• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
  • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LibreELEC + NUC 13, Flirc USB, Skip 1s, TV Samsung
#1
Úvod

Už jsem si dlouho nehrál jen tak, pro zábavu, a tak když jsem se stal, jaksi mimoděk, majitelem NUC 13, rozhodl jsem se, že se vrátím ke kořenům a vyzkouším si ještě jednou, a možná i naposledy, po létech strávených s HW, která pohání různé varianty a verze ARM SoC, sestavit HTPC. A aby z toho také něco měli i ostatní, budu tu o některých mých krocích a zkušenostech z této činnosti informovat. Toto tedy považujte za 1. díl minisérie.

Vlastní sestavení HW bylo celkem jednoduché a již jsme o tom psal zde. Barebone Intel NUC 13 s i5 CPU, doplněné 32 GB RAM a 1 TB SSD diskem. Pravda, na HTPC s LibreELEC poněkud "over powered", ale protože ta sestava jako HTPC pravdědpodoně neskončí (kdo by taky za ní, pro tyto účely, chtěl dát více jak 10 KCZK), takže jsem chtěl mít HW připravený pro instalaci nějakého tradičního OS pro použití jako středně výkonného domácícho PC, pro které 32 GB RAM a 1 TB SSD považuji v současné době za celkem odpovídající konfiguraci.

Plán byl takový, vyzkoušel si v sestavě HTPC i další komponentu, kterou jsem zatím přiliš nevyužil, a to je dálkové ovládání Skip 1s. I o něm jsem zde už psal. A protože NUC 13 již nemá žádné IR rozhraní (to už u NUC od verze 11 nenajdete), doplnil jsem Skip 1, které vyvinula a vyrábí Flirc, i Flirc USB.

Jako systémovou platformu jsem si vybral LibreELEC, a protože jsem chtěl celé řešení zkoušet za obvyklého provozu, připojil jsme ho k jedné z domácích televizí Samsung. Tam mám nyní připojený a denně využívaný Beelink GT King s CoreELEC. Předpokládal jsem, že při zprovozňování LibreElec na NUC tak budu moci obě řešení jednoduše porovnávat. I z toho důvodu plánuji, že výsledná konfigurace a parametrizace LibreELEC na NUC bude 1:1 odpovídat konfiguraci a parametrizaci CoreELEC na Beelink GT King. Kromě jiného budou obě instalace používat shodný Tvheadend Server, který jsem nedávno převedl právě z CoreLECE a Beelink GT King na nový HW, RPi 5 s 8 GB RAM a 1 TB SSD diskem a se systémem RPi OS.

Dnes to tedy pod televizí vypadá nějak takto:
   

A na závěr dnešního úvodního dílu, jedna zajímavost.

Samozřejmě, že jsem si byl vědom, že výkon použitého HW posune reakční časy typických operací v Kodi na zcela jinou úroveň. Znám to ostatně z provozování Kodi na výkonném PC pod Windows. Ale přesto mě to opět překvapilo. Mám v konfiguraci na Beelink GT King upravený skin velkikosi 2K a v něm plno widgetů. Řada z nich má zdroj v několika video doplňcích, a tak po startu Kodi trvá někdy první načtení opravdu hodně dlouho. V případě Kodi na NUC 13 čas, do kdy je přibližně 20 widgetů po spuštění Kodi kompletně načteno, nepřekročí pár vteřin. Začínám se obávat toho, že po těchto zkušenostech se mi nebude chtít NUC 13 s LibreELEC zbavovat a z místa pod TV nakonec zmizí Beelink... 1

Co plánuji v dalších dílech?

