XBMC-Kodi.cz
RasPi a Hevc - Verze k tisku

+- XBMC-Kodi.cz (https://www.xbmc-kodi.cz)
+-- Fórum: KODI - hardware (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-kodi-hardware)
+--- Fórum: HW - Raspberry Pi (https://www.xbmc-kodi.cz/forum-hw-raspberry-pi)
+--- Téma: RasPi a Hevc (/prispevek-raspi-a-hevc)

Stran: 1 2


RasPi a Hevc - cuore - 27.10.2017

Ahoj,
 rychlý dotaz ohledně HEVC. Je známo, že RasPi nemá HW podporu, takže nepoužitelné. Moje otázka je, pokud bych chtěl streamovat HEVC do sítě, takže použít backend + xy frontendů např. (tvheadend). Je potřeba tato HW podpora u backendu, nebo frontendu?

díky


RE: RasPi a Hevc - mobilemanic - 28.10.2017

backend nemusí vůbec vědět, s čím pracuje, pokud není potřeba překódovávat...

v tomto případě je buď potřeba mít podporu na frontendu a to v RPi není, a nebo mít podporu na backendu a před posláním do RPi z toho h265 dělat h264, které RPi umí... to ale samozřejmě pak klade na ten backend vysoké výkonové nároky.


RE: RasPi a Hevc - cuore - 28.10.2017

Tak to musím počkat na Raspberry Pi 4 a doufat, že bude mít HW podporu, nebo existuje nějaká náhrada za Raspberry Pi 3B s HW podporou HEVC?
- linux (deriváty Kodi)
- CEC
- GPIO (ambilight)
....osobně o ničem jiném nevím


RE: RasPi a Hevc - Rossi D - 28.10.2017

Na "čtyřku" se asi načekáš → Raspberry Pi 4 release date: No more Pi until 2019 at the earliest  1


RasPi a Hevc - cuore - 28.10.2017

To je v klidu, HEVC přijde až pár let po tom


RE: RasPi a Hevc - S474N - 29.10.2017

Asi tak, jaky zdroj mas v HEVC, ze to chces resit ted?


RE: RasPi a Hevc - Petrvald - 29.10.2017

RPi 4 je prozatím velká neznámá, neví se datum vydání natož HW specifikace.  Náhrada tu již však je osobně mám jednu desku od Orange Pi za 350 kč a bez problémů zvládá HEVC o datovém toku 110 Mbps. Z operačních systému bych doporučil Openelec od @jernejsk nebo Armbian. Více zde: http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-orange-pi-one-levne-a-prekvapive-vykonne-mini-pc
Mnohem slibněji však vypada Tinker Board konkurent RPi od Asusu, který narozdíl od Orange Pi má pravidelné aktualizace (Tinker OS (Debian), Android). V poslední době přibývají i další OS (Armbian, Volumio, Flint OS,Diet Pi .....) přehled OS zde: https://tinkerboarding.co.uk/forum/thread-69.html


RE: RasPi a Hevc - Rossi D - 29.10.2017

Až nebude stran HEVC jiná možnost, provedu nějaký lehký upgrade HTPC a zase bude na chvilku vystaráno - nebojím se  1 4


RE: RasPi a Hevc - Petrvald - 29.10.2017

Současně HEVC přehrávat též nepotřebuji a ani nemám zařízení, které by umělo pořizovat záznam v tomto formátu. Vzhledem k tomu že je tato metoda stále vice používaná je jisté že přijde doba kdy HEVC bude naprostá samozřejmost. Uvažování při koupě nové desky o podpoře HEVC a případně 4K mi proto přijde celkem logické.


RE: RasPi a Hevc - cuore - 29.10.2017

No k tomu asusu jsem právě četl např.

