• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LibreELEC (Leia) v8.90.006 ALPHA
#1
Information 
LibreELEC (Leia) v8.90.006 ALPHA
[Obrázek: masthead_wordpress.png] Citace: 
The LibreELEC 9.0 Alpha cycle has continued and releases for Amlogic and Slice hardware have been added additionally to the test cycle. We official support now Khadas VIM (AML S905X) and the LePotato (AML S905X) too. Since the 8.90.006 release we support a wide range of Rockchip devices. There are no plans to release LibreELEC 9.0 images for NXP/iMX6 hardware as support was removed from Kodi some months ago. Support will be reinstated in a future LibreELEC, we wrote an dedicated article about the future of LibreELEC.


Alpha releases are important to the team because we cannot test every scenario and sometimes sidestep issues without realising. The project needs a body of regular testers to go find the problems we miss. Testing will be particularly important for LibreELEC 9.0 as Kodi v18 includes substantial internal changes to VideoPlayer and introduces new retro-gaming capabilities.

** ROCKCHIP **

We added several Rockchip devices at this release. Please consider it as alpha quality and not yet as perfect. All kind of flavors of HDR, 4k and audio are supported already. These images are rather new and it is likely that you hit an problem sooner or later. Please report them at our issue tracker or at the dedicated Rockchip forum that they could get fixed. Within the LE9 release cycle we are likely not able to finish the Rockchip devices to reach an perfect stable state – they stay in alpha status as long it is needed.

TEST NOTES

Our current focus is the OS core and we are more interested in hardware and driver bugs than Kodi problems. Please report the issues you find by starting a thread in the forums or use our bug tracker. Raspberry Pi users are reminded that dtoverlay=lirc-rpihas now been deprecated. Please read the infrared remotes wiki page  before updating.

** CAUTION **

Alpha builds exist for hands-on testing not a hands-off experience. If you run Alpha builds you must be willing to report issues and engage the LibreELEC and Kodi developers in hunting bugs. If you have no idea what a debug log is or “wife acceptance factor” is critical, these builds are not for you. If you want to run Alpha builds please make a backup and store it somewhere off-box first. Your failure to make a backup is not our problem.

Updates since v8.90.005 ALPHA:

– updated to Kodi 18 Beta 3
– Kernel updated to 4.18.11 for Generic, RPi and Slice
– added Rockchip RK3328, RK3399 and RK3288 Devices
– a lot more updates and fixes, have a look at the full changelog


LibreELEC 9.0 Alpha 006 (Kodi 18 Beta 3)

To update an existing installation from within the Kodi GUI select manual update in the LibreELEC settings add-on and then check for updates; select the LibreELEC 9.0 channel and then the 8.90.006 release. To create new install media please use our simple USB/SD Creator App. The following .img.gz files can also be used to create install media or update the old fashioned way:


RK3328

PINE64 ROCK64 / Popcorn Hour Transformer LibreELEC-RK3328.arm-8.90.006-rock64.img.gz (info)
RK3399

RK3288

S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#2
Dobrý den.
Marně hledám kodi 18 Alpha2+/nightly pro RPi.
Můžete mě navest kde stáhnu a zda je vůbec pro malinu vytvořen.

    Děkuji
 
Citovat
#3
Já už ani pomalu nevím co je co :-D
Ale třeba zde:
https://test.libreelec.tv
http://milhouse.libreelec.tv/builds/testing/
 
Citovat
#4
@koko2412 Nechci být nijak "rejpavý", ale k čemu je někomu nigthly ve chvíli, když existuje oficiální LE build s oficiálním Kodi 18 RC5.2 dostupný na aktualizačním kanálu LE 9.0? Což o to, představit si to dokážu, pokud jsem například člověk, co ladí nějaký addon nebo skin a potřebuje mít k dispozici nějakou konkrétní verzi funkce, která se právě v daném nightly v požadovaném stavu nachází. Ale v takovém případě musí být daný člověk velmi informovaný, protože ví co hledá, a pak mi zase nejde na rozum, že by nevěděl, kde má takový nightly build hledat, ne?
 
Citovat
#5
Asi si chce jen otestovat co tam je nového..číst mu asi jde,ale hledání už ne.
 
Citovat
#6
@plesi Já o tom píšu především proto, že jsem se setkal s názorem, poslední nightly = "nejlepší" dostupná verze, přičemž ale pro to "nejlepší" nikdo nezná žádnou metriku. Tak jen připomínám, že pokud opravdu člověk neví, co přesně hledá, tak používat "nightly" může být zdrojem velkých problémů. Stačí si uvědomit, co to vlastně taková nightly je a jak její sestavení probíhá a je jasné, že pokud někdo "skutečně neví", tak by se jí měl vyhnout. Pokud však dotyčný ví a je informován, tak proč ne. Ale to jsem ostatně ve svém předchozím postu uvedl.
 
Citovat
#7
Pánové dočetl jsem se že to ptřebuji, abych oživil Skylink CZ.
Samozřejmě jsem hledal a našel spoutu jiných verzí, ale tuto zrovna ne.
Jinak bych asi neotravoval.
Pokud někdo ví at napíše.

dekuji
 
Citovat
#8
:-D Tak proč se nezeptáš přímo autora příspěvku @Sorien kde je zakopaný pes?
To je vše co si můžeš otestovat...
http://archive.libreelec.tv
 
Citovat
#9
@koko2412 Takže nehledáš nightly, ale nějakou instalaci s Kodi 18. A chceš to pro RPi, takže třeba LibreELEC. Nevím, zda je pro Skylink addon potřeba přímo Alpha, řekl bych že ne. Teď už je LE ve fázi Beta. Takže klidně použij tuto verzi, co je anoncovaná v 1. postu tohoto tématu. Pokud bys potřeboval nějakou jinou, najdeš vše podstatné tady: https://libreelec.tv/.
 
Citovat
#10
@Client víš co je nejhorší? Vůbec nic si neotestoval a hledá a hledá... :-D
 
Citovat
#11
@plesi A víš co je ještě horší? Že s dotazem, kde stáhne tu alphu šel do fóra Skylink-u https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-skyli...4#pid59964...
 
Citovat
#12
:-D né že bych ho nějak nutil testovat to na RPi,ale telefon jistě má;-)
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)