• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Zdravím hosta! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 4.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak kupuji Raspberry Pi a začnu s Kodi
#1
Lightbulb 
Chci začít s mikroPC Raspberry Pi pro Kodi - popis, co budu potřebovat.
[Obrázek: information.png] Podtitul: Informace, jak začít. [Obrázek: information.png] - - - Poslední drobná editace 26.3.2018
...Jak přizpůsobit a používat operační systém s Kodi a další SW je popsáno v dalších tématech - odkazy na ně na konci příspěvku.
Magazín [Only registered and activated users can see links Click here to register] uvádí informace a [Only registered and activated users can see links Click here to register] týkající se Raspberry. Naše fórum to činí česky.

Nejdříve úvaha, k čemu to připojím. Jestli mám TV přijímač s HDMI vstupem a najdu v manuálu nebo jeho menu, že lze povolit ovládání HDMI-CEC, nemusím mít trvale připojenu klávesnici popřípadě myš. (Je nutný kvalitní HDMI kabel v.1.4) Kodi budu ovládat dálkovým ovládáním TV. ([Only registered and activated users can see links Click here to register])

Pokud chci využít počítačový monitor, zbyl mi třeba se vstupem DVI, budu USB klávesnici (a myš pro další SW) potřebovat. Funguje i bezdrátová s USB přijímačem. RPi tím má i využití s dalším SW, jako je příkladně Raspbian (desktopový Linuxový OS, který obsahuje LibreOffice a další SW podobný Windows).

Na webu otevřu RPi obchod, [Only registered and activated users can see links Click here to register], jiní svůj oblíbený.
Výběr se bude řídit dvěma hledisky. Buď chci sadu, nebo si to tamtéž objednám jednotlivě. Buď chci RPi2, nebo mírně výkonnější RPi3 (64bitový, SW stejný pro 32bit). EDIT: K polovině března 2018 je už v prodeji RPi3 B + (plus) o poznání výkonnější se schopností bootovat z USB flash.
Jak bych to udělal já jednotlivě (ale zakoupil v jedné zásilce, tedy jedno poštovné):
Raspberry Pi 3 Model B + 64-bit 1GB RAM (systémy na něm běží jako 32-bitové, dokud nebudou připraveny nové);
Chladič pro Raspberry Pi (hliníkový BGA). K verzi RPi 3B +(Plus) určitě; nestojí ani stovku.
Krabička Onenine - bílá (plast), nebo Oficiální krabička Raspberry Pi malinovo-bílá, nebo Hliníková krabička - stříbrná (plech WiFi tlumí(!), lepší chlazení);
**[Only registered and activated users can see links Click here to register]
Zdroj 2,5A (3A) oficiální microUSB napájecí zdroj, bílý; **Barvy uvádím  proto, že takové jsou zrovna teď či byly s nižší cenou.
8GB microSDHC karta Kingston class 10 + adaptér SD, (bez SW);
HDMI-HDMI kabel - 0,5 m; pro spojení s TV.
Pokud budu připojovat monitor s vlastním DVI-DVI kabelem, budu ještě potřebovat redukci:
HDMI M - DVI F redukce; tu zapojím přímo do RPi3.
Zvuk do TV je veden v HDMI kabelu, zvuk do repro k PC zapojíme z výstupu Jack. Zvuk z TV do zesilovače je někdy možné vést optickým kabelem.
Pokud chci a povedu zvuk do zesilovače nikoli až z TV ale vstupy Cinch, případně mám do TV jen analogové vstupy, potřebuji
Analogový audio/video kabel [Only registered and activated users can see links Click here to register] - 3,5mm jack / 3x RCA cinch - 1,5m; pokud potřebuji, v Kodi mohu povolit i oba zvukové výstupy současně.
Někteří si stěžují na šum v tomto výstupu, pak je možnost zvolit řešení s doplňujícím audio modulem (Zde nebudu uvádět typ).

Pokud budu připojovat externí HDD přímo na RPi2 USB2.0, konfiguruji napájení [Only registered and activated users can see links Click here to register].  U RPi3 není potřeba.
Jinak si pomohu externím USB2.0 hubem s vlastním napájecím zdrojem. Pro HDD s otáčejícími se plotnami je to bezpečnější, SSD je OK.

