• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beelink GT1 Mini 2 - zkušenosti s provozem Kodi
#1
Jsem dlouholetý uživatel několika aplikací Kodi a v případě stabilních domácích aplikací preferuji řešení na bázi x86_64 platformy v kombinaci s LibreELEC. Sleduji samozřejmě i vývoj platforem jiných. Mám několikaleté resp. několikaměsíční zkušenosti s RPi resp. Odroid N2, a čas od času se při pomoci známým dostanu i k jiným kouskům HW. Co se týče Android boxů, tak k těm jsem byl vždycky poněkud skeptický a snažil se to řešit podle hesla Android ven (či ho alespoň ponechat, ale jako druhý sysém v pořadí) *ELEC dovnitř. Možná také proto, že Android mi, jako systém v mediálních aplikacích moc neříká. Sice ho používám, na tabletu či v telefonu, ale mít ho v TV nebo boxu, který je na Tv připojen, nutně nepotřebuji. Hry nehraju, děti, které by je hrály už doma nemám.

Přes to všechno, když jsem si nedávno listoval nabídkou Android boxů, zaujal mě Beelink GT1 mini 2. Ta malá a roztomilá věcička, vybavená poměrně dobře hodnoceným porcesorem, si mi zalíbila. A protože ani cena nebyla nijak zdrcující, byla objednávka věcí jen nekolika kliků. Samozřejmě v maximální "palbě", tedy 4 GB operační a 64 GB vnitřní paměti. Nikam jsem nespěchal, takže jsme zvolil nejlevnější formu přepravy. Postupně přišlo pár mailů a konečně před koncem března ten, který oznamoval, že moje zásilka právě opouští Holandsko. Trasování pak ukázalo, že se přesně na Apríla ocitla na mé domácí poště. Prožíváme složité časy, a tak jsem si maličký balíček vyzvedl až dnes.

[attachment=6330] [attachment=6331]

Doma z balíčku vypadla ještě menší krabička a z ní pak jak samotný (a skutečně titěrný) Beelink, tak i dálkový ovladač, kabel HDMI a napaječ. Zapojení bylo dílem okamžiku, včetně připojení do domácí 1 Gbps LAN, pak ještě vložení dvou AAA do ovladače a "ON". Ok tedy, Android najel bleskově, pomocí úvodního wizzardu jsem vše, co bylo třeba, nastavil, a stal se tak jeho novým (zatím anonymním) uživatelem. Ještě tedy pár drobností, přihlášení k Google účtu a přenastavení aktivity Power tlačítka z Vypnutí na Uspání - mám v plánu v první řadě vyzkoušet jak vlastně uspávání u Beelink a v Androidu funguje.

Věděl jsem, že s Beelink a CoreELEC, který podle mých zásad na něj patří, to nebude úplně "out of box". Tak mě napadlo, co kdybych si v prvním kroku zkusil právě to, před čím jsem vždycky každého varoval. Tedy nainstalovat si Kodi do Androidu. Pak už to šlo ráz na ráz:
  • instalace Kodi z Google play, nabídl mi verzi 18.6 - OK
  • instalace samba serveru LAN Drive a jeho spuštění - OK
  • nakopírování nezbytných souborů
    • advancedsettings.xml - včetně defince "host" a úpravy parametrů video cache pro danou instalaci
    • passwords.xml a source.xml - tím jsem získal standardní přístup ke všem zdrojům, které ve svých Kodi instalacích používám
  • základní nastavení Kodi, jazyk, region, atp. - OK
  • instalce addon počasí - OK
  • instalace standardně používaných repozitářů - tady se to trochu zadrhlo, ale jako obvykle stačily aktualizace repozitářů, pošťouchnutí u instalce pár závislostí a jeden restart Kodi (ale tohle se méně nebo více občas stane i na jiných platofmách) - nakonec tedy OK
  • instalace HTSP klienta a jeho nastavení (připojení k domácímu Tvheadend serevru), spuštění TV, přehrání stašího záznamu i právě nahrávaného pořadu, zběžná kontrola EPG - OK
  • instalace pár video doplňků a jejich spuštění - OK
  • instalace addon SC a spuštění 4K HDR HEVC filmu ale pouze na FHD TV (zatím nemám 4K TV s HDR, ale už už ji objednám...) - OK
  • instalace dalších nutných addons - scrapery, atp. - OK
  • zkouším způsob provozu - dospěl jsem (v dané chvíli) k následujícímu řešení - box se bude uspávat i s běžícím Kodi, zapnul jsem v nastavení CEC vypínání podle stavu připojeného zařízení - vypnutí (uspání)/zapnutí (probuzení) Beelink přes DO vypne/zapne TV, a naopak vypnutí/zapnutí TV vypne (uspí)/zapne (probudí) Beelink. Ještě to musím ověřit, zda se Beelink skutečně uspí/probudí - jeho LED svítí stále... - snad tedy OK (to ještě ověřím)
Za 20 minut od zapnutí bylo hotovo. Teď mi běží scraping knihoven...

