• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sekce pro nováčky
#1
Zdravím s čerstvou zkušenností s prvním Kodi kontaktem a následně tímto webfórem
Ač jsem poctivě nakoukl do Jste zde poprvé? i Nápovědy, nenašel jsem očekávaný miniúvod ke Kodi a co zde i jinde k němu užitečného hledat, tudíž jsem byl poněkud zmaten i v repech. K vlastnímu Kodi by mi k wiki heslu stačila zmínka, že sexy se stává až doplňky + rozcestník na něco z ovládání GUI (nemusí to být zrovna špeky, že na Linuxu nefunguje vkládání ze schránky, třeba klávesové zkratky by se hodily) či pár příkladů/ukázek užití (např. ovládání přes TV ovladač, Xbox, ..) - prostě návnada, jak moc se to dá vymazlit.
Možná to je v nějaké wiki? Poohlížel jsem se, ale českou nenašel. Nedává smysl duplikovat/překládat En, ale touto formou konsolidované zde vytvořené CZ/SK specifické znalosti + "základ" bych přivítal. Třeba jako tady Kdenlive. Wikiknihy jsou pro tento typ obsahu určeny a není třeba se starat o vlastní platformu.
Kodi zdar!
 
Citovat
#2
@LadaN: skvely napad a vezmes si to teda na starosti 88 88 4
Apple TV 4K gen.3 128GB - tvOS 16.2 (iSCC, KODI 19.4) & 3x HomePod - audioOS 16.2 & RPi 4B 8GB RAM - IOTstack & 1x RPi 2B - Raspbian & RPi Zero
Intel NUC NUC10i5FNK - i5 10210U, 64GB RAM, ESXi (W10, W11, Debian,...) 
iPhone 15 Pro 512 GB - iOS v17.2.1 (KODI 19.4) & Apple Watch 9 45mm v10.2
iPad Pro 11 512 GB - iPadOS v17.2.1 (KODI 19.4)
 
Citovat
#3
@LadaN Nežijeme v ideálním světě. To co bys rád, by asi i většina, bohužel není nikdo, kdo by se tomu systematicky věnoval. Tady na fóru je plno informací, ale bohužel ne vždy a ne všichni mají stejné předpoklady (nebo chuť či disciplínu) pro to, udržovat tu nějakou štábní kulturu. Nezbývá, než si to sám "složit". Dílem z toho, co najdeš zde, dílem z Oficial Kodi Wiki a dílem pomocí hledání např. přes Google. A nepiš prosím, že většina z toho není česky, to víme. Při dnešní stoupající úrovni znalosti angličtiny a nebo funkcí on-line překladu, to zas tak velký problém snad není. No a když už si nebudeš vědět rady a nic nebudeš moci najít, tak se tu nakonec klidně zeptej. Buď ti někdo, dáš-li mu dost informací, odpoví, případně tě (patrně s nějakou uštěpačnou poznámkou, kterou ale musíš vydržet) nasměruje tam, kde odpověď najdeš.

No a nebo ještě jinak. Zkus to, co si myslíš, že by mělo existovat (i když já si myslím, že je to zbytečné, ale na to nehleď), zorganizovat. Je tu na fóru plno chytrých a znalých lidí, třeba někoho přesvědčíš, aby se na tom s tebou podílel. Jen tě upozorňuji, že největší potíž takových projektů je to, že jak rychle vzniknou, tak rychle zaniknou a pokud ne hned, tak brzy ztratí více či méně na autentičnosti. Ale kdo ví, třeba se ti to povede...
 
Citovat
#4
@LadaN: Jak píše Jiro, je to vše už tady ale rozkouskované.
Každý, kdo se něco naučil, sem něco přidal.
Sám jsem si kdysi udělal téma o tom, jak jsem instaloval Kodi na Raspberry a zapisoval tam různé odkazy považované za potřebné nalézt na jednom místě. Rychle zastarávají.

