• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dolby Vision REMUX
#1
Co je to Dolby Vision?
DV je "prémiový" formát HDR videa. Na rozdíl od třeba nejčastěji využívaného HDR10, které není zatíženo žádnými licenčními poplatky, používá variabilní metadata. Tedy tvůrce má u DV možnost měnit HDR metadata pro každou scénu zvlášť. HDR10 má pro celý film metadata statická. Pro tvůrce to tedy znamená víc možností při práci s jasem a colorgradingu. Pro nás, pro diváky, to znamená, že jsme zase blíž tomu, abychom viděli film přesně tak, jak tvůrci zamýšleli při tvorbě Blu-ray přepisu. To, že je DV nazýván prémiovým formátem znamená, že si Dolby hlídá určitý standart kvality tím, že zařízení, které má DV podporovat, musí být Dolby licencováno - splňovat tedy určité podmínky stanovené Dolby. 

Co je to REMUX
Remuxem nazýváme 1:1 kopii Blu-ray disku. Tedy stopy videí vytažené z disku bez sahání do nich - nedochází k žádnému transkódování. 

Remux UHD BD není žádná novinka, proč o tom píšeš?
Pravda, remuxy UHD Blu-ray disků se už objevují pravidelně. Problém je ten, že všechny jsou "pouze v HDR10." Takovéto remuxy se válí všude na internetových uložištích a není problém si je stáhnout a shlédnout na televizi, která přehraje .mkv a HDR10. Objevují se pravidelně i v addon Stream Cinema a pokud máte solidní připojení k internetu, je to velice pohodlná cesta k sledování takto kvalitního zdroje.
Dolby Vision funguje tak, že k stopě hlavního videa kódovaného v H265 v rozlišení 3840×2160 přidává ještě další stopu také v H265 s rozlišením 1920x1080 obsahující právě ona metadata. Jde tedy o takzvaný dual layer DV profil - takhle to vypadá na Blu-ray, respektive v zremuxovaném .iso. A tady začíná náš problém - .mkv kontejner je sice schopný nést obě videostopy, nicméně s DV stopou není schopen nijak pracovat a náš přehrávač (televize, MMC) přehraje náš .mkv soubor jako HDR10 video a DV zůstane nevyužito/nezobrazeno, ale zároveň ničemu nepřekáží.

Chápu, jak tedy přehraji DV obsah na své televizi?
Jak jsem už vysvětlil, kntejner .mkv je pro tento účel nevyužitelný. Musíme použít kontejner .MP4 a převést dual layer profil DV na single layer, ve kterém už naše televize soubor přehraje v DV. Potřebujeme pro to dvě věci:

1) .ISO soubor obsahující kompletní obsah Blu-ray disku, nebo .MKV soubor obsahující obě potřebené videostopy - tady pozor, většina na internetu se vyskytujících .mkvéček DV stopu neobsahuje - je potřeba důsledně hledat.
2) Tento nástroj od Dolby Laboratories, kterým převedeme naše dvě videostopy do .mp4 souboru v single layer profilu, který potřebujeme pro přehrávání na našem přehrávači.

Jdeme se už koukat na Dolby Vision film?
Jen tak to nebude :-) 
Máme .iso našeho Blu-ray filmu, který jsme si koupili a zremuxovali na lokální disk našeho počítače.
Nástrojem TSMuxer si DEmuxujeme obě dvě videostopy a stopu zvuku v AC3 (musí být AC3, je to limitace nástroje od Dolby labs)
Teď použijeme Dolby nástroj, na který jsem odkázal výše - jeho použití je popsáno v readme souboru, který si stáhneme z Dolby labs githubu.
Na konci procesu nám vypadne .mp4 soubor, který splňuje naše požadavky, tedy single layer Dolby Vision profil. Soubor si uložíme na externí disk, který připojíme ke své televizi a koukáme na film v DV.

Docela nepohodlný a zdlouhavý proces, ne?
ANO! Celá problematika Dolby Vision a HDR vůbec je v plenkách a to, co tady popisuji, se týká velmi malé části uživatelů - early adopters, řekněme. Je to pro lidi, kteří mají high end televizi, ale ještě nenašetřili na UHD přehrávač. Pro AV nerdy, jako jsem já :) 

Osobně jsem o víkendu shlédl takto vytvořenou kopii Aquamana a musím říct, že to vizuálně bylo jedno z nejlepší děl, jaké jsem kdy viděl(vůbec nehodnotím film jako takový, pouze vizuální stránku věci).

