• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 22 Hlas(ů) - 2.36 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DŮLEŽITÉ - vyjádření k výpadku od 19.4. a následné směřování fóra
#1
Exclamation 
Vážení přátelé, kamarádi a uživatelé fóra,

řada z vás jistě zaznamenala, že v souvislosti s vydanou aktualizací doplňku Stream Cinema v neděli 19.4. došlo k následným opakovaným výpadkům nejenom repozitáře, ale celkově fóra, které trvaly až do tohoto okamžiku.

Nyní nám dovolte celou věc popsat, k čemu přesně došlo a co z tohoto vyplývá. Pokud se nechcete zdržovat detaily, je pro vás připraveno kratičké vysvětlení, pokud chcete, následuje i delší.

Zkrácená verze:
Vzhledem k předpokládané velmi brzké změně doplňku Stream Cinema z komunitní fanouškovské záležitosti na poskytování komerční služby, jsme se rozhodli z naší strany ukončit autorovi možnost využít prostor pro svůj doplněk na tomto fóru a i v našem repozitáři.

Delší verze:
Ze strany autora doplňku Stream Cinema (Bbaron) došlo dne 19.4. ke změně v distribuci aktualizace jeho doplňku. Tento byl původně automaticky distribuovaný nejenom do našeho repozitáře, ale i do původního XBMC CZ/SK. Původní repozitář autor doslova vyškrtl z aktualizace, což mělo za následek přetížení našeho serveru (z původních 15.000 zařízení na cca 70.000 zařízení, které začaly vyžadovat aktualizaci). Tento krok, ani rozhodnutí, autor nijak nezdůvodnil či nekomentoval.

Následovalo hašení požáru, protože tato aktualizace způsobovala doslova průběžný DDoS útok na server poskytovatele, který nebyl schopen reagovat. Nejprve se správci repozitáře podařilo zmigrovat veškeré data na jiný vlastní server, kde ovšem zatížení vyskočilo z průběžných takřka nulových hodnot, až k hodnotám ke 100%. Mezitím samozřejmě probíhaly při každé změně serveru i změny na úrovni A záznamů DNS a přegenerovávání HTTPS certifikátů (pro zajímavost, změna DNS trvá 30 minut a certifikát se přegeneruje až za dalších za 30 minut - obě dvě věci v režii poskytovatele Wedos bez možnosti našeho ovlivnění!). Toto vše trvalo od neděle až do pondělního podvečera.

Celou dobu probíhaly související práce s migrací obsahu repozitáře a přípravy skriptů, změny cest ve skriptech, komunikace s hostingem, nastavováním parametrů na hostingu, aj. Vše doplněné o aktivní komunikaci všech zúčastněných, tedy včetně autora doplňku. Náhradní server ukazoval neudržitelnost stavu a proto bylo třeba hledat další řešení (s opětovným kolečkem DNS a certifikátů zpět).

V pondělní podvečer autor doplňku navrhl, že se jeho doplněk nechá na jeho serveru a veškeré zařízení tedy budou stahovat aktualizace tohoto doplňku od něj. Požádal správce našeho repozitáře ( @wombat ), zdali by mu neposkytl jeho skript, který provádí automatické generování repozitáře a tento mu jej v dobře víře poskytl.

Bohužel došlo k doslova cílenému zneužití skriptu pro jiný účel a místo jednoho doplňku byl naklonovaný celý náš repozitář. Toto pokračovalo do pondělních večerních hodin tím, že se v doplňku všem začala zobrazovat informace o novém slovenském repozitáři, následovaná odkazem na YouTube, jak tento úspěšně nainstalovat.

Autor doplňku byl opakovaně dotazován a žádán správcem repozitáře, aby tento krok vysvětlil, respektive, aby repozitář vypnul. Bohužel doposud neúspěšně. Po celý dnešní den jsme ještě čekali a opětovně bez vysvětlení.

Můžeme tedy pouze spekulovat o důvodech, které jej k tomu vedly. Zpětným zjišťováním všech veřejně dostupných informací bylo zjištěno, že se v nastavení doplňku (právě ve verzi ze dne 19.4.) objevil nový poskytovatel úložiště. Stejnou skutečnost oznámil sám autor na fóru téhož dne:
   

Vzhledem k faktu, že nová firma z listopadu 2019 má sídlo na Slovensku (odkud pochází i autor doplňku) a jím napsané informace o tom, že všechna data jsou z Webshare zmigrovaná i na nový server (kdy a jak to stihl?!?), se dá předpokládat s pravděpodobností hraničící s jistotou, přímá provázanost autora doplňku s touto službou. Toto je sice pouze neprokazatelná spekulace, ale vzhledem k faktu částky, o kterou jde (stačí použít pouhý selský rozum a zapřemýšlet, jakou částku celkově ročně přináší Webshare 70.000 uživatelů doplňku) a všech předchozích kroků, je vše poměrně logické. Ovšem toto nám již nepřísluší hodnotit.

