• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nas server-doporučení
#11
Také přidám svou trošku do mlýna. NAS jsme kupoval před léty a nechtěl do něj vrážet příliš financí, zvolil jsme hodně levný Asustore (jo, nebyla to šťastná koupě). Fungoval pak většinou jako prosté úložiště, jakékoliv náročnější využití bylo už nad jeho síly. Na pokusy a testování provozuji několik virtuálek, pro ně teď používám PC s hromadou paměti (32 GB), ale dost mě to omezuje. Nyní jsme se rozhodl to změnit a začal vybírat nový NAS. Intuitivně i na základě celé řady referecí jsem skončil na dvojici Synology a Qnap. Synology znám z několika projektů, kde je používají naši zákazníci a z doporučení přátel a známých (i tady na fóru), Qnap jsem si měl možnost osahat při víkendové návštěvě u kamaráda. Samozřejmě jsem si načetl kvanta dalších informací z fór obou táborů a pak i několik nezávislých testů a porovnání. Dlouho jsme byl na vážkách. Pro Synology hovoří značka, kvalita, rozšíření i tradice leader-a v této kategorii zařízení. Pro Qnap rychlejší tempo inovací, větší možnosti rozšíření a názor z řady směrů, že se už dnes dá pokládat za rovnoceného Synology a v některých aspektech ho i předčí.

Zadání pro finální výběr bylo:
  1. NAS se 4 sloty 3,5",
  2. možnost případného rozšíření o nějakou formu SSD cache/cache poolu či nějaké podobné techniky,
  3. Ethernet ideálně > 1 Gbps, s 2,5 Gbps budu spokojený (mám PC s tímto rozhraním), stačí jeden port, dva nevadí, v takovém případě budou kladné body za možnost jejich agreagace
  4. CPU 4 jádro, 2-3 GHz, s preferencí Intel
  5. velká RAM, min. 8 GB, ale raději i více, uvítal bych takové řešení, které by případně umožnilo paměť bez problémů rozšířit (to hlavně kvůli té virtualizaci)
  6. USB ideálně USB-C, ale USB-A neurazí, co však určitě, tak buď USB-C s Thunderbolt 3/4,  nebo alespoň USB-C/A s 3.2 Gen 1
No, nebudu to protahovat, u Synology šlo případně o typ DS920+, nakonec ale volba padla na Qnap TS-453D-4G. Chvíli jsem váhal nad verzí s 8 GB paměti, ale pak jsem si přečetl, a bylo mi i lidmi, kterým věřím, potvrzeno, že není problém do tohoto modelu instalovat 16 i 32 GB. Je to překvapivé, protože i Intel píše u použitého procesoru (J4125), že má maximum 8 GB. Tak snad se nestane, že to Qnap v nějaké další aktualizaci zařízne.

Jak zvolený typ vyhovuje mým požadavkům?
  1. 4 sloty pro 3,5"
  2. jeden PCI-e slot + výrobce nabízí rozšiřovací karty umožňující připojení dvou (či čtyř) SSD M.2 NVMe disků
  3. Ethernet 2x 2,5 Gbps s možností agregace
  4. CPU Intel J4125, 4 jádra, 2,0 - 2,70 GHz
  5. RAM, 4 GB, předpokládám rozšíření na 16, možná až 32 GB
  6. USB různé typy, vesměs USB-A, nerychlejší port má 3.2 Gen 1
Ohled jsme bral na další konsekvence, jako např. to, že mám PC s 2,5 Gbps ethernet rozhraním. Budu si sice muset koupit nový switch (mám v hledáčku poměrně levný typ s 5 porty od Qnap), takže s tím, že si rozdělím domácí síť na dva segmenty, 1 Gbps a 2,5 Gbps, počítám.
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
Nas server-doporučení - od BobaX - 05.8.2021, 10:19
RE: Nas server-doporučení - od S474N - 05.8.2021, 10:45
RE: Nas server-doporučení - od BobaX - 06.8.2021, 9:55
RE: Nas server-doporučení - od S474N - 06.8.2021, 10:06
RE: Nas server-doporučení - od jkmh - 06.8.2021, 10:49
RE: Nas server-doporučení - od S474N - 06.8.2021, 11:09
RE: Nas server-doporučení - od meda - 06.8.2021, 16:05
RE: Nas server-doporučení - od BobaX - 08.8.2021, 17:18
Nas server-doporučení - od beitlj - 17.8.2021, 6:41
RE: Nas server-doporučení - od JiRo - 24.4.2022, 14:16
RE: Nas server-doporučení - od edojudo - 20.2.2024, 8:33

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)