Bude-li velký zájem, můžu na WS uploadnout mnou vytvořeného Aquamana. Byl bych rád, kdyby se v tomto vlákně sešlo pár mě podobných bláznů a mohli bychom si třeba vzájemně pomáhat při hledání/tvoření takto upravených titulů :-) 

Přehrávám na televizi LG OLED B7V 65" s nejnovějším FW.
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
#2
ZDROJE
Fantastický rozbor DV Štěpána Čermáka na jeho webu blu-space.cz: 
https://www.blu-space.cz/single-post/co-...vision-hdr - ten člověk moc dobře ví, o čem píše, skvělé čtení

Porovnání formátů:
https://www.tvfreak.cz/hdr-povinna-vybav...ize/6160-2

příklad použití nástroje od Dolby:
https://www.reddit.com/r/Piracy/comments...ion_remux/
¨
na čem zkoušet:
https://webshare.cz/#/file/fc6f13t3cD/aq...ay-uhd-iso - nejedná se o můj upload

Věci, které jsem uvedl v prvním příspěvku, nejsou mým dílem, nejsem autorem žádného ze softwaru ani článků, na které odkazuji. Je to pouze souhrn poznatků, které jsem posbíral při prozkoumávání této problematiky a nenašel jsem na českém internetu žádný text zabývající se touto problematikou v češtině.
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
#3
Prosím, uploudni na Webshare tebou upraveného Aquamena,chtěl bych vidět rozdíl
DV a HDR verze.
Moc Děkuji 4
 
Citovat
#4
Ahoj, může mi prosím někdo napsat polopatě návod, jak z toho aquamana.iso udělám aquaman.mp4 s dolby vision? Stáhl jsem to iso z webshare, ale nástroj tsmuxer ho nechce připojit - nepodporuje formát *.iso.

díky za pomoc a přeji hezký den
 
Citovat
#5
Iso je image disku např. BluRay, ten je potřeba namountovat, tedy zobrazit jako adresářovou strukturu.
Je pro to řada nástrojů, já používám DaemonTools.
Adresářovou strukturu TSMuxer umí.
Evolveo H8 - LibreElec, Kodi 17.6, Dune BD Prime 3.0, Yamaha 7.1, repro Magnat, Panasonic plasma 165 cm, video Akai, Sony MiniDisc, VU+ Solo 4K a mnoho dalšího bordelu.
 
Citovat
#6
(07.1.2020, 23:59)Foolproof Napsal(a): Iso je image disku např. BluRay, ten je potřeba namountovat, tedy zobrazit jako adresářovou strukturu.
Je pro to řada nástrojů, já používám DaemonTools.
Adresářovou strukturu TSMuxer umí.

Díky za radu, ale tohle mi vůbec nepomohlo.. Iso vím co je, ve windows 10 ho připojím bez použití softwaru třetích stran, ale potřebuju poradit, jak z aquaman.iso udělat aquaman.mp4 s dolby vision, jak tu autor tohoto vlákna popisuje.. 

Mám tedy připojené iso, spustím tsmuxergui.exe, vpravo nahoře mám add, kliknu na to a co pak? Jaké soubory musím přidat? Jsou to všechny ve složce stream nebo ještě nějaké jiné?

Omlouvám se za , možná pro někoho, triviální otázky, ale dělám to úplně poprvé a vůbec nevím, jak na to. 

díky za pomoc a přeji hezký den
 
Citovat
#7
Sice je tento odkaz i v druhém příspěvku tohoto tématu, ale tady: https://www.reddit.com/r/Piracy/comments...ion_remux/ najdeš vše, co potřebuješ.
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
#8
(09.1.2020, 15:13)rene.hav Napsal(a): Sice je tento odkaz i v druhém příspěvku tohoto tématu, ale tady: https://www.reddit.com/r/Piracy/comments...ion_remux/ najdeš vše, co potřebuješ.

Tady jsem koukal, ale bohužel nevím, co mám dělat v bodě 2. 

Use TS Muxer to open the ISO. Find the correct M2TS file and demux the following files:
A. HEVC1 in 4K (Base layer)
B. HEVC 2 in 1080p (this is the dolby vision enhancement layer)
C. Audio track which you will have to convert to AC3. This is a hard line limitation- you need to use AC3!!!

