• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rpi vs set top box? rychlost a přívětivost UI
#1
Dobrý den,

zvažuji, jestli koupit drahé Rpi4 (HW podpora HEVC která počítám že je důležitá pro příjem TV v ČR?) + TV modul DVB-T2 (rpishop.cz) a nebo set top box.
priority jsou pro mě aby se to dalo rychle ovládat, u Rpi mám obavy jak ten SW vypadá komplikovaně a zda by se podařilo rozchodit nějaké ovládání pomocí klasického ovladače. Dále píši podrobnosti..

Cenově je přívětivější vybrat si klasický set top box s podporou DVB-T2 & HEVC(H.265), než použít Rpi, které je i s modulem pro příjem DVB-T2 třeba i 3x-4x dražší.

Dále možná že, uživatelské prostředí a jednoduchost ovládání nahrává také set top boxu, před jehož koupí je možné na duck.com vyhledat obrázky jak vypadá jeho uživatelské prostředí. Možná, že i z tohoto hlediska je lepší set top box, než použít Rpi + Libre/Open ELEC a být nucen používat prostředí Kodi a TVheadend (jsou lepší alternativy?).

Rpi má ale výhodu v tom, že na tom mohou běžet i jiné věci - jde o počítač.

OTÁZKA 1: jaký HW a SW používáte, a jak hodnotíte rychlost a pohodlnost ovládání oproti set top boxu?
Mě jde hlavně o prosté sledování TV přes DVB-T2, rychlé přepínání kanálů bez prodlevy (který bývá třeba i 2 sekundy) a solidní zobrazování informací o pořadu a dalších pořadech na daném kanálu a jiných kanálech. (některé TV to mají celkem nešikovně udělané).

U mojí televize jsem našel, že má podporu Simplink, což u tohoto výrobce jak jsem se dočetl znamená že umí HDMI CEC což by teoreticky mohlo znamenat, že Rpi+Kodi+možná TVheadend půjde ovládat pomocí stávajícího TV ovladače. Otázka je jaká by byla praxe a zda by to bylo jednoduše ovladatelné.

OTÁZKA 2: Jaká je vaše zkušenost u Raspberry Pi s přepínáním programů a prací v programovém průvodci pomocí klasického TV ovladače?

Děkuji za vaše zkušenosti a omlouvám se za delší povídání ;)
 
Citovat
#2
Na otázky neodpovím, TVheadend jsem zkoušel jen chvilku. Nastavení dá trochu práce https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-pomoc...a-rasberry

Set-top-box... v Computer 10/2019 má vyjít nový "velký" test. EPG na těch co jsem viděl nic moc. TV Samsung mají nejlepší, podobně vypadá v Kodi, až se nakonfiguruje.
Kodi 20 -LibreELEC/LinuxMint/W10/Android12 -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#3
@postcd Probém je, že téměř každá rada, kterou tu dostaneš, nebude nikdy úplně objektivní. Podobné to bude s prohlášeními "je to hračka, "nastavení dá trochu práce" nebo "já jsem to měl komplet nastavené za 20 minut". Nikdo neví, jaké má dotyčný znalostmi schopnosti, ale třeba i ochotu se tím zabývat, i když to tzv. nepůjde na 1. dobrou. Občas lidem v tomto problému pomáhám nebo radím a setkal sem se s tak širokou škálou situací, kde na jedné straně byl člověk, který nepoznamenán problematikou si koupil RPi, a za 1/2 hodiny se přes Kodi díval na TV, na straně druhé jiný člověk, který se po měsíci marných pokusů to rozchodit za mnou přišel, jestli bych RPi od něj nekoupil. To se pak opravdu těžko radí. Já bych na to šel jinak. Jestli sis o Kodi něco někdy přečetl a máš dojem, že ho využiješ i jinak, než jako náhradu jednoduchého setop boxu, tak do toho jdi. Když bude nejhůře, RPi 4 s DVB-T2 přijímačem myslím vždycky prodáš s nepříliš velkou ztrátou. Pokud tě ale funkce Kodi nijak nelákají a nechceš s ním ztrácet čas, kup si STB. Ušetříš, a to peníze i čas.
 