Nebude to žádný koncepčně ucelený popis, spíše napíšu o tom, co právě budu provádět a co mi přijde zajímavé i pro ostatní:
  • Koncepce zapínání a vypínání NUC, LibreELEC, Kodi i TV - to bude hlavně o HDMI-CEC v NUC ale i to, jak se to promítá do LibreELEC a Kodi v něm, ale také o odpovědi na otázku Uspávat nebo vypínat?  4
  • USB Flirc a Skip 1s - tady to asi rozdělím na více částí. Se Skip 1s stále nějak bojuji a hledám jeho optimální využití, zároveň ale chci vyzkoušet i jiný způsob (a typ) dálkového ovládání. Ne všichni uživatelé jsou ze Skip 1s nadšeni a raději by používali dálkový ovladač, který teď máme u Beelink GT King... 8
  • Zátěž při různých funkcích a hlavně pak teplota, chlazení a hluk. To je něco, co mě samotného zajímalo po sestavení HW a instalaci LibreELEC jako první. Už teď mohu prohlásit, že jestli jsou v uvedeném setupu nějaké probémy, tak rozhodně ne v oblasti teploty, chlazení nebo hluku. Tady jsem  s dosavadními zjistěními absolutně spokojený.
 
Citovat
#2
Teplota, chlazení a hluk

NUC 13 je klasická Intel konstrukce této řady. HW je opravdu miniaturní, obrázky občas klamou. Většina lidí, když NUC vybalí z krabice, je překvapena. Půdorysně je srovnatelný s většinou Android boxů. Je pravda, že je však výrazně vyšší. Už jsem těch NUC měl v ruce několik, a od jisté doby používám zásadně nižší variantu, která neumožňuje instalaci HDD. Kdo by taky, v době NVMe SSD "disků", HDD používal, že? I tak je ale jeho výška proti Beelink GT King více než dvojnásobná. Kromě toho, že RAM, disk a Wifi nejsou pájeny do desky, ale používají odpovídající konektory, za to může hlavně ventilátor. Bez něj se zkrátka většina NUC neobejde a je pravda, že díky tomu má většina lidí z použití tohoto typu HW na místě HTPC obavy. Zbytečně.

V BIOS-u jsem nastavil Fan Mode na režim Quiet (default byl Balanced), Fan Cotrol Mode už je defaultně na Automatic. Počítal jsem s tím, že teprve kdybych se s teplotou, a pak případně i s výkonem, pokud by se aktivoval Thermal Throttling, dostal do problémů, budu to řešit. Ale byla to zbytečná obava. NUC zatím běží neslyšně, nepatrný šum ventilátoru je slyšet až od vzdálenosti cca 0,3 metru při jinak absolutním tichu v místnosti.

V Kodi skinu mám trvale zobrazenu teplotu CPU, takže o jejím průběhu při různých režimech práce Kodi mám trvalý přehled. Po celou dobu těch pár posledních dní, kdy se teploty v místnosti (okna na jih) pohybovaly kolem 24 °C, byla teplota CPU dlouhodobě v rozmezí 42 - 49 °C. Ani přehrávání náročných streamů s ní nic zásadního neprovedlo, ba naopak. Teplota při přehávání (Pán prstenů, 4K HDR, 70 Mbps, HEVC) se pohybuje spíše při spodní hranici (po 20 minutách přehrávání klesla až na 43 °C), pokud ale přehrávání zastavím a je zobrazený skin s řadou widgetů, stoupá spíše k vyšší hranici (47 - 49 °C, a občas překývne až nad 50 °C, ale po chvíli se vrátí pod ní). Uvidím, jak to bude vypadat v parném létě, kdy teplota v místnosti stoupá až k 30 °C. V tomto ohledu se tedy NUC chová o něco lépe jak Beelink GT King, u kterého jsou ty maximální teploty přeci jen vyšší. Ventilátor prostě nic nepřekoná.

Ještě jsme se podíval i na teplotu NVMe disku. Teplota Sensor 2 se drží na 40 °C, Composite je 30 °C, ale s tou kompozitní teplotou mám já vždycky nějaký problém a moc ji nevěřím. Takže se budu držet toho údaje Sensor 2, což je ostatně skvělá hodnota. NUC 13 má pro oba SDD disky (já mám osazený disk jen jeden) společný chladič, který by měl být alespoň zčásti obtékaná nasávaným vzduchem. Takže i tady se to zdá být v pořádku.