Píše tam, že mám použít ts muxer k otevření iso. To už jsem zjistil, že ts muxer iso otevírat neumí. Pak mám najít správný M2TS soubor a demuxovat následující soubory.. A, B, C.. ale jak? Jak zjistím, který z těch 26 souborů je ten, který potřebuju? Nebo jsou to všechny? Ovládá zde prosím někdo program ts muxer tak, aby mi prosím vysvětlil, co kde mám udělat, aby mi z toho *.iso souboru vypadl *.mp4 soubor s AC3 zvukem a Dolby Vision? Tomu návodu na redditu prostě nerozumím..

ještě jednou moc děkuji za pomoc a trpělivost s úplným začátečníkem v tomto "oboru "..a přeji hezký den
 
Citovat
#9
@cleyment: Stáhnu ISO, namountuju ho, v tsMuxer otevřu správný playlist (což může být těžší), takže na to prdím a otevřu největší soubor ve složce STREAM. V případě ukázkového Aquamena to je "E:\BDMV\STREAM\00058.m2ts", tam odškrtnu vše a zaškrtnu jen to co potřebuju (4k stream, 1080 stream a AC3 stream). Dál už musíš sám :-)


Přiložené soubory Miniatury
   
X96 MAX PLUS S905X3 4/32GB - CE
 
Citovat
#10
(10.1.2020, 17:30)wolfjunior Napsal(a): @cleyment: Stáhnu ISO, namountuju ho, v tsMuxer otevřu správný playlist (což může být těžší), takže na to prdím a otevřu největší soubor ve složce STREAM. V případě ukázkového Aquamena to je "E:\BDMV\STREAM\00058.m2ts", tam odškrtnu vše a zaškrtnu jen to co potřebuju (4k stream, 1080 stream a AC3 stream). Dál už musíš sám :-)

Díky za radu..ještě jsem trochu pátral a zjistil jsem v podstatě to, co píšeš. Jen jsem místo největšího souboru připojil všecky. Pak jsem si postupně zaškrtl 4k hevc, dal demux do adresáře 1, stejně jsem udělal i dolby vision - full hd stopu do adresáře 2 a potom tam je jedinec AC3 soubor s ces zvukovou stopou, ten demuxnu do 3. adresáře.  Dál jsem se nedostal, zatím to ještě pracuje. Dělá to strašně dlouho. Pak se pokusím to zmuxovat do jednoho souboru mp4. Myslím, že by to mělo vypadat nějak takhle:

mp4muxer_64bits --dv-profile 7 -i H:\1 -i H:\2 -i H:\3 -o H:\aquaman.mp4

bude to takto fungovat? Mělo by, nebo?

spustím mp4muxer s těmito parametry a vůbec nic se nestane:

mp4muxer_64bits --dv-profile 7 --input-file F:\4k\1 --input-file F:\4k\2 --input-file F:\4k\3 --output-file F:\4k\aquaman.mp4

jdu pátrat dál..někdo nějakej nápad, co jsem udělal v tomto kroku špatně? díky
 
Citovat
#11
uprav si tenhle příkaz, je mnou sestavený a ověřený:

C:\Users\název profilu\Desktop\dlb_mp4base-master\bin\mp4muxer_32bits.exe --dv-profile 7 --input-file C:\Users\název profilu\Desktop\název souboru.hevc --input-file C:\Users\název profilu\Desktop\název souboru.hevc --input-file C:\Users\název profilu\Desktop\název souboru.ac3 --media-lang něco --output-file C:\Users\Rene\Desktop\(název).mp4
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
#12
(10.1.2020, 19:03)rene.hav Napsal(a): uprav si tenhle příkaz, je mnou sestavený a ověřený:

C:\Users\název profilu\Desktop\dlb_mp4base-master\bin\mp4muxer_32bits.exe --dv-profile 7 --input-file C:\Users\název profilu\Desktop\název souboru.hevc --input-file C:\Users\název profilu\Desktop\název souboru.hevc --input-file C:\Users\název profilu\Desktop\název souboru.ac3 --media-lang něco --output-file C:\Users\Rene\Desktop\(název).mp4

díky za pomoc, z toho Tvého příkazu usuzuji, že jsem udělal někde chybu, protože se musí zadat název souboru.hevc. Když jsem dal demuxovat všechny 4k soubory z adresáře stream, tak mi to vytvořilo 25 souborů *.hevc a já zadával v mpmuxeru cestu k tomuto resp. těmto třem adresářům. Je možné, že stačí přiřadit jen ten největší soubor z těch 25, má asi 57 Gb. A co ty ostatní, nebude ve filmu něco chybět? Nebo je to všechno špatně a je třeba demuxovat znovu s tím, že po demuxování musí vzniknout právě jeden soubor. Už jsem pochopil, že jsou potřeba 2 hevc a 1 ac3 vstupní soubory a ty se potom sloučí do jednoho *.mp4 pomocí programu mpmuxer. Dost mně ale mate to, že musím zadat cestu k souboru.hevc. Jak tedy udělat v tsMuxeR to, aby byl výstupní demux ze zvolených 4k stop právě jeden soubor.hevc?

