• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kodi "Nexus" 20
#1
** Kodi "Nexus" 20 **

16.5.2022 - Kodi "Nexus" Alpha 1 Prerelease. Team Kodi Developer Info

Zde tedy představujeme první Alpha vydání Kodi 20.x "Nexus".

Je to hlavní vydání, takže podle očekávání přichází s více novými funkcemi. Někomu to však určitě bude dělat problémy, a proto se přidržíme tradičního modelu
Alpha /Beta /Release Candidate.
Uvědomte si, prosím, že instalace nevyhnutelně něco pokazí a my bychom byli opravdu rádi, abyste v tom případě pomohli identifikovat problémy a pomáhali je opravit.

Co se tedy vlastně změní? .....


-> https://kodi.tv/article/kodi-nexus-alpha-1/
 
Citovat
#2
Byla vydána verze Alpha 2.
 
Citovat
#3
Díky @listener za upozornění v době letní roztržitosti 4
Mimo oprav tam vidím změny u pod-verze Python, potěšující umenšeni u Thumbnail Images - miniatur, co se týká objemu,
a změny zajímajicí @JiRo u Skinning, kterých význam posoudí jen on 5 a zde několik dalších kolegů.
 
Citovat
#4
Z hlediska toho, co je nejdůležtější (tedy alespoň pro mne) jsou změny a doplnění funkcí ve skinech. Obecně asi mnoho lidí potěší, že se konečně, po kratší diskusi, team rozhodl mírně snížit kvalitu thumbnails. Není třeba se děsit, stále ještě je subjektivně vyšší než na většině aplikací a webech většiny streamovacích služeb. 3 Efekt ale bude výrazný pro většinu těch, kteří zápasí z místem, protože velikost thumbnails souborů tím pádem klesne cca na 50 % původní velikosti. Možnost ale přizpůsobit si to, jak s thumbnails Kodi pracuje, samozřejmě v advancedsettings zůstává.

Kompatibilita většiny addons je zachována, minimálně v tom rozsahu, jak byla zachována v přechodu mezi Matrix a Alpha 1 Nexus. U skinů je to samozřejme jiné, protože je tu nová verze skin enginu (xbmc.gui), nyní 5.16.0.  Skiny z Kodi Add-on repository by měly být upravené, u ostatních záleží na jejich tvůrcích. Pro ty, kteří si upravují skiny vlastními silami je to samozřejmě tradiční výzva. Buď si povýšit verzi gui v addon.xml s riskem, že ne všechno bude fungovat správně, nebo absolvovat tradiční martyrium 100% přechodu na novou verzi gui. A na to má už jistě každý svou "oblíbenou" metodu. Ale to ti, kteří jdou touto cestou, jistě vědí. 1 Každopádně bych každému, kdo to se skinningem myslí vážně, doporučil Ronnieho vlákno na kodi.tv.

Neodpustím si obvyklé doporučení. Ti, kteří vědí co dělají a na novou verzi přechází proto, že jsou fandové nebo chtějí pomoci teamu s testováním, autoři addons a skinneři, ti ať si novou verzi nainstalují. Ostatní rádi přivítají jejich zkušenosti a práci, kterou věnují převodu jejich produktů na novou verzi. Ostatní a zejména pak ti, kteří si myslí, že nejnovější verze Kodi je to nejlepší, co musí mít v Kodi v obáváku, by měli stále ještě vydržet. Doporučoval bych alespoň do rc1. Ale iluze si v tomto případě nedělám...
 
Citovat
#5
Skusal som Kodi 20 alpha 1 a aj KODI 20 alpha 2 a  z doplnkov KODI CZ SK isli na 100 % iba zopar z tych lepsich iba Stream Cinema 2 a Mall TV. Preto nieje dovod ponahlat sa a stabilny aj s ohladom na doplnky KODI CZ SK je stale KODI 19.4 Matrix.
M8S II mini TV Box, Android 6.0.1 Marshmallow, KODI 19.4 Matrix
M8S mini PRO TV Box, Octa-core, 3gb/32gb, Android 7.1.2 Nougat, Kodi 19.4 Matrix
T95 4gb/32gb, Android 10 Q, KODI 19.4 Matrix

 
 
Citovat
#6
Udělal jsem update z 15 a běhá to ok, hned druhý den vyšla alpha2. Používám ale jen ČSFD a SCC.
 
Citovat
#7
Před čtyřmi dny vydána verze Nexus Alpha 3 s upozorněním,
že je to opravdu ALPHA.

Kodi "Nexus" Alpha 3: 18.9.2022 - opět opravy pro Kodi 20. https://kodi.tv/article/kodi-nexus-alpha-3/
AlwinEsch implementoval silnou funkci umožňující více instancí stejného binárního addonu.
To umožňuje například spuštění dvou instancí doplňku PVR.
 