Než vložím mikro SD kartu do slotu v RPi, musím si vybrat a stáhnout na PC/NB software s Kodi (soubory IMG, TAR rozbaluji v 7zip).
[Only registered and activated users can see links Click here to register] ***
Doporučuji LibreELEC, na kterém se naučím zacházet s Kodi. Jestliže chci rozšířit možnosti používání RPi, vyzkouším Berryboot (bootování do vybraných systémů, ty nejlépe instalovat do vložené USB Flash) a přidám si v něm k systému LibreElec, nebo OSMC** a ještě desktopový Raspbian. V něm mohu po počeštění používat LibreOffice a prohlížeč webu Epiphany. NOOBS multiboot sice nedoporučuji ale pokud si někdo koupí komplet sadu s připravenou SD kartou, může jej vyzkoušet.
**/ OSMC je obdoba xxELEC postavená na Debianu; přináší více možností terminálových příkazů linuxu.
***/ Na přípravu karty ve Win použiji SW Rufus (format a image) nebo SDFormater a Win32Disk Imager.

Ještě jedno pravidlo. Pokud Kodi a doplňky zlobí a oprava není jednoduchá nebo se nedaří,[Only registered and activated users can see links Click here to register]

Odkazy tohoto fóra:
SW pro přípravu [Only registered and activated users can see links Click here to register].
Archiv instalačních souborů [Only registered and activated users can see links Click here to register] atd. [Only registered and activated users can see links Click here to register]. Repozitář doplňků CZ SK na [Only registered and activated users can see links Click here to register] Některé doplňky jsou ale už nefunkční!
Základní zprovoznění a [Only registered and activated users can see links Click here to register]. V popisu přidání repozitáře Kodi CZ & SK umožní češtinu, pokud bude chybět.
. . . Doplněk Stream Cinema [Only registered and activated users can see links Click here to register], problémy s přihlašovacím heslem [Only registered and activated users can see links Click here to register] a [Only registered and activated users can see links Click here to register] SC na YouTube[Only registered and activated users can see links Click here to register]
. . . Doplněk [Only registered and activated users can see links Click here to register] umí prý doplnit titulky sám, ostatní videodoplňky [Only registered and activated users can see links Click here to register] a v Kodi nastavení (Expert) >Přehrávač >Titulky (CZE, středoevrop.)
. . . Doplněk YouTube spouští co očekáváte, k němu se hodí (využívá jej) i upravený [Only registered and activated users can see links Click here to register] pro informace o filmech v kinech.
. . . Problémový doplněk Exodus (filmy, seriály, ...může zneschopnit jiné doplňky) [Only registered and activated users can see links Click here to register]
. . . Doplněk pro poslech rozhlasových stanic [Only registered and activated users can see links Click here to register], Radio.de, Play.cz.
Kodi obsahuje základní vzhledy rozhraní (skiny), které můžete zaměnit podle [Only registered and activated users can see links Click here to register]Existují i specializované úpravy, třeba [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Doplňky na webu: [Only registered and activated users can see links Click here to register] Přidat do file manager jako zdroj (file manager >add source).  Najít International, Czech.
Linky [Only registered and activated users can see links Click here to register]. A kde jsou [Only registered and activated users can see links Click here to register] - [Only registered and activated users can see links Click here to register] Info na Wiki o [Only registered and activated users can see links Click here to register] A jak[Only registered and activated users can see links Click here to register]
Co jsou to [Only registered and activated users can see links Click here to register] Scraper [Only registered and activated users can see links Click here to register] a scraper [Only registered and activated users can see links Click here to register] i na [Only registered and activated users can see links Click here to register] Neuškodí před instalací pořádně pročíst!
Promítání obrázků - zachování velikosti, [Only registered and activated users can see links Click here to register]. Kam Kodi ukládá důležité soubory - adresáře: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Profily umožňují spustit Kodi pro každého uživatele s jejich vlastními preferencemi. Nastavují se v podmenu Systém(u). Profily nemají vliv na volby OS (LibreELEC Configurations, atd) a nemají vliv na volby CEC (System /Expert/>System>Vstup>Periferie>"CEC Adapter").
Berryboot [Only registered and activated users can see links Click here to register] - [Only registered and activated users can see links Click here to register], v něm[Only registered and activated users can see links Click here to register]. Jak [Only registered and activated users can see links Click here to register] v Berrybootu. Systémy do Berrybootu [Only registered and activated users can see links Click here to register][Only registered and activated users can see links Click here to register]
Systém [Only registered and activated users can see links Click here to register] jako další multiboot.
Jak správně připojit externí [Only registered and activated users can see links Click here to register]. - Nastavení parametru pro neomezování napájecího proudu u RPi a RPi2. A ještě jak externí disk [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Rychlost sítě[Only registered and activated users can see links Click here to register]a[Only registered and activated users can see links Click here to register]i schopnosti [Only registered and activated users can see links Click here to register] a ještě [Only registered and activated users can see links Click here to register] Při pomalém internetu [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Navýšení velikosti cashe paměti pro streamy [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Klient PuTTY ve Windows i Linux pro SSH přístup na systémy [Only registered and activated users can see links Click here to register] A příklad, co [Only registered and activated users can see links Click here to register].
A pro informaci ještě [Only registered and activated users can see links Click here to register] z Brna.
Záloha Kodi, záloha konfigurace [Only registered and activated users can see links Click here to register] a jeho adresářů [Only registered and activated users can see links Click here to register]

