• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sekání obrazu - (ne)plynulý obraz
#11
Zkoušel jsem na RPi4 pomocí Kodi běžícím na Raspbianu 10 (trochu těžkopádnější OS než LibreELEC) spustit pár videí (z SD karty)
V Kodi je v Nastavení / Systémové informace / Hardware uvedeno rozlišení 1920x1080 (FullHD) na 60Hz. nemám 4K televizor.

720p (HD) VPS codec - hladce bez problému
1080p (FullHD) H264 codec - dobré přehrávání, nejsem si jistý zda je plynulost stejná s 720p videem, přetížení procesoru ani na RPi ani na PC jsem nezaznamenal, to neznamená že k němu nedošlo. 6MB/s
1080p (FullHD) h265(hevc) codec - velmi plynulé bez problému. bitrate - 2.5MB/s
1080p (FullHD) VP9 codec - staženo z youtube. plynulé bez problému. bitrate - 1.4MB/s
4K video (2160x3840) VP9 codec - špatné. video je viditelně pomalé a mám dojem že došlo k desynchronizaci zvuku s videem. Na PC s i5 CPU se celkem přehrává při plně zatíženém CPU ale je vidět asi drobné zpomalení.
8K video (4320x7680) VP9 codec - nelze na to koukat, výpadky. Nefunguje ani na mém PC jehož i5 CPU nemá dostatečný výkon ani HW porporu

U FHD videí bylo vidět občas vytížení některého ze 4 CPU vláken na hodnoty ke 100%, ale je to asi tím, že mi na PC běží i jiné věci, které odebírají asi 35% výkonu CPU.
díky @Client jsem objevil jak zobrazit v reálném čase vytížení CPU, FPS, paměť a další. V Nastavení/Systém/Protokolování/Protokolování ladění to jde zapnout.

Po přidání "hdmi_enable_4kp60=1" do /boot/config.txt a restartu do Raspbianu přes VLC player jsem měl problém s videem 1080p HEVC které bylo trhané a kde bylo místy vidět plně vytížené vlákno CPU. Zajímavé je že video se stejným rozlišením a trochu vyšší bitrate ale kodekem H264 bylo OK, i když mi také přišlo že to nebylo úplně čisté. Oproti VLC playeru se ale v Kodi obě videa přehrála bez problému, takže to může být problém s VLC/Chromium(?). 4K vydeo hodně trhané a pomalé ve VLC playeru a v Kodi zase velmi zpomalené a drobně trhané. V Youtube 1080p video (přehrávané na Raspbianu v Chromium prohlížeči) drobně trhané dokonce i zvuk! Takže tohle je docela zklamání a nevím kdy a jestli to opraví v Chromium nebo VLC.

Shrnutí: zdá se, že Kodi má nějaký software, který umožní bezproblémové přehrávání průměrných videí 720-1080p z SD karty. Problém může být v kombinaci Raspbian+VLCplayer a nebo Raspbian+Chrome+Youtube-1080p a více. S tím 4K videem v Kodi (i jinde) je problém asi díky kodeku. Protože hardwarově je v případě 4K(UHD) videí podporován jen kodek H265 (HEVC), ne VP9 ani H264 - ty jen pro FHD a HD... Otázkou je zda nepůjde alespoň softwarověto přehrávání jiných kodeků zprovoznit, protože CPU celkově nevypadalo přetíženě u 4K videa.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Sekání obrazu - (ne)plynulý obraz - od postcd - 12.3.2020, 19:00

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)