• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Zdravím hosta! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RPi - možnosti propojení s TV, monitorem ......
#1
Information 
Ač to na první pohled nevypadá, RPi se dá připojit téměř ke každému zařízení, proto jsem vytvořil menší shrnutí, kde si snad vybere každý.

1. HDMI → HDMI
   
v dnešní době nejčastější propojení s moderní TV nebo monitorem.

2. Jack 3.5 (TRRS) → CINCH
   
Rpi má i kompozitní výstup, který je možné přepínat mezi PAL a NTSC úpravou souboru config.txt
Podrobněji rozepsáno zde : [Only registered and activated users can see links Click here to register]

3. Jack 3.5 (TRRS) → SCART
    nebo     
tohle asi nebude časté řešení, ale když není jiného vstupu než SCART pomůžem si redukcí.

4. HDMI → DVI
   
např. na propojení se starším monitorem.

5. HDMI → VGA
   
další varianta připojení monitoru pouze s VGA vstupem.

6. DSI/CSI konektor
   
konektor slouží na připojení kamery nebo displeje:
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
[Only registered and activated users can see links Click here to register]


Edit(28.8.2016):

HDMI CINCH
       
jedná se o mini konvertor, který je schopen převést digitální signál na analogový. Takové řešení jistě ocení ti, jenž mají problém s šumem u kompozitního výstupu.

HDMI → HDMI + Jack
       
další z řady mini převodníků v provedení s HDMI výstupem a audio Jackem.
Oba zmiňované konvertory je nutné napájet přes USB kabel, který je součástí balení. Zakoupit je můžete na ebay s cenou kolem 200 kč.

HDMI → 2xHDMI (splitter)
   
HDMI splitter rozděluje vstupní signál HDMI na dva HDMI výstupy. Zajišťuje zobrazení stejného video signálu na dvou obrazovkách.
video: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
ebay: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
RPi 3 B+ (BerryBoot) - LibreELEC 8.2.5 + RetroPie 4.4 + Raspbian Stretch
Orange Pi One - OpenELEC
7.0
 
Citovat
#2
Ahoj. Předpokládám správně, že můžu video do televize dostat přes hdmi a zvuk přes 3.5 mm jack do externích reproduktorů? Nebo se pletu...

Mám starý malý chrchlák se vstupem zvuku 3.5 mm, optika a coaxial. Říkám si, že bych mohl propojit RPi s televizí skrz hdmi, a audio dostat do toho chrhláku. Podle mě hraje líp než reproduktory v tv. Případně z tv vést audio do reproduktorů skrz 3.5 mm případně optiku.

Nakonec, RPi posílá audio podle toho co k němu připojím a nemusím se o nic starat? Myslím tím příklad, kdy někdo zakóduje film s nějakým dolby, které ale moje reprosoustava nemusí zvládat.
 
Citovat
#3
Jasně, RPi má Audio/Video 3,5 jack a lze do něj zastrčit jak [Only registered and activated users can see links Click here to register], tak obyčejný stereo audio 3 pinový a video výstup (který jde do zkratu přes zem) to vydrží. V OpenELEC (Libre...) v Nastavení -Systém -Zvukový výstup >Zařízení zvukového výstupu zvolíš PI: HDMI and Analogue. Tím jde zvuk do obou propojení zároveň.
BerryBoot-LibreELEC8.2.5-Kodi 17.6 >RPi2 >TV LED46. BB-LibreELEC8.2.5-Kodi 17.6 >RPi3 >TV LED32. Kodi >NB HP 15" W7/10. Kodi17.6 >PC LinuxMint 64bit. Router
 
Citovat
#4
Jak píše Méďa je možné mít propojený obraz přes HDMI a zvuk přes Jack, dokonce lze posílat zvuk přes HDMI i Jack současně.
Analogový výstup vykazuje jistou dávku šumu (alespoň na mém RPi2), takže je třeba vyzkoušet a zvolit přijatelné řešení.
V tvém případě bych vybral variantu HDMI → TV a optikou z TV do reproduktorů.
Podrobnější nastavení zvuku najdeš v OpenELEC / LibreELEC.