Webový prostor pro sdílení LOG souboru (důležitá pomoc při hledání řešení chyb) [Only registered and activated users can see links Click here to register] Pokud máte WebShare, ukládejte tam.
Pro potřeby pokládání dotazu potřebujete znát vnější IP adresu své sítě: [Only registered and activated users can see links Click here to register] Lze spustit i test rychlosti připojení a další info.
Kodi chodí i na jiných HW platformách než RPi (Malina). Informace k tomu [Only registered and activated users can see links Click here to register] i oficiálním [Only registered and activated users can see links Click here to register]
BerryBoot-LibreELEC8.2.5-Kodi 17.6 >RPi2/RPi3 >TV FullHD. Kodi >Notebook W7/10. Kodi 17.6 >PC LinuxMint 64bit. Router 1Gbit, 2.4+5GHz
 
Citovat
#2
Nelíbí se vám Raspberry Pi ale chcete Kodi na podobném a snad výkonnějším zařízení?
Výběr není jednoduchý. Požadavku na HW pro 4K HDR10 se věnuje Kodi diskuze
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
Jak to koupit na zahraničních shopech: [Only registered and activated users can see links Click here to register]

Odkážu i na příspěvky od aktivních kolegů na fóru:
D.O. s klávesnicí a vlastností myši MX iii (WiFi 2,4) pro Android: [Only registered and activated users can see links Click here to register]

Kudy kam při výběru "Kodi krabičky" ("Black Box" - HW pro Kodi)

[Only registered and activated users can see links Click here to register]

Koncem roku 2017 test Kodi 18 (alfa) na X Box One S, herní konzoli od SONY

[Only registered and activated users can see links Click here to register]
..a teď také X96 S905X 2/16GB Smart TV Box sice s Androidem, ale bootuje LibreElec (z karty):
[Only registered and activated users can see links Click here to register]

Vero 4K+ (S905D; H265, HDR10, systém klon Ubuntu OSMC s Kodi) [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Nastavení OSMC AVR [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...SMB sdílení [Only registered and activated users can see links Click here to register]

Možná raději budete Kodi provozovat na HTPC
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
...až info v #15
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
...až sestavy v #11
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
Jedna taková deska ASRock J4105-ITX (HEVC 10bit, RAM DIMM4 max. 8GB, 4xSATA, BIOS v.1.30 - varování v diskuzi před v.1.40 = zamrzá):
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
Nové typy jako ASRock J5005-ITX (už 4K HEVC 10bit):
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
Co na to instalovat - třeba jen Ubuntu Server a Kodi (příklad pro 32bit, i386):
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
...

