• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ASRock odhalil desky s procesory Apollo Lake
#2
Už mám pár dní J4205. Je to suprová věc.
Jestli někoho zajímají dojmy, může číst dále :)
Když k tomu vezmete nějakou ITX case (třeba já vzal Chieftec IX-01B-85W), která už má v sobě DC napájení (takový notebookovský malý zdroj bez ventilátoru), máte kompletně pasivní HTPC.

Výkon
Měl jsem Rpi 3, ale ikdyž oproti předchůdcům se už dá v pohodě používat, stále na něco čekáte.
Nejvíce mě vytýčela doba než to načetlo list možností v nějakém addonu (třeba iVysílání - 30s než to parsovalo HTML stránku, tady je to hned). Nebo pokud to synchronizovalo Plex knihovnu (PlexKodiConnect). A celkový pohyb v prostředí stále není tak plynulý. Je jasné, že tahle deska je o dost rychlejší, ale opravdu to oceníte až když to vyzkoušíte. Potom, co jsem nainstaloval LibreElec a strávil s tím pár hodin, nechci už jít zpátky. Vše je bleskové a rychlé, jako na stolním počítači. Načítací kolečko nevidím vůbec, pohyb v prostředí nikdy neklesl pod 60fps. Nedělá tomu problém synchronizovat něco na pozadí a k tomu přehrávat živé vysílání s deinterlacingem.

Intelovské procesory mají dle mého názoru nejlepší kvalitu obrazu. Kodi vývojáři pracovali přímo si intelem na integraci Intel VAAPI (což je hardwarový dekodér videa, který mají Intel procesory. Rpi má třeba MMAL, Windows DXVA), které má podle mě bezkonkurenční MCDI(Motion compensating) deinterlacing (převod prokládaného videa (např. 1080i) na progresivní (1080p)). Když je to připojené k televizi, korektně také HDMI výstup zobrazuje omezený rozsah barev 16-235 (protože v něm jsou veškeré filmy, televizní vysílání, jenom počítače používají 0-255).
Audio passthrough vyzkoušet zatím nemohu, ale ten by tu měl fungovat jako jinde.

Na co si dát pozor, je možná trochu klamavá podpora 4k HEVC 10-bit. Plný hardwarový dekodér tohoto formátu mají až Kaby Lake procesory. Apollo lake zdědilo grafiku ze Skylaku, kde je použito hybridní řešení GPU+CPU. Takže dekódování tohoto formátu běží pouze ve Windows, protože tam je to implementováno v driveru. V linuxu (LibreElec) tato podpora zatím není (něco se ale rýsuje když jsem pročítal Kodi forum). Ale to mě zatím na 1080p televizi netrápí. HDMI 2.0 port tato deska má, 4k rozlišení dokáže vysílat, ale pokud nejste ve Windowsu, přehrajete zatím akorát 4k H.264 video.

Když k tomu přihodíte USB-CEC adapter (pulse-eight.com), což je adaptér, který vám přidá HDMI-CEC podporu. To, kde můžete např. malinu ovládat dalkovým ovladačem od televize. Počítačové grafiky tohle nemají, ale jde to pomocí tohoto adaptéru. Je trochu dražší, jak samotná malina, ale hodně úsilí stála asi výroba libCEC knihovny, kterou používá Kodi.


Takže pokud chcete pouze Kodi zařízení a ne streamovací krabičku na Android TV, Roku, Apple TV,.. Tohle je výborná volba. Oproti Androidí krabičce s Kodi aplikací získáte výborné zpracování a reprodukci obrazu, zvuku, rychlost, stabilitu. Ale zase nemáte Netflix, Spotify a jiné Androidí aplikace. Ikdyž Kodi má dostatek doplňků.
Výkonnější řešení už moc nemá smysl (PC s desktopovým Pentium, Core i3, i5,..), protože zrychlení při používání Kodi bude minimální. Je to dobrý nástupce Haswellu (třeba oblíbené Chromeboxy) nebo i Braswellu (J3150, J3710). Ikdyž pokud vlastníte jedno z těchto řešení, nemá moc smysl upgradovat.

Kdyby někdo uvažoval o koupi a měl by otázku, na kterou budu znát odpověď Big Grin klidně se ptejte :)
SZ nepoužívejte na dotazy, které se hodí pro všechny. Pouze pokud chcete abych něco někde doplnil, opravil.
_____
i3 Haswell + Arch Linux + Docker (Tvheadend + WG + Home-Assistant + Deconz + LetsEncrypt ) + Samba Share
Apple TV (Infuse, TvhClient), Apollo Lake Mini PC (Kodi 18.4)
 
Citovat
  


Příspěvků v tématu
RE: ASRock odhalil desky s procesory Apollo Lake - od marhycz - 26.11.2016, 19:22

Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)