• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EPG
#1
Dobrý deň
Sme súkromná slovenská firma, ktorá už 16 rokov spracováva tv programy a ponúka rôzne formy EPG.
Našimi doterajšími odberateľmi boli (a aj stále sú) firmy, ktoré dáta využívajú
pre papierové týždenníky, IPTV, weby, teletext.
Chceli by sme rozšíriť náš okruh odberateľov aj o súkromné osoby a ponúkať dáta aj individuálne.
Určite to nebude úplne zadarmo, alebo malo by to mať takú cenu, aby boli všetky strany spokojné.
Dáta máme na 2,5 týždňa dopredu a poskytujeme aj aktualizácie.
K dnešnému dňu spracovávame 207 tv staníc a ďalších 287 máme k dispozícií k okamžitému spracovaniu.
Predpokladáme, že by bol záujem o všetky české a slovenské. A aj ďalšie vysielajúce v týchto končinách.
Radi odpovieme na zmysluplné otázky a budeme spolupracovať so všetkými, ktorí majú čas a chuť sa tejto téme venovať.
Marek Jurák
vedúci projektov
URI, spol. s r. o.
Trenčín
 
Citovat
#2
Jedna otázka. Na Digi mam program Spektrum Home a maju aj EPG. Problem je ze casto davaju nieco iné ako je v tom EPG. Predpokladam ze problémom su rozne verzie programu (madarsky trh, slovensky trh atd.). Ako toto riesite vy? Aby sa mi nestalo ze zaplatim, EPG budem mat, ale bude mi nanic.
 
Citovat
#3
Spektrum Home existuje v rôznych verziách, to je pravda. Pre územie SR a ČR je určená jedna verzia, ku ktorej existuje jedno EPG. Pre územie Maďarska existuje iná verzia vysielania a preto aj iné EPG. Neverím, že to niekto dokáže popliesť, lebo my takéto veci riešime už veľa rokov. Proste ide o 2 rôzne tv stanice s roznymi EPG. Takýchto podobných prípadov existuje veľmi veľa a preto si odberateľ musí presne špecifikovať, ktorú tv stanicu požaduje. To isté je aj napríklad pri tv stanice Sport 1, Sport 2, Eurosport 1, Eurosport 2. Rôzne verzie pre rôzne štáty, teda aj rôzne EPG. A nezabudnite, že aj rôzny jazyk v tých EPG. Jazyk EPG je vždy v jazyku vysielania.
 
Citovat
#4
Billy-sk Spektrum Home, jak úpíše i @URI, je stejné pro cz i sk. Nedávno jsem vytvářel konfigurační soubor WG++ kamarádovi na Slovensku a hledal jsem EPG ve slověnštině a neneašel. Použil jsem zdroj z programy.cz v češtině, kde je mimochodem i Spektrum Home v maďarštině. Hledal jsme i nějaký slovenský zdroj a nepodařilo se mi to. Narazil jsem při tom  i na to, že např. TV program na webu pravda.sk má pro Spektrum Home také program česky.

Tady bych podpořil názor @URI. Pokud někdo s EPG a xmltv pracuje serózně, tak s tím, že existují různé verze pro různá obsahové mutace vysílání a také různé jazykové mutace porgramu (EPG/xmltv), jistojistě počítá. To samé samozřejmě platí i pro časová pásma a časy a konce jednotlivých pořadů. Já si skládám mé EPG asi ze 7 zdrojů, samozřejmě si musím při výběru zdrojů dát pozor jak na obsah i jazyk, ale problém s tím nemám.
 
Citovat
#5
Client: Aj takéto veci vieme riešiť. My spracovávame všetky dáta priamo od vysielateľov, žiadne weby, žiadne vykrádanie iných zdrojov. Myslím si, že s našimi doterajšími skúsenosťami by sme vedeli uspokojniť požiadavky tunajšej komunity.
 
Citovat
#6
Nebral/nebere od Vás EPG náhodou i Skylink?
 
