• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Remote Control Pad
#1
Malá a jednoduchá dálková ovládání jsou příjemná do ruky. To je určitě příjemné. Mají většinou jen pár tlačítek, a i to může být pro někoho příjemné. Ale jen do té doby, než zjistí, že i pro triviální fukci musí díky absenci tlačítek proklikat několik úrovní menu a stránek, aby se dostal k ovládání funkce, které právě potřebuje. Zkusil jsme vymyslet jednoduché řešení a i když jsem zatím na začátku, první výsledky už mám. Zajímalo by mě, zda by o něco takového byl zájem.

Remote Control Pad (RCP)

Idea je taková, mít možnost na dálkovém ovladači (DO) jedním stiskem (například "dlouhý stisk" OK) vyvolat nabídku omezeného počtu (nyní v matici 5x4) virtuálních tlačítek Remote Control Pad, která by suplovala ta tlačítka, která na ovladači chybí. Důležité je to že by tato možnost byla dostupná na všech stránkách, tzn. že RPC by bylo možné vyvolat z kterékoliv stránky a zajistit si tak poměrně rychlou aktivaci či spuštění dané funkce.

Zatím jsme si naplánoval, že by RPC mohlo obsahoval virtuální tlačítka ve skupinách:
  • Ovládání přehrávače - Play, Pause, Stop, Fast Forward, Rewind, Next, Previous, Record
  • Info, Context, Guide
  • Tlačítka čísel 0-9
  • Další uživatelem definované často spouštěné funkce Filmy, Seriály, TV, Radio, ...
  • Nastavení Kodi
  • Nastavení vlastního RPC
  • Speciální - Zapnutí/vypnutí debug log, zapnutí/vypnutí player debug
  • ...
Obsazení tlačítek se může měnit, pro to je vyhrazené jedno tlačítko, které cyklicky přepíná sady obsazení. Nemusí se nutně přepínat vždy všechna tlačítka. Předpokládám, že některá by měla funkce pevně přiřazené, a ty by byly dostupné v každé sadě. Funkce by se tedy měnily pouze na některých tlačítkách.

Vyrobil jsem první verzi, která při aktivaci na Home stránce vypadá takto:
[attachment=6349]
a při aktivaci při přehrávání ve "full screen" pak takto:
[attachment=6350]
Je to teprve začátek, protože řešení používá jak doplnění definice skinu, tak je pro něj třeba příslušně upravit i mapování tlačítek DO. Tady je zatím několik problémů, které rutinní nasazení v této chvíi znemožňuje. Já ale doufám, že se s tím nějak poperu. Cílové řešení, ke kterému je ale ještě daleko, by pak mohlo být koncipované asi takto:
  1. Bude existovat addon typu script.
  2. V rámci addon by byly vytvořeny RPC pro nejčastěji používané skiny. Zatím to vytvářím a testuji pro Estuary a jeho klony, nebyl by ale problém vyrobit to i pro další populární skiny.
  3. Po instalaci addon by se z nabídky dostupných skinů, pro které existuje RPC, vybral ten používaný, a addon by do něj nakopíroval definic RPC. [NEW] Jako variantu, která by byla praktičtější, je možné zvážit řešení, že by se RCP zobrazilo přímo přes volání addon. Tzn. jeho definice by se nekopírovala do skinu, ale použil by se standardní mechanismu addon typu script Kodi. Tuto variantu ale musím ještě důkladně prověřit. Viz Pozn.
  4. Upravit mapování tlačítek DO.
  5. Restart Kodi a je možné používat...
Pozn. Toto je ovšem cílový stav, předpokládám, že pro počáteční fázi ověřování a pro ty, kteří projeví zájem o testování (až budu mít hotovou veřejnou testovací verzi), budou první verze určeny právě jen pro kopírování do skinu. Rád bych si ty principy ověřil, sesbíral případné připomínky a návrhy a teprve pak se pustil do tvroby addon. Případně, protože nejsem žádný porgramátor, požádal někoho zkušenějšího, zda by mi s tím nepomohl.
 
Citovat
#2
Zdravím, tohle vypadá na velmi šikovnou a užitečnou věc. Jelikož jsem "tradicionalista" a používám skin Confluence, tak jen doufám, že to poběží i na něm. BTW ta horní informační lišta z druhého obrázku se sežene kde? Ja na to nějaký addon?
*** nVidia Shield TV - LG TV 55SK8000PLB - Marantz Stereo 70s - Marantz CD60 - Synology DS220+ - Dali Oberon 3 ***
 
Citovat
#3
@Client: vyzerá to veľmi dobre a svoje využitie si to určite nájde

@Omroo: https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-wip-monitor-kodi

X92.. X96 max.. T95Z plus.. M8s plus..
 
