• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dálkové ovládání Skip 1s
#1
Jason Kotzin, autor Flirc, navrhl a vytvořil se svým týmem, ve které jsou i vývojáři z Kodi, zcela nový dálkový ovladač, který nazval Skip 1s. Jeho koncepce navazuje na tradici takových ovladačů, jakým byly legendární Harmony od Logitech. Součástí vývoje je i SW, pomocí kterého bude možné ovladač přizpůsobit potřebám domácího mediálního prostředí.

Dobru zprávou je, že ovladač a jeho "ekosystém" podporují desítky tisíc zařízení a jeho parametrizace operuje s takovými termíny, jakými jsou zařízení a aktivity. Tomu budou uživatelé Harmony jistě rozumět. Nepříliš dobrou zprávou pak je, že komunikace ovladače bude probíhat pouze prostřednictvím IR rozhraní (jak jinak, jde o Flirc produkt). Sice můžeme v dalších textech, které se Skip 1s věnují, občas narazit na jistá, skoro až "podprahová sdělení", že co se týče fixace pouze na IR, čas ještě možná ukáže... No doufejme.

Osobně úplně dobrý dojem, po přečtení prvních infomací, nemám. Možnosti využití ovladače s IR komunikací jsou v Kodi (kde bude propagovaný jako remote) limitované, ale to snad funkce vlastního ovladače dokáže (do jisté míry) nahradit (např. dlouhé stisky kláves). Uvidíme. EDIT: Ale nemusí to tak samozřejmě být, pokud se použije další z produktů z dílny Flirc a to Flirc USB. Jde o přijímač IR povelů, s USB výstupem, který je pak v zařízení a systému zpracován jak HID klávesnice. Pak je v Kodi propagován jako keyboard a zmíněné omezení (nemožnost definovat longpress) neplatí.

Doba, kdy bude možné si ovladač objednat, je už blízko, podle annonce na stánce flirc.tv, by jím měl být podzim 2022. 3 Cena by se měla pohyboval někde kolem 1 kCZK. Registroval jsem se, takže jakmile bude možné ovladač objednat, dostanu info do mailu. Jako dlouholetého uživatele Logitech Harmony One a někoho, kdo se dálkovému ovládání Kodi dlouhodobě věnuje, si jeho koupi pravděpodobně ujít nenechám.

Originální článek je na webu kodi.tv. Je v něm i další zajímavý odkaz na reddit a v něm zase na vlastní stránku Skip 1s na webu flitc.tv.
 
Citovat
#2
Trochu jsem přemýšlel o nabídce tlačítek a jejich rozložení. Vlastní tlačítka jsou víceméně očekávaná a pokud bude možné odlišit jak krátký, tak dlouhý stisk, pokryje to asi většinu požadavků.

Zajímavé jistě budou ty barvy. Je fakt, že barevná tlačítka jsem už u většiny ovladačů poslední doby postrádal. Mělo je moje první DO, klasický MCE, a je fakt, že v Kodi se dala, díky mapování, dobře využít. Zvláště, pokud si člověk do skinu dodělal jednoduché menu, kde se mu aktuální význam barev pro jednotlivá okna zobrazoval na info liště. Snad jsem i pochopil, jak to bude realizované. Tady to bude asi nepřímo. Předpokládám, že tam bude volba pomocí toho čtyřbarevného tlačítka a pak se kurzorové klávesy změní v barevné. Něco jako má Samsung na svých Smart ovladačích. Tady to bude ještě vyšperkované o to, že se u těch kurzorových kláves rozsvítí příslušné barvy.

Trochu mi vadí to rozdělení tlačítek ovládání přehrávače, konkrétně to, že tlačítko RECORD a STOP jsou téměř na úplně opačném konci ovladače než PLAY/STOP, FORWARD a REWIND. To není přirozené. Patrně chtěli využít ty dvě klasicky problematická tlačítka v rozích numerické klávesnice. S těmi si občas výrobci nevědí rady. Tady mi bude chybět tlačítko DELETE, které se většinou nachází v pravém spodním rohu a já ho používám při rušení nahrávek, mazání textů, apod. Je fakt, kdyby nahoře přidali další řadu pro zbývající tlačítka ovládání přehrávače, a ty dvě tlačítka dole využili jinak (jedno z nich třeba právě pro to  DELETE), líbilo by se mi to více. Ale to už bych chtěl moc...

Jinak tlačítka ve středu, kolem OK a kurzorových kláves, jsou víceméně klasická. HOME, INFO, LIST (CONTEXT) a BACK, je už víceméně tradiční. Mapování jejich krátkého a dlouhého stisku používám už několik let téměr beze změny.
 
Citovat
#3
I když si nejsem 100% jistý, zda Skip 1s bude pro mne to pravé - ovládání Kodi už jsme si vychytal s jiným typem jedoduššího a významně levnějšího typu DO - jeden kus jsem nakonec objednal. Spíše než skutečná potřeba je za tím asi zvědavost a rozmar, obojí možná doplněné ještě kapkou nostalgie. Za těch několik stovek CZK to stojí.

O výsledku budu informovat...
 
Citovat
#4
@JiRo: .. v tom případě se nabízí jednoduchá otázka, který ovladač tedy dnes používáš? Předem díky za odpověď.
 
Citovat
#5
@mpavlis Mám na DO trochu úchylku, takže jsem jich za těch skoro už 17 let, co si hraji s mediálními centry, provozoval, testoval a zkoušel celou řadu. V současné době máme u všech Kodi s *ELEC, které se ovládají pomocí DO, typ T1. Jde o radiové (RF) DO  s USB donglem (chová se jako HID klávesnice), s možností mapování IR povelu na tlačítko POWER.
   