Citovat
#7
(10.1.2019, 13:35)predator.1 Napsal(a): Nebral/nebere od Vás EPG náhodou i Skylink?

Skylink nie je náš terajší odberateľ.
 
Citovat
#8
Jen na okraj, aby si někdo nemyslel, že je na používání WG++ něco špatného, což by někoho na základě formulace o vykrádání, kterou  použil @URI, mohlo napadnou. Pokud si data z webů zpracovávám pouze pro vlastní potřebu, a nikomu je veřejně nebo dokonce za úplatu neposkytuji, tak rozhodně o žádné vykrádání nejde a není ani možné to podle stávající legislativní úpravy za něco nelegálního považovat.
 
Citovat
#9
Kvalitny zdroj EPG je umenie zohnat. Preto ma zaujimaju vsetky moznosti, ktore sa objavia.

V akych formatoch data poskytujete?

Je stahovanie dat ako aj aktualizacii automatizovatelne?

V akom predstihu ste schopny zabezpecit aktualizacie pri dodatocnej zmene programu poskytovatelom?

Aky zdroj dat pouzivate? Mate zazmluvnenych poskytovatelov obsahu?

Su data konzistentne co sa tyka kodovania (znakovej sady)?

V akom jazyku su data? Ceske programy po cesky, anglicke po anglicky? Alebo vsetko po slovensky?

Ako su data strukturovane? Su korektne nastavovane udaje o zanri, serii, epizode, hercoch, premiere/reprize, atp...? Alebo taketo dodatocne informacie su chaoticky roztrusene ako sucast nazvu, podtitulu, popisu?

Kde sa da vidiet nejaka vzorka dat?

Mate uz konkretnejsiu ponuku pre jednotlivcov?

Vdaka za odpovede.
 
Citovat
#10
kapitan-iglu: Formát dát sme doteraz vždy vytvárali podľa požiadavky odberateľa. Predpokladáme, že tomu bude tak i v prípade záujmu jednotlivcov.

Nami vyrobené dáta ukladáme na nami vytvorené FTP a naši terajší odberatelia si na svojej strany zautomatizovali procesy na sťahovanie si týchto dát. Niekto chce dáta vo formáte XMLTV, niekto chce XMLTV v ZIPe.

Aktualizácie robíme nonstop, hneď potom ako ich vysielateľ poskytne.

Našimi dodávateľmi sú priamo vysielatelia. Nemáme iných poskytovateľov obsahu.

Aj znaková sada sa dá prispôsobiť požiadavke.

Dáta sú v jazyku vysielania. České po česky, slovenské po slovensky, anglické po anglicky.

Dáta sú štrukturované, ale treba si uvedomiť, že nie každý vysielateľ ich vôbec poskytuje.

Vzorky dát (nie pre KODI) sú na http://www.programy-tv.sk

Ponuku pre jednotlivcov máme zatiaľ iba v hlavách, všetko záleží od požiadaviek a záujmu.
Je to pre nás nová oblasť, do ktorej chceme vstúpiť.
 
Citovat
#11
@URI Podíval jsme se do některých vašich xmltv souborů. Časy, které uvádíte, jsou evidentně v CET, viz např.
Kód:
 <programme channel="CT1" start="20100829190000" stop="20100829193500">
   <title lang="cz">Události</title>
   <category lang="sk">Titulky, Spravodajstvo</category>
 </programme>
To ale odporuje konvenci, že časy mají být uváděny v UTC, případně, jsou-li uvedeny v čase lokálního časového pásma (v tomto případě tedy CET), musí být u nich uveden posun vůči UCT?
Správný tvar pro program ČT1 by tedy měl být např.:
Kód:
  <programme start="20190112190000 +0100" stop="20190112194500 +0100" channel="ČT 1">
    <title lang="cs">Události</title>
    <desc lang="cs">Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě.</desc>
  </programme>
nebo přímo v UTC, tzn. posun začátku a konce na 18:00 a 18:45:
Kód:
  <programme start="20190112180000" stop="20190112184500" channel="ČT 1">
    <title lang="cs">Události</title>
    <desc lang="cs">Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě.</desc>
  </programme>
Pokud bych použil váš xmltv a měl nastaven lokální čas na CET, tak bych v EPG viděl začátek a konec událostí jako 20:00 a 20:45.