Nějaká zajímavost závěrem?

V tomto ohledu je zajímavé srovnání s podobným HW, notebookem s CPU i5 a Windows 11. Tam když v Kodi přehrávám stejný stream, tak se jeho ventilátor přeci jen trochu ozve. Plánuji tedy ještě doplnit do Kodi měření otáček ventilátoru, abych viděl, jak thermal management NUC pracuje, ale zatím jsem nikde v systému hodnotu otáček ventilátoru nenašel.

Shrnutí

Shrnu-li tento díl minisérie, tak z hlediska teplot, chlazení a hluku mám jen pozitivní zprávy. A to i přesto, že se jedná o 13. generace Intel CPU, s kterými občas bývají problémy. Jasně, nesmím zapomínat, že výkonově je NUC 13 pro Kodi přeci jen těžká váha a i ta sebenáročnější úloha, kterou mu Kodi může naložit, je hodně pod limity jeho možností.
 
Citovat
#3
Uspávat nebo vypínat?

Titulek pokrývá jen jedno téma, které v tomto díle popíši. Nicméně je klíčové, protože to zásadně ovlivní způsob  využívání a ovládání Kodi a případně i dalších aplikací, které mohou být v systému instalovány. Já jsem své Kodi, resp. LibreELEC, koncipoval tak, že kromě Kodi v něm žádnou další aplikaci neprovozuji. Proto jsem z tohoto pohledu nebyl ničím limitován a jediným kritériem při výběru uspávat nebo vypínat byly případné limity a schopnosti HW nebo požadavky na chování Kodi z pohledu uživatele.

Výběr mezi uspáváním a vypínáním pak vlastně ani nemusel proběhnout, protože bylo hned jasné, že na spouštění z vypnutého stavu, které trvá cca 20 vteřin, nikdo čekat neche, a bylo tím pádem rozhodnuto. Bude se uspávat/probouzet.

Respektovat se při to musí i to, že NUC 13 nemá built-in IR přijímač, který by zvládal zapnutí/probuzení na úrovni HW tak, jak to měly NUC do verze 10. Tohle Intel už opustitl a jak se zdá, tak i Asus ve verzi NUC 14 se toho drží.

NUC 13, i když se v jeho popisu hovoří o HDMI-CEC, má funkce proti NUC 10 a nižších verzí, zásadně omezeny. Je to podobné jako i NUC 11, 12 i jako je to řešené v novém NUC 14 od Asus. Na základní desce není k dipsozici header pro připojení externího modulu HDMI-CEC, který by umožnil plnohodnotné fungoání tohoto rozhraní tak, jak to známe u Andoid box-ů nebo RPi. V BIOS lze tedy nastavit pouze čtveřici funkcí:
  • NUC se zapne/probudí při zapnutí TV
  • NUC se vypne/uspí při vypnutí TV
  • TV se zapne při zapnutí/probuzení NUC
  • TV se vypne při vypnutí/uspání NUC
Žádné další funkce rozhraní HDMI-CEC neposkytuje. Já jsem zpočátku předpokládal použití stávajícího dálkového ovládání (kombinace BT a IR) v kombinaci s Flirc USB přijímačem. Ale ukázalo se, že to není zas tak úplně ideální řešení. Chvíli jsme přemýšlel, že zkusím Pulse Eight USB - CEC Adapter, ale protože doma už žádný nemám, nakonec jsem sáhl do šuplíku a vyndal z něj SKip 1s, a nadvakrát mu ještě věnoval po hodince času. Nakonec jsem ho tedy vzal na milost a i s jistým sebezapřením (přeci jen to není Logitech Harmony One) jeho parametrizaci dotáhl do alespoň trochu úspěšného konce. Koho by zajímali detaily, může se podívat na téma, které se tomuto dálkovému ovládání věnuje, viz Dálkové ovládání Skip 1s.