 
Citovat
#6
@JiRo: Děkuji velice za odpověď. Chápu princip, který se mi líbí a proto bych ještě rád poprosil od nějaký odkaz na konkrétní produkt k zakoupení? Můžeš prosím něco doporučit? Mediálními centry se zabývám podobně dlouhou dobu jako píšeš ty (i když pouze jako uživatel a ve znalostech nutných k provozování vlastního, domácího a leckdy velice nestandardního multimediálního centra) a v podstatě celou tu dobu je tato oblast neustálým utrpením.
Takže si opravdu rád nechám poděkovat a navíc budu za takovou radu i patřičně vděčný, neboť dobrá rada v tomto ohledu rovná se zlatu! (čti spokojení uživatelé, rovná se rodinní příslušníci!)
 
Citovat
#7
https://www.aliexpress.com/item/10050040...18027bjinB
 
Citovat
#8
Už jsem nad tím lámal hůl a někdy v únoru do Flirc napsal v lehce asertivním tónu dotaz. Byl jsem zdvořile ujištěn, že na mne nezapomněli. Sice mi nevysvětlili, proč zboží ještě nepřišlo, když v anonci na ovladač uváděli shipping Fall 2022, ale už jsem to nechal být. A najednou, začátkem června, se mailem ozval FedEx. Nejdříve s dotazem zda mi vyhovuje termín doručení 7.6. v čase 9:20 - 13:20 a s odkazem na případnou změnu data, času i místa. Pak druhý mail s dotazy týkající se celního řízení. A dnes ráno třetí mail, že balík opustil depo a míří ke mně. A skutečně, v 10:20 mi zavolal kurýr, že stojí před domem.

Vybalil jsem a zkontroloval obsah a pořídil následující fotografie.
           

První dojem? Kvalita! Už jsem držel v ruce hodně ovladačů, v posledních letech téměř vesměs z Číny, Koreje nebo Tchai-wan-u, ale co se týče vizuálního dojmu, mechanického provedení i pocitů, když ovladač vezmu do ruky, tak se se Skip-em ty asijské nemohou srovnávat. Matné provedení je otisků prosté, nic nevrže, vše lícuje. Tlačítka mají příjemný zdvih a pěkně cvakají. Potud jsem tedy velmi spokojen...

Cena je samozřejmě, oproti výrobkům z Asie, vyšší, ale zase ne tak brutální, jako třeba u ovladačů od Logitechu. Individuální doprava ze San Jose to samozřejmě ještě o chlup navýšila. Ale jak už jsem napsal dříve, beru zálibu v dálkových ovladačích jako svou úchylku a jako každé úchylce musí i této člověk něco obětovat.

Momentálně nejsem ve stavu, že bych se hned vrhnul na zkoušení a nastavování ovladače. To si nechám až na později. Ale věřte, že pak o tom budu informovat podrobně.
 
Citovat
#9
Gratulace, Flirc jako DO sic neznám, ale Flirc USB velmi dobře a to ve spojení s mým stále vystaveným a funkčním HiFi HTPC  4
Jsem zvědav na "zajíždění" DO 6
S905X 2/3 → CE 20 \ RPi4 → LE 19 \ HTPCLE 18 \ NAS Synology DS212J/DS220+ \ Vero 4K+ → OSMC 19
 
