• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doména místo veřejné IP adresy
#8
@sonics007 Napsat obecný návod asi moc nejde. Nejlepší je, v okamžiku, když si koupíš doménu (tedy doménu II. řádu), nastudovat si návody, které jsou součástí aplikace správy domény (webová aplikace), ke kterému dostaneš od správce přístup. Zkusím to alespoň v několika krocích stručně pro laiky popsat.

Prodej domény II. řádu

Kdo prodává domény II. řádu? U nás je několik firem, např. active24.cz, wedos.cz, forpsi.com. Prodávají toho většinou víc, kromě domén webhosting, datový prostor, atd. Pro to, co potřebujeme, tedy abychom si mohli vytvořit přístup např. k Tvheadend serveru přes doménové jméno, nic jiného než doménu koupit nepotřebujeme. Cena je někde mezi 100 - 200 Kč ročně.

Přístup k Tvheadend serveru z Internetu

Musíme také přepodkládat, že problém, jak zajisti přístup ke službám Tvheadend z Interentu už máme vyřešený. Tzn. máme na routeru nastaven příslušný NAT (tedy překlad adres). Jinou alternativou místo NAT může být složitější konfigurace sítě, s tzv. demilitarizovanou zónou, ale to doma používá málokdo. Je k tomu potřeba buď router, který takovou možnost (vytvořit DMZ) má nebo routery dva. Máme tedy z Internetu přístupný TVH backend server umístěný v domácí síti, a to na portech <verejna_ip>:9981 a  <verejna_ip>:9982.


Doména III. řádu a přesměrování na IP

Pro další předpokládám, že si koupíš doménu II. řádku mojedomena k doméně I. řádu cz. Máš tedy k dispozici doménu mojedomena.cz a můžeš si s ním dělat téměř co chceš. A děláš to tím, že si prostřednictvím správy domény edituješ doménové záznamy.

Jak si vytvořit odkaz z domény 3. řádu na <verejna_ip>? Vytvoříš si doménový A záznam s parametrem jméno = tvh a IP = <verejna_ip>. To způsobí (po nějaké době, protože chvíli trvá, než se změna v záznamu DNS promítne do všech relevantních síťových uzlů), že nyní pokud zadáš tvh.mojedomena.cz:9981 je to totéž, jako by si zadal <verejna_ip>:9981. Tento postup má ale jednu nevýhodu, a to takovou, že pokud nemáš pevnou IP adresu, v okamžiku když se tvoje IP adresa změní, přestane doménový odkaz fungovat nebo bude ukazovat na nějakou jinou IP adresu, kterou mezitím dostane někdo jiný. Stane-li se to, je třeba A záznam zeditovat a zadat tak novou <verejna_ip> adresu a počkat, až se změna promítne tam, kam má. A to může být problém. Nejsi-li doma, jen těžkou novou IP adresu zjistíš.

Dynamická DDNS

Nemáš-li tedy pevnou IP je vhodné si ji "vytvořit". Nevytváří se samozřejmě skutečně pevná IP (to je věc poskytovatele), ale k dynamické IP se fixuje příslušné doménové jméno. Znamená to, pořídit si službu Dynamic DNS (DDNS). Je poskytována většinou i zdarma. Já používám služby poskytovanou na adrese noip.com. Zdarma si tím zřídit doménu III. řádu. Má to ale jeden háček, doména II. i I. řádu je pevně daná. V případě služby noip.com se jmenuje právě tak jako tato služba. U jiných DDNS služeb je možnost volby i domény II. řádu z několika možností. Tím pádem máš tedy omezenou možnost výběru jména domény 3. řádu, protože o něj soutěžíš se všemi ostatnímu, které DDNS službu využívají. Když budeš mít štěstí, a u noip.com bude např. tebou vybraná xyz volná, získáš adresu xyz.noip.com a budeš ji moci nastavit aktuální <verejna_IP>.

Aktualizace DDNS

Aktualizace DDNS zajistí, aby se IP adresa, které je přiřazena DDNS změnila poté, co se <verejna_IP> také změní. To lze logicky provést jen z domácí sítě. Aplikace, které to provádí najdeš ve většině routerů, NAS, existují i aplikace do Windows i Linux. Nejsem si teď jist, ale myslím, že existuje i aplikace ve formě addon pro Kodi. Tato aplikace v nastavené periodě kontroluje aktuální <verejna_IP> a posílá ji na rozhraní příslušné DDNS. Já ji mám spuštěnou na mém domácím routeru, kde je připravena možnost výběru aktualizace pro některou ze služeb No-IP, Comexe, Dyndns. Tady by popis mohl skončit. Pokud by ses spokojil s adresou složenou z tebou definované domény III. řádu a pevně daných domén II. a I.  řádu vybrané služby, můžeš ji už klidně používat. Pokud ale budeš trvat na možnosti definovat si jak doménu III. řádu, tak doménu II. řádu, musíš provést ještě jeden krok.

Doména III. řádu a přesměrování na adresu DDNS

Jak si vytvořit odkaz z domény III. řádu na tvé doméně II. řádu na adresu vytvořenou v DDNS, např. xyz.noip.com? Vytvoříš si doménový CNAME záznam s parametrem jméno = tvh a Alias = xyz.noip.com. Vše ostatní probíhá podobně jako výše, můžeš se odkazovat na tvh.mojedomena.cz a skončíš přes xyz.noip.com na <verejna_ip> ale s jedním rozdílem. V okamžiku, jakmile se <verejna_ip> změní, tak aplikace (v mém případě je to ta v routeru) pošle do služby DDNS její novou hodnotu a díky směrování v CNAME záznamu přes xyz.noip.com zůstane relace mezi tvh.mojedomena.cz a nová <verejna_ip> zachována.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Doména místo veřejné IP adresy - od JiRo - 15.2.2018, 23:29

Přejít na fórum:


Prochází: 2 host(ů)