Finální řešení

Finální koncepce byla tedy taková, že jsem si stanovil, že LibreELEC budu pouze probouzet a uspávat a to výhradně prostřednictvím dákového ovládání Skip 1s. A podobně i TV.

V BIOS jsme tedy zrušil nastavení:
  • NUC se zapne/probudí při zapnutí TV
  • NUC se vypne/uspí při vypnutí TV
a zbývající dvě:
  • TV se zapne při zapnutí/probuzení NUC
  • TV se vypne při vypnutí/uspání NUC
tam zatím z testovacích důvodů ponechal. A to, i když ani tam nejsou z hlediska používaných funkcí nutná. Probuzení/zapnutí i uspání/vypnutí je dálkové ovládání Skip 1s schopno zajistit samo. Ty testovací důvody znamenají, že ještě nemám 100% vyřešeno, jak se bude celá kombinace TV a NUC chovat při výpadku a náběhu síťového napájení. To je tedy ještě jedno nedořešené téma.
 
Citovat
#4
USB Flirc a Skip 1s

Já jsem zpočátku předpokládal použití stávajícího dálkového ovládání (kombinace BT a IR) v kombinaci s Flirc USB přijímačem. Ale ukázalo se, že to není zas tak úplně ideální řešení. Chvíli jsme přemýšlel, že zkusím Pulse Eight USB - CEC Adapter, ale protože doma už žádný nemám, nakonec jsem sáhl do šuplíku a vyndal z něj SKip 1s, a nadvakrát mu ještě věnoval po hodince času. Nakonec jsem ho tedy vzal na milost a i s jistým sebezapřením (přeci jen to není Logitech Harmony One) jeho parametrizaci dotáhl do alespoň trochu úspěšného konce. Koho by zajímali detaily, může se podívat na téma, které se tomuto dálkovému ovládání věnuje, viz Dálkové ovládání Skip 1s.

Získal jsem tedy, jak pro ovládání jak samotné TV, tak ovládání Kodi a TV společně, jeden plnohodnotný ovladač. U TV Samsung jsme si doma sice už zvykli na Smart verzi, ale jak teď všichni uživatelé říkají (včetně mě), ovládání TV přes Skip 1s je mnohem, mnohem lepší. V případě Kodi jsem přešel na ovládání hlasitosti a MUTE na TV. Je to tedy téměře 1:1 shodné s koncepcí, kterou jsme měli před více jak 12 lety na staré konfiguraci, ovládané pomocí Logitech Harmony One. Samozřejmě plánuji, že do ovládání pomocí Skip 1s zapojím i soundbar, který teď budu k sestavě TV a Kodi připojovat.

A jak to vypadá při běžném používání Kodi?
  1. Po zapnutí aktivity ve které je TV i Kodi, se jako první současně probudí Kodi a hned vzápětí i TV
  2. Po 1 vteřině prodlevy se TV přepne na vstup HDMI, kam je připojeno PC.
  3. V Kodi se téměř okamžitě poté zobrazí naposledy navolená stránka
  4. Současně s tím se zobrazí notifikace, že není dostupný TVheadend server. To je sice trochu mrzuté, ale s tímhle se nic nedá dělat
  5. Po cca další vteřině (někdy to může trvat i o 1 až 2 vteřiny déle) se ale zobrazí další notifikace, že se Tvheadend už připojil.
Takže suma sumárum, po výběru aktivity a stisku POWER tlačítka na dálkovém ovladači, je Kodi cca do 1 - 2 vteřin připraveno k přehrávání obsahu např. z SCC nebo knihovny Kodi, do 2-4 vteřin pak k přehrávání z Tvheadend.

