• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Program na vytvoření NFO u hudebních souborů ( vyřešeno pomocí tagů )
#1
Question 
Poprosím o radu zkušenějších, mám cca 500 albumu s hudbou, každé album má svoji složku s názvem alba a rokem - například: Karel Gott - Best Of (2001), jsou tam i často alba s vlastnim výběrem - např. Country mix (1998). Chtěl bych proto vytvořit u každého alba vlastní nfo soubor se základními informacemi a posléze pak přidal do Kodi knihovny. Výhodou bude, že při jakékoliv další instalaci LibreELEc nebudu muset pracně opravovat oskrapované alba, ale vždy se to načte z lokálního nfo souboru.

Do nfo bych rád dostal následující položky:
název alba
interpret
žánr
rok
názvy souborů (písní) bych asi nechal tak jak jsou ve složce
možná ještě přidat obrázek (obal)

Byl bych moc vděčný, kdyby mi někdo poradil program, který dokáže vygenerovat nfo u hudebních souborů. Našel jsem pouze programy pro filmy a hudební videa 8 .
Děkuji za odpovědi.

Vyřešeno pomocí hudebních tagů ! Více nalezne v následujících příspěvcích.
 
Citovat
#2
@Jaroslav33 Neřekl bych, že existuje nějaká aplikace pro vytváření a editaci nfo, podobná těm, které se používajíc por filmy nebo seriály. Já pro správu hudebních souborů používám samotné Kodi a jeho standardní scrapery (Album a Artist), případně to doplňuji editací tagů v mp3/flac souborech, případně to ještě kombinuji s ručním kopírováním souborů umělců, cover-ů či fanartů tam, kde to jinak nejde. Na editaci zvukových souborů používám mp3TAG nebo historický MPTagThat...
 
Citovat
#3
Client dik...právě že s uspěšnosti přidání přes standartni skrapery nejsem spokojen, proto bych rád vlastní nfo ke každému albu. Především je problém u mixů nebo jiných atypických alb, které skraper nenajde. Je nějaká jiná možnost jak přidat takové alba do knihovny ?  Pomohl by i nástřel jak by mělo nfo vypadat...
 
Citovat
#4
@Jaroslav33 O struktuře nfo souborů pro hudbu se dočteš v NFO files/Music, ale jak už jsem napsal výše, řadu informací můžeš do Kodi hudební knihovny dostat přes tagy a další informace v hudebních souborech (mp3/flac), kde je můžeš vytvořit, (pokud tam vůbec nejsou) nebo upravit či doplnit pomocí výše uvedených aplikací. Ty umožňují editovat jak informce k jednotlivým skladbám, tak i k celému albu.

Jinak také hodně záleží na nastavení scraperů při zadávání parametrů zdroje a také na Nastavení > Média > Hudba, kde se práce se zdroji informací dá také hodně ovlivnit.
 
Citovat
#5
Ještě k těm tagum, pochopil jsem spravně ze si z nich dokaže Kodi vytáhnout info do knihovny o interpretu, albumu, žánru, atd ?  Určite si tagovaní vyzkouším a projdu jeste nastaveni Kodi, zatím moc děkuji.
 
Citovat
#6
Tak mám odzkoušeno a jsem velice spokojen s výsledkem. Doplnil jsem potřebné tagy - název skladby, interpret, název alba, rok, žánr a pořadí. Některé položky byly již vyplněny, navíc je tu možnost upravovat hromadně, takže to celkem odsejpá..
Následně jsem v nastavení Kodi změnil poskytovatele informací na Local information only a přidal album do knihovny. Vše se převedlo naprosto dokonale a Kodi si natáhlo informace z tagů. Vytvářet NFO není potřeba a díky tagům tak při další instalaci Libreelec nemusím nic řešit, pouze vypnu skraper a přidám do knihovny.
Client ještě jednou díky za rady Klaním se
 
Citovat
#7
Tagovaní je asi nejlepší způsob jak dostat informace do Kodi a to i bez připojení k internetu. Narozdíl od nfo jsou tagy použitelné pro většinu přehrávačů, nikoliv jen pro Kodi !

