• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Sekání obrazu - (ne)plynulý obraz
#1
Ahoj Všem, 

omlouvám se, jestli se tu někde již řešilo, ale nenašel jsem. 

Pořídil jsem si https://rpishop.cz/raspberry-pi-4b/2249-...alaxy.html
Stáhl jsem si LibreELEC (Leia) 9.2 -> https://libreelec.tv/downloads_new/ a naistalovat na SD kartu. 

Po přípojení k televizi LG 32LF630V-ZA vše funguje. Mám nastaven vzhled confluence. 

Co jsem si ale všiml, tak když přepínám mezi hudba - doplňky - videa, tak přechod mezi jednotlivými položkami není plynulý a je vidět, jak se to mírně zasekává. Když pustím film v HD tak v některých případech se také mírně seká. (Konektivita 75/75Mb/s) 

Nesetkal jste se prosím někdo s něčím podobným? 

Screeny+Video

Děkuji
 
Citovat
#2
@matejvc:  ak sa da vrat to a kup niečo lepšie to nie je to co bývalo ako rpi3 na rpi4 nepustis ani HDR proste ma dost vela problemu treba to dobre uchladit atd, vrat to a kup https://rpishop.cz/khadas/2183-khadas-vi...c-kit.html a budes mat klud a pustis vsetko hladko plynulo
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#3
Jestli to trhání menu není problém toho vzhledu Confluence.
Ohledně mírného sekání HD filmu, tak při přehrávání by mělo jít bez zastavení vyskočit do menu, Nastavení a do systémových informací kde je vidět využití CPU. Snad by to mělo umět využít všechna vlákna a ne přetížit jen jedno.
Teplota CPU by měla být pod 85°C aby se nepodtaktoval. S chladičem mívá 60°C při přehrávání FullHD HEVC x265.
Třeba by bylo zajímavé vědět parametry toho videa, které se seká (kodek, bitrate). Třeba u přehrávané TV dám OK, ozubené kolečko, vlastnosti videa a ukáže se že jde o kodek HEVC a rozlišení FullHD 1920x1080. Bitrate tam nevidím, nevím jestli existuje nějaký plugin který to ukáže.
RPi4 má HW podporu videí s kodekem H.265 (4kp60 decode), H264 (1080p60 decode, 1080p30 encode)
Nevím jak je to s VP8 a VP9, které možná používají weby jako youtube. Tam možná HW podpora nebude ale VP8 by snad měl zvládnout procesor..
 
Citovat
#4
@postcd Sekání menu je způsobeno nedostatečným výkonem CPU, případně diskových operací. Za to žádný skin nemůže. Podobné je to u přehrávání videa. Je třeba si pořídit výkoný HW (tedy v tomto případě GPU) a odpovídající systém, aby se dekódování provádělo pomocí GPU. Jakmile se začne přemýšlet, jak uchladit CPU pro to, aby se dalo dekódovat video, tak je to špatně a stejně to dlouho nevydrží. BTW Myslím, že je celkem jasné, že časy RPI (a to i RPI4) skončily. Pokud člověk nechce být otrokem HW, měl by si ho pořídit takový, u kterého to zvládne buď supervýkonné CPU 1, nebo optimální konfigurace CPU a GPU. A pokud už to chcete řešit, tak je nejlepší to řešit u daného HW, systém je v tomto případě většinou až druhotný. Zobrazení bit rate aktuálně přehrávaného videa a audia zapíná/vypíná Kodi funkce Player Debug, která je defaultně mapovaná na klávesu ctrl-shift-o.
 
Citovat
#5
Vždy ma fascinovali ľudia, čo si kúpia Rpi a potom to znásilňujú, aby na tom prehrávali filmy, keď za lacnejšie mohli mať výkonnejší a na prehrávanie filmov vhodnejší android box. Jediný rozumný argument bol ,,dá sa to použiť aj na iné účely", ktorý ale minimálne 90% ľudí nikdy nevyužije!
Meteo stanica z rpi? Ok..
Ovládanie homemade autíčka? Ok..
"Inteligentná domácnosť"? Ok..
Ovládanie brány garáže? Ok..
Ale prečo to znásilňujete na prehrávanie filmov??? Viem, môže mi byť jedno, že kto to na čo používa, ale od toho mi to nejde do hlavy.
Príde mi to, ako keby ste si kupovali švajčiarský nožík na rezanie stromov. Dá sa to, ale nie je to ono..
Cena Rpi + karta + chladenie + káble + napájanie + krabička je veď oveľa vyššia, než za čo by ste mohli mať niečo, na čom prehráte v pohode hocičo a je to all in one riešenie..
Nejde mi o hate rpi, len to fakt nechápem a nikto mi to zatiaľ nedokázal vysvetliť, že prečo. Budem rád za každú relevantnú informáciu, lebo ma to fakt zaujíma.

X92.. X96 max.. T95Z plus.. M8s plus..
 