Citovat
#4
@Omroo Použití RCP v jiném skinu možné bude. Je tady jen jedna otázka, jak? Dá se to udělat dvěma způsoby. Buď se vytvoří jakýsi "univerzální vzhled RCP", ve kterém ho uvidíš v každém skinu, pro který nebude existovat jeho konkrétní verze. Nebo se pro daný skin vytvoří konkrétní verze RCP tak, aby ten vzhled RCP odpovídal danému vzhledu. To je to, o čem píši v 1. příspěvku.

Ad. "lišta". To je moje vlastní verze Estuary, která navíc využívá onen již tebou zmiňovaný addon Monitor. Ten addon jsem vyrobili s jedním kolegou, který se ale už Kodi nevěnuje, a protože on byl o něco lepší programátor (já jsem jen amatér) vývoj dál nepokračuje. Addon funguje, sbírá data o Kodi a systému, ale má jednu nectnost - žere to paměť Kodi a to tak, že ta se po čase se vyčerpá a Kodi spadne. Je to prý nějaký bugem kolem správce paměti v Python, při volání systémových příkazů. Já si s tím nevím rady, addon používám i s tímto rizikem.
 
Citovat
#5
@Client: Nemáš už testovací verzi?
RaspberryPi 3B, LibreELEC Leia
WeTek_Play, LibeELEC Leia
Odroid N2, CoreELEC Leia
 
Citovat
#6
@hitman222 Testovací verzi mám, na čem bych to asi testoval 1, ale ještě chvíli, než ji zveřejním, mi dej. Jde to pomalu, respektive já se tomu pomalu věnuji, jsou i jiné radosti. Jaro, ... a tak...

Nicméně dnes jsem tomu chvíli času dal a poté, co jsem musel některé představy korigovat (a ješte budu muset, alespoň u pvních verzí) vypadá to takto.

Plocha RCP obsahuje v této verzi 5x4 sloupce tlačítek:
[attachment=6385]
Část z plochy má pevné obsazení, část se může pomocí tlačítka vpravo dole měnit, část se mění podle kontextu Kodi. To je obecný princip, který mám nějak odladěný a s kterým se dá pracovat na "expertní" úrovni. Tedy v tom smyslu, že si je někdo, kdo se vyzná ve skinningu může případně i upravit podle svých potřeb. Přepodkládám, že až to všechno odladím a bude to fungovat, udělám ještě v rámci addon i funkci FULL SETTINGS, kde bude možné funkce k jednotlivýcm tlačítkům měnit podle potřeby i laickými uživateli.

Jsou ted tři základní režimy zobrazení, říkám jim Player, Number a Tool. Jak už jsem uvedl, přepínání mezi nimi je možné pomocí tlačítka vpravo dole (světle šedivé). Nápis na něm vždy udává, do kterého režimu se RCP po volbě přepne. Skupiny tlačítek, které jsou aktivní pouze v právě navoleném režimu jsou podloženy světlejší barvou. Další dva režimy zobrazení (Player je zobrazen na prvním obrázku) pak vypadají takto - Number:
[attachment=6386]
a třetí Tool:
[attachment=6387]
Tady bych měl ale asi odbočit. Ukazuje se, že myšlenka číselné klávesnice, tedy zobrazení Number, asi hned tak realizovatelná nebude (pokud vůbec). Snažím se to nějak prolomit nebo ošálit, ale zatím se mi to moc nedaří. V RCP sice je, s tím problém není, ale její použití, například k přímé volbě kanálů TV nebo Radia, tom moc prakticky a uživatelsky příjemné není. Je tedy možné, že nakonec režim Number vypustí,

Jak už jsem napsal, některá tlačítka se mohou měnit i podle kontextu. Zatím je to použito ve dvou případech. První, jsou tlačítka TV a RADIO, kterými se spouští přehrávání naposledy přehrávaného kanálu televize nebo radia.
[attachment=6388]
V okamžiku, když se přehrávání spustí, změní se tato dvě tlačítka na tlačítko CHANNEL UP a CHANNEL DOWN. Ten princip je takový, že dokud se televize nebo radio nepřehrávají, není třeba kanály přepínat a tlačítka jsou vlastně navyužitá.
[attachment=6389]
Druhý případ přepínání podle kontextu Kodi je tlačítku PLAY/PAUSE, ale to je v Kodi celkem známý princip. Tlačítko PLAY se zobrazuje v případěch, když žádné přehrávání (audio i video) neběží, nebo běží, ale je ve stavu pause, tlačítko PAUSE se zobrazuje na tom samém místě jako PLAY v případě, že přehrávání běží.
[attachment=6390]

