• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raspberry 4 - LibreELEC 9.2.0. - 4K - 60hz
#1
Zdravím, jsem tu nováček a potřeboval bych radu zkušenějšího.
Mám Rpi4 s nejnovějším Libreelec 9.2.0 připojen k televizoru Samsung QE65Q60R
HDMI Kabel by měl být 2.0  Odkaz na HDMI kabel
k tomu  redukce Odkaz na Micro HDMI redukci
V config.txt jsem zapsal  hdmi_enable_4kp60=1

Za živého boha nemůžu v KODI zvolit rozlišení 4K  (3840x2160) při 60Hz, nabídne mi to "pouze" 30Hz. Pokud zvolím nějaké nižší rozlišení 1080P, tak 60Hz se zobrazí. Některá rozlišení se zase zobrazí jakoby jen v okně - nejsou v plné obrazovce. 
Je nějaký způsob, kde KODI vnutit, aby při 4K povolil 60Hz?
Děkuji
 
Citovat
#2
Tuším,  že to má být ten HDMI výstup blíže napájení a jen jako jediný. Oba najednou neobslouží 60Hz.
Kodi 20/19 -LibreELEC/LinuxMint/Android12/W10 -RPi4/3/2; IntelPC; Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#3
meda: To jsem zapomněl napsat, že mám zapojen pouze jeden HDMI výstup blíže k napájení.
Každopádně ta redukce je docela široká a pokud by byla možnost někde přenastavit výstup na ten druhý HDMI, vůbec bych se nezlobil 6. Ale zapojen bude vždycky samozřejmě jen jedno HDMI. Jedna televize mi stačí  1
 
Citovat
#4
Co jsem načetl ale neověřil:
Na druhém výstupu je prý u LibreElec na RPi4 zobrazeno jen menu, nikdy video.
Někomu redukce zlobí, pomohl miniHDMI-HDMI kabel.
Ještě někdo psal, že před (re)startem RPi4 je dobře zapnout TV. asi kvůli detekci - HDMI je přeci jen digitál.
Kodi 20/19 -LibreELEC/LinuxMint/Android12/W10 -RPi4/3/2; IntelPC; Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#5
Možná, že Kodi rozhraní neumí 4K a proto tu volbu nenabízí, ale videa budou v 4K přehrávána (pokud mají takové rozlišení) díky tomu nastavení hdmi_enable_4kp60=1 v /boot/config.txt na microSD kartě. Třeba při přehrávání je možné si zobrazit vlastnosti rozlišení.
 
Citovat
#6
ahoj kup si original kabel a malo by to ist len si neviem spomenut ci som skusal 60FPS videa a RPI4 som uz predal
RPI4 HDMI kabel
 
Citovat
#7
conkast: Já jsem pro jistotu objednal jiný kabel. Potřebuji 2m a u toho píšou, že to má umět i 60hz při 4K Pi HDMI 2m
 
Citovat
#8
Teraz 4k film bez HDR uz hadam ani nevidno a pokial viem Rpi4 HDR nevie a dlho ani nebude, ktovie ci Rpi4 nema celkovo problem z 4K a tym padom i z 60Hz
/LG OLED 55"/- SoundbarSamsung HW-Q990B / BOX - Dune Homatics R 4K plus/
 
Citovat
#9
Problém vyřešen. Jak jsem jel ovladačem až dolů, tak samozřejmě jsem omylem zvolil 4096 x 2160..Tím pádem na tohle rozlišení je pouze 30Hz. Jakmile jsem to přepl na správné 3840 x 2160, lze přepnout na 60Hz - asi stařecká demence...
S čím stále bojuji, tak nedaří se mi rozchodit dálkové ovládání od televize na Kodi přes HDMI CEC. Na televizi mám zaplou podporu na HDMI 1 port (ten je v televizi), v nastavení Kodi  - Systém - Vstup - CEC.
Tam je defaultně nastaven HDMI Port value/number 0 - to asi počítám že to je označení toho HDMI výstupu blíže k USB-C napájání na Raspberry, ale přesto ovladač nejde.
Ale to když nerozchodím, nic se neděje. Stejně si Kodi ovládám z mobilu. Jen taková maličkost 6
 
Citovat
#10
...S čím stále bojuji, tak nedaří se mi rozchodit dálkové ovládání od televize na Kodi přes HDMI CEC.... 
Mám stejný problém, verze Kodi 17.1 mi fungovala s TV ovladačem a po upgrade na poslední verzi 18.4 za boha nemůžu rozchodit ovladače od TV. Mám ve dvou místnostech smart TV LG a další TV Samsung a ke každé Rapsberry PI3 propojeny přes HDMI a ovládání je pro mě klíčové, zatím ovládám myší ale doufám, že se to podaří. V Kodi mám zapnuté HDMI CEC. Upgrade proběhlo z balíčku včetně Libreelec z jejich stránek. Už si nevím rady, může prosím někdo zkušenější pomoct? Na fóru jsem nenašel bližší info k tomuto problému. Moc díky
 
Citovat
#11
S tím ovládáním si začínám myslet, že je to problém poslední verze LibreElec na Rpi 4 u vícero Samsung televizí.
Našel jsem tohle fórum, kde má dost lidí podobný problém
Odkaz na zahraniční forum
 
Citovat
#12
Mrknu na to moc dík...
 
