• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti: Ethernet přes elektrickou síť nebo koaxiál!
#1
Ahoj, předem si nejsem jistý, jestli jsem vybral správné subfórum, protože to přímo není příslušenství (jako dálkový ovladač). 
Možná by se hodilo založit HW - Domácí síť (servery, NASy, síťové prvky - společníci pro Kodi zařízení).


Každopádně, určitě nejeden člověk již narazil na problém nedostatečně rychlé domácí sítě při streamování v Kodi, nebo při stahovaní dat.

Máte dobré připojení k internetu, a ikdyž máte nový Wi-Fi router co umí 802.11ac, stále někdy nedosáhne do odlehlých míst domu. A i s dobrým signálem nemusí být Wi-Fi kvůli fluktuacím vždy spolehlivá při náročném používání Kodi uživatele (např. při streamování Live TV může obraz kostičkovat, protože se ztrácejí některé pakety, nebo při streamování 1:1 bluray disků). Zkrátka ať už máte sebelepší router a klienta, mohou nastat případy, kdybyste chtěli mít jistotu s ethernetem.

Jenže dům už je postavený, a nemáte žádné volné vedení ve zdech pro další kabely. Nebo se Vám to zkrátka nechce dělat :-D Takže se vyskytly zatím 2 řešení, které znám a které jsem zkoušel, které umožňují vést Ethernet přes stávající rozvody.


Powerline
- Přes elektrickou síť

Prvním řešením jsou tzv. powerline adaptéry. Ty umožňují vést ethernet přes elektrickou síť. V místnosti s routerem zapojíte do zásuvky jeden adaptér, strčíte do něj ethernet kabel z routeru a v obyváku s telkou zapojíte do zásuvky druhý adaptér a propojíte ho s Kodi zařízením.

Výhoda:
  • každý má všude elektrické zásuvky -> Ideální z hlediska dostupnosti koncových zásuvek
Nevýhoda:
  • Elektrická síť má strašně moc rušení, stačí aby byl někde v okruhu zapojený třeba i horší napájecí adaptér na notebook a už rychlost jede dolů.
  • To samé se děje, pokud se oba adaptéry nenacházejí na stejném elektrickém okruhu. Pokud to musí "přeskakovat" např. u rodinných domů mezi patry, místnostmi, tak také prudce klesá rychlost
  • A záleží hodně na kvalitě samotného elektrického vedení
Vlastní zkušenost:
Mám v mezipatře router, a v dolním patře v obyváku na jiném okruhu telku s Kodi HTPC. 
Měl jsem TP-link TL-PA4010 KIT. Standard AV600 - maximální teoretická rychlost těchto adaptérů je 600Mbps. Já jsem dosahoval rychlosti 15Mbps při maximální rychlosti mé internetové přípojky 70mbps. Připojení bylo stabilní a pro Live TV to bylo stále lepší než Wi-Fi z hlediska latence, ale nic náročnějšího na tom dělat nešlo.

Upgradoval jsem na kit D-Link DHP-P601AV. (1700,- na Alza.cz )Standard 1200Mbps a má dokonce průchozí zásuvku, která má sloužit jako filtr, zapojil jsem tedy do ní na obou stranách vše z okolních zásuvek. -> Rychlost 20-35mbps z původních 70Mbps. Zase, co jelo pod 25Mbps bylo stabilní, ale jakýkoliv Bluray remux se sekal, protože ta rychlost šíleně kolísala.

Nedoporučuji to, pokud nemáte vyloženě jinou možnost. Případně si to kupte přes internetový eshop, vyzkoušejte a pokud to nebude uspokojivě fungovat, tak to hned vraťte :)


MoCA
-Přes koaxiál

Narazil jsem tedy po nějaké době na tzv. MoCA adaptéry, které vyrábí např. https://www.actiontec.com/moca/
Tyto adaptéry fungují na stejném principu jako powerline, ale používají koaxiální vedení. Koaxiální kabely jsou mnohem lepší na vedení dat a má je v domě téměř každý. Kdokoliv kdo má satelit nebo DVB-T televizi. 

Výhody:
  • Tyto adaptéry přenášejí data na jiné frekvenci než na které běží satelit nebo dvb-t, takže je možné to používat souběžně. 
  • A zvládají opravdu Gigabit!
  • Téměř každý má ve zdech normální koaxiál, který tohle utáhne, není tam moc prostoru pro nějakou nekvalitní kabeláž
Nevýhody:
  • Vyšší cena
150 dolarů za pár těchto adaptérů je přeci jenom trochu moc. Nicméně pokud potřebujete Gigabit po budově a nechcete nové ethernetové vedení, je tohle řešení, které opravdu funguje!
Nějaké video: https://www.youtube.com/watch?v=rhCaZqxVAJE

Kde to sehnat:
Link: https://www.amazon.com/Actiontec-Bonded-...013J7OBUU/

EDIT:
Motorola představila zatím nejlevnější 1Gbit MoCA adaptér co jsem viděl. Motorola MM1000 Link na Amazon. Velice kladné recenze, dá se sehnat přes eBay, tenhle produkt ještě nejde poslat do ČR.