Adresáře a soubory systému Kodi: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Aby se data (v podstatě jakýkoliv adresář Kodi) ukládala jinam (i na síti) než default, umožní Path substitution:
[Only registered and activated users can see links Click here to register]


Někdy může nastat u "krabic" problém s obrazem [Only registered and activated users can see links Click here to register]

Do Kodi (na nějaké "krabici") chci poslat video/audio z mobilu. Pro Android [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...nebo pro WMobile [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Na PC Win/iOS/Linux i NASu je možné instalovat DLNA server Serviio [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Stránky pomoci s routery a sítěmi vůbec [Only registered and activated users can see links Click here to register]
 
Citovat
#3
Angry  . ROZPRACOVÁNO STÁLE ...Kde má angličtina nestačí, pomohu si přibližným překladem >>> [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Ještě si zaznamenám odkazy pro příští zkoušení.....:::
Instalace Kodi na Raspbian: [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...Raspbian: [Only registered and activated users can see links Click here to register]

Ovládání rele přes GPIO je celkem jednoduché, popisoval Petrvald zde [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Když už mám RPi, mohu na něm rozchodit i jiné systémy - třeba [Only registered and activated users can see links Click here to register] pro automatické řízení domácnosti: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...[Only registered and activated users can see links Click here to register] pro Smart Home: [Only registered and activated users can see links Click here to register] ... [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...Nebo TVHeadend media server od JiRO: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...Steam Link - Streamování her (RPi) [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...Webkiosk - samostatný webový interface (i na BerryBoot): [Only registered and activated users can see links Click here to register]


Chybí mi virtualizace x86 na RPi, pro to je ruský ELTECHS ExaGear Desktop (3 dny free, placený, Lib.27-35): [Only registered and activated users can see links Click here to register]

...nebo. Chci hrát hry.
Jde to s ExaGear Desktop: [Only registered and activated users can see links Click here to register] pak RECALBOX nebo projekty PiMAME a RetroPie uvedeny česky na starším [Only registered and activated users can see links Click here to register]  ; pozor ale na zdroj COOLROM com!
...projekt LAKKA Game Console [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...nebo pomocí NOOBS [Only registered and activated users can see links Click here to register]
- k tomu bude potřeba ROMky, např z pravěku her [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Na uvedeném webu je i spousta informací a postupů [Only registered and activated users can see links Click here to register].

Pro znalejší je inspirativní web J. Polzera s postupy dalších využití RPi: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...testování emulátorů a návody na YouTube Eta Prime [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...a také na tutorály TheMagPi [Only registered and activated users can see links Click here to register]
JAKÉ Hry? PS1: [Only registered and activated users can see links Click here to register] Nintendo: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Na Adafruit jak udělat MALOU HERNÍ KRABIČKU s Raspberry Pi Zero [Only registered and activated users can see links Click here to register]

EMULÁTORY HER - Odkazy

RETROPIE [Only registered and activated users can see links Click here to register]  ...je také pro BerryBoot: [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Popis - [Only registered and activated users can see links Click here to register] Videonávod (nóóo...) [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Polopatický návod jak na RPi sw Retropie (12 dílů): [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Petrvald balíky her - [Only registered and activated users can see links Click here to register] i pro DOS [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Na staré TV (LCD) nemusí jít ZVUK z HDMI, pravděpodobně kvůli nesprávné detekci se nespustí ovladač zvuku. Zde je Fix jak na to: [Only registered and activated users can see links Click here to register]

RECALBOX [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...manuál [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...přiblížení na Root.cz [Only registered and activated users can see links Click here to register] MimoDOOMa jsou defaultně slaboty.

ROMs uložené v USB, konfigurace pro Retropii [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...a také [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...  [Only registered and activated users can see links Click here to register] ; [Only registered and activated users can see links Click here to register] ; [Only registered and activated users can see links Click here to register] ; [Only registered and activated users can see links Click here to register]
...diskuze [Only registered and activated users can see links Click here to register]

GAMESTARTER přímo do Kodi [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...na YouTube [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Popis doplňku [Only registered and activated users can see links Click here to register]


SHADER pro emulátory, zjemnění obrazu (doporučené crt-pi-curvature.glslp):
[Only registered and activated users can see links Click here to register]


EMULÁTORY HER NA Linux Ubuntu/Debian a MINT
[Only registered and activated users can see links Click here to register]  - Odkazy na zdroje ROM berte s velkou rezervou. A opatrnost, co stahujete. (.EXE)
Retopie na LinuxMint 17.3 Mate instalovaná a odinstalovaná podle GitHub mi ale zbourala některé části systému!!!