Překvapuje mě, když o sobě tvrdíte, že jste odborníci na danou problematiku, že takové elementární zásady nedodržujete nebo dokonce neznáte.

Použití lokálního času v xmltv se většinou u aplikací, které xmltv používají, dá samozřejmě kompenzovat posunem +- o zadaný počet hodin. To je však nestandardní řešení, které například v případech, že uživatel cestuje mezi časovými pásmy, komplikuje používání mediálních apliakcí. Vždy když přejedu do jiného časového pásma, chci vidět EPG odpovídající časům tohoto pásma. V dnešní době, je pohyb mezi časovými pásmy celkem obvyklý, stejně jako je obvyklé používat originální EPG programy zahraničních televizí. Přijímám řadu programů IPTV ze zahraničí a často přebírám i jejich lokální EPG, které ale zásadu označování času vč. posunu vůči UTC dodržují. V tomto případě je dodržování pravidel xmltv nutností. Kdyby všichni tvůrci obsahu EPG uváděli časy vysílání ve svém lokálním čase, nikdy bych se k časově konzistentnímu EPG nedopracoval.

Pokud tedy nepřesvědčíte, že jste připraveni obsah xmltv generovat podle uvedených pravidel, nemá smysl o nabídce vaší služby uvažovat.
 
Citovat
#12
Client: Ďakujeme za príspevok, budeme sa tomu venovať.
 
Citovat
#13
:-) co tomu dodat. :-) Hale vsichni ,dejte mi 100 korun mesicne a muzete odemne stahovat moje EPG :-))))) Ktere je mimochodem zadarmo :-)))) To byl jen vtip :-) Ale nechapu to. Tady ted nekdo prodava epg??? Ctu to dobre???? Teedaaaa tak to je mazec kam jsme to dopracovali :-)Teeeeda. :-) asi jsem z jine planety :-)
 
Citovat
#14
pohoda6: tak ten postup je naprosto správný, tv program je normální autorské dílo, které podléhá autorskému zákonu.. jsou tedy jen dva legální způsoby, jak se k formátu XMLTV dostat:
1) koupit to od někoho, kdo má k tomu oprávnění, tedy platí za kopie odpovídající poplatky
2) vytvořit si kopii pro osobní potřebu od někoho, kdo to legálně uveřejňuje (sms.cz a podobné weby).. samozřejmě veřejně to neposkytnou v XMLTV formátu, tudíž je potřebo software typu wg++

Existuje ještě třetí způsob, legální pro uživatele, nicméně nezákonný ze strany poskytovatele a tj.:
3) zkopírovat to na internetu od někoho, kdo to poskytuje ke zkopírování a tedy v nesouladu s autorským právem.

Předpokládám, že narážíš na to, že tady to všichni (čest výjimkám) dělají podle bodu 3), při čemž oni samozřejmě nic nezákonného nedělají, nicméně ten poskytovatel ano a to riziko je čistě na něm.

-

Původně jsem aplikoval 1) (xmltv.cz), nicméně pak už nebylo od koho kupovat a tak jsem se naučil aplikovat 2). Metodu 3) třeba vůbec nemám rád, protože je to obvykle všechno amatérské a značně nespolehlivé.. Minimálně si myslím že je dobře, že se zase najde někdo, kdo bude ochoten se zajímat i o end-user klientelu a vůbec takovýto nákup umožní. Ti velcí se na end-usera vykašlou a neprodají nic, nevyplatí se jim se tím zabývat..
 
