• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tvheadend a DRM
#1
Nad možností příjmu a zpracování OTT vysílání v Tvheadend se budou pravděpodobně stále více stahovat mraky. Je jasné, že provideři nabízející služby OTT o tom, že je možné přijímat jejich vysílání a dále je distribuovat, nahrávat je a opakovaně sledovat s možností přeskakování nebo dokonce automatického vypuštění reklam, vědí. A je také jasné, že z toho nejsou příliš nadšeni. Zatím však, pokud není jejich vysílání pirátsky dál distribuováno, se do nějakých zásadních restrikcí nepouští. Výjimkou jsou některé služby, které znemožňují současné sledování více kanálů na jednom zařízení, případně služby, které např. požadují permanentní potvrzování autorizace i během přehrávání. A úplnou výjimkou, zatím snad jedinou, je OTT služba Skylink, které své streamy opatřuje DRM ochranou. S tou si zatím současné způsoby řešení příjmu OTT v Tvheadend a jeho sledování prostřednictvím proprietálního HTSP PVR klienta neporadí. Proto také v Kodi existuje addon Skylink, který pro Skylink kanály sice vytváří playlist, ale jeho obsahem nejsou adresy streamů, ale volání addon, který za pomoci funkcí přidaných do Kodi ve verzi 18, dokáže DRM zakódovaný steram přehrát za pomoci dalšího speciálního addon a SW od Google, využívající původní  technologií Widevine.

To, že začíná jít do tuhého, je vidět z řad indicií. Technologie OTT Nangu, kterou používá celá řada providerů OTT služby (mj. O2TV) je na DRM již připravená a například provider Sledovanitv má už některé kanály s DRM ohranou ve svém portfoliu.  Dá se čekat, že se další OTT brzy přidají a pokud jejich počet přikročí jistou mez, spustí se lavina a DRM zavedou všichni. Je totiž jasné, že DRM ochrana může mít poměrně zásadním vliv na cenu reklamy, takže existence DRM může být v budoucnosti významná konkurenční výhoda, o dalších benefitech nemluvě.

Co  tedy můžeme očekávat?

Nevím, jestli můžeme předpokládat, že by Tvheadend oficiálně přidal ke svým funkcím možnost odstranění DRM ochrany a další distribuci obsahu i nahrávání prováděl v "čistém" tvaru. Tím by samozřejmě podlomil jeden z pilířů principů DRM. Podobné bude asi platit i u ffmpeg. Jinou variantou je, že se bude provádět jak příjem tak nahrávání v surovém tvaru, tzn. včetně DRM, které by se odstranilo až v Kodi, při přehrávání tohoto obsahu (tedy LiveTV i nahrávek). Mezitím bude jistě mnoho dalších možností a způsobů, jak si s DRM poradit. Nesmíme zapomenout ani na tu, kdy OTT s DRM nebude možné v Tvheadend vůbec přijímat, takže příjem bude řešen nějak podobně, jako je teď například v kodi řešen už výše zmíněný Skylink nebo české Sledování ve verzi PVR addon. I to je jedna z možností, tím spíše, jakmile se v Kodi začně řešit HbbTV a další podobné či související služby. V plánech nových verzí Kodi to už je, stejně jako podpora a integrace webového browseru a dalších webových technologií.

A tady jsem u toho, proč jsem vlastně toto téma založil. Jaké jsou další možnost řešení příjmu streamů s DRM ochranou? Co jste kdo o DRM zjistil, kde jsou zajímavé články a odkazy. Budu rád, pokud se se svými názory či zkušenostmi z této oblasti podělíte.
 
Citovat
#2
Treba ratat, ze vsetci poskytovatelia prejdu postupne na DRM lebo budu k tomu dotlaceny vlastnikmi prav. Hlavny deveoper tvheadendu `perexg` je tusim cech, tak co tak sa ho spytat. Tvheadend pouziva vlastny demuxer, takze integracia musi byt na strane servera. Integracia DRM (Widevine, PlayReady) v dash streame pre OSS sa v sucasnosti riesi cez Bento4 https://www.bento4.com/developers/dash/e...n-and-drm/ takze integracia by nemusela byt az taka zlozita.
 
Citovat
#3
Tvheadend akceptuje libovolny MPEG-TS vstup. DRM je nadstavba. Pokud nekdo najde OSS utilitu, ktera prichozi stream dekoduje a zkonvertuje do MPEG-TS, tak je mozne, pokud ho posle na stdout, pouzit vstup do tvheadendu pres pipe:// . Samozrejme, lepsi by byla asi integrace, ale pro prvni testy to nemusi byt spatne.

Pokud nekdo objevi dobrou OSS knihovnu, tak zadejte feature request do tvheadend bugtrackeru, aby se na to nezapomnelo.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)