• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RasPi a Hevc
#1
Question 
Ahoj,
 rychlý dotaz ohledně HEVC. Je známo, že RasPi nemá HW podporu, takže nepoužitelné. Moje otázka je, pokud bych chtěl streamovat HEVC do sítě, takže použít backend + xy frontendů např. (tvheadend). Je potřeba tato HW podpora u backendu, nebo frontendu?

díky
 
Citovat
#2
backend nemusí vůbec vědět, s čím pracuje, pokud není potřeba překódovávat...

v tomto případě je buď potřeba mít podporu na frontendu a to v RPi není, a nebo mít podporu na backendu a před posláním do RPi z toho h265 dělat h264, které RPi umí... to ale samozřejmě pak klade na ten backend vysoké výkonové nároky.
 
Citovat
#3
Tak to musím počkat na Raspberry Pi 4 a doufat, že bude mít HW podporu, nebo existuje nějaká náhrada za Raspberry Pi 3B s HW podporou HEVC?
- linux (deriváty Kodi)
- CEC
- GPIO (ambilight)
....osobně o ničem jiném nevím
 
Citovat
#4
Na "čtyřku" se asi načekáš → Raspberry Pi 4 release date: No more Pi until 2019 at the earliest  1
S905X 2/3 → CE 19 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology 212JDSM 6.x \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#5
To je v klidu, HEVC přijde až pár let po tom
 
Citovat
#6
Asi tak, jaky zdroj mas v HEVC, ze to chces resit ted?
Apple TV 4K gen.2 - tvOS 15.2 (iSCC, KODI 19.3) & HomePod - audioOS 15.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Asus EEE Box EB1501U - Atom N330 (1.6 GHz), 4GB RAM, nVidia ION, W10 Pro + KODI
iPhone 13 Pro 512 GB - iOS v15.4 (KODI 19.3) & Apple Watch 7 Nike+ 45mm v8.5
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v15.4 (KODI 19.3)
 
Citovat
#7
RPi 4 je prozatím velká neznámá, neví se datum vydání natož HW specifikace.  Náhrada tu již však je osobně mám jednu desku od Orange Pi za 350 kč a bez problémů zvládá HEVC o datovém toku 110 Mbps. Z operačních systému bych doporučil Openelec od @jernejsk nebo Armbian. Více zde: http://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-orange...ne-mini-pc
Mnohem slibněji však vypada Tinker Board konkurent RPi od Asusu, který narozdíl od Orange Pi má pravidelné aktualizace (Tinker OS (Debian), Android). V poslední době přibývají i další OS (Armbian, Volumio, Flint OS,Diet Pi .....) přehled OS zde: https://tinkerboarding.co.uk/forum/thread-69.html
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#8
Až nebude stran HEVC jiná možnost, provedu nějaký lehký upgrade HTPC a zase bude na chvilku vystaráno - nebojím se  1 4
S905X 2/3 → CE 19 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology 212JDSM 6.x \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#9
Současně HEVC přehrávat též nepotřebuji a ani nemám zařízení, které by umělo pořizovat záznam v tomto formátu. Vzhledem k tomu že je tato metoda stále vice používaná je jisté že přijde doba kdy HEVC bude naprostá samozřejmost. Uvažování při koupě nové desky o podpoře HEVC a případně 4K mi proto přijde celkem logické.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#10
No k tomu asusu jsem právě četl např.