Citovat
#15
@pohoda6 Nemám žádná tvrdá data, ale počet uživatelů, kteří sledují OTA/IPTV na Kodi, půjde podle mne do tisíců. Stejně tak si netroufám odhadovat, kdo je ochoten a schopen si vytvořit xmltv z veřejně dostupných dat pomocí wg++, ale ze zkušenosti vím, že v mém okolí z to z různých důvodů dělá asi tak 50 % lidí. A protože mé okolí bude, co se týče znalostí a schopností nad průměrem, odhadoval bych, že cca 60 % lidí z oněch několika tisícovek, kteří potřebují EPG ve formátu xmltv, si ho nechce nebo neumí vygenerovat. Řekněme, že několik tisícovek jsou 3000 (a to se myslím ještě držím při zemi), takže 60 % z toho je 1 800. Zkusme začít s cenou za měsíc 20 Kč, dává to měsíčně 36 000 obratu. Když vyjdeme z toho, že firma má vše ostatní už zmáknuté, jsou to pro ně peníze téměř ležící na ulici. Jistě, mohu se ve své úvaze a číslech mýlit, na druhou stranu, když za mnou v mé práci někdo přijde s nějakým podobným nápadem, jak vydělat drobné peníze a předloží mi nějakou podobnou úvahu, určitě ho vyzvu minimálně k tomu, aby podobný průzkum, jako tady dělá @URI, provedl. To je business. Ten neživí jen obří zakázky s velkým obratem, kterých je jen pár, ale také velké množství malých.

Jinak plný souhlas s @mobilemanic. Ukázku toho, jak dopadne dříve či později každý, kdo aplikuje metodu 3) jsme mohli vidět takřka v přímém přenosu. Služba 22century.cz se zařadila k ostatním, které už tady dříve zazářily, ale byly nakonec, na základě aplikování principů autorského práva, nuceně a autoritativně uhašeny.
 
Citovat
#16
UF.. :-) MAZEC. Kdyz budu brat ze jsme v 21stolet, kdy uz vlastneni treba mobilu je cca pro kazdeho potusovani zakona-poslouchani pisnicek prehravani vide a atd... - by mel byt nejakym standardem. Chapu , ze posk. EPG je nezakone. Skoda ze 22cent. Uz nefunguje. Osobne me to moc mrzi. Ten kluk udelal hodne prace a zadarno se podelil s celou komunitou. I zde na foru se pod okem profika probiraji tak na 90 procen veci ktere jsou mimo zakom :-) Myslel jsem ze si tady mame pomahat. Asi pro to jsou fora :-) Osobne pomuzu kazdemu kdo potrebuje treba nastavit wg++ . Kazdy kdo pouziva iptv legalne na i od nich legalne epg. Tudiz epg jine nepotrebuje. Ti ostatni samozrejme epg potrebuji at maji treba svoji iptv treba ze sveho dremu a atd a prehravaji to v nejakem programu ktery se jim libi. Proto je v zakladu treba program epg. Taky chapu ze v dnesni dobe se kazdy snazi nejakou tu korunu vydelat. :-) Ale osobne jsem proti tomu. Epg by mel byt takovy zaklad v 21 stoleti. :-)) Je jasne ze moto: kdyz to neumis zaplat. :-))). Ale....... :-)
 
Citovat
#17
@pohoda6 Motáš do sebe jablka a hrušky. 22century skončil, protože dělal něco, co porušovalo pravidla a někdo si dal tu práci, že se ozval. Ale s tím musel počítat. Každý, kdo s takovým projektem začne, s tím musí počítat. Už to tady padlo několikrát, a do doby, než se změní pravidla a stále se budou nacházet další, kteří se budou snažit EPG v xmltv formátu nabízet, to tady bude zaznívat dál.

Vlastnictví mobilu pravidla neporušuje, dokonce ani poslouchání písniček ani přehrávání vida z neautorizovaných zdrojů na něm. V tomto případě pravidla porušuje někdo docela jiný. Dokud to někomu nebude vadit natolik, aby se rozhodl s tím něco udělat, bude to fungovat. To je celé. Ano, můžou se ta pravidla změnit a bude nelegální i poslech písniček a sledování videa z neautorizovaných zdrojů, ale zatím to tak není.