Ještě zvažuji, že do tohoto procesu zařadím reload skinu, aby se hned na začátku aktualizovaly všechny widgety. Přeci jen, pokud je Kodi vypnuté delší dobu, mohou se widgety se zdrojem, např. Novinky v SCC, mezitím poměrně významně změnit. Bez toho kroku se widgety zaktualizují nakonec také, ale postupně, podle toho, jak se uživatel pohybuje po menu a volí jednotlivé funkce. Připravenost Kodi by se reloadem skinu a všech widgetů v něm o další cca 1 - 2 vteřiny prodloužila.
 
Citovat
#5
Závěrečné hodnocení

Použití NUC 13 jako HW pro Kodi jde tak trochu mimo současný mainstream v jeho používání. Odpovídá spíše původnímu kopceptu Kodi, které není jen přehrávač médií z jednoho doplňku, ale komplexní aplikace, která na jednom místě a v konzistenntím prostředí soustřeďuje více mediálních aplikací, realizovaných formou jeho doplňků. To má své výhody, ale také nevýhody.

Mezi výhody můžeme počítat nesrovnatelně vyšší výkon pro operace prováděné a závislé na výkonu CPU, rychlosti a kapacitě RAM i rychlosti a kapacitě disku. Také dokonalé chlazení, kde vzhledem k tomu, co Kodi od HW NUC vyžaduje, je teplota to nejmenší, co je třeba řešit.

Nevýhody jsou pak dány především menší podporou přehrávaných formátů, kdy je např. třeba zcela zapomenout na Dolby Visiion (DV). Ale to se ale týká i většiny mainsteramových instalací, protože DV není a asi ani dlouho nebude u většiny z nich podporován. Další věcí je, že pokud je někdo příznivcem značky Samsung, nemusí absenci DV jako nevýhodu vůbec vnímat. Ale to je samozřejmě na úplně jinou diskusi, do které bych se v tomto typu příspěvku nechtěl pouštět. Samostatnou kapitolou nevýhod může být absence HDMI-CEC rozhraní. Když pomineme to, že se dá nahradit externím HDMI-CEC modulem, nemusí být ani tato nevýhoda pro někoho, kdo ovladače TV pro ovládání Kodi prostřednictvím tohoto rozhraní z celé řady důvodů nepoužívá, vůbec významná. K nevýhodám musíme samozřejmě, a možná na prvním místě, přidat i cenu. Cena celé konfigurace NUC 13, včetně RAM a disku, může dosáhnout až desetinásobku ceny levného, a pro většinu uživatelů dostačujícího řešení. Ano, tak to je a ani tohle bych nechtěl nijak dál rozvádět. Za hračky se prostě platí a to, co komu přináší, je jeho věc. A je více než jisté, že tohle bylo, je a bude individuální, a jen těžko přenositelné.

Jak jsem už uvedl na začátku tématu, "stavba" Kodi v této konfiguraci byla spíše, než cokoliv jiného, zábava. A také způsobem, jak prozkoumat další možnosti této dnes již letité aplikace, s kterou jsem já osobně, a se mnou celá má rodina, strávili téměř 20 roků. A právě díky tomuto setupu jsme se konečně dokopal k tomu, že jsem věnoval čas k zprovoznění dálkového ovládání Skip 1s. Chci v tom pokračovat a přispět komunitě soustředěné kolem tohoto projektu svým časem. Přeci jen, nostalgické stýskání po dálkovém ovládání podobnému Logitech Harmony One, je silným motorem.

Nejsem si vůbec jistý, zda si Kodi provozované na NUC 13 ponechám. Možná se najde někdo z mých přátel, kterému ho rád za nákladovou cenu přenechám, ať už v této konfiguraci, nebo tak, že mu na něj naistaluji Windows. Ale je možná, že mě jeho kouzlo už ovlivnilo tak, že se ho prostě nedokáží zbavit. 11
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)