V kontextu všech výše popsaných věcí, se dá tedy předpokládat, že se komunitní fanouškovská záležitost, doslova před očima mění na poskytování komerční služby - nabídka filmů a seriálů skrz vlastní doplněk a "vlastní" hrazené úložiště.

Vzhledem k faktu, jaké autor doplňku provedl kroky a zejména jakou formou a k povaze nově nabízené služby, se s takovou formou jednání a poskytování obsahu rozhodně nemůžeme ztotožnit a proto jsme se rozhodli z naší strany ukončit autorovi možnost využít prostor pro svůj doplněk na tomto fóru a i v našem repozitáři.

Samozřejmě nikomu nebráníme v používání doplňků, jaké každý chce, ale my se tímto veřejně od tohoto doplňku plně distancujeme.
 
Citovat
#2
Wow, tak to jsem nečekal...
 
Citovat
#3
@flww: to nikdo z nás.
 
Citovat
#4
Nemám slov k tomu co se tady děje... Ale doufám v to, že celá tato záležitost je jen jedno velké nedorozumění a vše se zase urovná.
 
Citovat
#5
prosim vás a je teraz nejaka moznost sledovat filmy cez SC? dakujem za kazdu radu
 
Citovat
#6
@matusnr: to si děláte legraci? Tohle téma tu bude trvale zapovězeno.

A následovat bude už ban všem za podobné dotazy, bez upozornění.
 
Citovat
#7
drzim XBMC-KODI.cz palce. Je mi luto, ze to beriete ako zneuzitie, chcel som len pomoct, tak ako vzdy.
Citajte jak se spravne ptat!
Tvorca doplnku 
Stream Cinema CS & SK.
 
Citovat
#8
Mna by skor zaujimala odpoved na toto.
"S prichodom KODI 19 moze dojst k znefunkceniu pluginu s webshare uctom."
Pisal som to k original vyjadreniu no zistit kto mi na to odpovedal uz asi nezistim nakolko original je zamknuty :/
 
Citovat
#9
Dakujem za vysvetlenie. A my uzivatelia SC uz len mozeme cakat prekvapenia. Snad sa to vsetko utrasie a bude dalej fungovat. Vas repozitar je aj bez SC dost zaujimavy. Mam problem s Dokumenty tv, nejde instalovat, zavislosti.
 
Citovat
#10
chapem to spravne, ze tymto cz a sk cinema konci ???
 
Citovat
#11
@BBaron: to je opravdu zajímavá forma pomoci. Zejména v kontrastu všeho, co se za poslední tři dny stalo.

Nicméně, stalo se snad něco fakticky jinak, než je uvedeno v popisu výše?

EDIT: UPOZORNĚNÍ PRO VŠECHNY - KDOKOLIV TU BUDE POŽADOVAT JAKOUKOLIV POMOC V SOUVISLOSTI S DANÝM PLUGINEM, OKAMŽITĚ OBDRŽÍ BEZ VAROVÁNÍ BAN!
 
Citovat
#12
Tak to je masakr. Díky za Vaši práci, jste skvělí a doufám, že přijdete s něčím co SC nahradí. Ještě jednou díky!
 
Citovat
#13
Já si nemůžu pomoct ale mě to přijde jako hrozné nedorozumění. Vždyť SC funguje stejně jako dřív, argument že. WS servery byly naprosto validní. Můžeme se jen odhadovat proč padla volba na to konkrétní úložiště, ale asi se shodneme na tom že podobných které nejsou limitované počtem stažených GB moc není. Nikdo nemůže doufat že si na tomhle doplňku založí business, vždyť to je pomalu cesta do basy.
 
Citovat
#14
cize teraz mi je vas cz&sk na picu a este aj admin hrozi banom za to ze niekto si nieco zaplati a ked to nejde nema sa nic pytat. TO JE COOL ale mozno tak v Afganistane. Takze mam zobrat krabicku BB2 a splachnut do hajzla. Dufam,ze ste spokojny a prajem vam vela prijemnych chvil sledovanim CZ a SK CINEMA a uzivaj kamo antikktikum aspon 3x denne
 
Citovat
#15
@slavican: děkujeme za podporu. My na poskytování žádné takové služby nemáme ambice.

@okalman: a právě z tohoto důvodu se toho nechceme účastnit. Pokud chce někdo v takové činnosti pokračovat, nechť tak činí jinde. Založit si vlastní fórum nebude pro takového jedince žádný problém a určitě mu tam spousta klientů obratem přijde.

@pepeno: naprosto správně řečeno. Zde chodí uživatelé a ne klienti. Pokud jste někde klientem, tak se musíte obracet tam. Tedy brečíte nádherně, ale naprosto na špatném hrobě.
 