Citovat
#6
Ahoj, to nastavení zkusím děkuji Vám

@playman22 vybral jsem ho, protože je tu na forum jedno vlákno (bohužel jsem ho teď nenašel) a tam autor popisuje a srovnává několik HW a tento doporučoval jako střední cestu. Jsem v tomto ohledu začátečník tak si nebudu na nic hrát a dal jsme na doporučení zde na foru :)
 
Citovat
#7
Škoda, že si ho nenašiel. Keby si naň náhodou raz narazil, tak si na mňa spomeň a daj link Big Grin diky
A keď si budeš kupovať niečo iné, môžeš si spomenúť zase a nekupovať rpi Big Grin

X92.. X96 max.. T95Z plus.. M8s plus..
 
Citovat
#8
@playman22: už jsem to našel :) 

https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-kudy-...i-krabicky

Chci něco levného, co přehraje cokoliv v H264/H265 1080p/4K bez HDR - Malina 4B
 • HDMI-CEC
 • HD Passtrough funguje
 • Oficiální LibreELEC
 • Od RPI3 i hardwarově akcelerovaný dobrý deinterlacing
 • Slabší výkon v GUI
 • Softwarově zvládne dekódovat i H265 1080p s malým bitratem
 • od Rpi 4 zvládne HW dekodovat i H265 4K
 
Citovat
#9
@matejvc: z rpi shopu mozes vrati do 30dni ak to mozes tak nevahaj inak budes lutovat a kup co som ti odporucil pokial chces ostat pri sbc doske
edit: ten odkaz co si dal tam by to potrebovalo spravit aktualizaciu vela stoho uz neplati
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#10
@forsajd: objednal jsem https://rpishop.cz/khadas/2183-khadas-vi...c-kit.html ještě to bylo za nějaké 2k (stihl jsme to), teď už za 2,5k

S rpi shopem jsem si už psal a jsme domluveni, že rpi jim vrátím. 

Doufám, že khadas bude dobře fungovat. 

Děkuji všem
 
Citovat
#11
Zkoušel jsem na RPi4 pomocí Kodi běžícím na Raspbianu 10 (trochu těžkopádnější OS než LibreELEC) spustit pár videí (z SD karty)
V Kodi je v Nastavení / Systémové informace / Hardware uvedeno rozlišení 1920x1080 (FullHD) na 60Hz. nemám 4K televizor.

720p (HD) VPS codec - hladce bez problému
1080p (FullHD) H264 codec - dobré přehrávání, nejsem si jistý zda je plynulost stejná s 720p videem, přetížení procesoru ani na RPi ani na PC jsem nezaznamenal, to neznamená že k němu nedošlo. 6MB/s
1080p (FullHD) h265(hevc) codec - velmi plynulé bez problému. bitrate - 2.5MB/s
1080p (FullHD) VP9 codec - staženo z youtube. plynulé bez problému. bitrate - 1.4MB/s
4K video (2160x3840) VP9 codec - špatné. video je viditelně pomalé a mám dojem že došlo k desynchronizaci zvuku s videem. Na PC s i5 CPU se celkem přehrává při plně zatíženém CPU ale je vidět asi drobné zpomalení.
8K video (4320x7680) VP9 codec - nelze na to koukat, výpadky. Nefunguje ani na mém PC jehož i5 CPU nemá dostatečný výkon ani HW porporu

U FHD videí bylo vidět občas vytížení některého ze 4 CPU vláken na hodnoty ke 100%, ale je to asi tím, že mi na PC běží i jiné věci, které odebírají asi 35% výkonu CPU.
díky @Client jsem objevil jak zobrazit v reálném čase vytížení CPU, FPS, paměť a další. V Nastavení/Systém/Protokolování/Protokolování ladění to jde zapnout.

Po přidání "hdmi_enable_4kp60=1" do /boot/config.txt a restartu do Raspbianu přes VLC player jsem měl problém s videem 1080p HEVC které bylo trhané a kde bylo místy vidět plně vytížené vlákno CPU. Zajímavé je že video se stejným rozlišením a trochu vyšší bitrate ale kodekem H264 bylo OK, i když mi také přišlo že to nebylo úplně čisté. Oproti VLC playeru se ale v Kodi obě videa přehrála bez problému, takže to může být problém s VLC/Chromium(?). 4K vydeo hodně trhané a pomalé ve VLC playeru a v Kodi zase velmi zpomalené a drobně trhané. V Youtube 1080p video (přehrávané na Raspbianu v Chromium prohlížeči) drobně trhané dokonce i zvuk! Takže tohle je docela zklamání a nevím kdy a jestli to opraví v Chromium nebo VLC.

Shrnutí: zdá se, že Kodi má nějaký software, který umožní bezproblémové přehrávání průměrných videí 720-1080p z SD karty. Problém může být v kombinaci Raspbian+VLCplayer a nebo Raspbian+Chrome+Youtube-1080p a více. S tím 4K videem v Kodi (i jinde) je problém asi díky kodeku. Protože hardwarově je v případě 4K(UHD) videí podporován jen kodek H265 (HEVC), ne VP9 ani H264 - ty jen pro FHD a HD... Otázkou je zda nepůjde alespoň softwarověto přehrávání jiných kodeků zprovoznit, protože CPU celkově nevypadalo přetíženě u 4K videa.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)