Citovat
#10
První poznatky...
  • řešení logiky funkcí ovladače je hodně podobné Logitech, včetně existence zařízení, aktivit a sekvencí
  • má pouze IR komunikaci - to je samozřejmě velká škoda, ale to jsem ve chvíli, kdy jsem objednával, věděl, takže to za nevýhodu nebudu považovat. Ale škoda to je. To, že bych si mohl vybrat komunikaci pro jednotlivá zařízení mezi IR, RF a BT by hodnotu ovladače ještě více zvýšilo - ale bohužel, tohle ovladač opravdu neumí, pouze tedy IR
  • oproti Logitech jsou tu ale jen tři aktivity A, B a C - mně to ale stačí
  • jako první jsem zprovoznil vlastní TV - vybral jsem brand (Samsung) a podtyp a vše začalo fungovat. Konkrétní postřeh, stejně jako u Logitech je možné definovat POWER TOGGLE nebo zvlášť POWER ON a POWER OFF.
  • dobré je, že je možné jednotlivé funkce zkoušet i v režimu parametrizace, kdy je ovladač připojen k PC, přímo volbou příslušného tlačítka na obrazovce PC, takže lze hned vyzkoušt to co se chystáte nastavit a není třeba čekat až na provedení celkové synchronizace
  • výkon IR vysílače ovladače je slušný, vůbec nezáleží na směru natočení ovladače v místnosti (tedy alespoň v případě TV)
  • jen velmi zběžně jsem vyzkoušel box (Beelink GT King) s CoreELEC s Lirc USB IR přijímačem
  • ovladač je v Kodi vidět a mapován jak keyboard - tradiční test, jak dlouho trvá projet pomocí trvale stisknutého kurzorového tlačítka seznam o 1100 položkách - < 9 vteřin, což je hodnota stejná jako u ovladače s RF komunikací
  • i proti Lirc USB přijímači je výkon IR vysílače ovladače dobrý, ani tady vůbec nezáleží na směru natočení ovladače v místnosti (tedy alespoň v případě TV) - měl jsme trochu strach, protože IR přijímač se zasouvá do Beelink z boku. Ale obavy byly zbytečné. I když namířím ovladač opačným směrem, dokonce ven z místnosti otevřenými dveřmi, tak funguje spolehlivě.
  • pokoušel jsme se ještě nastavit ovladač tak, abych mohl box ovládat přes jeho built-in IR přijímač, ale to se mi nepodařilo. Ale plánuji se tomu věnovat v některé z dalších seancí, kde bych si rád vyzkoušel i učící režim.
  • trochu jsme si poupravil názor na ergonomii, mé bezmezné nadšení poněkud ochladlo. Ovladač je docela těžký (což nevadí), ale v kombinaci s větší délkou a poměrně "klouzavým" povrchcem se mi špatně ovládají tlačítka v celém rozsahu bez toho, že bych musel nějak přehmatávat. V totmo ohledu se nic nevyrovná Logitech Harmony One, který byl ještě větší, ale do ruky padnul jak ulitý. Ale ze zkušenosti vím, že na nový ovladač si musí člověk prostě zvyknout, takže možná to až tak zásadní výtka nakonec být nemusí
  • je tam ještě plno různých features, definice barev, intenzity a doby podsvícení kruhu kolem OK/Enter  nebo tlačítek Activity (A, B, C), ale k tomu se dostanu až časem
  • zatím jsem vůbec nepřišel na to jak v ovladači nadefinovat kód tlačítka při dlouhém stisku - i v tomto by se měl ovladač podobat těm od Logitechu (tedy těm z poslední generace ovladačů), které tuto možnost mají také. Z popisů, které jsi přečetl dříve, to tak vypadalo, ale já jsem na to teď nikde v popisu ani ve funkcích nastavení ovladače nenarazil. Působí to, jakoby tam ta možnost vůbec nebyla. Což o to, pokud bude ovladač komunikovat přes Lirc USB přijímač, tzn. bude v Kodi viditelný jako keyboard, tak se použije longpress definice co už tam je. Ale je mi to divné, protože jsme si na 99 % jistý, že jsem o té funkci dříve četl.
  • parametrizační SW je docela líný. Je označen jako Beta, takže předpokládám, že tohle se ještě zlepší. Stejně jako třeba to, že nefunguje v něm tlačítku full screen.
Suma sumárum tedy (zatím) dávám 5 hvězdiček z 10 na celek. z toho aplikace 4 a ovladač 6 (průmět tedy 5). Ale zčásti to jde na vrub tomu, že jsem nevyzkoušel (a také možná nepochopil), úplně všechno...
 
Citovat
#11
Další, a na dlouhou dobu asi i poslední, poznatky...
  • zatím, co první dojmy z aplikace, kterou se nastavuje ovladač, mě nenadchly, tak ty další jsou vyloženým zklamáním
  • zatímco přidání TV a funkce ovladače při ovládání TV Samsung byly bez porblémů, vše co následovalo, je už velkým zklamáním
  • podoba s Logitech ovladači stejné kategorie je jen zdánlivá (nebo částečná) a víceméně jen naznačuje, že by to mělo či mohlo nakonec fungovat nějak podobně, ale je to jen zdání (zatím)
  • aplikace je nestabilní a nevyzrálá a nejen že je pomalá, ale když se má zobrazit nějaká změna, tak se v zobrazen objevují artefakty, překrývá se minulé a aktuální zobrazení a má to i další podobné neduhy
  • s funkcemi a jejich nastavení je to ještě horší, několik očekávaných funkcí (bez kterých je to téměř k ničemu) jsem vůbec v nastavení nenašel, např.
    • není jasné, jak při změně aktivity definovat co zůstane zapnuto a co se vypne
    • vůbec se neřeší, na který vstup a co se při tom přepne
  • nabídka zařízení pro typ, který bych mohl přiřadit boxu s CoreELEC je velmi omezená, existuje sice zařízení Kodi, ale to má jen pár možností, podobné je to, když si místo toho vyberu MS Medium Centrum. To vede k toimu, že v podstatě nemohu využít všechna tlačítka s odpovídajcíími funkcemi. A namapovat na ně v ovladači něco jiného a pak to v Kodi přemapovávat se mi opravdu nechce
No, nebudu v dalším popisu pokračovat. Po dvou dnech, kdy jsem tomu věnovat vždy po 1. hodině jsem, co se týče funkční výbavy ovladače a možností aplikace pro jeho nastavení, vyloženě zklamán.

Se slzou v oku při tom vzpomínám na ovladače Logitech. Tam bylo vše jasné a vše také fungovalo. Ano, pro někoho to možná bylo složité, ale pokud člověk pochopil tu filosofii (což se dalo celkem rychle, protože měla svou jasnou vnitřní lgiku), šlo to pak celkem rychle a co hlavně, daly se s tím dělat opravdu kouzla. A co je ještě podstatnější, i laičtí uživatelé pak ovladač přijali zcela bez problémů. Vzpomínám si na dobu, kdy náš Harmony Logitech One kromě TV ovládal PC s Windows a Media Portalem a současně, když jsem dělal první pokusy s Kodi i RPi s OpenELEC, řadu přehrávačů - CD, DVD i kazetový přehrávač a receiver Yamaha. A vše bylo tak přirozené, že si s tím věděla rady i moje manželka.