RCP a team Kodi

Zatím mám všechny texty v kódu a tak jsou pro jistotu v angličtině. Další důvod, proč tomu tak je to, že jsem zatím předběžně dohodnut, že RCP nabídnu Kodi teamu. Minimálně pro něj ale chystám téma na oficiálním Kodi fóru. Podobně se o tom snažím dohodnout i s teamy *ELEC. Předběžný zájem, po krátké představení RCP, by byl. Otázkou je, jestii to dopadne. RCP není nic světoborného, tedy co se týče jeho realizace. Novinkou je spíše ta myšlenka něčeho takového, a tu jsem už zveřejnil. ZKušený skinenr něco takového vymyslí za pár hodin, takže by nebylo nic divného, kdyby se opdobné řešení objevilo i jinde. Já osobně jsem na tom čistého času strávil zatím jen asi 6 hodin (+ samozřejmě čas, kdy jsem o celé koncepci a tom, jak by mohla vypadat a funopvat, přemýšlel)

Testovací verze

Testovací verze bude snad už brzy, celou jsem ji pojal tak, že se pouze nakopíruje jeden soubor do adresáře skinu a nastaví se mapování příslušné klávesy. Proto je to celé napsané jako "monolitický blok" bez žádných includes, odkazů do jazykových souborů ani na obrázků - ono se to takto jendoduše a rychle i ladí. Výjimkou je v této Estuary verzi těch pár ikon, které jsou k dispozici. Počítám, že až bude k dipozici verze addon, tak veškeré tyto záležitosti budou řešeny tam.

Nastavení

Pozorný čtenář si jistě všiml tlačítka RCP SETTINGS v zobrazení Tool. To je jedna ze dvou možností parametrizace RCP. Říkám ji základní - basic. Bude se provádět přímo ve spuštěném RCP a bude obsahovat pouze několik málo základních funkcí. Oproti tomu již výše zmíněné FULL SETTING, to bude až záležitost verze addon. Ta se bude spoutět z nastavení Kodi, a měla by (ve své konečné verzi) nabídnout možnost přiřadit tlačítkům funkce přesně podle přání uživatelů.

Jiné skiny

Zatím je to všechno jen o Estuary. Chci to nejdříve odladit do nějakého přijatelného stavu a teprve pak budu přemýšlet do jakého skinu se pustím dál. Zatím přemýšlím, jak jinak, o Confluence a Aeon Nox Silvo.

Další nápady

Je na to ještě brzo, ale já už si s tím nějakou dobu hraji a tak už nějakou představu mám. Kromě toho, co jsem už výše napsal, mám zatím celkem zafixovanou variantu RCP s jiným množstvím tlačítek. Teď je to 5x4, dokáži si představit 5x3, 3x3 nebo dokonce 3x2. Vždy podle toho, kolik a která tlačítka na klsickém ovladači bude mít uživatel  dispozici. Opačným směrem jde nápad mého kamarádda, který si s RCP u mě doma hrál (byl mimochodem nadšený), který přišel s myšlenkou naopak počet tlačítek rozšířit na 7x5. Kolem té stávající verze 5x4 by se vytvořilo jaké "U" z tlačítek, barevně jinak podložených nebo i jinak barevných, na které by si uživatelem definoval své "rychlé volby". Jakási obdoba "Oblíbených".
 
Citovat
#7
@Client vypadá to suprovně, už se těším a držím palce
RaspberryPi 3B, LibreELEC Leia
WeTek_Play, LibeELEC Leia
Odroid N2, CoreELEC Leia
 
Citovat
#8
Paráda! Palec nahor.
S tvojimi vedomosťami sa čudujem, že si ešte neprekopal keymap editor a nevydal jeho vylepšenú verziu :)

X92.. X96 max.. T95Z plus.. M8s plus..
 
Citovat
#9
Idea RCP je super. Napadla mě také, a když ji @Client zveřejnil, tak jsem ji také zkoušel. Bohužel, definiční soubory už z fóra zmizely, tak je třeba se poohlédnout po nějakém vlastním řešení. Napadla mě myšlenka, nejít cestou zobrazení okna ve středu obrazovky, ale použít již existující metodu, kdy se po stisku OK při přehrávání obsahu zdola (u Estuary, u jiných skinů to může být trochu jiné, nebo dokonce volitelné - např. ANS) vysouvá menu s ovládacími ikonami (PLAY, PAUSE, STOP, FF, REW, ..., Info, ...). To menu by bylo tedy jednořádkové a odpovídalo by koncepci zobrazení daného skinu ve výše popsané funkci. Rozšířením této standardní funkce i na ostatní případy, tedy nejen na okamžik, kdy se přehrává nějaký obsah, by umožnilo efektivné a jednoduše rozířit množinu rychle dostupných povelů, které na DO chybí.