Citovat
#4
@ postcd kup si Dreambox DM520 DVB-T2/C , pokud mas strach ze neco zakoduji (komercni tv se na to pripravuji) tak DM 525 DVB-T2/C a máš vše, Enigma 2 je uzivatelsky velmi prijemna
sz nectu, na dotazy pouzivejte forum, mozna tak pomuzete ostatnim
 
Citovat
#5
Malá aktualizace. Prodleva přepínání programů je u Rpi dle mé zkušenosti (Rpi4 s TVh@t s Libr€ELEC & K0di) spíše vyšší než set top boxy a navíc je cena Rpi s TV tunerem výrazně vyšší než settopbox. Pro sledování TV tedy asi spíše STB. Když jsem na Rpi4 měl Raspbian s Kodi tak bylo Kodi ještě pomalejší (+ se sekalo) než na Libr€ELEC, bylo to dost špatné a dělo se to i když CPU a RAM nebyly vytížené. Jinak ladění a instalace Rpi stb je hodně složitá přes tvheadend server web rozhraní. STB naproti tomu ladí velmi jednoduše. Uživatelské rozhraní Kodi není špatné. U STB je potřeba si buď vyzkoušet v obchodě, nebo vyhledat obrázky a videa pomocí internetového vyhledávače než si to člověk koupí. Undecided u STB pozor na to jaký typ video souboru produkují při nahrávání aby byl komaptibilní s počítačem. Další faul je že STB nemusí podporovat disky větší třeba 1TB. Další věc na kterou si dát pozor, že potřebujete STB s duálním tunerem pokud chcete často nahrávat z jednoho multiplexu a z druhého sledovat, zároveň.
 
Citovat
#6
Já mám jako STB odzkoušenou 4GB malinu s TV-HAT . Zprovoznění dlouhé, bojoval jsem s TVH Ovládání s DO bez problémů, pokud srovnám s STB Sencor, kde je ovládání kostrbaté a dost nelogické a odezvy jsou navíc chvílema tragické. Kodi jsem zvolil hlavně proto, že jsem chtěl využívat přehrávání filmů z serveru, doplněk pro německé TV atd. K druhé TV přijde nějaký obyč STB.
RPi 3B+, LibreELEC, IR TSOP 34836
RPi4 4GB RAM, + TV-HAT,  RPi4 4GB RAM, LibreELEC 9.2.0, Kodi 18.5
 
Citovat
#7
Odpověď jakou napsal @Client se mi líbí a je to tak.
Já bych ještě napsal pro starší a nebo méně zdatné =settopbox a pro hračičky a těm co to ještě pálí tak to ostatní (i ten settopbox) Rychlost přepínání programů u některých starších TV je tragédie,ale že bych chtěl zrovna trávit čas přepínáním jednoho programu na druhý jako když nemám TV program (epg) to néé.
To je ztráta času jako tehdá,když jsem poprvé okusil satelitní vysílaní a nevěděl na co dřív koukat. :-(:-D
 
Citovat
#8
Jak píše Client. Já jsem upgradoval 3 telky Rpi4 na DVB-T2. (+Rpi2, 2x USB tuner) Jsem celkem spokojenej, ale bylo to docela drahý a kdybych nechtěl Kodi, určitě bych šel cestou set-top boxů.
 
Citovat
#9
Ahoj, já jsem u sebe začal s Rpi4, ale hlavně protože jsem na něj chtěl "plnohodnotný" Linux a mít ho jako NAS, přehrávač Kodi a TV backend. Pak jsem chtěl do ložnice jen něco na TV + Kodi a tam se mi po zkušenostech s Rpi4 jevil jako lepší varianta "obyč" box, který podporuje HW dekódování při přehrávání HEVC  videa (Rpi4 zatím ne) a vyjde na cca 1/2. (TANIX TX3, MAGICSEE N5 MAX). Do obou jsem místo androidu nahrál Coreelec, přidal TV tuner a vše běhá suprově. Hlavně teď s poslední verzí Coreelecu, která má v sobě lepší ovladače TV tunerů. Jediná nevýhoda je, že je s tím trochu práce, protože se tam musí ručně nastavit display a dálkové ovládání. Lze jej samozřejmě používat jen s androidem, Kodi v něm jede dobře, ale je tam špatná podpora TV tuneru, vlastní android trochu zbytečně zatěžuje HW a přímo v Kodi nejsou vidět některé informace o HW.
 
Citovat
#10
(07.5.2020, 21:56)dvovla Napsal(a): Já jsem upgradoval 3 telky Rpi4 na DVB-T2. (+Rpi2, 2x USB tuner)
Jaký jsi použil USB tuner?
RPi 3B+, LibreELEC, IR TSOP 34836
RPi4 4GB RAM, + TV-HAT,  RPi4 4GB RAM, LibreELEC 9.2.0, Kodi 18.5
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)