Takže aktuální závěr je, že Skip, jakoliv je jeho HW povedený kousek, potřebuje aby jeho FW a také SW aplikace pro parametrizaci, ještě dozrály. Do té doby to bude jen hezká, ale nepoužitelná rekvizita. Nechávám si ho a budu sledovat vývoj na fóru Lirc a pokud budu mít náladu, určitě se čas od času k hraní s ním dostanu.

Na závěr tedy mírně OT...

Co se ale týče praktického použití, zůstávám tedy pokorně u funkčně vyhovujícího ovladače T1 z asijské provenience. Tam je ale zase mechanický problém s tlačítky, protože ta, při každodenním používání, déle jak 3/4 roku nevydrží. Zatím to řeším tak, že prostě čas od času pár kousků objednám. Je to pár stovek a u nového ovladače stačí jen vložit baterky, vyměnit dongle a nahrát IR kód POWER tlačítka.

Nyní jsme se zamiloval do BT ovladače GTCombo od GMEDIA, který se mi líbí čím dál tím více. Už jsem u něj dotáhl mapování na úrovni systému tak daleko, že nyní ho mohu celkem jednoduše, jen s malým úsilím při mapování v Kodi, použít také. Už jsem o tomto ovladači tady na fóru psal, zatím s negativním hodnocením, ale poté, co jsem zvládl to přemapování na úrovni systému, vše se jeví o hodně lépe. K popisu se vrátím v příslušném tématu...

Pravda je, že teď mám právě v obýváku připojeno k boxu celkem 6 funkčích ovladačů. 1x RF (s donglem), 1x Lirc (s IR donglem), 2x různé BT (jedou přes built-in BT v Beelink) a 2x DO Samsung (1x klasika a 1x chytrý, oba přes HDMI-CEC). Ale jak už jsem jednou napsal, na ovladače mám slabost (nebo je to možná má úchylka).
 
Citovat
#12
Aktualizace 14.5.2024: Některé informace a hodnocení uvedené dále v příspěvku se mohou v průběhu času měnit, proto doporučuji číst dále v tomto tématu, kde budu zkušenosti s dálkovým ovládáním průběžně upravovat. Autoři oznámili několik změn, které chystají a které mohou mít na jeho hodnocení poměrně zásadní vliv.

Průběžné zhodnocení dosavadních zkušeností se Skip 1s

Po několika seancích, kdy jsme se pokoušel dát Skip 1s ještě šanci, jsem na rozpacích. Sice ještě stále laboruji v souvislosti s novým projektem, kterým je testování Intel NUC v roli HW pro LibreELEC, viz LibreELEC + NUC 13, Flirc USB, Skip 1s, TV Samsung, ale ani tam tomu nedávám příliš šancí. Proč, to se pokusím v pár bodech pro ty, kteří o koupi Skip 1s uvažují nebo ty, které prostě jen problematika dálkových ovladačů zajímá, vysvětlit.
  1. Neodladěný FW (skip 1s) a SW (aplikace Windows). Jistě, stále jsme ještě ve verzi beta, ale od první annonce na ovladač i od jeho dodání už uplynulo poměrně dost času na to, aby poměrně zásadní funkce, které u takového typu ovladače očekáváte, fungovaly. Mně konkrétně nejvíce vadí nefunkční sekvence příkazů. To u ovldače, který nabízí tzv. activity, ve kterých umožňuje definovat ovládání více zařízení, prostě potřebujete. V designu FW ty funkce jsou, jsou koncipované poměrně dobře (je tam např. možnost zadání časových prodlev mezi příkazy), ale nefungují tak, jak by podle popisu fungovat měly. Resp. u poslední verze FW nefungují vůbec. Možná, že něco dělám špatně, ale jednoduchost řešení mi moc možností, kde udělat chybu nenabízí, nehledě k tomu, že jsem všechny možné kombinace nastavení vyzkoušel. A navíc, nejsem v tom sám. I na fóru Skip 1s je velká část lidí, mající stejnou zkušenost. Jistě, dá s epředpokládat, že by se to mohlo změnit a s tím tak trochu počítám. Ale dokud se tak nestane, je používání Skip 1s se současnou podobou FW spíše za trest. A o tom, že bych ho předhodil laickým uživatelům, pak řeč ani být nemůže.
  2. Nedomyšlená koncepce aktivit a jejich přepínání. To je asi největší zklamání. Skip 1s má možnost definovat celkem 3 aktivity. Volí se tlačítky A, B a C. Volba aktivity však není ni jiného, než to, že se všem ostatním tlačítků přiřadí význam definovaný pro danou aktivitu. Nic méně, ale také nic více. A to je málo. Kdo zná např. logiku funkce dálkových ovladačů Logitech Harmony, tak ví, že současně s přepnutím aktivity je třeba provést celou řadu související kroků. Nějaká zařízení vypnout, jiná zapnout, případně další nechat zapnuté (byly-li zapnuté před tím) nebo naopak vypnuté (byly-li naopak vypnuté i před tím). Tohle Skip 1s neumí. A co je podstatné, není to chyba (jako v předchozím bodě), ale vlastnost. Takto definovaná funkce aktivit možnosti použití tohoto ovladače zásadně degraduje. Sami autoři výtky k tomuto nedostatku odráží tím, že myšlenka používání ovladače počítá s tím, že před přepnutím na novou aktivitu uživatel použije POWER tlačítko, pak na ovladači přepne na aktivitu novou a POWER použije znova. Ale budiž. Je to sice děsivé, při přepnutí na jinou aktivitu vše vypnout a vzápětí zase část z toho zapnout, ale když to nejde jinak, tak proč ne. Když se ale podle této logiky pokusíte odpovídajícím způsobem naparametrovat jednotlivé aktivity, zjistíte, že definice více akcí pod jedno tlačítko (tedy např. POWER), v současné době nefunguje (viz předchozí bod).
  3. Řada uživatelů si stěžuje na nefunkční služby výrobce. Ten nereaguje na maily, obchodní oznámení ani výzvy. Z fóra vyplývá, že se všemu věnuje víceméně pouze jeden člověk. Řadě uživatelů ovladač už vypověděl službu a mají porblémy s reklamacemi. Když si uvědomíme, že Skip 1s stojí skoro 1 tisíc Kč (s dopravou i přes) a termín dodávky není určitě do druhého dne, je otázkou, zda je rozumné postavit logiku ovládání celého AV domácého komplexu právě na něm.
  4. Vysoká spotřeba. Podle řady uživatelů nevydrží baterky v ovladači nijak dlouhou dobu. Extrémy jsou max. několka dní, častější je jeden až dva týdny. A to je samozřejmě zatraceně málo. Dokud není výdrž minimálně v řádu jednotkách měsíců, tak je to pro každodenní použití špatně. Hodně v tomto případě zálaží na nastavení intenzity svitu led podsvícení, ale vzhledem k tom, že v několika případech je toto podsvícení součástí funkce (barevná tlačítka), tak se na tom zas tolik šetřit nedá. Má zukušenost je jeden měsíc.
O ostatních kladech a záporech jsme už psal a nic bych na nich významně neměnil. Ergonomie není bůhví jaká, ale dá se na ní zvyknout. Co je probletičtější, to jsou kurzorová tlačítka (resp. mírně "utopený" ovládácí kruh, v rámci kterého jsou umístěna), ale i na to si člověk dokáže zvyknout. Možná ale velký problém budou mít lidé s většími prsty nebo ženy s dlouhými nehty. Ale ti mají jistě podobné porblémy i v jiných případech, takže se s tím už asi naučili žít.
 