Citace:Protože Alza neodpoví ani nezveřejní názor, který by snížil prodeje, tak to zkusím zde. Nedoporučuji koupit. ASUS ani po 6 měsících nezvládl vytvořit komunitu a jejich linux (TinkerOS/Debian 9) je nepoužitelný (nepřebírají nic od rockchip-linux a nejsou schopni vyřešit žádný problém - asi se o to starají 1-2 technici za celý ASUS). Možná ASUS SBC trh taky zabalí jako Intel. Odkaz do neznámathread-440-post-1386.html#pid1386' target='_blank'>Odkaz do neznáma</a> Pokud si to koupíte: - s pravděpodobností 20% nenastartujete (problém s napájecími kabely) - s pravděpodobností 30% neuvidíte nic na monitoru (problémy s pixel-clock rate) - nebude vám chodit na konektoru nejspíše SPI (problémy s DMA), GPIO (python problém s pull-up) - nebude vám chodit připojená CSI kamera (jen demo aplikace a není V4L) - nikdy vám nebude chodit HDMI CEC - akcelerované video funguje jen s některými aplikacemi (nové proprietární MPP/MPI API není ještě podporováno v přehrávačích) - a padá X Odkaz do neznáma
což není moc pozitivní feedback. Osobně mě zajímá právě něco na 100% bez kompromisů, jinak je lepší návrat k HTPC. Jen se zase člověk musí rozloučit s CEC (pokud nekoupí adaptér za 2000,-) a ambilight (nebo opět adaptér za 2500,-).
Ohledně HEVC se zatím jen zajímám co a jak, takže nespěchám. Jen jsem chtěl udělat nějaký další projektík (nástupce mého HTPi) a logicky by měl umět HEVC. Představa byla jeden HTPC Case a v něm Raspberry osazené s tunery s trvalým streamováním TV do sítě a další deska jako frontend (podpora HEVC) na přehrávání TV a filmů + Hyperion, spojená opět s Arduinem.


RE: RasPi a Hevc - mobilemanic - 29.10.2017

Tak ono není zas tak úplně brzy, HEVC už je plný vzduch (DVB-T2) a viděl jsem i některé IPTV operátory, kteří už do HEVC kódují... A i pro ukládání videa, poloviční velikost při stejné nebo vyšší kvalitě obrazu rozhodně není k zahození, disky jsou sice dnes levné, ale ne zas tak moc... :-)


RE: RasPi a Hevc - Petrvald - 29.10.2017

@coure
Tinker Board je tu celkem krátce, takže nelze počítat že by vše hned fungovalo a měl tak širokou komunitu jako RPi. Co vím, tak v poslední verzi byl odstraněn problém s CSI kamerou a problém s přenosem SPI a spousta dalších uprav. Není proto pravda že se Asus nesnaží řešit žádný problém ! Jinak CEC deska nepodporuje a ani to nemá uvedeno ve specifikaci. Jesli si dobře vzpomínám, tak když se začala prodávat třetí generace Raspberry měla taky celkem výrazné problémy s funkčností wifi a bluetooth... Pokud Alza nezveřejnuje negativní názory, tak je to problém, ale když se podíváš do diskuze, tak je tam komentář přímo od "alzáka" že k tomu nemá žádný důvod a žádá uživatele o opětovné hodnocení ?

Viděl jsem i poměrně pozitivní hodnocení a videa, kde 4K v HEVC nebyl problém, nechám se proto překvapit a čas ukáže jak moc to myslí vážně. Každopádně je TB pro mě jeden ze zajímavých konkurentů RPi, které mám již delší dobu v hledáčku, ale vzhledem rozšiříjící se podpoře bych to neviděl až tak černě.


RE: RasPi a Hevc - cuore - 29.10.2017

No prozatím se žádné konkurenci tohle bohužel nepodařilo a raspi zase nemá podporu HEVC. To že je tohle vysílání už běžně ve vzduchu, bych chtěl využít právě k tomu, vše otestovat a sepsat tady nějaké HowTo pro snadnou konfiguraci. Bohužel svět HW k tomu prozatím není nakloněn.