K:\4K FILMY\dlb_mp4base-master\dlb_mp4base-master\bin\mp4muxer_64bits.exe --dv-profile 7 --input-file F:\4k\1\1.hevc --input-file F:\4k\2\2.hevc --input-file F:\4k\3\3.ac3 --media-lang ces --output-file F:\4k\aquaman.mp4

napsal jsem to přesně takhle. Všechny cesty jsou správně, ale píše mi to "Soubor nenalezen" Systém nemohl nalézt uvedený soubor.. přehlédl jsem snad něco?
 
Citovat
#13
to se mi myslím taky dělo, ale když jsem použil 32-bit verzi aplikace, tak mi to šlo spustit, bohužel jsem po řešení nepátral
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
#14
Tak, přátelé, všem děkuji za rady. Díky nim jsem se dopátral ke zdárnému konci. Na poslední krok jsem si vytvořil dávkový *.bat soubor. Zjistil jsem, že v názvech adresářů a souborů nesmí být mezera. Takže pro ty, kteří jsou úplní začátečníci tak, jako já, je postup následující:

1.Připojit iso buď v daemon tools nebo ve windows 10 pravým tl. myši na soubor *.iso a dát připojit, tím vznikne nová disková jednotka.

2.Spustit program tsMuxerGUI.exe, vpravo nahoře kliknout na Add. Vybrat disk, který vznikl po připojení *.iso. Tam jít do složky BDMV\STREAM a vybrat ten největší soubor *.m2ts a dát otevřít.

3."Odfajfknout" vše a vybrat pouze soubor se 4k rozlišením 3840:2160p. To je hlavní video stopa. Ve spodní polovině obrazovky v Output vybrat Demux. Ve Folder zadat cestu(nesmí obsahovat mezery např. d:\demux\1), kam se má demuxovaný soubor uložit. Pak kliknout dole na Start demuxing. Po úspěšném demuxování kliknout na OK. V cílové složce vznikl soubor *.hevc

4."Odfajfknout" vybraný 4K soubor a vybrat soubor s rozlišením fullHD 1920:1080p. To je Dolby Vision stopa. Pak už jen stačí ve Folder změnit cílovou složku z d:\demux\1 na d:\demux\2.Jen tedy pro úplnost. Ve spodní polovině obrazovky v Output vybrat Demux. Ve Folder zadat cestu(nesmí obsahovat mezery např. d:\demux\2), kam se má demuxovaný soubor uložit. Pak kliknout dole na Start demuxing. Po úspěšném demuxování kliknout na OK. V cílové složce vznikl soubor *.hevc

5."Odfajfknout" vybraný fullHD soubor a vybrat zvukový AC3 soubor s ces stopou tj. codec AC3, lang ces. Postup je stejný jak u bodu3 a 4. Ve Folder jen změním adresář na např. d:\demux\3. Pak jen Start demuxing. Po skončení dát OK a můžeme program tsMuxeR zavřít. V cílové složce vznikl soubor *.ac3

Tímto jsme si úspěšně připravili *.iso blue-ray disk k následnému převodu na *.mp4, který by měl být přehratelný v zařízení podporující Dolby vision. Samozřejmě při demuxování nemusíte vytvářet 3 rozdílné adresáře pro jednotlivé demuxované části a můžete je ukládat do jednoho adresáře. Pak ale musíte upravit dávkový soubor, jehož obsah napíšu níže. Já jsem si pro zjednodušení vytvořil adresáře 1,2,3 a jednotlivé soubory uvnitř těchto adresářů jsem pojmenoval 1.hevc, 2.hevc, 3.ac3. Můžete je však pojmenovat jak chcete, jen nepoužívejte mezery.