Citovat
#16
1) na starom repozitari som nevypol plugin, netusim preco tam dodnes nieje nova verzia pluginu. Na ten repozitar nemam dosah a vsetko je na githube, kde neviem zakazat niekomu pristup ak je verejny
2) ked sa v xbmc-kodi.cz objavila nova verzia a plugin zacal vyzivat ludi k updatu, tak web spadol. 
3) ked som sa dozvedel, ze forum ma k dispozicii 7PHP procesov na cely web, tak som hned chcel prispiet na novy hosting, naco ste sa s wombatom dohodli, ze repozitar date k nemu na jeho VPSku. 
4) ani odtial to stale neslo a tak ked uz bol jediny zdroj pre update stale dole viac ako 24hod, tak som poprosil wombata o script, ze docasne spravim repozitar na NAKLONOVANÝ-SLOVENSKÝ-REPOZITÁŘ a do pluginu som nahodil videonavod na instalaciu jedineho funkcneho repozitara s updatom pre SC.
5) wombat potom spravil nejaky update xbmc-kodi.cz repozitaru, aby sa stahovali pluginy NAKLONOVANÝ-SLOVENSKÝ-REPOZITÁŘ a aby sa odlahcilo forum, ktore stale bezalo na 7 PHP procesoch. 
6) neskor ked uz boli od hostingu navysene zdroje pre forum som odmietol zrusit repozitar na NAKLONOVANÝ-SLOVENSKÝ-REPOZITÁŘ lebo ak by som potreboval vydat novu opravnu verziu SC, tak je forum znova dola do par minut od vydania updatu. 
7) ANO zneuzil som wombatov script na vygenerovanie repozitara. 
8) na ziadost wombata som zmazal z repozitara NAKLONOVANÝ-SLOVENSKÝ-REPOZITÁŘ vsetky pluginy okrem tych, ktore su potrebne pre instalaciu SC a to z toho dovodu, ze sa bojim dalsieho vypadku v pripade nejakeho updatu.

Nerobim to pre prachy, tak ako som uz vela krat pisal. Som asi chory, ze robim veci zadarmo pre ludi na ukor mojej rodiny. 
webshare.cz a ani NEPODPOROVANÝ-SLOVENSKÝ-HOSTING nemaju somnou nic spolocne ak neratam plugin. To, ze si niekto mysli ze to tak je, tak je to jeho nazor a ja mu ho nemam potrebu vyvratit. Ak by som chcel zarabat, tak to riesim uplne inak a do uloziska by som neinvestoval peniaze. 
niesom urazeny, som len smutny z toho, ze sa clovek snazi a nakoniec niekto napise, ze som .... no tak nic ... zivot ide dalej. Plugin ludom zacina znova fungovat a snad budu ludia aj nadalej spokojny.
Citajte jak se spravne ptat!
Tvorca doplnku 
Stream Cinema CS & SK.
 
Citovat
#17
som uzivatel konecnych vyhod a nie klient. Fakt nerozumiem co sa tu riesi a je mi to jedno,pre mna za mna sa obvinujte z coho chcete. Ja chcem proste pozerat  11 11 11 . asi do steny jedine
 
Citovat
#18
Nechci se admina nijak dotknout ,ale není zavrhnout hned vývoj vlastního podobného pluginu trochu krátkozraké? Neodejde tímto spousta platících zákazníků?
 
Citovat
#19
Takže hlavní doplněk co se týče filmů a seriálů je tedy dojebaný z důvodu toho, že se chce nekdo napakovat? Nebo jak to mám tedy chápat, vždyť komerční je už poměrně dlouho, nejedná se o komunitní záležitost - musíš platit za WS, tak nějak nechápu ty tvrzení??? Proč tedy souběžně nevznikl jiný, duveryhodnejsi, když Bbaron je podle Vás sketa? Nechápu...
Tímhle jste fakt plno lidí jen nasrali...
 
Citovat
#20
@XBMC-Kodi Hmm, to je docela vtipné, ty nářky, že si @BBaron přetáhl obsah "vašeho" repozitáře. 1 Tohle přeci není nic nového. Nehledě na to, proč by si proboha někdo nemohl naklonovat celý repozitář. A přetížení serveru? Na to jste měli myslet, když jste nový repozitář vytvářeli. Teď je pozdě si stěžovat. Je pravda, že na to měl myslet i @BBaron, ale to už je mezi vámi...

A k nové serveru se zdroji dat. Nevidím důvod, proč by o tom měl @BBaron někoho informovat. Je to jeho věc a hodnotit si ji musí každý sám. Já osobně to tak jednozančně nevidím a rozhodně bych byl dalek toho, dojmy a spekulace prezentovat takto veřejně. Je to tygr vypuštěný z klece, který nakonec sežere všechny, často i toho, kdo ho z té klece vypustil. Jestli jsi chtěl dosáhnout toho, že se ke Kodi, komunitě a tomu, co se kolem ní děje, přitáhne další nežádoucí pozornost, tak se ti to tedy podařilo dokonale.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)