MP3 JUKEBOX na RPi - FruitBox: [Only registered and activated users can see links Click here to register] ..... [Only registered and activated users can see links Click here to register]


Překlady do CZ
[Only registered and activated users can see links Click here to register] ; [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Problém s hesly v SC [Only registered and activated users can see links Click here to register]


TvHeadEnd - Jak přijímat TV vlastním tunerem a vyslat jako stream po síti... [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Některé návody EPG [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...a čas [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Na jakém HW dekódovat DVB-T2/HEVC [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...a také nahoře Kudy kam při výběru "Kodi krabičky"
Info o MULTIPLEXu [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...a souhrn rad pro příjem [Only registered and activated users can see links Click here to register]


INTERNETOVÉ RADIO NA RPi - [Only registered and activated users can see links Click here to register]
piCorePlayer [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...Logitech Media Server [Only registered and activated users can see links Click here to register] ... [Only registered and activated users can see links Click here to register] . . . . . Ovládání GPIO [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Projekty s displejem [Only registered and activated users can see links Click here to register] ... [Only registered and activated users can see links Click here to register]
3.5"TFT [Only registered and activated users can see links Click here to register] ...specs [Only registered and activated users can see links Click here to register]


Hard Ware - Co, kde, ceny (k 5.4.2018)
Raspberry Pi Zero, Rpishop, 157 Kč. Raspberry Pi Zero W, Rpishop, 313 Kč. Raspberry Pi 3B Plus, Rpishop, 979 Kč. Sady výhodněji ale i s tím co nechci.
Raspberry Pi Zero +adaptéry +oficiální krabička, Rpishop, 421 Kč.
HDMI - HDMI kabel (zlacený, černá, 50cm), Rpishop, 57 Kč. Mini HDMI - HDMI kabel 1m, RPishop 99 Kč.
Zdroj 230V/5V-2,5A do microUSB, Rpishop 264 Kč. Redukce: Adapter miniHDMI nebo microUSB, Rpishop, 70 Kč.
USB HUB Defender Quadro Infix (out 4x USB, in-miniUSB, DC in Jack 5V 3,5/+1,4 mm/originál zdroj nelze sehnat**), Alza JS280c02, 129 Kč.
Smart choice USB HUB 2.0 4 in 1 (out 4x USB, in USB, nemožnost ext. zdroje), Pepco [Only registered and activated users can see links Click here to register] 49 Kč.
Zdroj GME 230V/5V-2A (DC Jack 4/+1 mm), SoftCom K22SA53, 141 Kč. Redukce OTG microUSB-B-F/USB-A-M (20cm), SoftCom REUSMIC3, 33 Kč.
HDMI High Speed kabel s Ethernetem (HDMI M- microHDMI M, 1m; pro RPi Zero), SoftCom KHDMICRO1, 112 Kč.
Fleš-disk USB 3.0 SanDisk Ultra 32GB černý, Alza  DU049x8c, 349 Kč. (Disk USB 3 využije naplno rychlost rozhraní USB 2.)
Ethernetový adaptér z portu USB na Ethernet 10/100 Mb/s AXAGON ADE-XA USB2.0, CZC ADE-XA, 249 Kč.
**/ Zdroj externí lze přímo připojit (kabel naletovat) na napájení kondenzátoru UC3. Pokud nikdy(!) nebude ext, pak přemostit diodu mezi konektory DC1 a DC2.


USB přijímač D.O. pro HTPC "FLIRC": [Only registered and activated users can see links Click here to register]
Konfigurace řízení RPi pomocí TV D.O. a CEC: [Only registered and activated users can see links Click here to register]


64-bit systém pro RPi 3 a další systémy, třeba OSMC
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
[Only registered and activated users can see links Click here to register] ...experimentální systém založený na Debian
[Only registered and activated users can see links Click here to register]
OSMC [Only registered and activated users can see links Click here to register] [Only registered and activated users can see links Click here to register] (pro BerryBoot) [Only registered and activated users can see links Click here to register]
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)