• Vítejte na XBMC-Kodi.cz
 • Česko-slovenská komunita fanoušků XBMC/Kodi
Vítejte návštevníku! Přihlášení Registrace


Hodnocení tématu:
 • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
RDS (Radio Data System)
#1
RDS - Radio Data System je patrně všeobecně známá doplňková služba. Pokud nevíte o co jde, tak docela stručné a výstižné povídání najdete např. v RDS - co je to? Počínaje KOdi 17 byla v něm doplněna podpora zpracování informací z RDS. Pokoušel jsme se z přijímaných streamů získat nějakou informaci, a i když Kodi přítomnost RDS infromací, indikuje, zatím jsem nebyl úspěšný. Zdá se, že míst, která na zpracování informací RDS mají vliv, bude nejen v Kodi (ale v celém řetězci) více. Tak jen stručně zrekapituluji:
 1. Skin (zobrazení RDS) - základní skin Estuary má pro zobrazení RDS informací vytvořenu minimálně jednu sestavu, jejich volba ale nemá ve skinu jednoznačné místo. Pro další zkoumání je důležité mít jistotu, že jsou RDS infromace do KOdi skutečně předávány. Bez toho každá další laborování postrádá smysl
 2. Skin (indikace RDS) - ve skinu je stav, že jsou ve streamu RDS data přítomna indikován. V podstatě odpovídá očekávání. U kanálů, které prokazataleně RDS mají (verifikováno na přijímačích, které RDS zobrazují), se příznak přítomnosti RDS skutečně zobrazí (a naopak).
 3. Live TV & PVR funkce - v nastavení je podpora RDS (i dopravního hlášení) přítomna, dá se vypnout/zapnout
 4. PVR addon - já osobně používám Tvheadend a proto mne v Kodi zajímá pvr.hts klient. Dnes jsem zjistil, že teprve v posledních verzích tohoto pvr addon je podpora RDS přítomna: https://github.com/kodi-pvr/pvr.hts/comm...91e0d19a38.
 5. Druhy zdroje vysílání - tady je to momentálně velká neznámá. Zatím jsme se nikde jasně nedozvěděl, zda je možné RDS kanál vkládat i do streamů mp3 a pokud ano, zda to někdo dělá. To si bude ještě vyžadovat nějaké další pátrání, jak v informacích o problematice na internetu, tak na základě vlastních pokusů. To samé samozřejmě platí i pro digitální vysílání.
 6. Příjem a základní zpracování vysílání (backend server) - to je, v mém případě, Tvheadend backend server. Tvůrci pvr.hts jsou současně i tvůrci Tvheadend, takže existuje-li podpora RDS v PVR addon, takže je pravděpodobné, že bude existovat i v Tvheadend.
 7. Příjem a základní zpracování vysílání (ffmpeg) - i to je pro mne velká neznámá. Příjem radia prostřednictvím OTA/IPTV s sebou nese v některých případech nutnost použití ffmpeg. Jak se k RDS kanálu a jeho datům chová ffmpeg je mi zatím skryto.
Jsem v této problematice prakticky úplně na začátku. Pokud má někdo nějaké další informace, nebo jsem tady na fóru něco přehlédl, budu vděčný za každé další nakopnutí a sdílení informací a dalších znalostí o této problematice. Sám se chystám samozřejmě dělat totéž. I proto jsem to založil jako zcela nové téma. Mým cílem je zajistit přirozené a Kodi zvyklostem odpovídající zobrazení RDS informací.
 
Citovat
#2
Dnes jsem v sestavě HTS Tvheadend 4.2.6-7 ~ LibreELEC Tvh-addon v8.2.113 a Kodi 18 RC5.2 W10 s pvr.hts 4.4.12, skin Estuary Stream-Cinema s rozšířením o testovací sestavu se zobrazení RDS informací. Informace o tom, že na daném kanálu je k dispozici RDS se přenesla až do zobrazení sklinu, ale ani jedna z položek, až na jednu výjimku, neobsahovala žádnou informaci. Tou výjimkou byla položka RDS.RadioStyle, jejím obsahem byla hodnota "uknown". Chabý výsledek. Zajímavé je, že RDS je indikováno pouze na mp3 streamech. Streamy z DVB-T vysílání, i když RDS určitě mají, se v Kodi tváří, že jsou bez něj. Momentálně mám tedy podezření na vlastní Tvheadend server, protože verze, kterou používám pro domácí účely je přeci jen letitá.
[attachment=4734]
To tady fakt není nikdo, kdo má zkušenosti? Takových chytrých lidí a žádná rada?
 
Citovat
#3
Protože Kodi přehrávač by měl mít dekódování RDS informací zvládat. Zkusil jsem předat stream radia přímo přehrávači a skutečně, informace o přehrávané skladbě se objevila. Víceméně to potvrzují, i zkušenosti z přehrávání streamů s RDS přes IPTV Simple Client případně přes některé addons, které přehrávání internetových radií umožňují. Při těchto způsobech žádné zpracování neprobíhá, vždy se pouze jen dál předává adresa streamu. Zdá se tedy, že problém je třeba skutečně hledat především na straně Tvheadend, případně ffmpeg.

[EDIT] Moje chyba. Kodi přehrávač RDS dekódování neprovádí. Ten dojem jsme získal při testování IP rádií, kde se při přehrávání některých streamů objeví název přehrávané skladby. Ten se ale do Kodi dostává jiným mechanismem, přímo ve streamu. Ono to funguje tak, že tyto informace do streamu většinou vkládají ty stanice, která mají i RDS, protože tam ten mechanismus mají na straně vysílání vybudovaný.

Další pokusy, které jsme dělal na finální verzi Kodi 18. Analyzoval jsme všechny interní informace (proměnné gui rozhraní) do kterých Kodi ukládá informace týkající se RDS, ve všech kombinacích a typech streamů. Žádný, tedy základní RDS, RadioText ani RadioTextPlus, neobsahuje žádná data... To je zatím vše. Sad
 
Citovat
  


Přejít na fórum:


Prochází: 1 host(ů)