RE: RasPi a Hevc - Neo_Moucha - 20.12.2017

A nezkoušel jste někdo tohle: https://osmc.tv/vero/


RE: RasPi a Hevc - Norton - 21.12.2017

(28.10.2017, 19:47)cuore Napsal(a): Tak to musím počkat na Raspberry Pi 4 a doufat, že bude mít HW podporu, nebo existuje nějaká náhrada za Raspberry Pi 3B s HW podporou HEVC?
- linux (deriváty Kodi)
- CEC
- GPIO (ambilight)
....osobně o ničem jiném nevím

a co ODROID C2 alebo LePotato ? podpora HEVC aj GPIO, Linux, CEC


RE: RasPi a Hevc - forsajd - 21.12.2017

a co ODROID C2 alebo LePotato ? podpora HEVC aj GPIO, Linux, CEC

GPIO som neskusal ale ostane ide na ODROID C2


RE: RasPi a Hevc - harrym - 22.12.2017

Orange Pi ONE + Libreelec má HW podporu HEVC. FullHD HEVC to přehraje bez problému a plynule, bez cukání.
Jediný problém je, že to umí jen předešlou verzi Libreelec (tuším, že Jasper, ne Krypton - ten to neumí).


RE: RasPi a Hevc - cuore - 24.12.2017

No začal jsem prozatím pomalu se stavbou nového HTPi (obrázky), které bude prozatím postavené na Raspberry Pi 3B. Následně až bude třeba, tak jedno Raspberry vyměním za něco co si s Hevc poradí. Vize je stavba něčeho na styl all-in-one, jelikož se Raspberry a spol. pomalu rozlezlo po obýváku a změť kabelů a krabiček nepůsobý vábně. Takže je potřeba dát do kupy původní HTPi+routerboard+ambilight (jehož součástí je HDMI graber, raspberry které bude sloužit jako streamovací pro DVBT2 hevc)+dva integrované displeje a pak je počítáno s odpojitelným panelem který bude mít další dva displeje. Ke čtyrem jsem došel tak, že 20x4 bude pro openelec, další 16x2 bude pro komunikaci s Arduinem, které se bude starat o zapínání openelec pomocí DO televize, monitorování teploty (popř. pokud bude potřeba tak řídit aktivní chlazení a řídit intenzitu podsvícení dislejů), zapínat/vypínat ambilight. Externí panel bude mít 40x2 napojený na openelec, ale bude zobrazovat informace o stavu RasNas a 20x4 bude zobrazovat stav DBVT2 streamování. Prozatím jsem koupil case, ten rozebral, odvrtal, rozřezal, svařil, vytmelil, nalakoval 1 výsledek je tady. Pomalu se rozmísťují desky uvnitř case a čekám na kabely a konektory, abych to dal dokupy. Pak bude následovat programování, proto potřebuji 100% podporu jako má Rasberry.


RE: RasPi a Hevc - liborse - 19.10.2018

Nějaké novinky v tomto ohledu? Mám Raspberry Pi 3B s nejnovějším LibreELEC. Stále více věcí je v HEVC, takže se chci s RPi v tomto směru rozloučit. Využiji ho na jiné projekty. ;) Každopádně, co byste poradili jako náhradu? Nutné je, aby tam byla možnost nainstalovat vždy nejnovější LibreELEC a byl tam gigabit. Ideální by bylo, kdybych mohl jen vzít tu sdkartu a celé to tam zkopírovat. :-D Ideálně RPi 4, což je evidentně utopie :-D... A proč nevychází nová verze RPi?


RE: RasPi a Hevc - Petrvald - 19.10.2018

Nové RPi by mohlo vyjít příští rok nebo v r. 2020, každopádně jako náhrada se dá použít například Odroid C2, který má pravidelnou podporu ze strany LibreELEC a též podporuje HEVC i 4k.

Jak na tom bude další generace RPi se dá ztěží odhadovat, především bude záležet na použitém GPU. Zatím jsem pouze četl nějaké spekulace o použití procesoru BCM49408 (quad-core 1.8Ghz) :
https://www.broadcom.com/products/wireless/wireless-lan-infrastructure/bcm49408

Přesná specifikace je vždy důkladně tajena a většinou se jí dozvíme až jsou první kusy na pultech.