2-0-Wire...Sw0hlZM~wA
8) HDMI kabel je dobré použít co nejkratší, klidně prodávají i 30 cm, nebo na jednom konci se zalomeným konektorem (viz. i to foto předtím). Na ebayi lze sehnat délky do 2m za 1 USB.
9) Na H3 procesor je nutné nalepit chladič (nejlépe oboustrannou teplovodivou páskou nebo v krajním případě 2složkovým lepidlem) - bez chladiče teplota roste až k 80st.C, s chladičem max. 55st.C.
10) Celé do použitelného stavu to je možné poskládat za 700-900 Kč dle výbavy. Nejlevnější to je při použití netu na kabelu a ovládání přes Kore, nejluxusnější/nejdražší varianta je s USB HUBem, DO na 2.4GHz a Wifi USB donglem.
11) Pro přípravu micro SDHC lze použít origoš utilitu pro LibreELEC. Výhodu to má v tom, že celá instalace vám zabere na kartě pouze 512MB (1 partišna) a zbytek lze pak využít pro obecná data nebo pro stahování. Což se hodí, protože OPiONE s menší kartou jako 4GB nejede.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Orange Pi One - levné a překvapivě výkonné mini PC - od harrym - 11.6.2017, 9:08

Přejít na fórum:


Prochází: 2 host(ů)