Ještě doplním pár informací k editaci tagů:

1. Pro Kodi je doporučován program MusicBrainz Picard, ale výborně poslouží i již zmiňovaný Mp3tag, který je v češtině

2. V Kodi je možné upravit šablonu pro pojmenování stopy, kde si může každý nastavit pojmenování podle preferencí.

tabulka značek pro vytvoření šablony:
   
Položka má název Šablona pojmenování stopy  (v nastavení Kodi: Media - Hudba), pro správnou funkci je nutné mít povolené čtení štítků !

3. Kodi od verze 17 umí pracovat i s obrázky uloženými v hudebním souboru, platí pro WAV, WMV, MP3 a FLAC. Je to obrovská výhoda, protože obrázek je uložen přímo v souboru a při jakémkoliv přesunu tuto obrazovou informaci zachovává. Obal (obrázek) lze přidat například pomocí programu Mp3tag a to i hromadně pro celé album. Mám nastaveno rozlišení 500px, což nepatrně zvětší hudební soubor (cca do 100 KB)

Ještě pár užitečných odkazů na závěr:
Settings/Media/Music
Music tagging
MusicBrainz Picard
Mp3tag
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#8
Petrvald děkuji za super informace  32 . S těmi obrazky to funguje na jedničku, když přidám album do knihovny, tak si Kodi natáhne obal z tagu.
 
Citovat
#9
Doplním pár vychytávek jak si tagování a pojmenování hudebních souborů co nejvíce usnadnit. Hodně používám program Mp3tag v kombinaci s MusicBrainz Picard. Oba programy umí automaticky doplnit informace podle detekovaného nebo ručně zadaného názvu alba a interpreta. Výhodou Mp3tag je české prostředí a navíc dokáže pracovat s databází Discogs.

Pro sjednocení používám automatické přejmenování souborů ze získaných informací uložených v tagu.
V Mp3tag najdete pod položkou Tag - Název souboru kde zadáte parametr podle potřeby.
Používám kombinaci: číslo skladby. autor - název alba

Screenshot:
   
zápis vypadá takto:
Kód:
$num(%track%,2). %artist% - %title%

v případě že je album složeno z více CD, přidám parametr s označením disku (CD1, CD2...):
Kód:
%discnumber%$num(%track%,2). %artist% - %title%

Další vychytávka je přejmenování složky a to opět z informací uložených v tagu. Zde použiji položku Tag - Tag, kde je nutné doplnit parametr _DIRECTORY a formátovácí řetězec, například autor - název alba (rok)

Screenshot:
   
zápis vypadá takto:
Kód:
%artist% - %album% (%year%)

Tímto postupem zajistím, že budou všechny alba a soubory mít stejný formát pojmenování.

Jak už jsem psal v předchozím příspěvku obal ukládám přímo do souboru mp3, ale mám nastaveno i automatické generováni do souboru cover.jpg, a to proto že Kodi dokáže s tímto obrázkem pracovat (zobrazit misto ikony složky), aniž bych album přidal do knihovny.

Ještě uvedu pojmenování obrazků s kterými Kodi pracuje:
přední obal: cover.jpg nebo folder.jpg
zadni obal: back.jpg
sken CD (discart): discart.png
více zde → https://kodi.wiki/view/Artwork_types

Stručné návody:
MP3tag → Jak na ID3 tagy?
MusicBrainz Picard → Jaký je nejlepší id3 tag editor?
RPi 4B - LibreELEC
RPi Zero W - LibreELEC
 
Citovat
#10
@Petrvald Člověče, texty z těch tvých dvou postů v tomto tématu by si zasloužily umístit do tématu s návody. Shrnul jsi to pěkně, začátečníci v tom najdou téměř vše, co je třeba pro hudbu v Kodi knihovně vědět, včetně patřičných odkazů.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)