Citovat
#13
Ahoj @JiRo,

1) děkujeme za opakované sdílení zkušeností
2) naprosto, ale naprosto souhlasím se vším, co píšeš

U mě nakonec ovladač skončil bohužel v šuplíku a stále tak používám Logitech Harmony, protože jsem pod Kodi přešel na HW Homatic 4K a tam je potřeba bluetooth ovladač, což bohužel Skip1S neumí.

Takže hledám dál a děsím se chvíle, kdy mi Logitech přestane sloužit a já už nebudu mít, čím jej nahradit.
Pokud by měl kdokoli radu na náhradu, budu rád.

Ještě jednou díky moc,
Martin
 
Citovat
#14
Požádal jsem admina @XBMC-Kodi o přesun tématu do subfóra Kodi - hardware > HW - příslušenství a zároveň ho přejmenoval na jasné a konzistentní Dálkové ovládání Skip 1s. Původně to téma bylo v Novinkách, ale čas pokročil a z pouhé zajímavosti se téma tohoto ovladače stalo (alespoň pro mne) poměrně aktuální. Věnuji mu teď nějaký čas, a tak bude jistě pro případné zájemce užitečné infromovat o tomto kousku HW a zkušenostech s ním v odpovídající části zdejšího fóra.
 
Citovat
#15
Další problém - napájení

V řadě příspěvků na fóru Flirc píší uživatelé o nefunkčním dálkovém ovládání. Dnes to potkalo i mně. Z ničeho nic přestal fungovat. Nereagoval na žádné tlačítko, žádná z LED diod se nerozsvítila. Připojil jsme ho k počítači, kde ho aplikace Skip App okamžitě rozpoznala a byla schopná měnit jeho parametry. Dokonce v režimu testování jsem z aplikace mohl ovládat všechny funkce jednotlivých zařízení. Vypadalo to tedy, že zrada byla někde v napájení z baterií. Napětí i kapacita použitých baterií byla v pořádku, baterie dobře fungovaly i v jiném zařízení. Zkoumal jsme tedy kontakty ve vlastním dálkovém ovládání a napadlo mě, že + kontakty jsou příliše utopené. Pak už stačil jen opakované a důrazné zasunutí obou baterií a ovladač začal opět fungovat. Je to další z "mínusů", tentokrát docela překvapivý, protože jinak mechanickou konstrukci Skip 1s považuji za poměrně povedenou.

Neházejme flintu do žita

Po dalších testech, zkoumámí a procházení fóra musím svá některá příkrá hodnocení z tohoto příspěvku korigovat.

ad.1 Neodladěný FW (skip 1s) a SW (aplikace Windows). Je evidentní, že na vývoji SW i FW se stále pracuje. V součané době je k dispozici alpha verze Skip App s funkcemi učení dálkového ovládání. Osobně jsem ji zatím nezkoušel, protože se bez učení dokáži obejít, ale plyne z toho, že vývoj SW i FW stále běží. Vyplatí se tedy čekat.

ad.2 Nedomyšlená koncepce aktivit a jejich přepínání. Toto je asi největší zklamání. Z reakcí uživatelů na fóru plyne, že poměrně velká část těch, kteří si Skip 1s koupili, vlastnila před tím Logitech Harmony One. A tak je jejich rozčarování z funkce aktivit ve Skip 1s skutečně mimořádné. Autoři na to slyší a oznámili, že se již blíží doba vydání nového FW a sním Skip APP, ve kterých již i tlačítka přepínání aktivit (A, B a C) bude možné parametrovat stejně, jako všechna ostatní. Takže i tady se určitě vyplatí na novou verzi FW počkat.