Citace:Protože Alza neodpoví ani nezveřejní názor, který by snížil prodeje, tak to zkusím zde. Nedoporučuji koupit. ASUS ani po 6 měsících nezvládl vytvořit komunitu a jejich linux (TinkerOS/Debian 9) je nepoužitelný (nepřebírají nic od rockchip-linux a nejsou schopni vyřešit žádný problém - asi se o to starají 1-2 technici za celý ASUS). Možná ASUS SBC trh taky zabalí jako Intel. Odkaz do neznámathread-440-post-1386.html#pid1386' target='_blank'>Odkaz do neznáma</a> Pokud si to koupíte: - s pravděpodobností 20% nenastartujete (problém s napájecími kabely) - s pravděpodobností 30% neuvidíte nic na monitoru (problémy s pixel-clock rate) - nebude vám chodit na konektoru nejspíše SPI (problémy s DMA), GPIO (python problém s pull-up) - nebude vám chodit připojená CSI kamera (jen demo aplikace a není V4L) - nikdy vám nebude chodit HDMI CEC - akcelerované video funguje jen s některými aplikacemi (nové proprietární MPP/MPI API není ještě podporováno v přehrávačích) - a padá X Odkaz do neznáma
což není moc pozitivní feedback. Osobně mě zajímá právě něco na 100% bez kompromisů, jinak je lepší návrat k HTPC. Jen se zase člověk musí rozloučit s CEC (pokud nekoupí adaptér za 2000,-) a ambilight (nebo opět adaptér za 2500,-).
Ohledně HEVC se zatím jen zajímám co a jak, takže nespěchám. Jen jsem chtěl udělat nějaký další projektík (nástupce mého HTPi) a logicky by měl umět HEVC. Představa byla jeden HTPC Case a v něm Raspberry osazené s tunery s trvalým streamováním TV do sítě a další deska jako frontend (podpora HEVC) na přehrávání TV a filmů + Hyperion, spojená opět s Arduinem.
 
Citovat
#11
Tak ono není zas tak úplně brzy, HEVC už je plný vzduch (DVB-T2) a viděl jsem i některé IPTV operátory, kteří už do HEVC kódují... A i pro ukládání videa, poloviční velikost při stejné nebo vyšší kvalitě obrazu rozhodně není k zahození, disky jsou sice dnes levné, ale ne zas tak moc... :-)
 
Citovat
#12
@coure
Tinker Board je tu celkem krátce, takže nelze počítat že by vše hned fungovalo a měl tak širokou komunitu jako RPi. Co vím, tak v poslední verzi byl odstraněn problém s CSI kamerou a problém s přenosem SPI a spousta dalších uprav. Není proto pravda že se Asus nesnaží řešit žádný problém ! Jinak CEC deska nepodporuje a ani to nemá uvedeno ve specifikaci. Jesli si dobře vzpomínám, tak když se začala prodávat třetí generace Raspberry měla taky celkem výrazné problémy s funkčností wifi a bluetooth... Pokud Alza nezveřejnuje negativní názory, tak je to problém, ale když se podíváš do diskuze, tak je tam komentář přímo od "alzáka" že k tomu nemá žádný důvod a žádá uživatele o opětovné hodnocení ?

Viděl jsem i poměrně pozitivní hodnocení a videa, kde 4K v HEVC nebyl problém, nechám se proto překvapit a čas ukáže jak moc to myslí vážně. Každopádně je TB pro mě jeden ze zajímavých konkurentů RPi, které mám již delší dobu v hledáčku, ale vzhledem rozšiříjící se podpoře bych to neviděl až tak černě.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#13
No prozatím se žádné konkurenci tohle bohužel nepodařilo a raspi zase nemá podporu HEVC. To že je tohle vysílání už běžně ve vzduchu, bych chtěl využít právě k tomu, vše otestovat a sepsat tady nějaké HowTo pro snadnou konfiguraci. Bohužel svět HW k tomu prozatím není nakloněn.
 