Pokud by ti "modré odkazy" v tom k něčemu byly, jsou tu:
https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-jak-k...cnu-s-kodi
...a návod od @S474N:
https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-zakla...18-a-vyssi

Ty budeš mít výhodu čerstvé paměti, jak jsi postupoval jako "nováček".
Kodi 20/21 -LibreELEC/LinuxMint/Win/Android -RPi4/3/2/ IntelPC/xMiStick4K -Router 1Gbit 2.4+5GHz
 
Citovat
#5
Položit jsem základní kámen. Bude-li se někdo chtít přidat.. 4 Prostě wiki 6

@meda: Ano, modrý text přijde vhod,Thumbup protože Kodiování je motivováno snahou vykopat STB a na stole se povalující noťasy náhradou za RPi (směřuji sem někam) a pointegrovat s notifikacemi (např. mobil, domovní zvonek, IoT, ..)
 
Citovat
#6
Snažíš se zbytečně.
Dnešní úroveň začátečníků je taková,než by měli snahu se něco naučit nebo si informaci najít na netu-a je jich tam hromada-tak raději položí dotaz,třeba na zdejším fóru-to je totiž jednodušší....
2xRPI3,LibreELEC 9.2,Sandisk 32Gb,Sony Android TV
 
Citovat
#7
presne tak, je jednodussi se zeptat, zacatecnik se bohuzel o nic nezajima, dnes je kodi fenomen a to diky sc a scc ale napr.,ze to funguje i bez kodi vi malokdo, ale zacnou se uplatnovat striktne dovozni podminky na zbozi z ciny, eu si doslapne na sharovani medii a bude pro 90% lidi vymalovano, na druhou stranu torrenty porad take existuji
sz nectu, na dotazy pouzivejte forum, mozna tak pomuzete ostatnim
 
Citovat
#8
Mě vychází jako snazší/rychlejší mít odpověď ve wiki a na tu odkazovat, než odpovídat opakovaně. Šlo by samozřejmě odkazovat do fóra, ale tam se obtížněji hledá. Navíc i dotaz a hlídání odpovědi/komunikace je "práce", proti které juknutí na wiki může být snazší = méně práce pro všechny.
Ale chápu, že některým to nevyhovuje. Třeba jen proto, že rádi "pokecaj" 6
 
Citovat
#9
Správně, proč nezkusit pomáhat novým způsobem. Jsem zvědavý, jestli bude úvod wiki pro opravdoveho "vykuleného" nováčka. Ale máš čas si to sám představit a potom uvést do praktické nápovědy. (Nic ve zlém!)
 
Citovat
#10
@LadaN: Přeji mnoho trpělivosti a sil  Thumbup Thumbup Thumbup
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#11
@LadaN: K té větě "Pro usnadnění práce mají doplňky standardizované rozhraní, ..." mám výhradu.
To není standardizované rozhraní doplňků neboť to vůbec není rozhraní doplňků, přestože informace se do něj promítají.
Lépe by bylo napsat
"Pro práci s doplňkem má Kodi standardizované rozhraní, ..."
 
Citovat
#12
@LadaN Především by sis měl rozmyslet, v jaké úrovně znalostí a detailu by se ta wiki měla pohybovat. Popisovat nějaká rozhraní a to, jak jsou organizované doplňky, včetně struktury jejich mandatorních částí, je pro nováčky absolutně zbytečné. Dokonce si myslím, že je to i kontraproduktivní. Nováček, i když bude používat doplňky, takové znalosti k ničemu nepotřebuje a spíše ho to znejistí, protože nebude vědět, k čemu mu ta infromace vlastně je a co si s ní počít. Někdy je přebytek informací horší, jak jejich nedostatek.
 