DECA
-Přes koaxiál levně, ale stále skvěle

Nakonec jsem narazil tzv. DECA adaptéry. Což je to samé - adaptéry co vedou ethernet přes koaxiál. Ale je to jiný, levnější standard od společnosti DirecTV, což je např. jako naše O2 a O2TV. Je to levná varianta, která zatím umí pouze 100Mbps. Ale toho to opravdu dosáhne!

Výhody:
  • Je to možné používat souběžně s televizním signálem
  • Běží na tom opravdu plných 100Mbps! - Když sečtu délku kabeláže, nějakých 30-40 metrů
  • Je to sakra levné
Nevýhody:
  • "Jen" 100Mbps
Vlastní zkušenost:
V mezipatře vedle routeru mám ve špajzu server, kde mám z minulého poskytovale internetu navedený jeden ethernet kabel na půdu pod střechu, kde je i koaxiálová rozvodna pod anténou. Zapojil jsem tedy jeden adaptér pod střechou do ethernetu a do koaxiálu co vede do obyváku. V obyváku jsem u TV koncovky zapojil druhý adaptér a krátkým ethernetem ho připojil ke Kodi zařízení. A získávám naprosto stejnou rychlost, jako bych byl připojený přímo do routeru (70Mbps). Samozřejmě to není Gigabit pro vnitřní síť, ale na streamování to je více než perfektní. Odezva je z nějakých 8ms (notebook připojený ethernetem do routeru) na nějakých 10-11ms. 

Kde to sehnat:
Tyhle adaptéry jsou děsně levné. Z Amerického amazonu mi přišly do týdne. Jediné co přidává na ceně je poštovné, které stojí stejně jako adaptéry samotné.

Pár 2 adaptérů vás vyjde na 23 dolarů. Pokud nepotřebujete napájecí adaptér, protože je možné tyto krabičky napájet pomocí microUSB, tak vás vyjde pár pouze na 13 dolarů.

Ale tady pozor, co se týče microUSB portu, tak to bere pouze 5V a 500mA (tedy USB port normálního počítače nebo televize) Jakákoliv jiná USB nabíječka - na iPhone, Samsung.. 5V 1A/2A to nespustí. Nevím proč, ale stejně to píší i recenzenti na amazonu.

Mně osobně dodávaný napájecí adaptér fungoval (má deklarovaný INPUT 110-240V 50/60Hz jako většina dnešních moderních zařízení, jinak bychom si nic nekoupili z aliexpressu). Ale na snímcích produktu jsou vidět jenom americké verze (INPUT 110V). 
Pokud si chcete být 100% jistí, že nedostanete pouze US verzi adaptéru, můžete koupit verzi bez adaptérů a tady si koupit DC (stejnosměrný) adaptér s 12V o 1,5A = 18W a koncovkou o průměru 5.5x3.0 mm. (Ta krabička samotná žere 2W při provozu) Díky za tip! @matchboxx. Případně z aliexpresssu


Shipping mě stál také 24 dolarů, což je ta ironie. Takže možná se vyplatí toho objednat rovnou více.
Každopádně všehovšudy za 1 184,- -> levnější než powerliny, mnohem více stabilnější. Škoda, že to tady nikdo neprodává, nebo aspoň jsem si toho nevšiml.

Link: https://www.amazon.com/dp/B01AYMGPIO/
Případně zkuste ebay
  • Ještě je možná dobré připomenout, že je ještě potřeba koupit US->EU adaptér na elektrickou zásuvku. Ale to už je pár kaček. Nebo koupit napájecí adaptér tady a z amazonu jenom krabičku.
  • A pokud máte koncové koaxiální zásuvky vyvedené do DVB-T, hodí se ještě tahle redukce https://www.alza.cz/f-iec-prechod-ff-17-...784400.htm, kterou našroubujete na adaptér

Společná výhoda pro všechny varianty:
  • Můžete mít adaptérů více! Stačí jen jeden připojit k routeru a pak vybavit všechny televize v domě těmito adaptéry.

Ještě pak později vše nafotím a hodím to sem :) Teď alespoň jednu při konečném testování rychlosti DECA adaptéru. 3
Obyvák:                 Půda:        
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Zkušenosti: Ethernet přes elektrickou síť nebo koaxiál! - od marhycz - 20.11.2017, 1:06

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)