Aktuální stav mého setup-u

V současné chvíli jsem se tedy zatím soustředil na to, nastavit dálkové ovládání tak, abych ho mohl používat s tím, že dokáži s touto jeho nevýhodu žít. Spočívá to v tom, že vždy při přechodu z jedné aktivity na druhou tu první musím nejdříve vypnout, pak přepnout na aktivitu druhou, a tu zase zapnout. Je to sice trochu krkolomné, ale funguje to. Tlačítka jseou hned vedle sebe, takže grif této operace přejde rychle do krve. A co je hlavní, rozumí tomu i ostatní uživatelé. Mohl jsem to udělat také proto, že jsem si udělal čas a prošel celou základní koncepci funkce ovládání a její klíčové aspekty a promítl je do nového nastavení. A nijak nepřekvapivě jsem v tom použil podobné postupy, ke kterým jsem se už před více jak 15 roky dopracoval při parametrování Logitech Harmony One. Mimochodem, odkazování se na toto dálkové ovládání se táhne jako červená nit všemi diskuzemi na Flirc fóru. Skip 1s tak má šanci, pokud autoři vyslyší volání po úpravě funkcí, stát se jeho méně dokonalým nástupcem. Že by ale legendární "jedničku" v čemkolv překonal, nebo se jí alespoň vyrovnal, to si ale nemyslí nikdo.
 
Citovat
#16
Jak Skip 1s v setupu HTPC s LibreELEC funguje.

Jedním z klíčových faktorů je, že pro komunikaci s HTPC používám Flirc USB. Znamená to, že i když Skip 1s komunikuje prostřednictvím IR, počínaje USB vstupem a celou další cestu je v systému vidět a zpracovává se jako HID klávesnice. To má na jednu stranu výhodu v tom, že je možné při mapování použít longpress prefix přímo v mapovacích souborech Kodi. Kdo chce, může ale použít i longpress mapování ve Flirc USB (pokud ho tedy používá). Každá z těchto metod má svá specifika i účel, ke kterému může být použita. Podobné je to pak u maker, která je možná definovat ve Skip 1s, ale zároveň mohou být také definovaná i ve Flirc USB. A opět, je na každém, jak a k čemu tyto možnosti využije. Na stranu druhou, HID klávesnice s sebou přináší jednu drobnou nevýhodu. Nelze IR vstup použít přímo k HW probouzení počítače. Co to znamená? Jedoduše to, že když je počítat uspaný, probudí ho stisk jakéhokoliv tlačítka v případě, že je zapnutá odpovídající aktivita. To může být v logice ovládání problém, protože počítač se tak může probudit i bez toho, že byste stiskli POWER tlačítko. A to může být v některých případech nepříjemné, protože se tím poruší logika "předpokládaného stavu". Skip 1s neví, v jakém stavu ta zařízení skutečně jsou. Předpokládá se, že to ví uživatel a podle toho ta tlačítka používá. Takže je třeba s tím počítat a vědět, jak tento případný problém napravit.

Co se týče TV (v mém případě Samsung), tak tam není třeba, kromě jednoho důležitého bodu (viz dále), nic speciálně řešit. Jen je třeba si dát pozor a včas odstranit z nastavení Skip 1s ty povely, které se tam při namapování TV defaultně nastaví.

A co je tedy v nastavení tím nejpodstatnějším?

Je to jednoduché, a jak už jsem naznačil, i stejné, jako to bylo u Logitech Harmony One. Pokud to příslušné zařízení dokáže, vyhnout se toggle povelům. Ty totiž dokáží v případě, pokud se něco při vykonání povelu nepovede provést podle předpokladu, do logiky ovládání a vzájemného stavu zařízení zanést pěkný zmatek. Dokud si tohle neuvědomíte a nezačnete se tím řídit, tak pak budete hodnotit funkce dálkového ovládání jak ne moc použitelné. Bohužel se to stalo i mně, než jsem si tuto chybu uvědomil. Paradoxní na tom je, že stejně jsem to měl i před 15 roky, když jsem poprvé nastavoval Logitech Harmony One, ale už jsme na to nějak zapomněl. Smůla je, že při přidání TV Samsung se defaultně na povel zapnutí i vypnutí nastaví právě tlačítko POWER TOGGLE. Naštěstí právě TV Samsung v nabídce povelů POWER ON a POVER OFF má (kromě POWER TOGGLE) také, takže stačí tyto povely vyměnit.

Další kroky jsou pak už logické. Řazení povelů z jednotlivých zařízení tak, aby příslušná OFF a ON makra byla vykonávána smysluplně a v logickém pořadí, je už celkem předpokládaná a rutinní funkce parametrizce. Takto to mají všechna podobná zařízení. Ve Skip 1s je možné každý povel vyslat i opakovaně (u některých to zvýší pravděpodobnost jejich vykonání) a samozřejmě, za každým povelem v makru (kromě toho posledního) je možné zadat prodlevu (což je někdy potřeba, aby zařízení mělo čas na to, povel vykonat). Tohle už teď v aktuální verzi firmware i Skip App funguje dobře.
   