Citovat
#13
  • @meda: Díky. Upraveno
  • @JiRo: rozumím, ale vycházím z osobní zkušenosti a jsou to vlastně průběžné poznámky, které bych si jinak šmudlil u sebe. Nebýt doplňků, tak po Kodi nesáhnu a to se k začátečnictví hrdě hlásím 4
Mimochodem, je to wiki = platí "editujde s odvahou" (Nic horšího, než revertovací válka se stát nemůže 5)
 
Citovat
#14
Dokončil jsem popis toho, s čím jsem se setkal při zprovozňování Skylink Live TV a poslechu stanice BBC Radio 4 Extra.
Zůstalo mi "pár" otázek. Prosím, koukl byste na to někdo? Můžete v tomto vlákně, přímou zprávou nebo využitím wikidiskuze u článku
  • ..kvůli přehlednosti se ve wikidiskuzích standardně používá členění pomocí "Přidat téma", reakce se odsazují pomocí úvodních dvojteček (:: = odsazení o dvě úrovně) a příspěvek se zakončuje podpisem
Dost by se hodil příklad pokročilého/komplexního použití Kodi, ať je k čemu inspirovat. Sám si na to netroufám, protože teprve včera jsem se dokopal k pořádnému nastavení Skylinku. A musím říct, že mě to dost nadchlo - mám to za přívětivější, než co nabízí STB. Pěkná práce od @SorienThumbup

+ 2021-04-30: Teď jsem si všiml, že aktuálně kolem doplňku (a souvisejících) kmitá @cache: . Díky náleží i jemu (možná hlavně?) a dalším, kdo se podílí.
 
Citovat
#15
@LadaN: Fakt slušná práce na wiki. Já osobně tam dopisovat nebudu, jednotný koncept je důležitý. Možná píšeš hned od úvodu příliš technickým jazykem - ale je to subjektivní.
Thumbup Thumbup Thumbup
 
Citovat
#16
@LadaN Já bych k tomu asi měl plno připomínek a námětů, ale vzhledem k tomu, že tomu čas věnovat nemohu, tak jen velmi stručně pár bodů při obědové pauze:
  • zcela pomíjíš existenci vzhledů a píšeš o Kodi a jeho obsluze a používáš příklady a odkazuješ se na základní vzhled. Buď by to chtělo to zobecnit, tedy aby to bylo vůči použitému skinu invariantní, což by ale asi bylo značně náročné, ne-li nemožné, nebo se tedy o vzhledech zmiň hned v úvoodu a napiš, že popisy, které používáš jsou vztažené k použitému základnímu vzhledu Estuary
  • to, co tak zajímavě popisuješ jako zcela jiný výsledek dává najetí na položku hlavní nabídky "Doplňky" je bod, který by si v kapitole Základní obsluha, jehož je součástí, zasloužil jasné, jednozančnýé a jendoduché vysvětlení. V tomto bodě se totiž uživatelé tápu opravdu velmi často. Bylo by lepší se, místo slov zcela jiný výsledek, zaměřit na samotnou podstatu. Tedy na to, co znamanají a co se děje při činnostech:
    • výběru položky - její zvýraznění a hlavně, zobrazení widgetů v příslušní části obrazovky (v jaké a jak, to záleží na vhledu)
    • aktivace položky - vykonání příkazu, který je v dané položce definován:
      • spuštění vnitřní funkce Kodi
      • spuštění doplňku
  • podobně bych mohl pokračovat v případě celé řady bodů dalších. A jako příklad ještě uvedu jeden .. nemá význam návratu to vyšší úrovně nabídky. To taky není úplně pravda. Záleží na tom, o jakou funkci Kodi je, o to zda jde o vnitřní funkcií nebo doplněk a o celou řadu dalších aspektů. Tohle je totiž jeden ze silných aspektů Kodi, že dokáže v hierarchii nabídky funkcí používat různé "vstupní body" - data z databáze, knihovny titulů (filmy, seriály, hudba), spuštění doplňku, spuštění doplňku od libovolně zvoleného bodu jeho vnitřní struktury, ... Ale pokud bych se i touto a celou řadu dalších věcí chtěl rozebírat jako u předchozího bodu, už bych popřel to co jsem napsal na začátku, že nemám čas se tomuto tématu věnovat.
Asi bych to spíše zobecnil. Je hezké, že jsi se do toho pustil. Na tvém díle je vidět, že vzniká současně s tím, jak Kodi poznáváš. Je mi jasné, že časem budeš schopný některé pasáže přepsat podle toho, jak do tajů a zákoutí pronikneš hlouběji a pochopíš jejich podstatu. Člověk prostě nemůže hned vědět všechno. Držím palce.
 