Citovat
#13
Ahoj, mám podobný problém. Rasberry 4, Libreelec 9.2.0, Sasmung UHD HDR TV, hdmi_enable_4kp60=1 v config.ini mám. Ani za boha nemůžu dostat 3840x2160 v 60hz. Mám max. 30Hz. Konektor mám blíže k napájení, mám origoš Rasberry hdmi kabel. Kodi přes xbox hlásí 60hz v pohodě. Přes Rasberry 4 ne. Nevím, jestli to je obnovovací frekvencí, ale 4k filmy jsou taky takové mdlé, jakoby přes obraz byl nějaký opar. HD filmy běží v pohodě. Nějaké nápady? Díky za odpovědi a nápady.
 
Citovat
#14
@Dzimmi A xbox i rpi4 používají ten samý HDMI kabel? Ne všechny kabely podporují 4K datový tok.
Jinak nejde o soubor config.ini ale o /boot/config.txt a pak se RPI4 restartuje. Jinak možné zkusit ověřit přes příkazovou řádku, příkaz "sudo raspi-config" v tom rozhraní pak: Advanced Options, Video output a pak Advanced options, Resolution. Ne všechny porty TV musí podporovat 4K. RPi by měl mít chladič pokud přehráváte 4K. Aby se RPi4 teplota nedostávala na 85°C:
echo CPU: $(cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp|cut -b -2)°
 
Citovat
#15
Kabel na xbox a na Pi 4 je samozřejmě jiný. Pi 4, má microhdmi. (Tím jsem chtěl naznačit, že ten stejný HDMI kontektor v TV i TV samotná to podporuje). Kabel mám tento (https://rpishop.cz/kabely/1867-OFI049.html).
Chlazení mám pasivní, i během 4k filmu teplota do 50 stupňů. 2A napájení z origoš Samsung nabíjení (nikdy se mi nastalo, že by mi vysvitla kontrolka napájení tv pravém vrchním rohu)
Změnu jsem dělal samozřejmě do config.txt. Změnu dělám přes notebook v poznámkovém bloku, viz. příloha. Mám tam i řádky na hifiberry a ty fungují.

EDIT: zkoušel jsem dát  hdmi_enable_4kp60=1 za řádek hdmi_force_hotplug1 a výsledek je, že se mi hodně zmenšilia obrazovka a 60Hz stejně nikde.

[Obrázek: V-st-i-ek.jpg]
 
Citovat
#16
Mně to dělá to samé. Obraz v malém čtverečku u 4K. Podle mě je to kabelem, koupil jsem "údajně" originální kabel k Raspberry pi4, co by měl podporovat 4K při 60Hz, ano podporovalo to asi 2x bootování a už přitom to dělalo artefakty v obrazu. Pak se to začalo objevoval v tom malém "čtverečku" Jedná se o tento kabel.
https://www.alza.cz/raspberry-pi-hdmi-pr...695699.htm
Už nikdy víc.
Vyřešil to pak klasický HDMI kabel 2.0  s adaptérem na microHdmi..Ale nevýhoda toho adaptéru je, že je široký a je natěsno s napájením.
A to "hdmi_enable_4kp60=1" bych vrátil zpět za řádek "hdmi_ignore_cec..."
 
Citovat
#17
objevila se poté i podpora 60Hz?
 
Citovat
#18
Pokud se nastaví hdmi_enable_4kp60=1  a použije HDMI kabel 2.0 (i s přechodkou na MicroHDMI), tak to funguje
 
Citovat
#19
Tak nakonec s origoš rasberry kabelem jsem to rozchodil. U Samsung TV s Tizenem je třeba v nastavení zapnout HDMI UHD Color (Nastavení -> Obecné -> Správce externích zařízení -> HDMI UHD Color). Poté se již objevilo 4k60Hz. Dnes jsem se dočetl, že Libreelec neumí dekódovat HDR videa, takže obraz je stále jakoby v mlze. Prý by to mělo být vyřešeno později tento rok. Snad to někomu pomůže.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)