Citovat
#8
14.11.2022
Kodi "Nexus" Beta 1 - "...znovu jsme pokročili, ...děkujeme za spolupráci komunitě, ...mnoho oprav a vylepšení... "
https://kodi.tv/article/kodi-nexus-beta-1/
Kodi 20/19 -LibreELEC/LinuxMint/Android12/W10 -RPi4/3/2; IntelPC; Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#9
V několika předchozích dnech jsem si k celé řadě verzí Kodi, které mám na testovací Windows virtuálce instalované, přidal i Beta 1 Nexus-u. Pokud to jednoduše a lapidárně shrnu, tak "vše je na dobré cestě". Jistě, stále to ještě není na rutinní použití v produktivním prostředí, ale pro ty, kteří jsou tak trochu masochisty, ty, kteří chtějí pomoci týmu, případně ty, kteří sami do Kodi vyvíjí svá řešení, je Beta už na to, aby se s ní začalo uvažovat pro dlouhodobější a víceméně provozní testování, připravena. Myslím tím zatím jen instalace v hlavním vývojové větvi, tedy Windows a Linux. 

U Nexus-u nečeká žádná zásadní změna, jako například v případě přechodu na Python 3. Co se týče addon a jejich kompatibility, tak při přechodu z 19 na 20, teď myslím na úrovni zdrojového kódu, asi nejčastější poblém bude xbmc.translatePath. O tom ale jistě všichni autoři vědí, protože řádek v logu Kodi 19
 
Kód:
2022-11-18 05:15:45.098 T:29647 WARNING <general>: xbmc.translatePath is deprecated and might be removed in future kodi versions. Please use xbmcvfs.translatePath instead.

jistě nikdo nepřehlédne. Jiné to samozřejmě bude u addon a modulů, které jsou nedílnou, a pro některé funkce a další addon, až mandatorní součástí celého ekosystému. Ale není to tak, že by se něco změnilo bez účelu. Pokud k nějakým změnám dochází, tak je to téměř vždy z důvodu vylepšení funkcí Kodi jako celku. Co je tedy podstatné je to, že k žádným zásadním změnám a koncepčním otočkám nedochází.

PVR

Pro mne podstatné jsou funkce PVR, kde jsme si vyzkoušel vše, co používám. Tzn. především klient část dvojice klient - server Tvheadend.
   
Bez problémů. Zároveň jsem aktuálně vyzkoušel funkci IPTV Simple Client na Nexus proti IPTV Web Serveru na Matrix. Mimochodem, nový počin od @Saros se mi jeví jako velice povedený. Sleduji ho, díky možná paranoidní obavě z vývoje OTT služeb... Ale to je trochu jiná kapitola. Ostatně, verze populárního IPTV Simple Client se dočkala opět dalšího vylepšení. Možná, že už je čas na odstranění označení Simple z názvu 1. Je nabitý funkcemi, které jednoduché rozhodně nejsou.

Skin

Rozhodně bych neměl vynechat Estuary. Objevilo se nekolik ohlášených a očekávaných funkcí ve skin enginu, stejně jako některé jiné zmizely. Ale to je už běžnou součástí příchodu nové major verze. Vrátím se k tomu příležitostně v tématu Estuary Easy. U vlastního  skinu se změny, v současné chvíli, dotkly zejména části PVR. Možmá to ale není poslední verze, takže skinneři by měli být ještě trpěliví, pokud se chtějí pustit do přenosu svých úprav do Nexus-u.

SCC

Tady budu stručný. Pokud by to někoho zajímalo, tak SCC ve verzi Nexus funguje minimálůně stejně, jako funguje ve verzi Matrix.

Testování přechodů

Jako vždy, jsem u nové major verze testoval i to, jak se bude chovat při upgrade z verze předchozí. Je známo, že nejsem příznivec čistých instalací. U hlavní domáci instalace si táhnu stále stejná data s Kodi verzemi už několik let. Takže i tady jsem si zkusil (ale zatím pouze v testovacích Windows) upgrade z 19. A to ať už přímo na zkopírovaných produktivních datech, tak jejich pozdější přenos z předchozí major verze. V obou případech úspěšně. A nakonec, jak jinak, i postup opačný, tzn. návrat z Nexus na Matrix. I to se zdá se, proběhlo bez problémů. Jen aby bylo jasno, neznamená to, že cokoliv z toho doporučuji. Nejste-li si 100% jisti tím co děláte, držte se doporučení tradicionalistů, a jděte cestou čisté instalace.

A nakonec...