V případě, že se povely zapnutí a vypnutí aktivity z nějakého důvodu nepovedou všechny nebo proběhne nějaký timeout a povel, který je časově závislý se neprovede včas nebo špatně namíříte ovladač a např. TV povely přijme ale počítač ne, může se celá logika zapnutí nebo vypnutí aktivity narušit. Pak stačí buď povel opakovat nebo provést celou sekvenci ON-OFF-ON nebo OFF-ON-OFF a většinou by se o mělo spravit. Tedy pokud nejsou použita toggle tlačítka.
   
Mám teď naparametrované zkušebně dvě aktivity a co je při tom klíčové, to je parametrizace zapnutí (ON) a vypnutí (OFF) activit a zařízení v nich. To mám definováno takto:
  • Watch TV - definováno jen jedno zařízení, TV
    • při ON:
      • TV: POWER ON - zapnutí TV
        • Delay 1s
      • TV: INPUT ANTENNA - přepnutí na zdroj živého vysílání
    • při OFF:
      • TV: INPUT HDMI2 - přepnutí na vstup HDMI, kam je připojené PC - je to proto, že při případném zapnutí aktivity Media Centre PC, když poslední aktivitou před tím byla Watch TV, neproblikne na chvíli živé vysílání
      • TV: POWER OFF - vypnutí TV
  • Media Centre PC - definována dvě zařízení, TV a PC
    • při ON:
      • PC: probuzení PC - v podstatě jakýmkoliv povelem
      • TV: POWER ON - zapnutí TV
        • Delay 1s
      • TV: INPUT HDMI2 - přepnutí na vstup HDMI, kam je připojené PC - teoreticky to není nutné, protože na tento vstup by mělo být přepnuté vždy, ale je to jistota
    • při OFF:
      • PC: Kodi povel STOP - před uspáním je lepší zastavit přehrávání. Není to ale nutné, Kodi by po probuzení mělo zvládnout navázat v přehrávání tam, kde skončilo před uspáním, ale podle mne je to lepší. Kodi nemusí zapínat ten, kdo ho vypínal a překvapení, že se, hned po spuštění (probuzení) Kodi, spustí přerávání něčeho, co před tím sledoval někdo jiný, nemusí být úplně žádané.
      • TV: POWER OFF - vypnutí TV
      • PC: POWER OFF - uspání PC
   
 
Citovat
#17
Problémy s databází zařízení ve verzi Skip App 0.9.966

Dosud jsem měl ve Skip 1s naparametrované dvě aktivity, nyní jsme si tam chtěl přidat třetí. Jako první jsem přidal TV Samsung a hned při přidání, když jsme si chtěl otestovat (Pozn. 1) funkci přidaného povelu pro POWER ON, jsem zjistil, že povel nefunguje. Ponořil jsem se hlouběji do analýzy problému a vyexportoval (Pozn. 2) jsem si nastavení (exportuje se do soboru ve formátu json) a zjistil, že v předchozí verzi Skip App, kdy jsem zařízení TV Samsung pro první dvě aktivity vytvořil, jsou definice povelů jiné, než v té třetí.

Pro povel POWER ON vypadají parametry v prvních dvou aktivitách (vytvořeno ve verzi Skip App 0.9.965) takto:
 
Kód:
{
    "label": "POWER ON",
    "key": "0",
    "code": "0000,006D,0000,0022,00ac,00ac,0016,0040,0016,0040,0016,0040,0016,0015,0016,0015,0016,0015,0016,0015,0016,0015,0016,0040,0016,0040,0016,0040,0016,0015,0016,0015,0016,0015,0016,0015,0016,0015,0016,0040,0016,0015,0016,0015,0016,0040,0016,0040,0016,0015,0016,0015,0016,0040,0016,0015,0016,0040,0016,0040,0016,0015,0016,0015,0016,0040,0016,0040,0016,0015,0016,071c",
    "protocol": "PRONTO"
},

pro ten samý povel (vytvořeno ve verzi Skip App 0.9.966), ale takto:
 
Kód:
{
    "label": "POWER ON",
    "key": "0",
    "code": "eeecheeeggeÉeoieseaeeseaeeseaeesed`esed`esed`esed`esed`eseaeeseaeeseaeesed`esed`esed`esed`esed`eseaeesed`esed`eseaeeseaeesed`esed`eseaeesed`eseaeeseaeesed`esed`eseaeeseaeesed`ese\u0014i",
    "protocol": "eee"
},


Reportoval jsem problém na fóru Flirc, ale zatím nemám odpověd. Zatím jsme si pomohl tím, že jsem exportovaný json upravil v editoru, kde jsem překopíroval nastavení z jedné z prvních dvou aktivit do té aktivity třetí a soubor zpátky naimportoval. Ale to samozřejmě není řešení. Tak na to upozorňuji.
 

Pozn. 1: Možnost testování jednotlivých povelů na skutečném zařízení ještě ve fázi paremetrizace, pokládám za obrovskou přednost Skip 1s. Tohle je snad jedna z mála předností (ne-li jediná) oproti funkcím Logitech Harmony One.

Pozn. 2: Možná by se ladicí možnosti Skip App daly také hodnotit jako přednost oproti funkcím Logitech Harmony One, ale tady je třeba dodat to, že v případě aplikace pro parametrizaci dálkového ovládání Logitech, nikdy žádné problémy podobné těm u Skip 1s nebyly, takže ladicí možnosti ani nebyly potřeba! 4
 
Citovat
#18
Nahlášený problém Skip App, viz předchozí příspěvek, autoři opravili. Byla vydána nové verze v0.9.967-beta, u které byl uvedený problém, týkající se zařízení TV Samsung, vyřešen. Přes dřívější kritiku pomalé reakce autorů musím říci, že administrátor fóra a hlavní autor Jason regoval téměř okamžitě (pokud tedy přihlédneme k časovému posunu).