Takže hodnocení Session 1, den první - vybalení, zapojení, základní nastavení a krátké testování:
  • vlastní Beelink se mi líbí, provedení na první i druhý pohled celkem solidní, po hodině práce a zkušebním přehrání cca 10 minut filmu Ad Astra nepřekročila teplota 60 °C, při scrapování se ale vyhoupla až na 74 °C. No, cena boxu není až tak vysoká, nechám to být a uvidíme, jak dlouho vydrží.
  • vše probíhalo až překvapivě hladce, až mě to zarazilo, ale zatím jsem mu moc nenaložil, uvidíme, co udělá při zátěži a až dojde na témata jako je HDR, prostorové zvukové formáty, apod.
  • DO vypadá na pohled hezky, ale tlačítka nejsou úplně ideální. Ty velké plochy v jedné rovině se mi úplně nedaří bezpečně používat, občas se musím na DO dívat, často dojde k chybnému stisku. Ale možná jde o zvyk a určitě o to, že více jak 10 let jsem uživatelem několika Logitech Harmony One, kde je ergonomie na zcela jiném levelu...
  • funkce air mouse - v tomhle jsem úplný nováček, v Kodi ji rozhodně používat nehodlám (tedy zatím), jsem zvyklý na používání klasického DO, zapínám si ji při přechodu do Androidu
  • celkový dojem z Beelink pod Androidem k dnešnímu dni a stavu jeho poznání - jsem spokojený, skoro až nadšený. Uvidíme ale, co přinesou dny příští...

[NEW] Takže hodnocení Session 2, den třetí - uspat nebo vypnout a samba server:

Má první představa provozu Kodi v Androidu vycházela z toho, jak jsem kdysi provozoval Media Portal, který, jak známo, běží pouze we Widnows. Čekat pokaždé na spuštění Windows a poté na spuštění Media Portal klienta se nikomu nechtělo, proto se Windows přes DO vždy jen uspávalo a probouzelo. Zkusil jsme to ted podobně i u Beelinku. V Powerkey definition Andridu jsem nastavil sleep now a skutečně, funguje to podle očekávání. Jak uspání, tak probuzení. Nečekejte ale žádné klasické uspání jako na strojích s x86 architekturou (tedy S3), to je snad zřejmé. Sleep mod Androidu se podobá či je totožný s S1 modem známým z PC. Při uspání se zastaví přehrávání (běží-li) a vypne se výstup z grafiky, takže zafunguje HDMI-CEC a je-li to v TV nastaveno, vypne se zároveň i připojená TV, Beelink ale běží dále (včetně samby).

Ještě mám v plánu někdy vyzkoušet vypínání, ale to až poté, co nějak spolehlivě odladím automatické spouštění Kodi po náběhu Androidu. Bez tohot to bude k ničemu.

Ostatně, k samba serveru. Jak už jsem uvedl, použil jsem LAN Drive, nejdříve v trial verzi, dnes jsem ho zaplatil a jak se zdá, funguje (zatím) dobře. Vypnul jsem u něj kontrolu spotřeby a zdá se, že stále drží. Jediné, co jsem nedokázal, je zajistit automatický start serveru. To se, jak se zdá, dá zajistit pouze ručně přes gui. Zkusím najít i jiné "servery", třeba to budou mít vyřešené lépe.

Stručné zhodnocení:
  • pokud už jednou Kodi (a samba server) běží, je ovládání Bellink a Kodi přes nativní DO celkem inuitivní, včetně zapnutí a vypnutí
  • jiná věc je, pokud např. dojde ke krátkodobému výpadku napájení, pak je třeba spuštění Kodi i samba serveru zajistit ručně, což jsou omezení, která snad bude možné vyřešit
  • jinak k celkové ergonomii a uživatelské pohodě po dalších dvou dnech používání a přehrávání několika jinde potenciálně problematických titulů:
    • na DO si zvykám, zatím ho za jiné měnit nechci, čeká mě ještě vychytání některých jeho "funkčních mušek" pomocí mapování. To default je poměrně nelogické, v některých chvílích až nesmyslné. Co se týče jeho fyzických projevů a dojmů, tak to se pomalu zlepšuje, ale stále to ani zdaleka nedosahuje kvalit běžného DO s klasickými tlačítky, o Harmony One ani nemluvě.
    • výkonově, ať už CPU tak GPU, si nestěžuji, ale tohle snad bylo zřejmé už na začátku. Je to dané použitým HW, takže tady jsem neočekával žádné problémy.
    • s tématy jako HDR a audio formáty zatím asi zklamu. Momentálně na to nejsem vybaven, ale pracuji na tom. Chápu, že tohle může být limitní, protože pokud se ukáže, že se v tomto ohledu nic moc nezlepšilo, bude to pro ty, kteří na to jsou vybaveni a očekávají správnou funkci, k ničemu.