Rozhodně nikomu, kdo není připraven na větší či menší potíže, které se mohou vyskytnout vždy, přechod na Nexus u produktivního systému stále ještě nedoporučuji. Sám jsem ho, u hlavního Kodi naší domácnosti, ještě neprovedl. Ten ostatně běží na CoreELEC, takže tam je ještě opravdu brzo. A pokud skutečně napsat něco na úplný závěr, tak jen doporučení, abyste kdykoliv, když se chcete do nějaké zásadní změny v Kodi pustit, měli zálohu a mohli se tak vrátit o ten příslovečný krok zpět, a to ať už se stane cokoliv.
 
Citovat
#10
Tak včera vyšel release candidate 1, aka RC 1. Máme tedy verzi, o které se dá už uvažovat, že by ji bylo možné použít k instalaci na nějaký produktivní stroj. Já se tomu zatím vyhýbám, protože ty podstatné instalace provozuji pod CE a tam RC1 dorazí později (EDIT 2022-12-16: Už dorazil!). Takže zatím nainstalováno na testovací instalaci pod W10. Současně jsem zkušebně provedl upgrade z Kodi 20 Beta1 i z Kodi 19.4, bez nějakých zásadních problémů (samozřejmě s očekávanými kroky, jako aktualizace některých repozitářů, apod.).

RC1 přinesl změnu v API video databáze, v jejímž důsledku bude poněkud obtížné udržovat v chodu předchozí prereleas verze. Ale to v této fázi asi nebude tak časté, přesto je třeba na to upozornit, protože oficiální addons už budou na tuto změnu upraveny, takže se staršími prereleas verzemi fungovat správně nebudou. Dotkne se to i scraperů. Tak pozor na to.

Z dalších věcí, o kterých se tady zmíním je zajímavé rozšíření použití Play pro spuštění titulu. Pro některé formy vícenásobného výběru (movie sady, seriály, položky PVR záznamů, ...) je možné z kontextového menu spustit Pokračování ve sledování. V nastavení PVR je nyní možnost selektivně mazat jen vybraná data. To je určitě dobrá zprávy pro všechny, kteří často laborují se zdroji PVR a tyhle věci doteď řešili přímým zásahem do dat v Kodi.

V Estuary stále chybí ve widget-u Live TV a Radio zobrazení nahrávaných titulů (aktuálních i budoucích), které má údajně nahradil widget Časovače (tak to autoři prezentovali, když jsem se jich ptal, proč widget zmizel). Je pravda, že klíčová data o aktuáních i budoucích nahrávkách widget Časovače obsahuje. Asi ale nebude problém tam původní widget z Kodi 20 vrátit.

Došlo k poměrně zásadní změně v zobrazení Oblíbených, kde se změnil typ okna a je možné si vybrat jak typ view, tak řazení.

Je toho samozřejmě více, vybral jsem jen to, co jsem si více či méně ověřil, vyzkoušel a co používám. Kromě změn byla samozřejmě opravena celá řada dosud zjištěných a nahlášených chyb z Beta 1.

A nakonec...

Zbývá odpověď na otázku, zda instalovat nebo ne. Není jedoduchá. Určitě už je k tomu větší důvod, než u Beta. Ostatně to, že Beta byla jen jedna ukazuje, že team už si je poměrně jistý. Na druhou stranu mezi Beta 1 a RC 1 došlo k poměrně zásadním změně v jednom z poměrně důležitých API, což moc dobře nezní. Tohle si měl team možná ještě rozmyslet a vypustit raději než RC 1 druhou verzi Beta. Já osobně budu postupovat tak, že si s RC 1 pohraji na testovací instalaci, na které zároveň provedu změny v mém skinu Estuary Easy, abych ho přizpůsobil Kodi 20, a jakmile to bude +/- ověřené, počkám až se RC 1 objeví v CE a přejdu na ní i v hlavních produktivních verzích Kodi, které doma provozujeme. Samozřejmě s příslušnou zálohou, která mi (když bude nejhůře) umožní jednoduchý a rychlý návrat k Matrixu.
 
Citovat
#11
A už vyšel CE20_Nexus_rc2
OdroidN2, AndroidTV by Galv0nized, Kodi 19.0, Artic Zephyr
 
Citovat
#12
V rychlém sledu vyšla release candidate 2, aka RC 2. Rychlý sled znamená, že jsou v ní, kromě jedné výjimky, pouze opravy chyb, které se objevily v RC 1 nebo které v ní ještě nebyly opraveny. Ukazuje to na velmi efektivní testování a na to, že team Kodi i komunita testování účastní opravdu velmi aktivně. Od 1. vydání verze 20 v únoru je evidováno celkem 4000 commit-ů.