Několik klíčových charakkteristik:
  • aktivačním tlačítkem by mohl být např dlouhý stisk OK (tím bychom přišli o možnost aktivace Context Menu, které je většinou mna lomgpress OK mapováno). Jinou variantou je využít u *ELEC instalací tlačítka mikrofon, které nemá v tomto využítí. Tak to dělám např. u jedné instalace, kdy je k boxu s CE připojena starší TV (pouze s DVB-T) a ovládá se to tedy DO přes box.
  • povely by byly seřazeny v jedné linii (řádce), pohybovalo by se tedy po nich tlačítky Left a Right
  • tlačítka Up a Down by naopak mohla být používána pro přepínání typů menu
    • ovládací tlačítka řízení přehrávání: PLAY, PAUSE, ...
    • rychlé volby pro nastavení přehrávání: volba audio stop, titulků, ...
    • servisní povely: Debug, ProcessInfo, ...
Znamenalo by to samozřejěm kombinaci zásahů do definičních souborů skinu a mapovacích souborů DO/klávesnice

Já se teď, po letech strávených s Logitech DO, soustřeďují na jednoduché a levné ovladače a postupně zjišťuji, že největší úspěch u uživatelů (i těch laických) mají ty, na kterých není moc tlačítek. Doplnění řešení na základě principu RCP však ale dokáže ovládání Kodi dostat na docela pěknou úroveň, na které je vše celkem jednoznačné, vede to ke sjednocení ovládání všech funkcí a pokud se dobře vyřeší i část parametrizace skinu, je to i překvapivě popisné i pochopitelné bez složitého učení, a to i pro laické uživatele.

Při hledání nějaké jednoduché logiky řešení jsem na to šel tak, že jsem vyšel z úkolu, navrhnou ovládání Kodi ovladačem, který bude mít minimum tlačítek, tedy 7:
  • tlačítko ZAP/VYP - tady je snad jediný HW předpoklad, že tímto tlačítkem jde vypnutý/uspaný box zapnout a že je možné na něj namapovat na funkci, která naopak box dokáže vypnout/uspat
  • kurzorové klávesy LEFT, RIGHT, UP, DOWN a klávesu OK
  • klávesu BACK
Pokud se tohle podaří, což právě s použitím principu RPC problém není, tak pak každé další tlčítko, které má DO navíc, nad onu minimální množinu, jen zlepšuje komfort ovládání.

Já osobně jdu, při výběru DO cestou, že vycházím z výše uvedeného minimálního počtu a snažím, aby použité DO mělo navíc ještě pár dalších. Typicky např.:
  • HOME
  • VOLUME+/-, MUTE
  • INFO
  • 0..9
Tato další tačítka mi pak umožňují jednak zvýšit komfort a rychlost ovládání v těch nejčastěji používaných "operacích" a jedka vymyslet i přirozenější způsoby ovládání vybraných funkcí. V tomto ohledu jsou velkým přínosem tlačítka 0..9. Pokud se v dané funkci nevyužije jejich "nativní" role, ať už číselného zadávání, nebo například zadávání "SMS style", tak je možné je využít jako tlačítka rychlých voleb pro specifické funkce. Samozřejmostí je využívání longpress a také rozsáhlé modifikace mapování podle aktuálně zobrazeného okna.

Osobně používám v současnosti DO těchto typů:
       
Jinak ale také (tam, kde to jde) tento koncept zasazuji do rámce používání DO od TV a HDMI-CEC komunikaci, kde se ten princip RCP také dobře uplatní, protože často TV do boxu "přepustí" právě jen základní tlačítka LEFT, RIGHT, UP, DOWN, OK a BACK.
 
Citovat
#10
Toto by bolo super. Ja pouzivam do od samsungu s min tlacidiel a tam ide namapovat cez cec dlhe stlacenie iba na sipku späť. Toto by mi doplnilo dalsie moznosti.

Jsem uživatel používající Mi 9 SE , který neumí číst pravidla o nepoužívání podpisu z Tapatalku.
Mecool KII pro S905D, CoreELEC 9.0.1
 
Citovat
#11
@j.jusko: Mám taky toto DO skrz CEC. Celkem tam můžeš namapovat 6 tlačítek. Dlouhý stisk ZPĚT (to máš taky) a po stlačení PAUSE/PLAY (vpravo od Home) ještě všechny 4 šipky a OK. Já Ok nevyužívám, ale šipky ano. Tady máš kódy v mém použití:

<key id="221">showsubtitles</key>#Down
<key id="223">XBMC.ReloadSkin()</key>#Up
<key id="227">PlayerProcessInfo</key>#Right
<key id="226">playerdebug</key>#Left

OK má, myslím, kód 230
X96max plus 4/32 + CE 21 RC2 + skin Confluence SCC / TV Samsung QE55Q6FNA
X96max plus 4/32 + CE 20.5 + skin Confluence SCC

AVR Denon 1600H / Dali Spektor 5.1
Win10pro + Kodi19.5
NAS Synology 215j 3TB Raid1
Router Turris 1.1
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)