Citovat
#14
A nezkoušel jste někdo tohle: https://osmc.tv/vero/
 
Citovat
#15
(28.10.2017, 19:47)cuore Napsal(a): Tak to musím počkat na Raspberry Pi 4 a doufat, že bude mít HW podporu, nebo existuje nějaká náhrada za Raspberry Pi 3B s HW podporou HEVC?
- linux (deriváty Kodi)
- CEC
- GPIO (ambilight)
....osobně o ničem jiném nevím

a co ODROID C2 alebo LePotato ? podpora HEVC aj GPIO, Linux, CEC
HK Odroid N2(CE), 2 x Amlogic S905X3(CE),
HP t630[256Gb M.2 SSD, 16Gb RAM, linux server](TVHeadend;MySQL;UniFi Controller;OTGW;InfluxDB;Grafana)
Telestar DIGIBIT Twin
WD MyDrive 5TB
 
Citovat
#16
a co ODROID C2 alebo LePotato ? podpora HEVC aj GPIO, Linux, CEC

GPIO som neskusal ale ostane ide na ODROID C2
LG OLED 55"AV Marantz - Odroid N2 /coreelec/Ugoos X3 ATV + CoreELEC dualboot/
 
Citovat
#17
Orange Pi ONE + Libreelec má HW podporu HEVC. FullHD HEVC to přehraje bez problému a plynule, bez cukání.
Jediný problém je, že to umí jen předešlou verzi Libreelec (tuším, že Jasper, ne Krypton - ten to neumí).
 
Citovat
#18
No začal jsem prozatím pomalu se stavbou nového HTPi (obrázky), které bude prozatím postavené na Raspberry Pi 3B. Následně až bude třeba, tak jedno Raspberry vyměním za něco co si s Hevc poradí. Vize je stavba něčeho na styl all-in-one, jelikož se Raspberry a spol. pomalu rozlezlo po obýváku a změť kabelů a krabiček nepůsobý vábně. Takže je potřeba dát do kupy původní HTPi+routerboard+ambilight (jehož součástí je HDMI graber, raspberry které bude sloužit jako streamovací pro DVBT2 hevc)+dva integrované displeje a pak je počítáno s odpojitelným panelem který bude mít další dva displeje. Ke čtyrem jsem došel tak, že 20x4 bude pro openelec, další 16x2 bude pro komunikaci s Arduinem, které se bude starat o zapínání openelec pomocí DO televize, monitorování teploty (popř. pokud bude potřeba tak řídit aktivní chlazení a řídit intenzitu podsvícení dislejů), zapínat/vypínat ambilight. Externí panel bude mít 40x2 napojený na openelec, ale bude zobrazovat informace o stavu RasNas a 20x4 bude zobrazovat stav DBVT2 streamování. Prozatím jsem koupil case, ten rozebral, odvrtal, rozřezal, svařil, vytmelil, nalakoval 1 výsledek je tady. Pomalu se rozmísťují desky uvnitř case a čekám na kabely a konektory, abych to dal dokupy. Pak bude následovat programování, proto potřebuji 100% podporu jako má Rasberry.
 
Citovat
#19
Nějaké novinky v tomto ohledu? Mám Raspberry Pi 3B s nejnovějším LibreELEC. Stále více věcí je v HEVC, takže se chci s RPi v tomto směru rozloučit. Využiji ho na jiné projekty. ;) Každopádně, co byste poradili jako náhradu? Nutné je, aby tam byla možnost nainstalovat vždy nejnovější LibreELEC a byl tam gigabit. Ideální by bylo, kdybych mohl jen vzít tu sdkartu a celé to tam zkopírovat. :-D Ideálně RPi 4, což je evidentně utopie :-D... A proč nevychází nová verze RPi?
 
Citovat
#20
Nové RPi by mohlo vyjít příští rok nebo v r. 2020, každopádně jako náhrada se dá použít například Odroid C2, který má pravidelnou podporu ze strany LibreELEC a též podporuje HEVC i 4k.

Jak na tom bude další generace RPi se dá ztěží odhadovat, především bude záležet na použitém GPU. Zatím jsem pouze četl nějaké spekulace o použití procesoru BCM49408 (quad-core 1.8Ghz) :
https://www.broadcom.com/products/wirele...e/bcm49408

Přesná specifikace je vždy důkladně tajena a většinou se jí dozvíme až jsou první kusy na pultech.
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)