Citovat
#17
@JiRo: @LadaN: To, cos, Jiro, napsal , má právě hledisko toho rozdílu "pro nováčky" a "do hloubky". Úvodní kapitoly musí být "neodstaršující".
Myslím, že právě koncept osnovy, řazení kapitol ještě dozná úpravy, jak autor bude vstřebávat informace.
Pak ovšem, a to se stává, přestane postupně vnímat, co už není jednoduché, protže se mu vše začne zdát samozřejmé.
To je osud.

To popisování tlačítka/volby "dvou teček" známé jako posun o úroveň výš - a rozdíl proti "Escape" (Exit) je problém v Kodi téměř filozofický.
Posun ".." přidává volbu "do zásobníku" ale Exit vrací k předchozí položce "v zásobníku". (Je tomu tak v doplňcích.)
A Exit nevrací vždy jen o jednu, v Kodi vyhazuje do menu (a zásobník si předchozí ještě ke všemu zapamatuje). Ale vyhození není vždy stránka Home, která je tak nějak připláclá na všechno.
A Home je zase stránka s widgety, takže ..... se tohle táhne s každou verzí.
Můj soukromý názor, že je to nekonzistentní ale musíme si na to zvyknout.
 
Citovat
#18
@meda No, úplně bych to tak neřekl. Přeci jen i pro nováčky chybí alespoň základní představa o koncepci Kodi a u ní zmínka o skinech, aby bylo jasno, že některá chování nejsou jen věcí Kodi, ale jeho konkrétní "implementace" díky použití toho kterého skinu. Souvisí to právě i s tím druhým tématem, který nazýváš téměř až filosofickým (já to tak vysoko nevidím 1). Tady může být totiž právě ve skinu do jisté míry ovlivněno, jak pohyb po hierarchickém stromu voleb může probíhat. Ale jak jsem uvedl, já do toho nijak vstupovat nehodlám. Co jsem měl na jazyku jsem řekl (napsal) a už teď toho bylo více, než jsem měl původně v úmyslu. Ono je to hodně nevděčné, psát wiki. Člověk s tím stráví v dobré víře hodně času, věnuje tomu hodně energie a pak se objeví někdo 13, kdo na tom začne hledat mouchy a kafrat do toho...
 
Citovat
#19
Předně díky za připomínky/podněty Thumbup
Teď jednotlivě:
  • @meda: nemyslím si, že pro +/- jednotný popis je nutný jeden autor viz. Wikipedie. Ale samozřejmě chápu čas, motivace, .. "Kafrání vítáno"
    • že si každý do světa vypuštěný výtvor začne žít vlastním životem mám za přirozený stav
  • @JiRo
    • vzhled:
      • též si myslím, že univerzální popis by byl problém. Proto výchozí, stejně jako na Kodi Wiki, na kterou často odkazuji
      • silně preferuji funkčnost před vzhledem = vím, že to této oblasti se vůbec pouštět nebudu. Je to wiki, tak snad se někdo znalý najde
      • přihodil jsem zmínku a odkaz
    • procházení nabídkami
      • též se mi ta pasáž hrubě nelíbil, ale cyklil jsem se v něčem jako onClick/onMouseOver a to bylo ještě horší. Výběr x aktivace se mi líbí Thumbup
    • "tlačítko .." (+ @meda: ) - zobecnil jsem na nadřazenou úroveň. To snad pokrývá vše
  • trochu neplechy dělá i překlad, zejména Prohlížeč x Správce doplňků (ale tam je chaos již v samotné aplikaci a Kodi Widi). K tomu založím extra vlákno
  • existuje nějaký svobodný (nejlépe CS/SK) zdroj pro PVR?
 
Citovat
#20
@LadaN Teď už jen k těm tématům, kde jsem označen a kde si myslím, že bych měl reagovat nebo jsem k tomu vyzván. Rozumím, že sis vybral variantu popisovat to pouze pro základní vzhled. Ale tím spíše bys měl ztratit pár slov o vzhledech a jejich roli v Kodi a pak o tom, že vše co následuje, se týká jenom základního vzhledu Estuary. Ale to už se opakuji.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)