• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 4.33 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pi3 automatické spínání větráku chlazení
#53
Dovolim si oprasit stare tema...
..kamarat ma poziadal, ci by som mu neurobil chladenie na jeho krabicku. Ventilatory z Aliexpressu som dajake mal a nasiel sa i vhodny tranzistor na ovladanie. Z netu som dakde stiahol skript naovladanie ventilatora  a chladenie bolo na svete...
Po case vsak prisiel opat , ale s problemom...
Krabicku nevypina, spi v tej istej miestnosti a ventilator ho vyrusuje... 
vraj ci mu s tym nieco tichsie nevymyslim...
Podla poziadaviek som na nete nic nenasiel a tak som sa dal na vytvorenie vlastneho skriptu. V pythone som este nic nerobil, tak mi to to zabralo cely den...

Ak by sa to dakomu hodilo, tu je popis skriptu:

Samozrejmostou je minimalna nastavitelnana teplota, kedy sa bude ventilator zapinat, no ventilator sa nezacne tocit na 100%, ale len nieco okolo polovice. Prednastavena teplota je 45°C. Ventilator bude chladit az do nastavitelneho rozdielu 3°C, co je v tomto pripade 42°C. Potom vypne a opatovne zapne pri 45°C. Ak by teplota neklesala, otacky sa budu zvysovat umerne k teplote cpu krabicky. Maximalna rychlost ventilatora, cize 100% nastane pri 70°C.  Moze nastat situacia, kedy pomer rychlosti ventilatora k teplote cpu, zostane na mrtvom bode. To znamena, ze ak by ventilator stihol ochladzovat krabicku natolko, ze by teplota neklesala, script si s tym poradi. Porovnava dosiahnutu teplotu s teplotou pred minutou a teplota neklesa alebo klesa pomaly, ventilator o malinko zvysi rychlost. Tuto opat po minute porvnava a ak neklesa opat prida. Takto bude pokracovat nez sa teplota neznizi alebo nedosiahne 100%.  No je tu i moznost tuto funkciu vypnut. Pin si zvolte podla svojho. V skripte je pouzitie BMC pin c. 4. Umiestnenie necham na vas, no prilozil som autoexc.py, ktory staci vlozit do foldra /storage/.kodi/userdata spolu s nepremenovanym suborom fanpwm.py. Funguje to na Openelec i na Libreelec. Po restarte by sa mal script uz starat o chladenie.

Tak moj prvy skriptik uzrel svetlo sveta a ak pomoze, budem rad.

Testovanie prebehlo na Openelec v. 8.0.4, Libreelec v. 8.2.5 a v. 9.0.0

dopnene 29.4.2019
V openeleku sa po instalacii skript nespusti ak nemate nainstalovane RPi.GPIO
Staci vojst do official repozitara pre Openelek, nainstalovat repozitar unofficial a z neho potom doinstalovat doplnok pre programy RPi.GPIO. Po restarte to uz naskoci.

Schema zapojenia ventilatora:
   

Samotne  scripty:
[attachment=4895]

doplnene 21.7.2020
odstranene stara verzia


optimalizovane i pre RPi4
i tu najdete najnovsie opravenu verziu: GITHUB


Přiložené soubory
.zip   Fan (2).zip (Velikost: 11,47 KB / Stažení: 67)
RPi, RPi4,..., cambridge azur 540r, mission 782...
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: Pi3 automatické spínání větráku chlazení - od Kiker - 17.2.2019, 0:12

Přejít na fórum:


Prochází: 3 host(ů)