Open points - zatím jen namátkově, o nějaké systematičnosti zkoušení a testování všecho to zatím není. To přijde na řadu až později:
  • postupně chci do Kodi v Beelink dostat 100 % všeho, co používám v ostatních Kodi, včetně mé verze skinu Estuary Stream-Cinema a dalších drobnějších čí větších vychytávek - v první řadě spouštění předdefinovaných webových stránek přímo z widgetů nebo dalších míst ve skinu
  • zatím neřeším addon Monitor, který mi v LibreELEC monitoruje systém, rychlost přenosu a další vychytávky - na to se musím ponořit hlouběji do Androidu, protože ten addon využívá systémová volání. Možná na to ale půjdu úplně jinak, a to, že Monitor přepíšu 100% do Python a nebudu tedy už používat žádná (jako to používám v Linux/Windows) systémová volání. Takže tohle je dlouhodobý úkol, který vlastně s Beelink moc nesouvisí...
  • no a samozřejmě tady chci uvádět jednotlivé dílčí kroky a zjištění, případně problémy, na které narazím

Předpokládám, že budu někdy v dalších dnech s popisem a sdělováním zkušeností pokračovat. Přivítám i vaše zkušenosti, názory a náměty. Také budu rád, když mi popíšete jaké máte s Kodi pod Androidem zkušenosti, zejména ty negativní, a já vyzkouším, jak se to bude chovat na Beelinku.

Založil jsem další příspěvek, kde očekávajte FAQ, kde bych chtěl má zjištění a případné příspěvky dalších stručně rekapitulovat. Zkusím to jako jakýsi pokus o standard takovýchto témat, kde by sice měla probíhat případná diskuse, ale zároveň by tam ostatní uživatelé měli najít ty nejdůležitější informace pěkně pohromadě na jednom místě.
 
Citovat
#2
FAQ - Beelink GT1 Mini 2 - zkušenosti s provozem Kodi

Připraveno...
 
Citovat
#3
Jsem zvědav za jak dlouho se dostaví přestup z Androidu na CE (byť nightly) 4 . Prvotní nadšení jsem prožíval při  seznámení s Aboxem také, ale zvyk a pár věcí mě přiměly nastoupit znovu do "šinkansenu" CoreELEC. Co mne u "A" štvalo, byl přístup do sdílných složek na NASu, fungovalo to tak nějak ...... divně (možná je i chybka mezi židlí a klávesnicí, nevím), další věcí bylo mé preferované "dálkové" ovládání boxů ve stylu VNC. Správa zařízení z jednoho místa (PC) včetně obrazu je pro mne devizou k nezaplacení (již jsem to tu na fóru několikrát rozebíral) a ta na rozdíl od Androidu v CE funguje dobře. VNC nepreferuje každý, pro někoho je to zbytečnost, pro mne nezbytnost. Je pravdou, že mám stále možný boot do obou systémů a Android jsem nezatratil i když jej nepoužívám, zároveň ale ani netvrdím, že neotestuji v blízké budoucnosti ceemmc nástroj. V CE mi takříkajíc nic nechybí, funguje zde pro někoho důležitý on/off boxu spojený s bezchybným HDMi-CEC, VFD zobrazuje co má, systém je svižný, teploty přijatelné, přehrávání médií bez problémů, rozhodně zde není nic podstatného kvůli čemuž by stálo provozovat stroj na jiném systému.
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#4
@Rossi D No, bylo mi jasné, že Ty budeš jeden z prvních, který odpoví. Samozřejmě, souhlasím s Tebou, vždyť kdo jiný než já by instalaci *ELEC na Android box doporučil jako první a jasnou volbu. Když jsem ale ten nový kus HW měl v ruce, řekl jsme si, že tomu dám šanci. Případně, že zkusím přijít na kloub věcem, které bezproblémovému provozu Kodi pod Androidem brání a případně je, pokud to půjde, jasně a jednoznačně identifikuji, případně se o to pokusím a či snad dokonce najdu řešení, které to, jako problém, odstraní.

Nechci aby toto téma bylo soubojem názorů, co je lepší. Zda instalace *ELEC, ať už v jakékoliv formě, nebo instalace Kodi do Androidu. Tohle snad už máme vyřešené, o tohle tady moc nestojím. Nehledě na to, že od toho jsou tu jiná témata...

Budu postupovat krok po kroku, čas mě netlačí, box k ničemu jinému nepotřebuji, je to prostě jen takový rozmar. Když nakonec dospěji k závěru, že to opravdu nemá smysl, nebude mě to bolet. Po 1. dnu vybalení, instalaci, prvotním nastavení a necelé hodince hraní to zatím vypadá překvapivě lépe, než jsem předpokládal. Uvidíme, co přinesou další dny.