Na Raspberry se ještě dají pořídit rozšiřující moduly HiFiBerry:

HiFiBerry Digi+ (optický výstup a elektrický Cinch)
   

HiFiBerry DAC+ Pro (vysoce kvalitní Cinch výstup)
   

Odkaz: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
RPi 3 B+ (BerryBoot) - LibreELEC 8.2.5 + RetroPie 4.4 + Raspbian Stretch
Orange Pi One - OpenELEC
7.0
 
Citovat
#5
Ahoj, díky oběma. Ono s tím jackem je to tak, že jsem myslel kabel 3.5 mm jack - 3.5 mm jack , nikoliv co uváděl meda. Chtěl jsem obraz poslat do televize a zvuk do repráků samostatně.  Protože má tv také optický výstup, tak by to v zásadě neměl být problém.

No a když se z RPi dostane zvuk do tv skrz hdmi, tak asi není potřeba HifiBerry, nebo snad ano? Nedávno jsem narazil na [Only registered and activated users can see links Click here to register], ale to je asi overkill což...

No a nakonec ještě dotaz. Skrz jack půjde pouze stero a skrz optiku by šlo i 5.1 nebo jakýkoliv zvuk je ve zdroji? Mě je vcelku jedno jestli se bude jednat o stereo, protože a nicméně zároveň, mám stejně záměr použít jen přední levý a pravý reproduktor plus subwoofer.
 
Citovat
#6
Jack výstup samozřejmě umožňuje pouze stereo, přes HDMI by mělo projít od 2 do 7.1 kanálu to samé platí i pro optiku.

Něco se řešilo už zde:
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
[Only registered and activated users can see links Click here to register]

Jinak dík za odkaz, některé rozšíření vypadají dost brutálně 1
RPi 3 B+ (BerryBoot) - LibreELEC 8.2.5 + RetroPie 4.4 + Raspbian Stretch
Orange Pi One - OpenELEC
7.0
 
Citovat
#7
Ahoj, díky. Tak v tom případě zvolím optiku. Bez subwooferu už by vyšlo nastejno poslouchat samotnou tv. Jo a pod tím šumem si mám představit co? Nějaké praskání, výpadky, ztrátu zvukové informace.... Vůbec nemám páru.

A ještě mě napadá, přepínač audio signálu jako [Only registered and activated users can see links Click here to register], máte s tím nějakou zkušenost? Jestli to vůbec funguje, nebo záleží na přijímači jak si s tím poradí apod. Já vím, moc se to sem nehodí, ale přesto. Anebo mám očekávat odpověď, vyzkoušej sám... 3

V české dostupnosti jsem našel [Only registered and activated users can see links Click here to register], vypadá to děsně, ovládá se to mechanicky, ale zase to není dražší než samotná malina.

No a [Only registered and activated users can see links Click here to register]uživatel DTS píše, že spdif přepínač funguje jen tehdy, když zařízení které je vypnuté nevysílá signál. V opačném případ dochází k sloučení audio stop. Zároveň zdůrazňuje, že většina settop boxů (pravděpodobně i satelitních přijímačů) vysílá nějaký signál i když je vypnuta.

Moje motivace je následující. Mám aio domácí kino, které má obsazené všechny porty. V případě že takový přepínač nefunguje, tak bych alespoň dočasně než našetřím love na výměnu, používal malou reprosoustavu ve spojení s malinou a pokud by naopak fungoval, využil bych hloupé domácí kino a užil si normálního zvuku do sytosti. SPDIF vstup v kině je obsazen a je do něj přiveden signál z BD přehrávače, který většinu času stojí.
 
Citovat
#8
Nevím proč by ti přes jack neměl fungovat subwoofer ?
Když to přeženu, tak pod šumem si můžeš představit něco takového 1 :[Only registered and activated users can see links Click here to register]
doporučuji propojit a naposlouchat, propojení přes jack jsem zkoušel jen krátce při přehrávání jsem šum nepozoroval.
Můžeš víc rozepsat co s čím chceš propojit ?
RPi 3 B+ (BerryBoot) - LibreELEC 8.2.5 + RetroPie 4.4 + Raspbian Stretch
Orange Pi One - OpenELEC
7.0
 
Citovat
#9
No tak televizní šum znám  3 ale audio šum už si dlouho nepamatuju.