Ano, na fóru si pomáháme, a to i v problematice EPG. Myslím že ta zdejší témata to dostatečně potvrzují. A diskuze o problematice i z právního hlediska nebo zapojení se do takové diskuze k pomoci také počítám. Takže nevím, proč to "Myslel jsem ze si tady mame pomahat." Vždyť si tu pomáháme. Jistě, post @URI je možné chápat jako předstupeň k reklamě, která má tady na fóru svá pravidla. Proto jsem taky na jeho post admina upozornil a nechám to na něm, jak to posoudí. Nicméně to neznamená, že by nabídka poskytování EPG ve formátu xmltv za úplatu neměla na trhu své místo. Nijak zlvášť ji nefandím, protože já ji nepotřebuji, ale je možné, že jiní lidé to mají jinak. Nemusíš s tím souhlasit, což je samozřejmě tvoje právo. Nic víc a nic méně. Dokud ale bude obsah EPG chápán jako autorské dílo, neuděláme s tím nic.

Píšeš, že "Epg by mel byt takovy zaklad v 21 stoleti," jistě, s tím se dá souhlasit, vždyť ale ono to tak víceméně i je. Většinou každý, kdo poskytuje služby TV vysílání (DVB, OTA, IPTV) má poskytování EPG v ceně svých služeb. To, že většinou nikdo nemá ve své službě poskytování EPG tomu, kdo jeho služby využívá prostřednictvím aplikace Kodi nebo Tvheadend, je věc jiná. Proto vznikla na trhu díra, kterou si buď lepíme řešením DIY (např. s pomocí wg++) nebo se najde někdo, kdo to jako samostatnou službu buď nabídne bez autorských práv  (což ale pravidla nepovolují) nebo s nimi, tedy legálně, přičemž za ta práva musí samozřejmě také zaplatit, a pak je pochopitelné, že za to bude chtít zaplatit také.
 
Citovat
#18
Děkujeme za upozornění. Faktem je, že dotyčná osoba o svém záměru, kde komerční charakter je více než zřejmý, nikoho neinformovala. O tom, že dotyčný navíc porušuje i pravidla citacemi se není ani potřeba zmiňovat. Co bude dále se uvidí na základě jeho reakce.
 
Citovat
#19
pohoda6: není pravda, že ten kdo platí IPTV nebo bezproblémově kouká třeba přes anténu nebo satelit EPG nepotřebuje. Původně jsem používal DVB-T, ale tahání EPG ze vzduchu bylo za trest, takže XMLTV se rozhodně hodilo..
 
Citovat
#20
Mobilemanic: no to je vec do pranice. :-) ofiko iptv maji vzdy epg. Pokud nekdo kouka na dvbt treba prez TVH je to vec nastaveni. A u sataku to same. :-) PROBLEM nastava pokud nekdo ma jinak pojmenovane kanaly a stahuje od nekud epg ktere nema stejny nazev. V TVH je to jednodussi nastavit.pokud neni TVH musi se dodrzet nazev kanalu podle epg. Viz rytec. Osobne se mi zamlouva zarireni s enigma 2 ponevac je k tomu mozno pouzit echannalizer kde si treba od rytecu pouzijes epg a priradis ke kanalum a nemusis resit ID kanalu. Je to super. Samozrejme jsou i jine moznosti. Problem nastava treba u spesl programu jako digsport o2sport . Osobne jsem nezjistoval zda rytec poskytuje ofiko epg :-) ale epg po internetu je mnoho. :-) Pokud si ho vytvoris v wg++ stejne musis dodrzet ID kanalu jinak ti to neoujde. Osobne si myslim, ze wg++ je asi 100procentni pro jednotlivce sledovani iptv. Tedy pokud nemaji epg. Samozrejme je to muj nazor! :-) Hezke rano vsem :-)
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)