Každopádně díky za Tvé názory, velice si jich vážím.
 
Citovat
#5
Palec hore, pekná recenzia. Bigups
Malý námet na skúšanie: funguje auto frame rate alebo je potrebný afr daemon?
Do rootu sa asi nebudeš púšťať, či?
Ten samba server máš uzamknutý v ramke? Android automaticky vypína appky v pozadí po čase, keď ich neuzamkneš.

X92.. X96 max.. T95Z plus.. M8s plus..
 
Citovat
#6
@playman22 Díky za pochvalu a i za tvé náměty:
- auto frame rate, obecně věci kolem nastavení videa a audia mám v plánu testovat v dalších krocích
- pokud to nebude bezpodmínečně nutné, tak se do rootu pouštět nebudu
- samba apku uzamknutou nemám, tedy alespoň jsem ji explicitně nezamykal. Teď mě ale napadá, že jsem si po spuštění samby samozřejmě hned ten samba share otevřel a tím to fungovalo. A pak je taky možné, že jsem ho někdy zavřel a tím pádem se ta appka vypnula. Aha, to by mohlo být ono. Díky moc, to mi pomohlo!
 
Citovat
#7
pod androiidom a kodi hlavne treba preskumat video HDR, AFR, audio passtrought kotre kodeky prenasa spravne (ak mas reciver) + v posledna vec HDMI CEC
tesim sa na tvoje skusenosti

+spominas nejaky addon monitor, neviem ho nidke najst ani kvoli instalcii ani co ukazuje :)

dik
boro
Beelink GT1 mini (905x2+CE actual-stable)
 
Citovat
#8
@BoroSK: ten plugin monitor: https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-wip-monitor-kodi

X92.. X96 max.. T95Z plus.. M8s plus..
 
Citovat
#9
Něco málo jsem přidal do 1. příspěvku.
 
Citovat
#10
@Client: ahoj, sme roztahany vo vela temach, tak dufam ze si tento prispevok najdes :)

toto by ma zaujmalo (ak este mas krabicku)
ja mam GT1 mini (905x2), tam sa mi teplota drzala pri maximalnej zatazi (CE + Netlflix v 1080, procesory 95-100%) na 46st pri 4K hdr/hevc filmoch (proc 20-30%) max 40st.
Ako je na tom  tvoja 905x3?
- cital som ze X3 sa viac hreju, ale Beelink ma relativne dobre spravene pasivne chladice.
Beelink GT1 mini (905x2+CE actual-stable)
 
Citovat
#11
@BoroSK Nevím, jestli to platí i pro jiné boxy s X3, ale ten Beelink GT1mini2 se hřeje opravdu více. Teplota bez zátěže je kolem 64 °C, maximálně to stoupá k cca 74 °C. V tomto ohledu jsem ale klidný. Rozhodně nehodlám nic řešit, prostě to tak provozuji a uvidím, jak dloho to vydrží. Výkonově mi to vyhovuje (ani nevím, jestli je tam nějaký teplotní "undercloking"), box je stabilní, tak se tím nezabývám. No a když nevydrží, poohlédnu se po jiném. Ta cena není zas tak dramatická.
 
Citovat
#12
@Client: dakujem za odpoved, preslo mi rukami uz par X3 boxov, a vsetky boli pri zakladnej prevadzke nad 60st. ale niektore idu skoro nonstop od 11/2019 a ani jeden neodisiel do kremikoveho neba, tak asi to zvladaju  HW v pohode aj pri vyssich teplotach.

ps: ale ja si nechavam svoj povodny BeeLink X2 :)
Beelink GT1 mini (905x2+CE actual-stable)
 
Citovat
#13
X96 Max s X3 a Ugoos X3 Pro s teplotou OK (43-48 st) při přehrávání mkv z NASu a Tv.
Ve standby režimu teplota 40-43st.

Ugoos X3 Pro + Synology DS218, D216play +Synology RT2600ac
SZ nečtu!!! Ptejte se ve fóru, pomůžete ostatním.
 
Citovat
#14
ugos je TOP cenou ako beelink, tak je tam kvalitnejsie spracovanie a vacsi chladic

X96 max+ s X3 procakom mam na stole a tam mi to pod CE ide na 55st ked nic nerobim
Beelink GT1 mini (905x2+CE actual-stable)
 
Citovat
#15
@Client: Nějaké nové postřehy s užíváním a fungováním Beelink GT1 Mini 2 za uplynulé 3 měsíce?
TV @ T-Mobile TV & Arris VIP4302 # PC @ LMDE 4 Debbie & AMD Ryzen 3 2200G
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)