Niní si vytvoříme dávkový *.bat soubor. Já používám total commander a v něm použiju klávesovou zkratku shift+f4. Zadám název souboru např. start.bat a dovnitř jsem vložil následující text:

start K:\4K_filmy\dlb_mp4base-master\bin\mp4muxer_64bits.exe --dv-profile 7 --input-file F:\4k\1\1.hevc --input-file F:\4k\2\2.hevc --input-file F:\4k\3\3.ac3 --media-lang ces --output-file F:\4k\aquaman.mp4


VYSVĚTLIVKY - před jednotlivé cesty nyní pro vysvětlení napíšu písmena a., b., c., d., e. a níže vysvětlím, co která cesta znamená.

start a.K:\4K_filmy\dlb_mp4base-master\bin\mp4muxer_64bits.exe --dv-profile 7 --input-file b.F:\4k\1\1.hevc --input-file c.F:\4k\2\2.hevc --input-file d.F:\4k\3\3.ac3 --media-lang ces --output-file e.F:\4k\aquaman.mp4

a. - cesta k programu od dolby vision včetně exe souboru pro spuštění mp4muxer_64bits.exe v 64bitovém systému. Kdo má 32 bitový systém, použije mp4muxer_32bits.exe.

b. - cesta k demuxované 4K video stopě včetně názvu souboru.

c. - cesta k demuxované fullHD dolby vision stopě včetně názvu souboru.

d. - cesta k demuxované zvukové stopě AC3 včetně názvu souboru.

e. - cesta, kam se má uložit výsledný soubor včetně názvu souboru.


To je celé. Stačí jen spustit soubor *.bat a počkat, až se vše dokončí. Bude to nějakou delší chvíli trvat. Třeba i hodinu, v závislosti na výkonu počítače.Chce to trpělivost. Pro kontrolu můžete jít do složky pro výstupní soubor a uvidíte tam soubor.mp4 s nulovou velikostí. To je známka toho, že je vše v pořádku. Takto vytvořený soubor stačí nahrát na disk a pustit např. v televizi podporující dolby vision. Zatím nemám odzkoušené, televize ( Sony KD-65XG9505 ) mi dorazí až za 3dny.

Snad tento můj návod někomu pomůže. Přeji hezký den :-)
 
Citovat
#15
Tak potvrzuji. na televizi Sony KD-65XG9505 je výsledný aquaman.mp4 přehratelný. Ikdyž ne v nativním přehrávači, ale použil jsem na to Kodi. Ale zarazila mě jedna věc. Chvíli běží film širokoúhle tj. cca.10cm černý pruh nahoře i dole, ale pak film běží přes celou obrazovku. A takhle se to ještě párkrát prohodí. Je to záměr filmařů a nebo jsem udělal někde chybu? Jak to máte vy ostatní, co jste to zkoušeli? díky za odpověď a přeji hezký den
 
Citovat
#16
U aquamana je to záměr. Střídají se záběry s poměrem stran 2.39:1 a záběry z IMAX kamer, které se otevírají do 1.78:1.
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
#17
(18.1.2020, 10:18)rene.hav Napsal(a): U aquamana je to záměr. Střídají se záběry s poměrem stran 2.39:1 a záběry z IMAX kamer, které se otevírají do 1.78:1.

Tak to je super, díky za odpověď. Jsem rád, že se mi to podařilo. Když se na to koukám zpětně, tak je velice jednoduché vytvořit z *.iso fungující *.mp4.
 
Citovat
#18
Opravdu to není tak složité. Větší problém je sehnat zdroj, ze kterého si film takto upravit. Většina mkv, co se dá stáhnout, v sobě DV stopu nemá.
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
#19
(19.1.2020, 11:01)rene.hav Napsal(a): Opravdu to není tak složité. Větší problém je sehnat zdroj, ze kterého si film takto upravit. Většina mkv, co se dá stáhnout, v sobě DV stopu nemá.

to máš pravdu, nikde jsem zatím nenašel místo, kde bych sehnal podobný zdroj *.iso s DV.. máš nějaký tip, kde bych něco našel? díky
 
Citovat
#20
Bohužel, já to po tomhle pokusu přestal řešit. V době, kdy tady máme Stream Cinema s mraky obsahu v HDR10, nemám chuť trávit čas s tímhle procesem. Respektive mi přijde, že film, který si takto upravím, nevypadá o tolik líp, abych tím chtěl trávit tolik času.
Nvidia Shield TV - Kodi Nexus
LG OLED65B7A 
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)