Přímý odkaz na download Skip App web Flirc neumožňuje, použijte odkaz Download v záhlaví webové stránky Flirc.
 
Citovat
#19
Problém ve Skip App definitivně vyřešen a uzavřen vydáním releas v0.9.968. Stažení aplikace v sekci Download na webu Flirc, v případě aplikace pro pro Windows přímo zde.

Aktualizace hodnocení Skip 1s

V řadě předchozích příspěvkům jsem hodnotil dálkové ovládání, aplikaci a služby výrobce s tím spojené. Jednak na základě vlastních zkušeností a jednak jsem zmiňoval i zkušenosti ostatních uživatelů, přenesené z Flirc fóra. Po delší době, kdy jsem získal především vlastní zkušenosti, bych měl ta předchozí hodnocení poněkud upravit.

ad. služby výrobce - Řešil jsem jeden problém s aplikací Skip App a na reakci výrobce, resp. administrátora fóra, kterým je sám Jason, si nemohu stěžovat. První reakce byla poněkud delší, ale pak už to šlo ráz na ráz a celý problém byl nakonec vyřešen tím, že byla vydána nová verze Skip App.

ad. napájení - i já měl v první chvíli problémy, které jsem z neznalosti přičítal mechanické konstrukci ovladače, konkrétně způsobu uchycení a kontaktu baterií. Nakonec se ukázalo (s velkou pravděpodobností), že problém bude spíše ve stabilitě fw než v bateriích. Stačí prostě tvrdý reset (tedy vyjmutí a nové vložení baterií) a vše se rozjelo. V okamžiku, kdy ale dálkové ovládání pouze používám, tedy už neměním jeho parametrizaci, tak se i firmware chová stabilně a k žádným porblémům už nedochází. Co se týče kapacity baterií, tak tam jsem k dnešnímu dni na 14 dnech při každodenním a celkem intenzivním používání. Ale v tomto případě je na finální hodnocení samozřejmě hodně brzy.

ad. nedomyšlená koncepce akivit - tady se zatím nic nezměnilo, nový FW s možností využít i tlačítka přepínání aktivit k vysílání povelů, zatím k dispozici není. Jak už jsem ale napsal, používáme dálkové ovládání tak, jak je to možné dnes. Tzn. před přepnutím aktivity vždy tu předchoí vypneme a pak tu novou opět zapneme. Je to otravné, ale dá se na to zvyknout. Bez tohoto ústupku bychom Skip 1s používat nemohli a také bychom nemohli dávat výrobci zpětnou vazbu. A to by byla škoda.
 
Citovat
#20
Průběžné hodnocení používání Skip 1s

Opět uplynul nějký čas pro případné zájemce o koupi Skip 1s přidávám další zkušenosti.

Způsob používání - stále stejné, TV Samsung + NUC 13 s Flirc USB a LibreELEC. Dvě aktivity:
  1. TV Samsung
  2. TV samsung + Kodi (LibreELEC)
Omezení (snad dočasné) dané způsobem přepínání aktivit - dá se říci, že si na to všichni zvykli a nutnost vypnutí a nového zapnutí při přechodu z jedné aktivity na druhou už nikomu nevadí. Ono to funguje celkem rychle, takže jde jen o naučenou sekvenci stisku POWER - <Key Acctivity Select> - POWER.

Mapování tlačítek - protože to, jak se zdá, směřujeme k trvalému používání Skip 1s, tak postupně dolaďuji mapování k našemu obrazu. Přidal jsem longpress RECORD, což zobrazí seznam PVR nahrávek. Už jsme to používali u jiných ovladačů, které měly tlačítko RECORD, takže si to všichni vynutili i u Skip 1s. Další bylo tlačítko DELETE, které fyzicky na Skip 1s není. Takže pro ty Kodi stránky, kde to dává smysl je DELETE na longpress CONTEXT MENU. A poslední změna, která stojí za zmínku, je lonpress I (info), které u Full screen video/TV zobrazí Player Process Info.

Problémy - objevil se jeden, ale zato zásadní. V jedné chvíli (tzn. jednou od posledního reportu, což je cca 14 dní) Skip 1s z ničeho nic zmrtvěl. První dojem, baterky. Vloženy nové, a stále stejný stav. Tak jsem je vyndal na delší dobu, opět vložil a OK! Nakonec jsem tam tedy vrátiil ty baterky původní a opět OK. Od té doby Skip 1s opět bez problémů. Původní baterky tam už tedy jsou celý 1 měsíc.

Co se uživatelům líbí - tady bych zmínil dvě věci:
  • ovládaná zařízení, TV Samsung i NUC 13 s Flirc USB, reagují rychle, bez výpadků a to, ať už je Skip 1s v místnosti (cca 25 m2) namířen kamkoliv. Na opačnou stěnu než je TV a NUC, na bořní stěny, podlahu, strop, na okno. V tomto ohledu se Skip 1s chová téměř úplně stejně jako RF nebo BT ovladače.
  • absolutně bezproblémové ovládání TV Samsung. Máme doma jak klasický (vícetlačítkový) ovladač Samsung, tak jeho Smart variantu (kovovou). A i když se dříve doma uživatelé dělili na dvě skupiny podle toho, který ovladač Samsung (z těch dvou zmíněných) používali, teď všichni bez výjimky používají k ovládání TV pouze Skip 1s.
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)