Ta optika ve mě vyvozuje vzrušení  1 Už delší dobu strádám u satelitu a u toho co dávají tam, tedy nic. A na jiná videa se dívám na notebooku. Dá se, 44 cm na 1.5m vzdálenosti je ok. Jen ten zvuk.

V zásadě mám domácí kino, do kterého už nic jiného nepřipojím. Cinche jsou obsazené satelitem, optika bluraayem. Jedná se o [Only registered and activated users can see links Click here to register]. BD používám minimálně, proto se může nabízet otázka, proč jej prostě nevypojím. No, přijde mi to jako škoda a vyvolává to ve mě naopak smutek  3

Proto mne napadá řešení, použít spdif switch, nikoliv spliter.

Tedy propojit RPi skrz hdmi do TV a z něj vést SPDIF do switche. Do switche půjde i audio z BD. Ze switche pak audio do kina. A já podle potřeby budu vybírat zdroj zvuku.

Teoreticky, kdyby měl snad signál z RPi rušit signál BD, kdybych se na něj jó díval, tak bych optiku z televize vypojil. Ale bál bych se, že bych tím konektor jednou vykvedlal a jistě odrovnal. Předpokládám, že RPi by běželo 24/7.


edit: Ta malá chrchlavá reprosoustava, o které jsem mluvil v původním příspěvku, je ještě horší než samotné kino. Léta jsem kolem ní chodil podle rčení "Pod svícnem největší tma", a vůbec mě nenapadlo ji použít. Ale když se nabízí použít kino, které světe div se i docela hraje, tak bych se jí raději vyhnul a zase strčil zpět do krabice.
 
Citovat
#10
Co takhle odpojit optiku z blu-ray a zapojit ji do TV-> domaci kino? Mělo by vše fungovat i přes domácí kino včetně RPi.

Edit: s tím šumem to ber jako hrubý příklad i obrazový šum má svůj specifický zvukový projev, ale jistě jsi pochopil co jsem tím myslel 4 .
RPi 3 B+ (BerryBoot) - LibreELEC 8.2.5 + RetroPie 4.4 + Raspbian Stretch
Orange Pi One - OpenELEC
7.0
 
Citovat
#11
No, tv nemá optický vstup. Jedině pár volných cinchů, usb, jeden hdmi vstup a jeden optický výstup. Z BD jde do tv hdmi, jestli se jedná jen o obraz nebo obraz se zvukem to nevím.

Díval jsem se ale do nastavení tv a nikde jsem nenašel možnost passthrough, jak se o něm tady dost píše. To tedy pro případ, že by snad z BD šel s obrazem i zvuk do tv, a pak přes optiku společně se zvukem z RPi do kina. Přiznám se, je to pro mne španělská vesnice. Sestava má už svá léta, ale stále funguje. Jak se říká, z hovna bič neupleteš, ale snad aspoň pomlázku...
 
Citovat
#12
Však ty optický vstup nepotřebuješ, ale výstup z tv do domácího kina. Blu-ray přehravač zapoj přes HDMI do TV (HDMI přenáší i zvuk). Vyzkoušej prakticky a dej vědět.
RPi 3 B+ (BerryBoot) - LibreELEC 8.2.5 + RetroPie 4.4 + Raspbian Stretch
Orange Pi One - OpenELEC
7.0
 
Citovat
#13
Motherf..... Sakra  Tolik let, zbytečných... Jdu si dát jedno a pak slavit. Mimochodem díky za dobrý nápad.
 
Citovat
#14
Do prvního příspěvku jsem přidal další varianty propojení ....
RPi 3 B+ (BerryBoot) - LibreELEC 8.2.5 + RetroPie 4.4 + Raspbian Stretch
Orange Pi One - OpenELEC
7.0
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)