Ona jediná výjimka se týká pouze instalací Android 11+, a souvisí se změnami oprávnění v tomto OS. Protože tento typ instalace nepoužívám, pouze se o tom zmiňuji, jednoduchý popis naleznete v odkazu.

Už teď je zřejmé, že finální release se blíží a je možné, že to bude už další verze vydání. Pak už asi nebude nic stát v cestě se bez obav do upgrade či cisté instalace (podle založení) pustit. Pro ty opatrnější ale doporučuji počkat a sledovat fórum, kde se jistě další poznatky z nasazení objeví. Jako obvykle se masivní nasazení release projeví i větší pravděpodobností, že se objeví chyba, která dosud testerům utekla.

Nicméně každému, kdo se do upgrade pustí, doporučuji před jejím provedení vytvořit kompletní zálohu Home adesáře Kodi (u *ELEC instalací využít inegrovanou funkci zálohování Kodi a nastaven systému). Umožní vám to v případě potřeby velmi rychlý přechod do předchozí verze.

Ještě bych rád připomněl to, že v Kodi 20 došlo k jedná zásadní změně, která se ale týká pouze těch autorů addon, kteří si vytváří vlastní repozitář. Popis najdete v Add-on repositories. Pro ostatní uživatele je to tedy jen vysvětlení, proč se jim v Kodi 20 nepodaří instalovat některé repozitáře. Chyba není na vaší straně ani na straně Kodi. Zkušenějí by si s tím mohli poradit, ti ostatní musí počkat na autora addons a příslušeného repozitáře, až tuto změnu do popisu struktury zpracuje.
 
Citovat
#13
Tak Nexus rc2 vyskúšané , odroid n2+ , doplnky Stream Cinema cz a sk , Stream Cinema Community , Radio paradise fungujú . prehrávanie hudby z NAS tiež , nefunguje doplnok skylink live 1.7.3
 
Citovat
#14
skusam kodi nexus na xbox series x , používam Sc a SCC , rychlejsie načítava . Jedina vec čo mi vadí že na 19.4 kodi mi xbox prehraval rebit tv a na nexus vobec, vyhodi chybu a v protokole nic neni 10 .
 
Citovat
#15
Na W10 v pohode nainštalované, všetko čo používam funguje, na Android 9 sa mi nechce spustiť inštalácia, kliknem na inštalačku a nič, vôbec nič. Inštalácia iných programov funguje. Moja hlúposť, nainštalované aj na Android 9, zatiaľ funguje.
WIN 10; KODI 20; TV LG 55UH661v webOS 3.0; 
X96 max+ 4/32, Android 9.0; KODI 20, UPC 350 Mb
 
Citovat
#16
Zdravím, ak ma niekto možnosť pod androidom vyskúšať v kodi nexus cez pvr doplnok enigma2 či mu ide spustiť, nainštalovať nainštaluje, ale pri načítaní databázy z prijímača, vypne kodi do androidu, na coreelecu i v pc nemá nexus u e2 problém
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#17
U mňa na Android 9: ak spustím z SCC stream tak ma vyhodí z Kodi, potom KODI hneď opäť zapnem a ten istý stream normálne spustím a funguje. Neviem či je to chybou Androidu, alebo behom SCC z NEXUS rc2.
WIN 10; KODI 20; TV LG 55UH661v webOS 3.0; 
X96 max+ 4/32, Android 9.0; KODI 20, UPC 350 Mb
 
Citovat
#18
15.1.2023

Kodi 20.0. "Nexus"- Release
Je tu oficiální vydání.
https://kodi.tv/article/kodi-20-0-nexus-release/
Kodi 20/19 -LibreELEC/LinuxMint/Android12/W10 -RPi4/3/2; IntelPC; Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#19
(07.1.2023, 16:38)forsajd Napsal(a): Zdravím, ak ma niekto možnosť pod androidom vyskúšať v kodi nexus cez pvr doplnok enigma2 či mu ide spustiť, nainštalovať nainštaluje, ale pri načítaní databázy z prijímača, vypne kodi do androidu, na coreelecu i v pc nemá nexus u e2 problém
Zdravím, vyřešil někdo tento zádrhel?
 
Citovat
#20
(18.1.2023, 13:07)vokecavac Napsal(a):
(07.1.2023, 16:38)forsajd Napsal(a): Zdravím, ak ma niekto možnosť pod androidom vyskúšať v kodi nexus cez pvr doplnok enigma2 či mu ide spustiť, nainštalovať nainštaluje, ale pri načítaní databázy z prijímača, vypne kodi do androidu, na coreelecu i v pc nemá nexus u e2 problém
Zdravím, vyřešil někdo tento zádrhel?

arm7a ma tento problem.Tiez som skusal vsetko mozne bohuzial crashuje kodi.Ak ho vypnes kodi funguje.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)